יום שבת , 23 פברואר 2019
דף הבית / חדשות / אלי מויאל: יש לי בעיה שהרבנים שלחו ידם בפוליטיקה
אלי מויאל. צילום: אורי גבאי
אלי מויאל. צילום: אורי גבאי

אלי מויאל: יש לי בעיה שהרבנים שלחו ידם בפוליטיקה

לראש עיריית שדרות לשעבר עו"ד אלי מויאל אין תוכניות לחזור לפוליטיקה המקומית אבל בראיון ראשון אחרי שתיקה של כמעט 5 שנים הוא מצהיר כי בכוונתו להיות מעורב במערכת הבחירות הקרובה כדי לעצור כדבריו את ההדתה שמובילים רבנים קיצוניים. "אני לא שונא את דוידי. מאחוריו עומדים הקיצוניים שבקיצוניים" הוא תוקף בחריפות, "אין לי שום דבר נגדם או נגד בחורי הישיבה ואין לי דבר נגד הדת. יש לי בעיה עם זה שהרבנים של הגרעין שלחו ידם בפוליטיקה ואני לא אתן להם. "בבחירות הקרובות אני קורא לתושבי שדרות להתעורר". וגם השיחה המוקלטת של אשת ראש הממשלה תוקפת את מויאל על כך שביקר במהלך מבצע 'צוק איתן' בראיונות לתקשורת את המדיניות של ביבי. 

כשאנחנו מגיעים למשרדו של עו"ד אלי מויאל שגילו נושק כבר ל-68 הוא אומנם יושב נינוח על כיסאו אבל לא מעט נושאים מטרידים אותו בעת האחרונה והם אינם קשורים דווקא לתיקים המשפטיים של המשרד המשפחתי הוותיק במרכז העיר שדרות. אחד מהנושאים אגב בדיוק ערב קודם עלה לכותרות עם פרסום הקלטת של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו שבו היא נשמעת מאבדת עשתונות בגלל שבאייטם רכילותי לא ציינו במדויק את ההשכלה האקדמית שלה. זה החזיר את מויאל השבוע בדיוק ליום ההוא ב-2014 זמן מבצע 'צוק איתן' שבו הגברת נתניהו התקשרה לבת זוגתו של מויאל מוניק בן מלך ל'שיחת נזיפה' על דברים שאמר מויאל בראיונות לכלי התקשורת. "המדינה במלחמה, שדרות חוטפת טילים ולא להאמין במה מתעסקת אשת ראש הממשלה" התייחס בעבר מויאל לשיחה המוזרה ולא פרט יותר מדי כי כיבד את רצונה של מוניק לא לפרסם את ההקלטה שתוכנה אגב דלפה לעיתונאי בן כספית ופורסמה במאמר מיוחד. "יש קלטת, כמעט 20 דקות ששרה מדברת… זו זכות הציבור לדעת", אמר מויאל בהזדמנות נוספת.

ה"קלטת" של שרה נתניהו

ארבע שנים אחרי הנושא צף מחדש, מויאל אף התראיין רק לאחרונה לתוכנית של רפי רשף "אינטימי". "הסיפור הוא לא על שרה וביבי, הסיפור הוא עלינו" הסביר בפתח הראיון ל'דין וחשבון', "אנחנו הנמשל ולא המשל. עם ישראל שהוציא מתוכו את איינשטיין והרמב"ם ובסוף אנחנו נתקעים עם הזוג הזה, זוג של נהנתנים. כתוב אצלנו במקורות – מלך לא ירבה לו סוסים, לא ירבה לו אנשים ולא ירבה לו כסף ועל שלושת אלו ביבי עבר. אדם שעומד בראש עם ישראל צריך להיות צנוע, לא בכדי כתבו את זה. אני לא רוצה לדבר על שרה כי בה אנחנו לא בחרנו, היא יכולה להיות מה שהיא רוצה אבל לא תשמע ממני מילה על שרה למרות שבמקומות אחרים היא גידפה אותי אבל אני סולח לה בשל מצבה, היא לא האישיו. הם המשל ואנחנו הנמשל, לאן הגענו?".

"אני עבד של הארץ הזאת, לא עבד של ראשיה. אנחנו מדינה דמוקרטית וככזאת לא הולכים אחרי אנשים אלא אחרי רעיונות. אנחנו לא במלוכה, למרות שיכול להיות שמישהו שם למעלה רוצה להיות מלך. לא ניתן לו. אנחנו בדמוקרטיה".

עד היום לא שמענו את השיחה המדוברת בין שרה לבין בת זוגתך.

"יש שם דברים נוראיים ואני מוחל לה מראש. היא יכולה לקרוא לי מרוקאי ולהגיד לי מי אני, אני מוחל לה. זה הספרדים יכולים לעשות, התרבות הספרדית היא למחול, אבא שלי אמר לי שלמחול זאת גדולה".

ובכל זאת מפתיע שאשת ראש ממשלה עסוקה במה אמר אלי מויאל בזמן מבצע צוק איתן על בעלה?

"אני לא מתבייש להגיד את דעתי ואני תמיד אגיד אותה במסגרת הדמוקרטיה, הרבה אנשים חושבים 'אם אני אגיד מילה כזאת מה יגידו'. אותי זה לא מעניין. אם אתה שואל אותי מי זה נתניהו אני אומר שזה אחד האנשים הכי מרתקים והכי משכילים. ישבתי איתו בשיחות, הוא בן אדם על הכיפאק. הבעיה היא נתניהו ראש הממשלה, שם יש לי מחלוקת איתו".

מה האלטרנטיבה לנתניהו?

"אחרי בן גוריון אמרו וואו מי יהיה. אין וואקום בפוליטיקה, אין דבר כזה שאין מלך בישראל. אז בא שרת ואחרי זה עוד מצאנו. היה את אשכול שצחקו עליו אבל הוא ניהל את המלחמה הכי מפוארת של עם ישראל והוא זכור כאחד מראשי הממשלה הטובים ביותר".

אתה אומר את זה בתור ליכודניק.

"אני לא ליכודניק, אין ליכוד ואין עבודה. איזה מנהיג היום שמתמודד מפרסם מצע? אין, שכחנו את זה. אנחנו לא שם יותר, אנחנו לא בעולם המצעים יותר, אנחנו מגלים שאין שמאל וימין".

אלי מויאל. צילום: אורי גבאי
אלי מויאל. צילום: אורי גבאי

יש הרבה אנשי ליכוד שיסכימו איתך אבל אומרים שאם הם יזיזו את ביבי הם לא יהיו בשלטון. מזה הם חוששים?

"אז הם פחדנים! מי שלא מנסה לא מצליח, שיישארו תקועים איתו. אני אחליף אותו ואם הבא אחריו יהיה גרוע אני אחליף גם אותו עד שנמצא את מה שמתאים. מדובר בגורל המדינה והילדים שלך ושלי. מה אנחנו מנחילים להם? מה אנחנו משאירים להם? האם אנחנו משאירים להם מדינה שביבי עומד בראשה? הרי שרה אומרת שישראל קטנה עליו, הוא יכל להיות נשיא ארצות הברית אם היה נולד באמריקה, שתבין מה המחשבות שלהם. אנחנו קטנים על משפחת המלוכה, הם עושים לנו טובה שהם שולטים בנו, ככה משתמע מהקלטת, שתבין עם מי אתה חי. עם כל הכבוד יש לי ויכוח עם ביבי ואני אוהב אנשים דעתנים שאני יכול להתווכח איתם ואני אומר תשמע, הוא בן של פרופסור ולמד באם איי טי בבוסטון, ואפילו ילד 'שלוך' כמוני למד בבוסטון ועשה את כל המסלול שלך וכל מה שאתה עשית אבל נקודת ההתחלה שלי הייתה רחוקה מאוד מנקודת ההתחלה שלך, אז בוא נשאל את הציבור מי עשה יותר. לזה באנו למדינה הזאת, שההבדלים האלו יתמסמסו, אבל יש מי שאוהב להשתמש בהבדלים האלו. אני מרוקאי גאה, אני מרגיש ישראלי. שרה קראה לי מרוקאי ואני גאה בזה. היא שואלת אם הייתי רוצה להיות אשכנזי? לא. אני גאה בתרבות שלי ומי שיקרא לי מרוקאי אני אצדיע לו. אני לא מקבל את זה כעלבון, שרה נתניהו היא העולם הישן, היא חיה בעולם שהביאו אותנו למעברות והיינו 'שלוכים'. אבל זאת מדינת ישראל, לוקחת 'שלוך' מהמעברה ומכניסה בו מחשבה ופתיחות, ועל זה אני משתחווה למדינת ישראל כל יום אבל כמובן לא לביבי ושרה. טוב שביבי ושרה לא היו בהקמת המדינה אחרת היינו בברוך".

בזמנו היית מחוזר מאוד בפוליטיקה הארצית. למה אתה לא שם?

"יש רגעים בחייה של אומה שהיא נמצאת בשפל, אנחנו כרגע בשפל ואני לא רוצה להתחבר לזה. היום כולם מלקקים לכולם ואני לא מהמלקקים ואם דעתי לא תישמע אין לי מקום שאני רוצה להיות בו. אם כל חברי הליכוד מה שמעניין אותם זה מי יותר נאמן לביבי – שילכו קיבינימאט. אני לא רוצה להיות נאמן לביבי אלא לעקרונות שלי. אבל מסתבר שהתחרות בליכוד זה מי יותר נאמן לביבי, די כבר, מספיק, אתם לא קוראים את המפה? יש בעם הזה אנשים מסורים והגונים שמוכנים למסור נפשם על המולדת הזאת אבל נראה שביבי ושרה החליטו למסור את נפשנו על המולדת. זאת דעתי ואני אגיד אותה, אני לא רוצה תפקידים אצל ביבי ולא רוצה שום דבר, אני רוצה מדינה שהבן שלי יגדל את ילדיו ויוכל לחיות כאן בשקט, שאני אדע שהמדינה מונהגת על ידי אנשים שכל מה שמעניין אותם זה טובת עם ישראל".

בתור תושבי הפריפריה, אנחנו צריכים להיות מרוצים מיחס הנהגת המדינה אלינו?

"אני מרגיש כמו כל אזרח ישראלי אחר, איזה עניין אישי? מה זה משנה אם אני גר בשדרות? די עם השבלונה הזאת. אף אחד לא צריך לתת לי כלום, אני צריך לדעת לקחת, זאת הדמוקרטיה. התרבות הזאת של מגיע לי ולא נתנו לי זה מה שהוריד את העדה שלי ושלך. מישהו עצר אותך לקחת? חסמו פעם מישהו מהפריפריה מלרוץ לתפקיד מסוים? אני לא מבין על מה מדובר. אני חייתי במדינה הזאת ומעולם לא קופחתי. זה שהורי באו מ'השלוך' ולא התאימו לתרבות האירופאית שבנו כאן הם שילמו את המחיר, אבל למה כל הדורות צריכים לשלם את המחיר? אני כבר דור שלא גדל במרוקו, אני דור שכל חינוכי ומעודי בארץ ישראל, שאבתי את כל הערכים של ארץ ישראל".

ובכל זאת, אם נהיה ספציפיים ונתייחס להנהגה הנוכחית.

"אנחנו קטנים על ביבי, מתי תלמדו? זה לא ראוי להיות מנהיג של מדינת ישראל. אם הוא לא עם הפנים אלינו אז תבין לאן נגיע בסוף. על זה אנחנו נלחמים. שים לב לשבועיים האחרונים, 90% הוא לא בארץ. אתה מעניין אותו? הוא יספר שהוא דואג למדיניות החוץ?".

אבל בכל זאת בוא נראה את זה מעיני ההנהגה המקומית. קיבלנו תקציבים אדירים מהממשלה כדי להתפתח בכל התחומים,  שדרות והפריפריה לא מקופחים כמו בעבר?

"התקציבים קיימים, השאלה היא אם אתה יודע לקחת. על זה נלחם ראש עיר. התקציבים מחולקים באופן שווה. זה לא שייך לביבי, הוא לא עושה טובה שהוא שולח לפה כסף, זאת חובתו ובשביל זה שלחנו אותו לשם, הוא לא עושה לאף אחד טובה".

"בוסקילה הפסיד מאשר דוידי ניצח"

במשך 2 קדנציות כיהן אלי מויאל כראש עיריית שדרות, אפשר לומר בתקופות הקשות ביותר שידעה העיר מבחינה ביטחונית. בשלהי הקדנציה השנייה שלו עננה כבדה של חקירה פלילית ריחפה מעליו ובבחירות של 2008 החליט לא להתמודד ולמעשה השאיר את הזירה הפוליטית פנויה ליריבו הנצחי דאז דוד בוסקילה. אחרי אותה מערכת בחירות נוקה מויאל מכל חשד בהודעה שהוציאה המשטרה והוקל לו מאוד. לקראת מערכת הבחירות ב-2013 הכריז שוב על התמודדות לראשות העיר אלא שארבעה חודשים לפני הוא הדהים את כולם בפרישה מן המרוץ, לדעת הרבים הסיבה הייתה בעיקר הנסיקה בסקרים של מי שהפך לראש העיר אלון דוידי. כעת, לקראת מערכת הבחירות הקרובה הוא עומד מאחורי המועמד שמעון פרץ.

אלי מויאל. צילום: אורי גבאי
אלי מויאל. צילום: אורי גבאי

בבחירות האחרונות חשבת להתמודד אבל לבסוף החלטת לרדת מזה.

"בוא אני אניח הכל על השולחן פעם אחת ולתמיד. בוסקילה רצה להתמודד ואני רציתי להתמודד. קראתי לבוסקילה ונפגשנו. אמרתי לו שההבנה הפוליטית שלי אומרת שאם אני והוא נרוץ הוא יעמוד בינינו. זה או אני או אתה אם אנחנו רוצים לנצח. הוא אמר שהוא לא יורד אז אמרתי שאני ארד וירדתי. אני לא מוכן ללכת בפיצול כזה של כוחות כי אני יודע מה תהיה התוצאה ואת זה לא רציתי, בסוף הצבעתי בבחירות האלה פתק לבן".

יכול להיות שבתוך תוכך ידעתי שהתושבים בשדרות רוצים שינוי?

"אם אתה שואל אותי, שתי האפשרויות לא היו טובות. אוי לי מיוצרי ואוי לי מייצרי. אני לא מתבייש ששמתי פתק לבן, אני לא התערבתי בבחירות".

אבל בכל זאת אתה תמיד כאן ואומר את דעתך גם בלי להתערב בבחירות.

"שדרות היא העיר שלי, זאת משפחה. אני אוהב את הקרבה הזאת".

יש השגות לגבי הקרבה, אומרים שאתה לא מחבק ומנשק.

"אם הקריטריון לראש עיר הוא לחבק ולנשק, אז אני לא מתאים, מה לעשות. אני מנשק נשים יפות, אני לא יכול לנשק גברים לא מגולחים, זה שורט לי את הלחי. אני אוהב נשים ומנשק נשים".

בסופו של דבר זה היה ניצחון מוחץ לשלטון חדש, למעלה מ-60% הצביעו בעד דוידי.

"לא. דוידי לא ניצח בבחירות האלה, בוסקילה הפסיד מאשר דוידי ניצח. הציבור הצביע הצבעת מחאה נגד בוסקילה. אם היית שם גפרור במקום דוידי בבחירות האלה הוא היה מקבל את אותם האחוזים. הציבור לא האמין בדוידי, פשוט הוא היה האלטרנטיבה, את בוסקילה לא רצו. 60 ומשהו אחוז לא רצו את בוסקילה, זה החיתוך שלי. הם רצו לנסות משהו אחר, עכשיו השאלה היא אם הניסיון הצליח, לטעמי לא".

למה לדעתך זה לא הצליח? אנחנו שומעים לא מעט את הציבור וההתרשמות שלנו שהדעה הרווחת שונה משלך?

"משום שאני רוצה שהילדים שלי והילדים שלך ירצו להיות פה ולא ילכו למקום אחר. אני מוטרד מהמצב הנוכחי. בעוד 5 שנים לא יהיו בחירות בשדרות כי הרבנים יקבעו מי יהיה ראש העיר ולא הציבור ועל זה אני יוצא למלחמה היום, וזה לא שיש לי משהו נגד הדת – אני פינקתי אותם כמו שלא פונקו מעולם, אני בעד הדת אבל לא בעד שהם יכנסו ללכלוך של הפוליטיקה. שישבו וילמדו תורה, שיעבדו, שיתרמו לקהילה – שלא יכנסו לפוליטיקה".

מדוע?

"כי זה לא בשבילם. הם רימו אותי ואת הציבור. בזמני הם העיזו להשתתף בבחירות? בשביל זה תמכתי בהם, אם היו מתמודדים לא הייתי נותן להם גרוש".

כשהגרעין הגיעו לכאן מה הם אמרו לך?

"הם באו ללמוד תורה ולעבוד ולעזור לקהילה, שיחזרו לשם. ואני אומר שאם בבחירות האלה דוידי ינצח, בבחירות הבאות אני ואתה צריכים לחשוב אולי אנחנו צריכים לעזוב. הכבישים יסגרו בשבת, לא תוכלו לנסוע, יהיה פה בני ברק. הרי זה כתוב שחור על גבי לבן. זה שהם משתמשים בדוידי כמי שמחסה עליהם את הערווה, מאחריו עומדים הקיצוניים שבקיצוניים. הוא הגוי של שבת שלהם, דוידי. מי שעומד מאחורי הרעיון זה הקיצוניים שבקיצוניים של הדתיים ודוידי חושב שהוא גיבור. שום דבר! הם משתמשים בו כמו פיון על שולחן שחמט. אתם צריכים להבין את העומקים שמהם הם שואבים, לא מזמן שמענו את הרבנים שלהם מתבטאים. למה אני אהבתי ואוהב את שדרות? כי הוא מסוגלת לקבל את השונה ולא לכפות עליו את דרכה. אני אדם חילוני שמעשן ונוסע בשבת אבל בא לקידוש בכל יום שישי אצל אמא שלי זיכרון צדקת לברכה, הייתי עושה ברכת המזון וזמירות וכל מה שצריך, וכשהייתי יוצא היא ידעה שהייתי בא עם האוטו וחוזר עם האוטו, היא הייתה שמה יד על ראשי ואומרת לו שאלוהים יחזיר אותך בתשובה. זאת הדת שאני מחפש, המקבלת. לא זאת שמרחיקה. אבל אנחנו הולכים לדת אחרת, דת שונאת ומבדילה. לא, אנחנו לא רוצים להיבדל מאף אחד, הדתיים הם אחים שלנו".

ובכל זאת אנחנו רואים בשנים האחרונות הרבה תהליכים חיוביים שקורים בעיר שאי אפשר להתעלם מהם.

"הוא אומר אני אצבע למרוקאים האלה מדרכות והם יצביעו בשבילי? אותי זה לא עובר. תצפה את העיר הזאת בזהב ואם אני לא אהיה חופשי בה זה לא מעניין אותי. אני אומר לתושבים תפסיקו לחלום! הרי הוא מרדים אתכם, הוא מרדים את הציבור. התקציבים שהוא מקשט את המדרכות אני הבאתי. את האצטדיון אני הבאתי, את הכסף אני הבאתי בשיחה עם אריק (שרון – מ"מ) זכרונו לברכה, שלא יספר סיפורים. זה ראש העיר שמייצג אתכם?".

ישיבת ההסדר בשדרות. צילום: אורי גבאי
ישיבת ההסדר בשדרות. צילום: אורי גבאי

אי אפשר להתעלם שהרבה דברים שלא  קרו בתקופת בוסקילה קורים היום ואתה בעצמך ביקרת בזמנו את בוסקילה?

"אל תסתפקו בזה, זאת נחמת עניים. בינתיים יש בשדרות הדתה, זה כבר התחיל ולא ידוע איפה זה יגמר"

ואם מחר נניח שמעון פרץ ינצח בבחירות, מה יקרה? תיפסק ההדתה? יסגרו הגנים של הגרעין?

"מה פתאום, הוא יפנק אותם. אבל לא תהיה כאן הדתה. העיר תהיה פתוחה בשבת, הבריכה תהיה פתוחה בשבת. הוא יכבד את הדתיים ויתן להם תקציבים והישיבה תגדל. לי אין בעיה עם הישיבה, יש לי בעיה עם המנהיגות שלהם ואני לא רוצה להמשיך איתם. אני יודע במה הם עוסקים. הבעיה היא שהם הקצינו שהם קיבלו את השלטון. עכשיו הם לא מוגבלים במטרות שלהם ולכן אני קורא לציבור של שדרות להיזהר. אני לא עבד נרצע של שמעון פרץ, אני עבד נרצע של העיר הזאת. מבחינתי מהגלריה שקיימת פה הוא המועמד הכי מתאים. אני לא נאמן לשמעון או לאנשים, אני נאמן לרעיונות והוא מייצג את הרעיון שאני רוצה".

יש תחושה ברחוב שהבחירות האלה כבר סגורות, שדוידי כבר ניצח.

"לא נכון, הם רועדים. הם יודעים שמישהו הולך לשמוט להם את השטיח מתחת לרגליים. זה לא גמור, הכל פתוח בבחירות הקרובות. אתה שואל אם ננצח? אתה יודע למי ניתנה הנבואה. אני לא יודע. אבל אם יש לנו סיכוי? יש ויש. אנחנו הולכים על סיכוי. אם בסופו של דבר דוידי ינצח אני אהיה הראשון שאבוא ואגיד לו מברוק, זאת דמוקרטיה. אני לא שונא את דוידי. הוא קרא לרחוב על שם אמא שלי, אני לא יכול לשנוא אותו. אבל גם אם תקרא לרחוב על שם אמא שלי ותלך בדרכים שאני נגדם, אני אתנגד אליך".

מי יכריע את הבחירות האלה?

"תושבי שדרות הם עדיין הכוח הקובע. לשם אנחנו מכוונים. אנחנו נבוא ונגיד להם שלא יקנה אותם עם הפרצוף של השה התמים, יש אחריו אנשים רעים ואני אומר את זה למרות שהם רבנים. הם רוצים לכפות עלינו חיים וזה אסור בתורה".

בסופו של דבר אנשי הגרעין טוענים שהם לא באו להשתלט אלא להשתלב.

"אנשי הגרעין הם בסדר, אני לא מדבר עליהם אלא על ההנהגה שלהם. הם בסוף ישמעו להנהגה שלהם וכשהיא תגיד ימינה הם ילכו ימינה וכשהיא תגיד שמאלה הם ילכו שמאלה. אין לי שום דבר נגדם או נגד בחורי הישיבה ואין לי דבר נגד הדת. יש לי בעיה עם זה שהרבנים של הגרעין שלחו ידם בפוליטיקה ואני לא אתן להם".

דיברת על הישיבה, נדמה לי שאתה היית זה שפתחת לרב פנדל את הדלת?

"אני קיבלתי אותו ונתתי לו את הכוח, היום הרב נדל"ן קוראים לו. הוא בא להפיץ תורה והתחיל לקנות בתים זה מרגיז אותי. בסופו של דבר ראינו במה הוא עסק כל השנים. אם אתם רוצים להיכנס לזה תבדקו מאיפה בא הכסף. הוא בא מהקיצוניים שבקיצוניים שבעם ישראל. בבחירות הקרובות אני קורא לתושבי שדרות להתעורר. אם הוא בא לפה להתעשר שיגיד, שיודה בזה. שיגידו באנו לפה להתעשר על המרוקאים הטיפשים ולקחת להם את הכסף ואחר כך הם יעבדו אותנו עד סוף הימים. לא, אני גאה ואני לא אתן להם לעשות את זה, על כל פנים אעשה כל מה שאני יכול שהם לא יעשו את זה. אני חוזר ואומר שאין לי שום דבר נגד בחורי הישיבה אלא יש לי בעדם, הם אחלה – הם משרתים ביחידות קרביות ונושאים בנטל של עם ישראל ולומדים גמרא, על הכיפאק. בסופו של דבר הם קיבלו גיבוי מחילוני כמוני ומה שהם רצו, אז למה הם רצו לפוליטיקה? זאת אומרת שיש להם מטרה סמויה, הם רוצים שררה ולא תורה, ואם הם לא רוצים תורה מקומם לא פה. זאת דעתי".

אתה חושב שהם משפיעים על התנהלותו של ראש העיר?

"להערכתי כן, כי אני מכיר את הציבור הזה וכיצד מתקבלות שם ההחלטות. יש אנשים שהם נסתרים ולא גלויים. זאת הטקטיקה. הם יושבים בחדרי חדרים ומחליטים והוא עושה את דבריהם. אני לא יודע אם זה נהוג כך".

אבל בסופו של דבר הוא לא  מקדם רק את הציבור שלו.

"הוא כן מקדם רק את הציבור שלו. שורש הבעיה הוא שאנחנו יודעים לקבל אותם והם לא יודעים לקבל אותנו. בספרות כשילד ממשפחה דתית באירופה היה יוצא לתרבות רעה היו עושים קריעה ויושבים עליו שבעה, הספרדים בניגוד אליהם מחבקים אותו. זה ההבדל בין התרבויות. אני יצאתי לתרבות רעה ובמשפחה שלי חיבקו אותי ואהבו אותי כל חיי, אנחנו רוצים בעיר את התרבות הספרדית. שלא תבין לא נכון אנחנו רוצים תלמידים חכמים פה, רוצים את תלמידי הישיבה פה. אנחנו נביא להם את התקציבים ואת הלחם, מה עוד הם רוצים? הם רוצים שררה. היה לכם טוב בזמני, אז למה הלכתם לשלטון? הלכתם כי הכסף סינוור ועיוור אתכם ועל זה אני יוצא למלחמה הזאת ומבלי לשנוא אף אחד. אני לא שונא יהודים אלא דרכים ומחשבות".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "מיום כניסתו לתפקיד, פועל ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, ללא לאות למען כלל תושבי העיר וכלל האוכלוסיות המתגוררות בה. תפיסת השירות אותה מוביל בכל אגפי העירייה היא תפיסה אשר שמה את כלל תושבי העיר במרכז העשייה.

זה בא לידי ביטוי בהקמת מרכז למחול, הקמת מועדוני נוער, קיום פסטיבלים, הקמת ספורט קלאב, שדרוג ושיפוץ היכל חן, הקמת מרכז טניס, הקמת מעונות סטודנטים, מוסדות חינוך, הקמת סקייט פארק, פארקים חדשניים וגני שעשועים. נדגיש כי עיריית שדרות, בהובלת ראש העיר, מחנכת לסובלנות, פלורליזם וקירוב לבבות בכל אגפיה ומחלקותיה.

באשר לאמירותיו של מר אלי מויאל. נדמה שדעותיו הן בחזקת עלה נידף ברוח. רק לפני כמה חודשים צוטט בכתבה בה אמר: "'אני, חילוני גמור, לא מרגיש בכלל כפייה דתית בשדרות. אנשים בשדרות חיים ונותנים לחיות ומכבדים זה את זה.. בשדרות מיושם הכלל של "איש באמונתו יחיה"'.

ככל שמועד הבחירות מתקרב נדמה כי טענות כאלה ואחרות מושמעות מאינטרסים שאין להם שום קשר לטובת תושבי העיר. עוד אמר מר מויאל באותה כתבה בהקשר לראש העיר: "יש לו זכויות ורואים את העשייה שלו. אי אפשר להתכחש לזה.." ובעניין הזה אכן צדק.

עיריית שדרות תמשיך לפעול למען שימור הסטטוס קוו בעיר תוך כבוד הדדי בין כלל האוכלוסיות".

לכתבה הבאה:

נחנך פרויקט "מחיר למשתכן" הראשון בשדרות

שר האוצר, משה כחלון, שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון, וראש עיריית שדרות, אלון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.