יום שבת , 23 מרץ 2019
דף הבית / מגזין / "אני מביא את אירופה לנתיבות כדי להפוך אותה לעיר הכי יפה בארץ"
עודד שריקי. צילום: אורי גבאי
עודד שריקי. צילום: אורי גבאי

"אני מביא את אירופה לנתיבות כדי להפוך אותה לעיר הכי יפה בארץ"

בגיל 13 וחצי הוא עזב את ספסל הלימודים והחל לבנות את החלומות שלו בעבודות שיפוצים מזדמנות. היום, בגיל 44 עודד שריקי מנתיבות מחזיק בחברת בנייה משגשגת 'ארזי הנגב', מתגורר בארמון מפואר ומחזיק צי של רכבי יוקרה.  "הכסף לא שינה אותי, הכל שייך לקב"ה שהעניק לי את הפרנסה, אני אותו עודד שנולד וגדל בנתיבות וחי בעיר שאני הכי אוהב" הוא אומר בראיון ל'דין וחשבון' שבו הוא מספר גם כיצד בנה את עצמו מאפס.

כשנכנסים למשרדים של עודד שריקי, בחברת הבנייה 'ארזי הנגב' שבבעלותו קשה שלא להתרשם מההקפדה על העיצוב המודרני שכבר כל עם ישראל נחשף אליו בתוכנית הטלוויזיה 'אנשים' אשר צולמה בארמון המפואר שבנה בנתיבות. שלא תטעו לרגע, לתפיסתו של שריקי לא מדובר בעוד ניסיון להשוויץ בעושרו אלא בעיקר רצון לעשות את הדברים הכי טוב שאפשר, על הדרך גם לתרום את חלקו להפיכת העיר נתיבות שהוא מאוד אוהב לעיר יפה, מושכת ואטרקטיבית. "ראשית, כל הכסף שהרווחתי ושאני מרוויח שייכים לקב"ה, אני אדם מאמין מאוד. מעבר לזה אני אוהב להקפיד על הפרטים הכי קטנים בעיצוב, כך עשיתי בבית שלי שבניתי וכמו שכולם יודעים הוא פתוח לכולם ומשמש אתר צילומים לחתנים וכלות באופן הכי חופשי, כך עשיתי גם במשרד הזה שאנחנו יושבים בו וכך אני עושה בבתים שהחברה שלי בונה ואפילו במרכז קניות החדש שאני מתכנן בנתיבות" הוא מסביר "אני חושב שזה מה שהפך את החברה שלי לייחודית, ההקפדה על הפרטים הקטנים".

מי שלא מכיר את עודד שריקי באזור נתיבות ושדרות כנראה שהוא חי בחלל. "האיש העשיר עם אוסף המכוניות" זה אחד מסימני הזיהוי שלו שנחשף לא מעט בתקשורת הישראלית אבל למען האמת מאחורי הכסף הגדול מסתתר עדיין הילד מנתיבות שלא שוכח לרגע מאיפה הוא בא, מקפיד לדבר עם כולם בגובה העיניים, מעניק יחס אישי לכל אחד מעובדיו, מתרגש יותר מכתבה במקומון מאשר בעיתון כלכליסט. "אני תמיד מקפיד להיות עם הרגליים על הקרקע בוודאי שלא להסתנוור מכסף ולשכוח מאיפה באתי, בסופו של דבר כולנו בני אדם, אף אחד לא מורם מאף אדם, יש רק אחד שהוא מורם מעל כולנו והוא הקב"ה" (מביט למעלה ומצביע).

לדבריו של שריקי, מצד אחד הוא לא  משוויץ בעושרו, מצד שני אין לו כוונה להסתיר ולשמור רק לעצמו את ההנאה, כך למשל ביתו המפואר הפך אתר צילומים לחתנים וכלות.  אגב, חגיגת בת המצווה שערך לביתו הייתה לאחד האירועים הכי נוצצים שגם בתל אביב דיברו עליה. "אני לא נולדתי עם כפית של כסף. לא היה לי את הלוקסוס שיש לאחרים לשבת בבית ולקבל כסף מההורים. אני טיפוס שמאמין בעבודה קשה, בלי קיצורי דרך, לא רציתי לחיות על חשבון ההורים".

 

התחיל לעבוד בגיל 13.5

כאשר שריקי מדבר על כך שהוא לא נולד עם כפית של זהב בפה  צריך לחזור איתו לגיל 13 וחצי כדי להבין כיצד בנה את האימפריה שהוא מחזיק מאפס, ללא עזרה מאף אחד, ללא ירושת מיליונים מאיזה סבא עשיר. "כבר בגיל 13 וחצי הבנתי שאני רוצה להיות עצמאי, התחלתי לעבוד בשיפוצים, הייתה גם תקופה שהייתי צלם אירועים" הוא אומר, " באותה תקופה לא היו את האפשרויות שיש היום לכן כדי להרוויח כסף ולהתחיל לבנות את העתיד שלי עזבתי את הלימודים ויצאתי לשוק העבודה, מהר מאוד השתלבתי בענף הבנייה, בהתחלה הייתי צבעי, משפץ כל מיני בתים, אחר כך עסקתי בבנייה ובעצם בגיל מאוד צעיר למדתי את ענף הבנייה".

בתיכון לא מצאת את מקומך שהחלטת לעזוב בגיל מוקדם?

"אני פשוט הייתי נער שאפתן שחיפש מהר מאוד לדאוג לעתיד שלו ולא דרך בית ספר שאז לא נתן אפשרויות כמו היום. מה שכן אני חייב להודות שלא התחברתי לחומר הנלמד, לא ראיתי את עצמי יושב ולומד, ראיתי את עצמי עובד. מה שעזר לי להתקדם אני חושב זה חוכמת החיים שבניתי לעצמי מגיל קטן מאוד, דרך ארץ שקדמה להכל אותה ספגתי מהבית של ההורים".

איך בחור בגיל 17 כבר מצליח להקים חברה קטנה ולהעסיק עובדים?

"אני חושב שמה שהכי מאפיין אותי שתמיד ראיתי רחוק, כבר שהחלתי בתור קבלן לצביעת בתים המטרה שסימנתי לעצמי זה להקים חברת בנייה ולהתפתח. אני שמח שהצלחתי להגשים חלק מהשאיפות שלי בחיים".

רק חלק? מי שיסתכל מהצד סביר להניח שיחשוב אחרת?

ואני חייב לומר לך יש כאלה שבטח מסתכלים עליי מהצד ואומרים "הוא גדול, יש לו הרבה כסף" אז קודם כל אני לא חושב שאני איזה טייקון גדול כי לי עוד הרבה מה לעשות כדי להגיע לזה, ברוך ה' אני מרוויח יפה אבל היום אני לא חי רק כדי לעשות עוד כמה מיליונים, מבחינתי להגיע להישגים, לעשות דברים משמעותיים זה הרבה יותר חשוב לכן אגב אתה גם תראה אותי עושה פרויקטים שהרבה קבלנים לא משקיעים כמוני כי הם רוצים להרוויח כמה שיותר, אני חושב שאני מרוויח בכל מקרה אז לא יקרה כלום אם אני ארוויח פחות ואשקיע יותר ללקוחות שלי".

בדרך להצלחה היו ימים שחשבת שזה לא יצליח?

"יש מישהו שלא ידע רגעים קשים? ברגע שאתה מאמין בדרך שלך אתה תצליח ולא משנה מה, אני מאמין שבדרך להשיג משהו בחיים צריך לעבוד מאוד קשה כדי להצליח לכן בניתי בעשר אצבעות את העסק שלי בלי להזדקק לטובה של אף אחד כי האמנתי רק ביכולות שלי לקבל החלטות נכונות".

מה העסקה שאתה יכול לסמן שהביאה למפנה הגדול בחברת הבנייה שהייתה אנונימית לחלוטין?

כמו שציינתי קודם יש בנתיבות המון קדושה וברכה ואני יכול להעיד על כך. דווקא ההחלטה להאמין בקרקע בנתיבות הביאה לי אני חושב את ההצלחה שאני הכי גאה בה עד היום. בראשית שנות ה-2000 קניתי בנתיבות מגרשים במחירים מצחיקים שאף עד אז לא היה מוכן להשקיע, היו כאלה שאמרו לי שאני משוגע. אחרי מספר שנים התחלתי לבנות ואני חושב שלא הרבה האמינו שזה יכול להצליח. פתאום הייתה קפיצה גדולה של מחירים וזה בעצם נתן את הדחיפה הגדולה לחברה שלי. מאז אני מודה לקחתי עוד כמה הימורים שהצליחו לשמחתי".

מגדל אייפל בנתיבות

שריקי התפרסם לראשונה כשהגדיל עוד ועוד את צי מכוניות הפאר שלו, ששוויו נאמד בעשרות מיליוני שקלים: פרארי 458', רולס רויס, אסטון מרטין ועוד. אם תוסיפו לזה את הווילה המפוארת שבנה בעלות של למעלה מ-20 מיליון שקל, תקבלו אדם עם כסף, שלא מפחד להוציא אותו. את חברת 'ארזי הנגב' הפך לאחת מהחברות הרוויחיות, אגב, מקור השם בעץ הארז החזק."במשך עשרות שנים הפריפריה הייתה שקטה מבחינת בנייה כך שבתחילת הדרך בניתי מחוץ לנתיבות והאזור, רק בשנים האחרונות המדינה התעוררה והחלה להפשיר קרקעות ואני כמובן החלטתי גם להשקיע בנתיבות כי היה לי ברור שאין כמו להשקיע בעיר שלי שיש בה ברכה וקדושה מיוחדת" הוא אומר "עד עכשיו מכרתי בעיר 620 דירות ואני פותח למכירה כמות דומה וברוך ה' הביקוש גדול".

מה הופך את נתיבות ליעד נדל"ן מבוקש?

"יש בנתיבות פוטנציאל גדול, הפרויקט החדש שלי למשל נמצא במקום אסטרטגי מאוד ליד תחנת הרכבת חשיבה שהייתה לפני הרבה שנים כשעוד הרכבת לאזור שלנו הייתה בגדר חלום. בפרויקט החדש החלטתי ללכת בענק, מדובר בבניין הכי גבוה באזור שלנו כ-15 קומות, כל הדירות בסטנדרט הכי גבוה שקיים אולי רק במרכז הארץ, יהיה לדיירים לובי מפואר, מועדון דיירים, מרפסות גדולות, מחסן בכל קומה, מרפסות גדולות של 20 מטרים, חשבנו על כל הפרטים הקטנים מדלת הכניסה שתהיה מעוצבת, אסלות סמויות, תריסים חשמליים כל הבית".

מן הסתם זה גם יעלה להם יותר?

"לא כי אתה תמצא את אותם מחירים של פרויקטים אחרים פשוט אני בחרתי לעשות את זה בסטנדרט הכי גבוה שאפשר בלי לייקר יותר מהרגיל. כבר אמרתי לך קודם, יש קבלנים שרוצים להרוויח הרבה ויש קבלנים כמובנים שמסתפקים גם להרוויח קצת וזה גם בסדר".

אפשר לומר שאתה מביא את נתיבות לגבהים חדשים?

"אני חייב לומר כי מי שהביא את נתיבות לגבהים זה ראש העיר יחיאל זוהר ולא אני כי הרבה בזכותו יזמים כמוני ואחרים באים ומשקיעים. ברגע שראש עיר הופך עיר למצליחה ומשגשגת יותר ויותר אנשים יאמינו וישקיעו בפרויקטים משמעותיים, אני שמח שיש לי חלק בכך לתרום למיתוג של נתיבות, לבניית פרויקטים ששינו לחלוטין את הסטיגמה שהייתה בעבר על העיר. היו נתיבות זה סיפור הצלחה פשוט מטורף וזה הרבה בזכותו של יחיאל, אין ויכוח על זה".

פוליטיקה מקומית מעניינת אותך?

"פוליטיקה מתאימה לפוליטיקאים ואני לא פוליטיקאי. התחום הזה לא מתאים לי וגם לא מעניין אותי. אני יודע לעשות את מה שאני עושה וזה מספיק לי".

בכל זאת גדלת בבית שאבא יוסף שריקי היה חבר מועצה, איש מפלגת העבודה בתקופת השלטון?

"למען האמת זה אף פעם לא עניין אותי. אבא שלי שיהיה בריא עסק בזה והיה טוב בזה, בוא נאמר שהחיידק הפוליטי שדבק בו לא עבר אליי. אבל בוא תגיד לי בנינו מה יצא לי מפוליטיקה? אני לא בנוי לזה".

מה כן לקחת מאבא יוסף?

"אני חושב שאולי לא לקחתי ממנו את החיידק הפוליטי אבל לקחתי ממני את היושר והנתינה. הוא הבנאדם הכי ישר בעולם ואני גאה להיות הבן שלו".

יש אנשי עסקים שטוענים שיש יותר מדי מרכזים מסחריים לעיר קטנה והבלון הזה כבר מתפוצץ בפנים?

"אני לא חושב שיש יותר מדי כי אסור לשכוח שהכל כל הזמן גדלה בקצב מבהיל והיא עוד צפויה בתוך מספר שנים להכפיל את עצמה".

אבל אי אפשר להתעלם מכך שעסקים נפתחים ונסגרים בקצב מסחרר?

"אני לא רואה את זה ככה. בסופו של דבר כל מי שמסתובב היום בנתיבות יש לו הכל מהכל, יש לו היצע רחב בכל תחום. אני אישית מייחס חשיבות למרכזי הקניות כמרכז בילוי ולשם אני מכוון כיום".

מה מיוחד במרכז הקניות החדש? אגב למה כבר לא להקים קניון סגור, זה משהו שאין בין אשקלון לב"ש?

"קודם כל הדגש הוא על מתחם בילוי אבל אני חושב שהעיצוב האדריכלי שאני מציג בפרויקט החדש בסגנון אירופאי זה יעשה את ההבדל הגדול. מעבר לעובדה שיש עיצוב מרהיב של מזרקות ודמוי של מגדל אייפל בגודל 32 מטרים, זה יהיה מתחם עם בתי קולנוע, יהיה מועדון בילוי גדול מאוד של חברה שאני לא יכול להגיד כרגע אבל משהו שונה שלא היה בעבר, משהו גדול מהמרכז הולך להגיע לכאן כי שם הבינו כי הפריפריה חזקה מה גם היום אתה לוקח רכבת אתה מגיע מת"א לנתיבות ב-50 דקות.  מרכז הקניות יהיה עם מדרחוב בגודל 160 מטרים, כל החניון יהיה תת קרקעי, בקיצור יש למה לצפות. לגבי קניון סגור אני לא בעד אבל אני מבטיח לך שזה יהיה מרכז קניות מדהים ומעניין".

סביר להניח שאתה בונה בכל הארץ, אבל פרויקטים כמו שאתה מספר אתה עושה בעיקר בנתיבות, יש לך דחף מיוחד לזה?

"קודם כל אני אוהב את נתיבות. להגיד לך שכל פרויקט שאני בונה בנתיבות הוא הכי משתלם והכי רווחי? לא בטוח אבל אני מביא את אירופה לנתיבות כדי להפוך אותה לעיר הכי יפה בארץ. מעבר לזה, נתיבות זה הבית שלי, כאן גדלתי, כאן בניתי עסק מצליח בעשר אצבעות, כאן בניתי את ביתי ואני רוצה לך שלא אחליף את מקום מגוריי באף עיר בעתיד".

מה סוד ההצלחה של נתיבות?

"קודם כל יציבות שלטונית לפחות בכל מה שקשור לנתיבות זה הדבר הכי טוב שקרה לעיר. יחיאל ראש העיר כבר 30 שנה והוא בעזרת ה' עד 120 יהיה פה זה מצוין כי הוא מכיר את העיר הכי טוב, הוא רואה רק את טובת העיר ולא נח לרגע. אם תשים לב גם כשהוא עושה פרויקטים הוא עושה את זה בענק לכן אתה רואה למה נתיבות הגיעה לאן שהגיעה".

נתיבות עיר של באבות, עם מי אתה מתייעץ?

"קודם כל אני חושב שאני חבר של כולם, מכבד את כולם. עם כל הכבוד ויש לי מלא כבוד אל כל אחד מהם, יש רק אחד שא ני מתייעץ איתו והוא מעל כולם וזה רק הקב"ה".29

אני מניח לעצמי שהרבה אנשים שידם אינם משגת רואים בך כתובת ועל פי הידוע לנו אתה מקבל פניות בקצב מטורף?

"תראה זה נושא שאני לא מדבר עליו. אני רק יכול לומר שאני גר בישוב קטן שכולם מכירים את כולם. אם הקב"ה נתן לך את היד הזאת (הוא מדגים) כדי שהיא תהיה פתוחה כל הזמן, אם תסגור אותה הכל ייעצר אבל אני מאמין באמונה שלמה ברגע שאני פותח את מה שיש לך לאנשים הקב"ה כל הזמן יזרים לך. אתה לא יכול להישאר אדיש לבעיות של אנשים. לא קיבלתי את הכסף כדי לשמור לעצמי אלא גם לדאוג גם לאחרים".

מצדיע לכחלון

שריקי התפרסם לראשונה כשהגדיל עוד ועוד את צי מכוניות הפאר שלו, ששוויו נאמד בעשרות מיליוני שקלים: פרארי 458', רולס רויס, אסטון מרטין ועוד. אם תוסיפו לזה את הווילה המפוארת שבנה בעלות של למעלה מ-20 מיליון שקל, תקבלו אדם עם כסף, שלא מפחד להוציא אותו.

כמה התהליך שמוביל היום השר כחלון יביא לכך שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה?

"הרבה קבלנים אולי לא יאהבו את מה שאני הולך להגיד אבל מחיר למשתכן שהוביל שר האוצר משה כחלון הוא מהלך חכם מאוד. מבחינתי הוא נתן את האפשרות לאנשים לזכות בלוטו. כשאתה מוריד 25 אחוז מערך הדירה הרבה אנשים הרוויחו. גם אני חייב לקחתי חלק בפרויקט. למשל בבאר יעקב אני מוכר במכירה החופשית דירות ביותר מ-2 מיליון שקלים אבל במחיר למשתכן המחיר הוא 1.2 מיליון שקלים.

אולי תסביר איך זה מתאפשר להוריד מחירים, האם קודם קבלנים לא יכלו לעשות את זה?

"קודם כל הקרקע יותר זולה. אני תמיד טענתי שהבעיה הייתה טמונה במדינה, ברגע שהמדינה התחילה להפשיר קרקעות במחירים מוזלים הבעיה התחילה להיפתר. כחלון כשר אוצר הצליח בתוך זמן קצר להפשיר קרקעות כמעט בכל מקום, גם ישובים במרכז הארץ שלא היה להם מקום הוא מצא להם מקום. בסופו של דבר היום זוגות צעירים לא חייבים הון עצמי כדי לרכוש דירה במחיר שפוי וזה הרבה בזכות פעולות שהממשלה עשתה בשנים האחרונות".

לכתבה הבאה:

שובו של הזמיר

לפני חמש שנים, בגיל 17, סומן הזמר שלום קדושים משדרות כאחת ההבטחות של המוסיקה הים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.