שבת , 25 ינואר 2020
דף הבית / חדשות / אלה מועמדנו לכנסת
צילום: איציק אדרי

אלה מועמדנו לכנסת

שורה של אישי ציבור מוכרים מאזור שדרות ועוטף עזה נכללו ברשימות הסופיות של המפלגות שיתמודדו לכנסת. מי הוצב במקום לא ריאלי וחולם להיבחר, האם מעמדו של הנציג הכי וותיק, שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ בסכנה, מי בעל הסיכויים הכי גבוהים לתפוס מושב בכנסת הבאה. כתב 'דין וחשבון' ניסה לעשות קצת סדר בבלאגן הפוליטי.

לא יודע אם אפשר להגדיר את זה כטרנד של בחירות 2019 אבל לא מעט רשימות שיתמודדו בחודש אפריל לכנסת ישראל מתהדרים במועמדים תושבי שדרות ועוטף עזה, מרביתם במקומות לא ריאליים ובכל זאת ניסינו לבדוק מי עשויים לשמש כנציגים שלנו בכנסת ה-21. יש לציין כי בכנסת היוצאת היו לאזור צפון הנגב ארבעה  נציגים בלבד, הוותיק ביותר, שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ (העבודה) משדרות , ח"כ חיים ילין (יש עתיד) תושב קיבוץ בארי שכיהן בעבר כראש מועצת אשכול , ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) שמתגורר במושב שדה צבי שבמועצה האזורית מרחבים וח"כ רוברט טיבייב (מחנה ציוני) מאופקים שנכנס לכנסת האחרונה לאחר עזיבתו של בוז'י הרצוג.  "המציאות הביטחונית  בעוטף עזה שנמשכת המון שנים ובשנה האחרונה נמצאת בתדירות גבוהה בחדשות בגלל טרור ההצתות אילצה את המפלגות לתת לזה ביטוי ברשימות שלהם לכנסת, בחלק מהמקרים מדובר בביטוי ציני, בחלק מהמקרים זה בא ממקום אמיתי לאפשר לעוטף לשלוח נציגים שידעו להשמיע את הזעקה שלנו" הסביר לי השבוע גורם פוליטי בתנועת הליכוד שלא ממש נותנת הרבה מקום לנציגים מאזור העוטף.

צילום: ארכיון לע"מ

זקן הכנסת בסכנה?

חבר הכנסת הכי וותיק בכנסת ישראל, שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ שמייצג את העיר שדרות והעוטף בכבוד גדול כבר 31 שנים יתמודד כמובן גם בבחירות הקרובות. אחרי שהפסיד את ראשות העבודה לאבי גבאי, בפריימריס של המפלגה הוא קיבל רק את המקום החמישי כאשר הסקרים של החודש שעבר הצביעו על שפל חסר תקדים של המפלגה- רק חמישה מנדטים. בעקבות שריון המקום השני של היו"ר למועמד שהוצנח השבוע למפלגה אלוף פיקוד הדרום לשעבר טל רוסו, יוצב פרץ במקום השישי. האם זה מסכן את מעמדו? האם הוא עשוי להיש    אר מחוץ לכנסת הבאה? תושבי שדרות רוצים לקוות שלא אבל במציאות הפוליטית הנוכחית הכל אפשרי. יתכן והמפלגה תתאושש בסקרים אבל מקום יכול להיות גבולי מאוד. אגב, תפקיד יו"ר ההסתדרות התפנה בעקבות עזיבתו של ניסקורן, מי יודע אולי פרץ עוד ישקול לנסות חזור למקום הכי טבעי לו  כדי לקדם את האג'נדה החברתית שלו.

צילום: יחסי ציבור

חיים ילין עוזב בטונים צורמים

חבר הכנסת חיים ילין שנבחר לכנסת האחרונה מטעם 'יש עתיד' הופתע לגלות כי היו"ר יאיר לפיד עתיד לשבץ אותו במקום ה-17 והלא ריאלי, בשל כך הוא הודיע על עזיבתו. כשנשאל האם הוא מאוכזב הוא התפתל בין הפרגון למפלגה לכעס על לפיד. "אם להגיד את האמת, גם כשאני נכנסתי למפלגה הזזתי מישהו אחורה. כמו שהכניסו אותי ככה הוציאו אותי. אני מפרגן למפלגה ולמה שיאיר עשה. הוא הקים מאפס מפלגה שכיום פועלים בה אלפי מתנדבים ב-170 מטות. זה מטורף. המפלגה נמצאת בסיטואציה שהיא מביאה הרבה מאוד אנשים חדשים שהיא התחייבה להם, וכתוצאה מזה הוותיקים צריכים לזוז", אמר בין היתר לתקשורת ושלח עקיצה ברורה ללפיד. "אם פוגעים באנשים שלי, או באזור שבו אני חי, אני יוצא למלחמות. תסתכל היום על הרשימה של יש עתיד לכנסת, אין שם אף נציג להתיישבות, אף נציג לחקלאות. מי שייפגע מזה היא המפלגה, כי אותם אנשים שאני הבאתי וייצגתי – עוטף עזה וההתיישבות העובדת – יחפשו להם בית אחר שנותן להם את הדגל החקלאי, הציוני". לא יאיר לפיד עצמו בישר לילין על מיקומו ברשימה, אלא "שליח". לשאלה אם שוחח עם היו"ר לאחר מכן הוא משיב: "אני לא רוצה להיכנס לזה, אבל שוחחנו. בוא נגיד שהתשובות שלו לא היו משהו, ואפילו מביישות. אני לא מקבל את הסיבה שלו. הוא היה מאוד עצוב שהוא צריך להזיז כמה אנשים ושהוא בחר להזיז אותי. בסדר. אני מבין שאין פה שום דבר אישי".

צילום: דוברות 'חוסן לישראל'

שוסטר במקום ריאלי

אחרי אינספור שמועות, ראש מועצת שער הנגב עד לפני מספר חודשים, אלון שוסטר מקיבוץ מפלסים הצטרף למפלגה החדשה "חוסן לישראל" שהקים הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ.  שוסטר שובץ במקום ה-16, בשלב זה ריאלי מאוד עבור המפלגה שלה חוזים הסקרים מעל 20 מנדטים. מה שכן במידה ויתרחש איחוד של הדקה ה-90 יתכן ושוסטר יוזז למקום שעשוי לא להיות ריאלי.

על הקשר המשולש גנץ-יעלון-שוסטר: גנץ התגייס שנה אחרי שוסטר והשניים הכירו בשירות. יעלון התגייס כמה שנים קודם לכן והיה מ״פ של שוסטר בנח"ל בני המשקים. שוסטר קיבל את הקצין הצעיר גנץ שחזר מבה"ד 1 ופיקד עליו בתור סמ״פ בגדוד בני המשקים. כעבור שנים נפגשו גנץ ושוסטר שוב, הפעם ביחידת העילית 'שלדג'. כשגנץ היה סגן מפקד היחידה ושוסטר היה סגן מפקד פלגה ובהמשך מפקד פלגה מבצעת. בהמשך (מלחמת המפרץ) מונה גנץ למפקד היחידה ושוסטר עסק ביחידה בתפקידי תכנון ושליטה.

כך או כך, שוסטר, איש הגון וישר שמוערך מאוד גם בקרב תושבים בשער הנגב וגם בקרב תושבים בשדרות יכול לתרום מאוד את חלקו בכל הקשור למאבק העוטף במציאות הביטחונית, כל שנותר לאחל לו הצלחה שיבחר.

צילום: פייסבוק שלמה קרעי

שלמה קרעי הנציג שלנו בליכוד

הפריימריס בתנועת הליכוד לא ממש מאפשר לשלוח יותר מדי נציגים אבל על משבצת נציג הנגב התמודד שלמה קרעי יליד מושב זמרת שליד נתיבות שכיום מתגורר בעיר שדרות. קרעי ניצח והוצב במשבצת ששמורה לנציג הנגב במקום ה-27, על-פי כל הסקרים תנועת הליכוד תקבל לפחות כ-30 מנדטים כך שמבחינתו של קרעי מדובר במקום ריאלי. יש לציין כי הוגשה נגדו עתירה בטענה כי הוא תושב זמרת ולא יכול להתמודד במשבצת הנגב אלא במשבצת התושבים במקום לא ריאלי בכלל. בית הדין של הליכוד דחה את העתירה אולם העותרים ימשיכו לבית המשפט המחוזי. כך או כך, סבירות נמוכה שההחלטה תשונה שכן קרעי הציג הוכחות שהוא מתגורר בשדרות, גם בעיר הוא כבר מוכר כתושב העיר.

צילום: דוברות ישראל ביתנו

מרק איפראימוב במקום מכובד

מי שזכה להצעה מפתיעה ומעניינת הוא סגן ראש עיריית שדרות מרק איפראימוב שהוצב מספר 8 ברשימת של ישראל ביתנו. האם זה מקום ריאלי? על פי הבחירות האחרונות לא ממש גם על-פי הסקרים האחרונים אבל לפי יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן שכיהן כשר הביטחון וספג לא מעט ביקורת מדובר במקום ריאלי. בדבר אחד אין ספק, איפראימוב איש איכותי ואדם ראוי ביותר לייצג אותנו בכנסת ישראל. יש לציין כי החיבור עם ישראל ביתנו התרחש רק לפני שלוש שנים כשיחד עם שותפתו בשדרות חווה נחשונוב הפכו לנציגי המפלגה בשדרות במקומו של חבר העירייה לשעבר אנטולי נחשונוב. בשנה האחרונה נחשף ליברמן מקרוב לכישוריו של איפראימוב שאף אירח אותו בביתו, לאחרונה ליברמן גם פתח את הלשכה הפרלמנטרית שלו בשדרות. כמובן שאם איפראימוב יבחר הוא יעזוב את חברותו בעירייה."לאחר חשיבה מעמיקה ותמיכתם של התושבים, החלטתי להצטרף לרשימת מפלגת "ישראל ביתנו", מפלגה שסייעה רבות לפעילות של תנועתנו ולעיר שדרות בכלל. אני מאמין, כי בהינתן ואהיה חלק מנבחרת הכנסת, אמשיך לקדם בפעילות חברתית-ערכית, לייצג אתכם נאמנה ולעמוד לשירותכם גם בהמשך" התייחס איפראימוב להחלטתו. ביום שלישי הוא הוצג בכנס רשמי של המפלגה.

אגב על פי הכרזתו של ליברמן בכנס איפראימוב הוצב במקום ריאלי: "אנחנו לא דופקים חשבון לסקרים, אנחנו עושים עבודה בשטח. נקבל מינימום 9-8 מנדטים ובעזרת עבודה קשה של הנוכחים באולם נוכל להגיע גם למספר דו ספרתי".

צילום: דוברות יש עתיד

דבי ביטון ברשימת 'יש עתיד'

אחרי שלא הצליחה להיבחר בבחירות האחרונות למועצת העיר, עו"ד דבורה ביטון חשה אכזבה גדולה מאוד והחליטה להתנתק מהפוליטיקה לחלוטין, היא אף סגרה את דף הפייסבוק שלה שהיה פעיל מאוד. גם באשר למפלגת 'יש עתיד' שקלה את המשך פעילותה אבל היו"ר יאיר לפיד שאיתו היא מצויה ביחסים נפלאים ביקש ממנה להמשיך להיות שותפה לדרך והיא הסכימה. היא אף הוצבה במקום ה-21 ברשימת המפלגה לכנסת, על פניו לא מדובר במקום ריאלי אבל ביטון שמחה על המעמד והכבוד שנתן לה היו"ר. "האמת היא עד שהסכמתי לזה זה כבר היה מאוחר והרשימה עמדה להיסגר, בסופו של דבר החלטתי להמשיך ולעשות ככל יכולתי למען המפלגה שאני מאמינה מאוד בדרכה" סיפרה השבוע, "אני לא עסוקה בשאלה אם אבחר או לא יבחר ואם אני במקום ריאלי, הרגשתי כבוד וגאווה לעמוד על במה אחת בהצגת הרשימה  עם אנשים מאוד איכותיים שראויים להיות בהנהגה שלנו. אני אומרת שכבר קרו דברים מעולם ואם אבחר אני בטוח שאתרום את חלקי. בכל מקרה אני מודה ליאיר לפיד שבעיניי הוא האלטרנטיבה השפויה למה שקורה היום במדינה שלנו".

צילום: דוברות "מגן"

איקי אלנר ברשימת מגן

מפלגת 'מגן' בראשות גל הירש הציבה ברשימתה לכנסת את תושב שדרות איקי אלנר. אלנר שהקים את בי"ס למנהיגות העתיק את מגוריו לעיר לפני כ-15 שנים. הקשר עם הירש נולד בשנת 2007 אז הזמין אלנר את תא"ל (מיל.) גל הירש להצטרף לצוות המוביל במכון למנהיגות ומאז פועלים השניים לקידום מנהיגות צעירה וערכית בישראל. בתוך כך,  לפני שלוש  שנים אובחן איקי אלנר כחולה סרטן ריאות בשלב סופני, שלב 4 והרופאים העריכו את תוחלת חייו בשישה חודשים. אלנר יצא למאבק עיקש וקשה במחלה, תוך שהוא ממשיך לעבוד ללא ליאות במכון למנהיגות. במהלך שלוש השנים שחלפו מאז, הצליח אלנר לבלום את הסרטן, תוך שהוא הופך במהלך המאבק למקור השראה לאלפי חולים  ששאבו כוח ועידוד ממאבקו. בצמרת הרשימה לכנסת ה- 21 . אלנר מצהיר  כי הוא מקווה לשמש ביום מן הימים כשר-הבריאות, ולבצע במערכת הבריאות "החולה"  מהפכה של ממש למען אזרחי ישראל.

לכתבה הבאה:

מכבי ציון שדרות נפרדה בתיקו מקרית מלאכי

הקבוצה של עופר טלקר יצאה מרוצה משום ששיחקה בעשרה שחקנים החל מהדקה ה-23. לאחר שנקלעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.