יום שישי , אפריל 27 2018
Home / חדשות / "באופיי אני לא אדם שיודע לנוח. הבריאות היא מעל לכל"

"באופיי אני לא אדם שיודע לנוח. הבריאות היא מעל לכל"

תקופה ארוכה שעו"ד יהודית אוליאל מלכה שבתה מכל פעילות ציבורית בנעמ"ת, בעיריית שדרות ובמתנ"ס בגלל בעיות בריאותיות. בחודשיים האחרונים היא שבה לפעילות מלאה עם אנרגיות מחודשות. בראיון ראשון היא מספרת על התקופה הלא פשוטה, הפרשה שבה היה מעורב אחיה הרב אורן מלכה, על שיתוף הפעולה עם ראש העיר דוידי, על הפעילות למען הנשים ועל הבחירות במפלגת "העבודה" והמועמדות של ח"כ עמיר פרץ. 

כבר יותר מעשרים שנה שעו"ד יהודית אוליאל-מלכה פעילה נמרצות במגוון תפקידים ציבוריים, מכריה יעידו עליה שהיא לא נחה לרגע והאמת כשמסתכלים על תעודת הזהות הציבורית שלה על שלל תפקידי ההתנדבות לצד התפקיד ממנו היא מתפרנסת כיו"ר נעמ"ת מרחב אשקלון קשה להבין מאיפה היא בדיוק מוצאת לזה זמן. "אני נולדתי לעשייה ציבורית-חברתית ואיפה שאני יכולה לתרום אני נמצאת" היא מסבירה, אבל העומס הזה בסופו של דבר גם פגע בה בריאותית ואילץ אותה לפני מספר חודשים להיעדר תקופה ארוכה מכל פעילות מה שגרם לרבים לתהות לאן היא נעלמה. "באופיי אני לא אדם שיודע לנוח, מאז שאני זוכרת את עצמי אני עסוקה בעשייה מתמדת ולכן אין ספק כי במקרה זה המנוחה נכפתה עלי. אך, הבריאות היא מעל לכל והבנתי שבכדי שאוכל לחזור לכל עיסוקי כעת, יש להקדיש את הזמן למנוחה ולאסיפת כוחות מחודשת. זכיתי במשפחה תומכת, חמה ואוהבת וחברים קרובים ונפלאים שליוו אותי ודאגו למלא לי את החלל" היא מספרת השבוע בראיון מיוחד ל'דין וחשבון', "בכל מקרה אחרי תקופה ארוכה שנעדרתי חזרתי לפעילות עם אנרגיות מחודשות".

ידוע שאת לוקחת על עצמך יותר מידי משימות בהתנדבות, לא חושבת להוריד מעט הילוך?

" העשייה הרבה מספקת לי אושר רב. זכיתי לעסוק בתחומים אשר משרתים את הציבור ומשפרים את חייו באופן ישיר. אם זה בעיריית שדרות ואם זה כיו"ר הנהלת המתנ"ס אשר הינו הזרוע הביצועית של העירייה בתחום התרבות, העשרה והפנאי שם קצרנו הישגים משמעותיים עד מאוד ואנצל הזדמנות זו, כדי להודות למנהלת המתנ"ס לימור כהן המנווטת ביד רמה את פעילות התרבות בעיר ולכל צוות עובדי המתנ"ס המסור על עבודתם והשקעתם כל אחד בתחומו, אני מלאת הערכה אליהם וכמובן העבודה בנעמ"ת שממנה אני מתפרנסת, ושגורמת לי סיפוק אדיר ושבאמת עבודה שמביאה לקידום מדיניות שוויונית וגם כאן אנצל את ההזדמנות על מנת להודות לרכזת שלי רחל קירי המסורה ולכל מנהלות המעונות בשדרות ובאשקלון ולכל צוות המחנכות לגיל הרך במרחב על עבודתן המסורה והחשובה בתחום הגיל הרך".

בנוסף לכל, התמודדת עם פרשה לא נעימה שבה היה מעורב אחיך הרב אורן מלכה ראש המועצה הדתית. את מאמינה בחפותו.

"מכיוון שאחי הרב אורן מלכה אהוב עליי ואני יודעת מי הוא באמת אחי, אני מאמינה בחפותו בעיניים עצומות, סומכת עליו, כי הוא נקי כפיים ויישר דרך, אין בליבי ספק, שבבדיקה והחקירה יוכיחו דברים אלו, לגבי העשייה שלו בתחום הדת בעיר אין תושב שלא ראה את המהפכה בתחום הדת שאחי הוביל מיום כניסתו לתפקיד ראש המועצה הדתית, כנ"ל גם בתפקידו כיו"ר ש"ס בשדרות, שהרי כל בר דעת מבין שכל הפעילות המתקיימת היום למגזר החרדי היא הודות למנדט שאחי הביא עם תומכיו המסורים ולשם כך הוקצו המשאבים ואחי מברך על כל פעילות המתקיימת למגזר החרדי גם אם אחרים הנגועים בשיכרון התפקיד מנופפים לקרדיט".

"אני מאמינה בחפותו בעיניים עצומות, סומכת עליו, כי הוא נקי כפיים ויישר דרך"

את מגוננת עליו המון?

"אחי מאוד יקר לליבי ומעבר להיכרות שלי כאח ולקרבה המשפחתית, אני יכולה להעיד, באופן שאינו משתמע לשני פנים ובאופן נחרץ ביותר, שמדובר באדם שהאמת היא נר לרגליו ובאחד שממלא את השליחות הציבורית שלו בהגינות וביושרה ובמסירות אין כץ".

"פניה של שדרות השתנו לגמרי"

עד הבחירות המקומיות האחרונות עו"ד יהודית אוליאל מלכה נעדרה מהפוליטיקה המקומית כמעט עשור אבל אז במהלך הבחירות היא קיבלה הצעה מאלון דוידי להיות מספר 2 שלו, לאחר בחירתו הוא מינה אותה לממלאת מקומו ללא שכר ונדמה כי השילוב בין השניים עובד מצוין.

אנחנו כבר סופרים שלוש שנות קדנציה, אני מבקש ממך להצביע על נקודות השינוי בעיר?

"אין ספק, כי פניה של שדרות השתנו לגמרי. לעיתים אנשים לא זוכרים כי כשראש העיר, אלון דוידי נכנס לתפקיד הוא התמודד עם גרעון עצום של כ- 100 מיליון ₪. תכנית ההבראה שהוא נאלץ להתמודד עימה ולקחה זמן ולבסוף בשנה וחצי הוא צלח בייצוב המערכת והבאת העירייה לפעול באופן מלא תוך שיפור איכות החיים בעיר. היום העיר משגשגת ורמת החיים של התושבים עלתה בין אם מדובר בחינוך וחינוך משלים, חזות העיר, ניקיון, תרבות, ספורט, תשתיות ועוד. מבחינת נקודות לשיפור, אנו פועלים לשיפור תמידי בכל תחום ותחום ושואפים למצוינות".

כידוע את משמשת כסגנית וממלאת מקום ראש העיר בהתנדבות, עד כמה את מעורבת?

"אלון הוא שותפי לדרך ויש לי את הגיבוי המלא להשמיע את דעותיי, ליצור וליזום, לשכתו פתוחה בפניי בכל עת, המטרה המשותפת היא הובלת העיר קדימה ולכן אני גאה ושמחה לקחת חלק פעיל ומשמעותי במהפכה המתחוללת בעיר ולעבוד יחד איתו. מבחינת מעורבות הייתי מעידה על עצמי שאני מעורבת ושותפה למתרחש בעיר וזו ההזדמנות להודות לראש העיר על כל פועלו למען העיר ודאגתו לילות כימים לפיתוחה וצמיחתה של העיר, כמו כן אני מודה לו על האמון והתמיכה בי במסגרת תפקידי כיו"ר הנהלת המתנ"ס וכמובן על המינוי כממלאת מקומו".

 

תפקידך כיו"ר נעמת במרחב אשקלון ממנו את מתפרנסת לצד יו"ר הנהלת המתנ"ס בהתנדבות כיצד את משלבת את שני התפקידים?

"ראשית כל אני מאמינה כי כאשר אנו עוסקים במה שאוהבים קל לנו הרבה יותר. שנית, תמיד שאפתי להגיע לתפקידי מפתח בהם יש יכולת ליצור שינויים, לעזור לאחר ולשפר. שני התפקידים משלבים שני תחומים הקרובים מאוד ללבי. מחד שיפור איכות החיים בעיר שלי, שדרות ומאידך, קידום מעמד האישה במרחב בפועל. אומר שזה לא פשוט בכלל זה דורש ממני להשקיע זמן רב לאחר שעות עבודתי בנעמ"ת, אך שוב כשיש לך סיפוק ואתה מתעסק בדברים שאתה אוהב הכל מתגמד וזה גם המקום להגיד שוב תודה ענקית לצוותים המקיפים אותי בשתי המסגרות הללו. התברכתי לעבוד יחד עם מנהלות ועובדים מסורים עליהם אני סומכת רבות".

התפיסה המקובעת שכל אנשי הפריפריה תומכים בימין היא אלסטית וגמישה

בין תפקידיה, אוליאל-מלכה משמשת כיו"ר סניף מפלגת העבודה בשדרות. בעוד ברמה המקומית היא שותפה עם נציג הליכוד דוידי, ברמה הארצית היא מייצגת את המפלגה שעושה כמעט הכל כדי להפיל את שלטון הליכוד שמסייע לא מעט לעיר שדרות ולשלטון המקומי לו היא שותפה.

מה שקורה ברמה המקומית לא יכול לקרות ברמה הארצית

"יש לי אמנם אידאולוגיה שונה, אבל המטרה היא משותפת והיא לפעול למען שדרות. אני ואלון תמיד עבדנו במישורים שונים, אך למרות השוני אנו יודעים לפעול למען שדרות ותושביה כאינטרס משותף".

בקרוב מאוד מפלגת העבודה תבחר מנהיג חדש, יש יותר מדי מועמדים, השאלה אם הפעם כולם יתלכדו סביב מנהיג אחד?

"לצערי זאת רעה חולה במפלגת העבודה, אמנם יש לנו חברי כנסת מעולים מהשורה ראשונה, אך כל עוד לא יפסיקו לשים רגליים אחד לשני ושיפסיקו לחשוב שכל אחד הוא המנהיג, אנחנו לא נהפוך לאלטרנטיבה לשלטון ומי שירוויח מזה זה המפלגה האחרת".

כידוע במשך שנים ליווית מקרוב את ח"כ עמיר פרץ, בבחירות הקודמות החלטת להישאר נאמנה למפלגה שלך ולא הלכת אחריו, האם שוב תתמכי בו עם שובו למפלגה?

"לח"כ עמיר פרץ יש הרבה זכויות, הוא מנהיג חכם ומוכשר ויכול להביא למפלגה קהלים, שבדרך כלל מדירים את רגליהם מהמפלגה, אבל כרגע יש לפניי אתגר של הבחירות להסתדרות ונעמת ואני ממוקדת רק בזה, כמזכירת הסניף בשדרות אני מאחלת בהצלחה לכל המועמדים".

כזכור לך בבחירות האחרונות לממשלה הסקרים נתנו סיכויי טוב למפלגה אבל ביום הבחירות במיוחד בפריפריה כמו שדרות, נתיבות ואופקים המשיכו לתת אמון בליכוד, עד כמה באמת המפלגה שלך מנותקת מהפריפריה ואם יש אי פעם סיכוי שהיא תשוב לשלטון כפי שהייתה בעבר?

"לצערי אני נאלצת להסכים איתך לגבי הניתוק מהפריפריה בבחירות האחרונות, התוצאות אכן העידו על כך וכל עוד מפלגת העבודה לא תשכיל להשקיע משאבים רבים ולקרב את הפריפריה למרכז ולמפלגה, זה יהיה מצבנו, לשמחתי אני רואה שלאחרונה יו"ר המפלגה מר בוז'י הרצוג נותן את הדעת על כך במלא הרצינות ומושב הועידה הקרוב, יתמקד בייצוג הפריפריה והמחוזות ברשימה לכנסת הבאה, הועידה תתבקש להקים ועדה מיוחדת לשיבוץ הפריפריה באזורי הבחירה לעניין זה מבלי לגרוע בהבטחת הייצוג לנשים גמלאים וצעירים וזה המקום להודות לכל פעילי המפלגה העוסקים במלאכה, לגבי הסיכוי, אם מפלגת העבודה תשוב לשלטון כפי שהיה בעבר, תמיד יש סיכוי, כולנו יודעים שהפוליטיקה היא דינמית ומלאת הפתעות והרבה תלוי באחדות כל הכוחות במפלגה.

האם העובדה שגורמי שמאל מובהקים שיש במפלגה מונעים ממנה לשוב להיות מפלגת העבודה העממית שדאגה בעבר מבחינה חברתית כלכלית לאוכלוסייה בדרום לצורך העניין?

"אני לא מקבלת את העובדה של שמאל וימין בפריפריה, אנו עדים להרבה אנשי שמאל מהפריפריה שתמיד דאגו לדרום, התפיסה המקובעת שכל אנשי הפריפריה תומכים בימין היא אלסטית וגמישה והכל תלוי בעובדה כיצד מעבירים את המסרים, אנו עדים למספר לא מבוטל של חברי כנסת ממפלגת העבודה שמקדמים חקיקה חברתית כלכלית וחוקקו חוקים שכל עניינם הוא טובת הפריפריה, שינוי המצב החברתי, קידום צדק ושוויון והגברת הצמיחה" .

למעשה אין בכלל פעילות מורגשת שלכם בסניפים בשדרות נתיבות ואופקים?

"ראשית אין לנו בשדרות סניף והשאלה מה זה בעינייך פעילות? ,אני לא רואה שיש לסניף הליכוד פעילות בסניף, מפלגה היא לא תנועת נוער או מתנ"ס באופן טבעי אני גם לא חושבת שפעילות צריכה להיעשות דרך סניף פיזי, השאלה היא כמה באמת נמצאים האנשים בשטח ועד כמה הם קשובים לרחשי לב הציבור".

"לצערי נשים עדיין סובלות מאלימות וחיות בפחד ותחת מרות"

יום האישה הבינלאומי, אנו מדברים על מעמד האישה, משהו השתנה בשנים האחרונות?

"אני מאמינה כי משהו אכן השתנה, בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר נשים בתפקידי מפתח ולמודעות רבה יותר לחשיבות השוויון בין המינים. עם זאת, על אף השינוי ולמרות שאנחנו כבר ב-2017 עדין קיימים פערים בלתי נתפסים בחברה הישראלית בין נשים לגברים בכל ההיבטים, נשים עדיין נאבקות על שוויון הזדמנויות בעבודה, בחברה ובמשפחה, נשים נאבקות על צמצום פערים בשכר בהשוואה לגברים, לצערי נשים עדיין סובלות מאלימות וחיות בפחד ותחת מרות, עדיין יש תת ייצוג הולם לנשים במוקדי קבלת ההחלטות במערכת הציבורית והפוליטית.

 

העיר שדרות והסביבה, איך את רואה את מעמד האישה בעבודה  ובכלל?

"כידוע לך, כחלק מתפקידי אני מחזיקת תיק מעמד הנשים בעירייה, אני יכולה להגיד בלב שלם כי יש לי גיבוי מלא מראש העיר לקדם את הכוח הנשי בעיר, כוח אשר הוא מאמין בו ורואה בקידומו תועלת רבה למען העיר ותושביה, ראש העיר הגדיל את תקציב מעמד האישה באופן משמעותי , אך יחד עם זאת גם בשדרות והסביבה הפער המגדרי נותר בעיקרו יציב,עדיין קיימים פערי שכר בין הנשים לגברים במקומות העבודה. נשים מרוויחות כשליש פחות מהגברים.

האם נתונים אלו זהים למרכז?

"בהחלט כן , מבדיקה שעשתה נעמת, תמונת המצב מראה כי נשים שכירות מרוויחות כ- 33% פחות מעמיתהן הגברים, פערי השכר לרעת הנשים, מתקיימים בכל רמות ההשכלה בכל המגזרים ובכל משלחי היד במשק, בקצב הנוכחי של צמצום פערים, נשים ישוו את שכרן לגברים רק בשנת 2096, כך שלפי הנתונים נשים מופלות גם במרכז וגם בפריפריה.

איך אתן בנעמת שנחשב לארגון הנשים הגדול בארץ פועלת לשנות את הנתונים האלו?

נעמת בראשותה של גב' גליה וולוך יו"ר נעמת הארצית מובילה מספר המלצות לצעדים לצמצום פערי השכר כגון: הטלת חובה על המעסיקים לדווח על פערי השכר המגדריים בארגון. הנהגת ימי עבודה קצרים פעם או פעמיים בשבוע, בהם כל העובדים בארגון מסיימים את עבודתם בשעה 16:00. הטלת חובה על מעסיקים לפרסם במודעות לאיתור עובדים גם את השכר מוצע לכל משרה. חופשת לידה בת שלושה שבועות ובתשלום לאבות, החופשה תינתן מיד בסיום חופשת הלידה של האם ולא על חשבונה.

האם את חושבת שתצליחו לגרום לשינוי בתפיסת העולם הגברית בכל הקשור להורות?

"אני חושבת שבהחלט כן, היום גברים יותר תופסים מקום מרכזי ומעורבים בטיפול בילדים, לצערי יש מעסיקים שמתייחסים בעין עקומה לגברים שרוצים לאסוף את ילדיהם מהגנים ורק לגברים גרושים המעסיק מאפשר, אנחנו רוצות לעודד יותר גברים להיות מעורבים והתחלנו לפעול באמצעות מעונות היום וביקשנו מהעובדות להתקשר גם לאבות כשילד חלילה לא מרגיש טוב או כשצריך להודיע הודעה הקשורה לילד, אני חייבת לומר לך שהתגובות היו משעשעות, גברים לא הבינו למה מתקשרים אליהם, אבל רק ככה מתחיל שינוי, כמו כן ארגון נעמת החל בפיילוט בהשתלמויות לעובדות נעמת בנושא חינוך לשוויון מגדרי בגיל הרך ובקרוב כל עובדות נעמת יעברו השתלמות זו".

איזה עוד תחומים נעמת מקדמת ?

"ראשית כל נעמת לא נותנת לנושא השוויון לרדת מסדר היום. אני רואה בנעמת ובעוצמות שהיא מספקת כוח גדול לנשים וניתן לראות זאת בהישגים אליהם הגענו בתחום החקיקה, קרי גם בימים אלו,בהצעת החוק שעל סדר היום בנושא חופשת לידה של שלושה שבועות לגבר בשכר, מיד אחרי האישה. נעמת נאבקת בייצוג נשים במסגרות הציבוריות ובמלחמה הבלתי מתפשרת שלנו בהטרדות מיניות. נעמת מטפלת בתחומים רחבים ביותר כגון הגיל הרך, חינוך בבתי הספר של נעמת, סיוע משפטי לנשים, צווי ירושה, גישור פגיעה בנשים במקומות העבודה, פעילות קהילתית ותרבותית למען נשים ועוד".

מה את מאחלת לנשים ביום חגן, ואיזה מסר את מעבירה ביום האישה הבינלאומי?

"אני מאחלת לנשים להאמין בעצמן, לשאוף להוביל ולהיות בעצמן השינוי שאנחנו מקוות להשיג.אני רואה חשיבות גדולה בקידומן של נשים לתפקידים בכירים ולמעורבות בחיים הציבוריים בישראל בכלל ובמרחב אשקלון בפרט, אני קוראת לנשות המרחב להוסיף ולגלות מעורבות פעילה בנעשה,  אני מצידי מתחייבת להמשיך לפעול לקידומן של זכויות הנשים בחברה וזה מתחבר למדליה "את שווה" של ארגון נעמת, שחילקתי לנשים רבות, במרחב והמסר הוא: שכל אחת מכן שווה, חכמה, חזקה, מוכשרת, רגישה, נחושה, מתמידה, נאבקת, מכילה, מעניקה , את מחנכת, את מטפלת, את אמא, את בת, אחות, נכדה, חברה, בת זוג, את עובדת, מפרנסת, לומדת, מלמדת, דואגת לכולם ומשתדלת גם לדאוג לעצמך, אז דעי לך, שאת גדולה מהחיים וברור שמגיעה לך מדליה. חג אישה שמח לכל הנשים בישראל בכלל ולנשות שדרות ומרחב אשקלון בפרט.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.