יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
דף הבית / כללי / "אנחנו מקווים שאולי יום אחד תהיה קבוצה דתית בליגת העל"

"אנחנו מקווים שאולי יום אחד תהיה קבוצה דתית בליגת העל"

לפני 5 שנים הביא 'דין וחשבון' את היוזמה של טל אביטן ויעקב טימסית משדרות להקים בית ספר דתי לכדורגל. המיזם שלהם שמתועד לסרט זכה לפרגון גדול ברחבי הארץ, השבוע הם עשו עוד צעד חשוב כשקבוצת הילדים החלה לשחק בליגה של ההתאחדות לכדורגל. בשבוע הבא כבר צפוי להם משחק פיקנטי- "דרבי" עירוני נגד מכבי שדרות.

אם עד לפני מספר שנים היה נהוג לחשוב כי ענף הכדורגל לא נותן את המקום לדתיים חובשי כיפות הרי שחל שינוי גדול אותו זיהו כבר לפני חמש שנים טל אביטן ויעקב טימסית משדרות שבצעד חסר תקדים החליטו להקים את בס"ד- בית ספר דתי לכדורגל בעיר שדרות. "בהתחלה כל מי ששמע על הרעיון היה סקפטי, חשב שהרעיון לא יצליח אבל לשמחתנו למרות לא מעט קשיים לא וויתרנו והפרויקט הזה עומד על הרגליים ומהווה מודל" מסביר טל אביטן, בימאי סרטים במקצועו שיחד עם שותפו לתחילת הדרך יעקב טימסית בעל תשובה שבעברו שיחק בקבוצה העירונית להוציא לפועל רעיון ראשון מסוגו בישראל, "ברגע שהחלטנו להקים את בית הספר בחסות רשת 'אמית' גילינו שיש ביקוש גדול בקרב ילדים דתיים שהכדורגל היה עבורם מקסימום משחק שכונתי ולא יותר, ברגע שנתנו להם מסגרת דתית עם ערכים דתיים הייתה היענות גדולה וכייף לראות השבוע שבקבוצת הליגה הראשונה שלנו בהתאחדות לכדורגל יש לנו 30 ילדים, כמות מרשימה לכל הדעות".

כאמור, הרעיון של השניים בתחילת הדרך זכה לכתבת שער ב'דין וחשבון' , "הרבה זמן ישב לי הרעיון הזה בראש להקים קבוצת כדורגל לדתיים. את יעקב אני מכיר מילדות ותמיד זכרתי שהוא אהב כדורגל" סיפר אז אביטן על תחילת הדרך. "מדי יום אנחנו לוקחים את הילדים לגן ובאחד הימים נפל לי האסימון שמצאתי פרטנר מצוין. שיתפתי אותו בזה ולשמחתי הוא הפתיע אותי כשאמר לי שיש לו רעיון כזה והוא היה מאוד רוצה להוציא לפועל. החלטנו לתרגם את הרעיון למעשים והתחלנו לקדם אותו".

במסגרת ההכנות לקידום המיזם החליטו השניים לעשות את זה בדרך המקצועית ביותר. בעזרת מרכז הצעירים 'נתיבים' ובעידוד הנשים שלהם שתומכים במהלך, הם נרשמו לקורס מדריכי ספורט במכון ווינגייט. "יכולנו גם בלי ווינגייט ללמד כדורגל אבל החלטנו שאם עושים את זה אז לא בצורה חאפרית" אומר טימסית שנזכר בתגובות הראשונות שהיו בווינגייט כאשר נתקלו בחניך קורס חובש כיפה ומזוקן. "ברור שכולם התפלאו ושאלו מה מביא אדם דתי כמוני ללמוד אימון כדורגל אבל הסברתי להם כמו שאני מסביר בכתבה שגם לדתיים מותר לשחק כדורגל כל עוד זה לא מתנגש עם הדת. על חווית הקורס הוסיף:"במשך חצי שנה השקענו ונסענו ללמוד כדי לקבל תעודה מוסמכת. אין ספק שזאת גם הייתה חוויה ללמוד את תחום האימון בצורה מקצועית ביותר. עכשיו אחרי שסיימנו ללמוד אנחנו רוצים להוציא לפועל את התוכנית שלנו".

כאמור, הרעיון המעניין הביא את אביטן, בימאי וצלם להחלטה לצלם סרט שילווה את תהליך הקמת ביה"ס לכדורגל בשדרות. במהלך הצילומים הוא מלווה את טימסית במגרשי הכדורגל, בפגישה אצל מקבלי ההחלטות בעירייה ואפילו תיעד את הראיון הנוכחי. לאחר שישלים את הצילומים הוא מתכנן להוציא את הסרט לאור. "דרך צילום הסרט אני חושב שאני יכול להשפיע ולהכניס את הנושא למודעות בכל הארץ. אני מקווה שלאחר שביה"ס לכדורגל יתחיל לעבוד ויתפוס תאוצה הסרט יצא לאור" אומר אביטן.

"הסרט"  אם אתם תוהים  מצולם עד היום והרעיון שלהם כבר נותן אותותיו מחוץ לגבולות העיר, בשנה האחרונה שמענו על יוזמה בליגה הלאומית  לא לחייב שחקנים לשחק בשבת, הבימאי אביטן עוקב מקרוב אחר התפתחות הנושא וכבר היום ניתן לציין שברוב הליגות מלבד ליגת העל המשחקים לא מתקיימים בשבת. "יש התעוררות בנושא הזה בכל הארץ, שחקנים בליגה הלאומית שלא רוצים לשחק בשבת, או שרוצים לשחק עם כיפה, בנושא השבת כבר יש מודעות ובכל הליגות כבר לא משחקים בשבת למעט ליגת העל" מסביר אביטן השבוע, " אני מרגיש שהרבה דברים זזים מאז שהפרויקט שלנו התרומם, אני זוכר שבכתבה הקודמת לפני 5 שנים גם אתה הרמת גבה כשאמרתי שנקים בית ספר ותהיה קבוצת ליגה בהתאחדות, עכשיו שזה קרה אני חושב שזה ציון דרך חשוב בתהליך שלנו ומה שיפה שבקבוצה שלנו יש 30 שחקנים! וזה הרבה בזכות המענה התורני שאנחנו נותנים".

השבוע שיחקתם לראשונה גם בליגה של ההתאחדות הייתה התרגשות מיוחדת?

"בטח שהייתה התרגשות גדולה, זה רגע מאוד חשוב לפרויקט שלנו, אני יכול לשתף אותך ולומר  שיום לפני ההתרגשות הייתה יותר גדולה לשמחתי ביום המשחק ההתרגשות ירדה כי שותפי לתחילת הדרך המאמן יעקב טימסית הצטרף אליי".

משחק הבכורה של בס"ד שדרות הסתיים בתיקו 1:1 נגד קבוצת הפועל חורה, מעבר לעובדה כי היה זה משחק בין קבוצה דתית לקבוצה מהמגזר הבדואי, עבור הילדים המשחק הראשון היה חוויה אחת גדולה.

טל, עד כמה יש התקדמות בנושא השתלבות הדת בכדורגל?

"אני קודם כל שמח שישנה הבנה  שציבור שלם רוצה לשחק כדורגל רק צריך את המסגרת שמתאימה להם, עד עכשיו אולי נתקלתם בשחקן דתי אחד בקבוצה רגילה אבל לאורך זמן זה לא יחזיק מעמד כי זאת לא מסגרת מתאימה, עכשיו אני מאמין שהקבוצה שלנו תחזיק יותר זמן, בדרך סביר להניח יהיה את הגיוס לצבא אבל לאחר מכן הם יוכלו להקים גם קבוצת בוגרים שתייצג את העיר, אנחנו אפילו מקווים שיום אחד תהיה קבוצה דתית בליגת העל"

העובדה שלא משחקים בשבת גם תורמת?

"הקבוצה הדתית זה לא רק העניין שלא לשחק בשבת, אלא השיח, ההקפדה על ערכים וחינוך כפי שהם חווים בבית הספר וגם בבית, את זה יש להם גם אצלנו ואני רוצה לומר שאנחנו שמים דגש על זה מאוד כי מבחינתנו השפה היפה והערכים הטובים קודמים למשחק עצמו".

בעבר היה נהוג שדתיים מתחברים יותר למשחק הכדורסל עד כמה זה נכון כיום?

"היה נהוג לחשוב שדתיים מתחברים יותר למשחק הכדורסל אבל כששאלתי את הרבנים וההורים הופתעתי לגלות שזאת רק סטיגמה ששייכת לנחלת העבר, בשדרות הורים בפירוש הסבירו שהילדים מעדיפים כדורגל על כדורסל, גם אני שאלתי בטח אתם אוהבים כדורסל כי ככה גדלתם ואחד הרבנים עונה לי "מה פתאום כשהיינו ילדים תמיד משחק הכדורגל היה הכי כייף בבית ספר פשוט מראש לא ניגשנו לזה כי ידענו שהמסגרת לא מתאימה".

יש כבר אנשים שרוצים להעתיק את המודל שלכם?

"יש התעניינות. אני מאמין שאם יעתיקו את המודל שלנו לא בשביל להרוויח כסף על חשבון הציבור הדתי  זה יכול להתרומם עוד יותר. מי שיעשה את זה רק בשביל כסף לא יצליח להחזיק יותר מדי זמן, אבל אם תשקיע, תיתן תכנים תקפיד על הערכים אתה תרוויח פעמיים. אם בעוד כמה שנים יהיו כמה קבוצות כאלה בארץ יבינו שנפל דבר וכשממש יהיו מסה של קבוצות אז אולי גם בהתאחדות ירצו לתת מענה ואולי אפילו לפתוח ליגה עבורם".

אגב, אחרי טבילת האש הראשונה לחניכים של אביטן וטימסית מצפה משחק פיקנטי במיוחד: "דרבי" היסטורי בליגת ילדים א' נגד מכבי שדרות היום  (יום שני 15:30).

לכתבה הבאה:

0:0 מאכזב למכבי שדרות, ניצחון דרמטי להפועל שדרות

שישי של כדורגל בשדרות: באצטדיון הכדורגל אירחה מכבי ציון שדרות את בית"ר קרית גת במסגרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.