יום ראשון , 21 אפריל 2019
דף הבית / חדשות / "אני מהפכן": ריאיון עם המתמודד למועצת העיר אלירן ג'רבי

"אני מהפכן": ריאיון עם המתמודד למועצת העיר אלירן ג'רבי

 במערכת הבחירות הקודמת הוא היה פעיל בחירות מובהק, במהלך הקדנציה הנוכחית הפך לאחד ממבקרי השלטון הבולטים. לקראת הבחירות הקרובות החליט אלירן מאיר ג'רבי שמגדיר עצמו כאחד שצמח מלמטה ומכיר מקרוב את המצוקות של התושבים לעבור לקדמת הבמה. בראיון ראשון הוא מצהיר:"

אם יש משהו שכנראה אי אפשר לקחת מאלירן ג'רבי זה היכולת להקשיב לכל תושב במצוקה שזועק לעזרה. בשנים האחרונות, נחשפנו בשדרות ללא מעט מקרים, חלקם קשים, אם זה אם חד הורית שנזרקה לרחוב עם ילדיה, משפחה שיש לה בבית מקרר ריק ממזון והרשימה עוד ארוכה. בכל אותם המקרים היה זה ג'רבי שדאג באמצעות הרשת החברתית להציף את הסיפורים כדי לעורר את הציבור ובעלי התפקידים לסייע. תחילה, לא הרבה לקחו את ג'רבי ברצינות אבל לאט לאט הדף הציבורי שהקים "מחזירים את שדרות לשדרותים ולתושבים" צבר תאוצה גדולה והפך למוקד התלונות. אגב, היו שהאשימו אותו בניצול ציני, היו גם כאלה שהאשימו אותו במגמתיות נגד השלטון הנוכחי שלא חביב עליו במיוחד גם לאור העובדה שבמערכת הבחירות הקודמת הוא נמנה בין התומכים המובהקים של בוסקילה.

כשאני תוהה האם זה היה חלק מהתוכנית הפוליטית שלו מראשית הקדנציה הוא ממהר לדחות את זה על הסף, "בכלל לא חשבתי בכיוון של פוליטיקה, אני תושב כמו כל התושבים שאכפת לו מהעיר שלו, מעבר לזה אני אחד שמנסה לעזור לכל מי שפונה אליי, כך חינכו אותי" הוא מסכים, "בהתחלה כשהתחלתי לכתוב פוסטים של ביקורת על מחדלים, התחלתי לקבל פניות, פתאום מצאתי את עצמי כל יום עם מבול פניות אז החלטתי להקים דף שיאפשר לתושבים לעלות בעיות ומפגעים ואני שמח שזה סייע לרבים לפתור בעיות".

מטרת הדף כך ניתן להסיק הייתה לאפשר לתושבים לעלות מפגעים ומחדלים אבל בסופו של דבר כך נטען נגדך שהוא משרת אותך ופועל באופן מגמתי שלילי נגד השלטון?

"אין טענה יותר מגוחכת מזו. אלו ה- "טוענים" הם אלו שקיבלו ביקורת על מחדליהם בדף הציבורי. כדי לטעון משהו צריכים לבוא עם הוכחות. אצלי ההוכחות מדברות בעד עצמם . הדף שירת את כלל הציבור בשדרות. אין שם דבר אחד שהוא שירת לטובתי האישית".

את הקול שלך כתושב העיר אנחנו שומעים כבר מספר שנים, בבחירות הקודמות היית פעיל מאוד מובהק, מה גרם לך לעשות את הצעד לכיוון הפוליטיקה?

"בשנים האחרונות נחשפתי להמון עוולות שהתושב הקטן לא מוצא להם מענה מצד הרשות, לי זה חורה מאוד. אני אדם אכפתי ולקחתי על עצמי להיות השופר של התושב . לשמחתי הצלחתי לשנות קצת, להביא לפתרון בעיות שרובם תחת המטריה של העירייה.וכמובן הרצון שלי להשפיע יותר לטובת הכלל. וזה לא סוד שהמון תושבים דחפו אותי לזה , אז אני מתייצב לשליחות הציבורית ומקווה בע"ה להצליח".

לא חושש לצעוק על חברי מועצה. ג'רבי בישיבת מועצת העיר על העלאת הארנונה

"אני יכול להבין יותר טוב את מצוקות התושבים"

עבור עסקני הפוליטיקה המקומית, המועמדות של ג'רבי היא בגדר חידה. מצד אחד, הבחור ש"בא מהשכונה" כמו שהוא מבטא את עצמו, בנה את עצמו איך שלא נהפוך את זה מביקורת על השלטון מה שהעלה את כוחו גם ברשת החברתית, מצד שני כפי שהסביר לי פעם עסקן מקומי,  השאלה איך מתרגמים את אותה תמיכה בפייסבוק לקולות בקלפי. מה שבטוח גם עבור מי שלא התחבר לסגנון שלו, אפשר להעריך את הרצון של מי שלא גדל  על כפית של זהב, לא היו לו אולי את כל התנאים להגיע לאוניברסיטה אבל מנסה לבנות לעצמו מעמד של נבחר ציבור שכל רצונו לסייע לתושבים שקולם לא נשמע.

יש הטוענים נגדך שעם פייסבוק לא הולכים לקלפי?

"כידוע לכולם אין לי "קבלנים" ובעלי עניין שתומכים בי כלכלית בבחירות. התקציב שלי הוא מוגבל ולפי היכולת האישית שלי. ולכן רוב הקמפיין של נמצא ברשתות החברתיות. אני משוכנע שלקלפי הולכים עם דרך ועקרונות, אני כל יום שמח לגלות עוד ועוד תושבים שמצטרפים ומאמינים בדרך שלי, כרגע אני מעדיף להמשיך לעבוד ולא לדבר, אני בטוח שזה יבוא לידי ביטוי בקלפי ביום הבחירות".

כשג'רבי מתייצב לראיון הטלפון הנייד לא יורד לו מהאוזן, על אף שמדובר במערכת בחירות זו לא הייתה עוד שיחת שכנוע לגייס עוד קולות, זו הייתה תושבת העיר שזקוקה לעזרה. "אין לי בעיה לדבר שעות בטלפון כדי להקשיב לתושבים,  אני אומר בצורה הכי גלויה- אין לי פיתרון קסם, אין לי יותר מדי קשרים ולא מחזיק תקציבי רווחה אבל יש לי יכולת לכוון, ללוות ואם צריך להביא את זה לתקשורת" הוא מסביר.

יש משהו שאי אפשר לקחת ממך וזה המאמץ שעשית עבור תושבים שקולם לא נשמע, תושבים שמצוקתם אף אחד לא שומע. כמה זה ממלא אותך? מאיזה מקום אתה מתחבר לזה?

אני שמח שאי אפשר לקחת ממני את האכפתיות מתושבי העיר . אני  מטבעי מהפכן. אני לא יכול לקבל עוולות שפוגות בציבור הרחב ולשתוק. אני לא יכול לראות אדם במצוקה ולא לנסות לעזור ולפתור לו את הבעיה. זה לא סוד שניסו לאורך כול השנים להשתיק אותי ו-"לקנות אותי" אותי מעניין קודם כול התושב  ואני שמח שאני מצליח בזה. זה ממלא אותי בתחושת סיפוק ששווה מבחינתי יותר מכבוד, שררה , וכסף.

כידוע גם לך לא היו חיים קלים, אפילו הדביקו לך סוג של סטיגמה של "הילד הבעייתי מניר-עם", כמה זה חשוב לך כאחד שבא כמו שאומרים מהשכונה להיבחר למועצת העיר?

יכולים להדביק לי איזה סטיגמה שרק רוצים. נולדתי בשדרות חייתי ונשמתי את המצוקות ששדרות נתנה. אני בא מלמטה. אומרים ש-"השבע לא יודע איך מרגיש הרעב". אז אני כן יודע ומהמקום שאני בא אני יכול להבין יותר טוב מכל נבחר ציבור אחר את מצוקות התושבים. ואני בא להילחם למענו. אני לא מתמודד למועצת העיר בשביל כוח ומעמד, אני מתמודד כדי להיות הקול של התושבים".

אנחנו שומעים ממך לא מעט ביקורת על נבחרי הציבור, מה אתה היית עושה אחרת?

"יש לי ואני מאמין גם לרבים מהתושבים "בטן מלאה" על רוב חברי המועצה של הקדנציה החולפת וכן על מספר מועמדים לבחירות הנוכחיות . כדרכי אני מקפיד להיות נוכח בכול ישיבות המועצה . הרוב המוחלט של חברי המועצה היו למעשה "בובות על מריונטה" של ראש העיר. ראיתי איך גזירות קשות על הציבור עוברות ללא דיון מעמיק וללא כול התחשבות בתושב. ראיתי איך חברי מועצה מספסלי האופוזיציה זועקים חמס על – "התנהלות לא תקינה", על פגיעה בתושבים ,על שחיתות ,על גניבה, על "קבלת מעטפות כסף " ועוד… , והכול נעלם בפתאומיות יום לאחר הצטרפותם לקואליציה, מי סגן בשכר … ומי בתיק עם סמכויות… זה נראה ונשמע הגיוני? האם ההצטרפות לקואליציה העלימה את ההתנהלות ואת השחיתות ? לא. הם בונים על הזיכרון הקצר של התושב וללא בושה מבקשים אימונו שוב.. יש מועמד שהיה בכיר בשלטון הקודם שדאג לפמפם באופן קבוע על בסיס יום יומי נגד ראש העיר הנוכחי  ועם דברים חמורים ביותר. יום לאחר שקיבל תפקיד בשכר הביקורת התחלפה למחמאות . זה מגוחך ומקומם בעיניי . איך אפשר לסמוך על כול האנשים האלו שבאמת ידאגו לתושב ולא לעצמם?"

בסופו של דבר חבר המועצה זה ברוב המקרים תפקיד התנדבותי, אפשר להבין רצון של כל אחד להיות בתפקיד עם תקציב מאשר לשבת באופוזיציה?

"הוכחתי לאורך כול השנים החולפות שאפשר לעשות המון למען התושב עם אפס תקציב וללא ישיבה בספסלי הקואליציה . מאות בעיות של תושבים שהעליתי את המודעות לכך והפעלתי לחץ בלתי פוסק זכו לתשומת לב וטופלו על ידי העירייה . בנוסף בהירתמות של אנשים נפלאים הצלחנו לשמח לא מעט אנשים ולטפל גם בבעיות שאינם קשורים לעירייה. זה מוכיח שאפשר לעשות לטובת האזרח אם רק באמת רוצים" .

במידה ותבחר למועצת העיר יכול להיות מאוד תרחיש שאלירן ג'רבי ישב בקואליציה עם אלון דוידי במידה כמובן והוא יבחר?

"אני אהיה חבר בקואליציה שתשים קודם כול את התושב לפני הכול. ואיהיה באופוזיציה למועצה שתפגע בתושב. אצלי התושב הוא לפני הכול. לא באתי לעשות לביתי. אני בא להיות השליח והפה של התושבים מה שרבים מחברי המועצה לצערי  שכחו מזמן".

"חשב מלווה מדליק נורה אדומה"

במערכת הבחירות הנוכחית שוב יש שיח של "אתם ואנחנו" והכוונה היא לחלוקה של מי שגדל בשדרות ומי שלא גדל בשדרות.  הדף שהקים ג'רבי "מחזירים את שדרות לשדרותים" מעורר באופן אוטומטי תהיה האם זה ראוי, באופן אוטומטי הביא אותי לטענה שהועלתה  בנוגע לשם.

למה התכוון המשורר בשם "מחזירים את שדרות לשדרותים", יש לציין שבהמשך הוחלפה המילה שדרותים ב"תושבים". הסלוגן יצר תחושה כי מי שאינו יליד המקום לא רצוי בעיר?

"חלילה מלחשוב כך. כול תושב שדרות הוא שווה זכויות. הייתה בזמנו מגמה פסולה של השלטון הקיים לייבא בעלי תפקידים מערים אחרות לעמדות מפתח בשירות הציבורי. הקמתי קול מחאה שלשמחתי מזער את התופעה. אצלי המשפט "עניי עירך קודמים " הוא מפתח לכול".

בוא נדבר קצת על השלטון. זה לא סוד שיש לך המון ביקורת על השלטון הנוכחי אבל אפשר להסכים שהוא עשה הרבה יותר מאשר בוסקילה שנגדו לא ראינו ממך את אותה ביקורת תסביר?

"זה לא סוד שתמכתי הראש העיר הקודם. וההשוואה מה עשה זה מול זה היא לא נכונה בעיניי ואני יסביר.  אני ייתן לך כוס קמח אתה תחזיר לי כיכר לחם. אני ייתן לך שק קמח אתה תחזיר לי 1000 כיכרות לחם. אפשר לומר על ראש העיר הקודם המון דברים ואני מודה שהוא לא היה מושלם וחף מטעויות .אבל את העובדות אי אפשר לסלף. הוא ירש עירייה עם גירעון שרק הלך וגדל. ועם המעט שהיה הוא עשה המון למען העיר. העשייה שלו נראית גם עכשיו. אני יכול למנות לך עשרות דברים שהוא עשה עם התקציב הדל. הכניסה לעיר, הבריכה, כיכרות בתוך העיר, השוק העירוני, ועוד עשרות דברים שראש העיר הנוכחי רק גזר סרטים עליהם. אי אפשר לשכוח את שביתת הרעב שלו בערב ראש השנה מול משרדי הממשלה בכדי לגייס חצי מיליון לטובת משכורות. מנגד נבחר ראש עיר חדש שקיבל למעלה ממיליארד ₪ מהממשלה לטובת העיר ואני לא רואה את המיליארד באים ליידי ביטוי. במקום להטיב עם האזרח המיסים רק עולים ועולים. אי אפשר להתכחש לעובדה שיש שינוי בפני העיר ויש מגרשי משחקים ואנחנו מקבלים הופעות אומנים. לטעמי זה מעט מאוד מתקציבי הענק שאנו מקבלים. דבר נוסף דוידי הבטיח להבריא את קופת העירייה תוך שנה. בפועל בשקט בשקט מתחת לרדאר אחרי חמש שנות שלטון מונה לפני שלושה חודשים חשב מלווה חדש לעיריית שדרות. סתם הממשלה לא ממנה חשב מלווה לעירייה שמתנהלת נכון. וזה מדליק נורה אדומה על מצבה של קופת העירייה. ואני שואל לאן הלכו מאות המיליונים שהממשלה תקצבה.? ומכאן באה הביקורת שלי על השלטון הנוכחי".

אחד הנושאים שאתה מבקר בלי סוף זה התייקרות הארנונה, יכול להיות שזה הכרחי כדי לקדם עיר?

"אני לא מסכים אתך. לא בכול דבר צריך להיכנס לכיס של התושב .אי אפשר מצד אחד לומר שזה חייב לטובת ניהול העיר ומצד שני לנפח את מנגנון העירייה במאות משרות עם משכורות ענק ובזבוז ראוותני. קודם כול תקצץ בעירייה ואחר כך תבוא לדרוש כסף מהאזרחים. לראיה למרות שהעלו לנו את המיסים מספר פעמים והטילו עלינו מיסים נוספים חדשים מינו לפני שלושה חודשים חשב מלווה חדש לעיר זה מדבר בעד עצמו .אני שוב שואל מה נעשה עם הכסף?  למה התושב צריך לשלם יותר?".

ביקורת לא מועטה השמעת על נושא ההדתה, האם היא באמת קיימת או שזה רק כדי לנגח קבוצה מסוימת?

"לפני הכול אני אבהיר מספר דברים. אני דתי מסורתי , מניח תפילין בכול בוקר ועושה קידוש בערב שבת אז אפשר לחשוד בי שאני נגד הדת. אני בעד שכול אדם רשאי וזכאי לחיות איך שנראה לו מבחינה דתית. יש לעיר שדרות היסטוריה של שילוב הדת עם החילוניות וזה נשמר בהרמוניה לאורך כול השנים  לפני כשלוש שנים התחלתי לזהות תהליכים מדאיגים של ניסיון לכפייה של אורח חיים מסוים. הקמתי ביחד עם אנשים טובים מחאה בנושא שזכתה לסיקור במדיה הארצית ולשמחתי הצלחנו למזער את התופעה. ואני מקווה שלא נצטרך להיחשף לה בעתיד".

לכתבה הבאה:

הרמת כוסית לחג הפסח לגבאי ורבני בתי הכנסת בשדרות

כמידי שנה, התאספו רבני וגבאי בתי הכנסת לטקס המסורתי בהרמת כוסית יחד עם ראש העיר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.