יום שישי , 18 ינואר 2019
דף הבית / מגזין / בזכותם אנחנו כאן

בזכותם אנחנו כאן

עשרות נהגים מהדרום קיימו ביום שישי האחרון "מסע ג'יפים" לא שגרתי להנצחתם של לוחמי צה"ל שיצא לדרך מ-4 נקודות שונות והסתיים באנדרטה לחללי צה"ל בשדרות. "זה מרגש בעיניי להסתובב בשדרות ולדעת שחייהם של אזרחים רבים ניצלו בזכות מעשה גבורה של הבן שלי" סיפר אביו של נדב גולדמכר שנהרג באירוע חדירת המחבלים ליד שדרות במבצע צוק איתן.  

שיירה של ג'יפים שכבשה את כבישי העיר שדרות ביום שישי האחרון עוררה עניין רב בקרב תושבים שזוכרים את ימי המלחמה שבהם התקיימו בעיר שיירות הזדהות אלא שהפעם באווירת יום הזיכרון והעצמאות בחרו מספר קבוצות ג'יפים 4*4  להנציח את חיילי צה"ל שנפלו במלחמות ישראל בדרך קצת שונה ומרעננת. "יש לא מעט טקסים שנעשים בימים הללו לזכרם של הגיבורים שלנו, אנחנו בחרנו לעשות משהו קצת שונה דרך התחום שאנחנו מאוד אוהבים- נסיעה בגיפים במסלולי הטבע כדי לגרום לכל מי שמצטרף למסע להכיר את נופי הארץ הנפלאה שלנו כולל את הגבולות והכי חשוב לזכור בזכות מי אנחנו יכולים לחיות בשקט ובביטחון" סיפר אחד המארגנים של המסע הנפלא שהסתיים בטקס מרגש.

הפעילות של קבוצות הג'יפים מתקיימת למעלה מעשר שנים, בשנים האחרונות גם בשדרות הוקמה קבוצה שחברה לקבוצות נוספות שיחד הוציאו לפועל את מסע הגיפים  שהשנה הסתיים בעיר שדרות שעבור רבים נחשבת לסמל של ירי הטילים מרצועת עזה.

הקבוצה שנקראת "אוהבי הארץ 4*4  " הוקמה לפני 12 שנים על-ידי שי לזמי תושב שדרות שלפני 7 שנים עם חזרתו לעיר החליט גם לרתום את חבריו השדרותים. "הקבוצה שלנו שמתאגדת על בסיס של חבר מביא חבר הוקמה במטרה לרתום אנשים לאהבת הארץ, להכיר את שטחיה וגבולותיה מחדש. לפני 7 שנים התחלתי לצרף הרבה שדרותים, לשמחתי הייתה היענות רבה מכל הארץ, הקבוצה שלנו בפייסבוק מונה כבר 6000 חברים" מספר לזמי, "מטרה נוספת וחשובה לא פחות דרך המסעות זה לחבר בין אנשים לעודד אהבת חינם. מעבר לזה אנחנו פעילים בהמון פעילויות חברתיות בכל רחבי הארץ ומשתתפים בכל מיני טקסים לחללי צה"ל, ילדים מוגבלים וכו".

על המסע שקיימו באזור שדרות לזכרם של החיילים מספר לזמי: "קבוצת אוהבי הארץ חרטה על דגלה לשמור על הערך הזה שנקרא צבא הגנה לישראל ולכן אנחנו גם מקדשים את זה. מבחינתו חיילי צה"ל וחללי צה"ל הם בית המקדש האנושי שלנו, הם המגן האנושי שלנו ולכן אנחנו צריכים לשמור עליהם, לשמור על זכרם. כאשר חברי מקבוצות אחרות הציעו לי לקיים מסע כזה הם פשוט התפרצו לדלת פתוחה. החלטנו להוציא יחד את הרעיון והתוצאה פשוט מדהימה של שיתוף הפעולה המיוחד הזה".

ביום שישי כאמור הסתיים המסע המוצלח תחת הסלוגן "בזכותם אנחנו כאן" אל סיומו. לזמי וחבריו למסע מאוד מרוצים מההיענות. "אני מוכרח לומר שאנחנו עושים מסעות כאלה באופן שוטף בכל הארץ, בכל הזדמנות אנחנו לוקחים פרויקט של גדוד מסוים ומחליטים לטפל באנדרטה או אפילו קבר של אחד החיילים, לפעמים עושים מסע לשכר חייל עם סיפור מיוחד. במסע האחרון יצאנו מארבע נקודות שונות ברחבי הדרום, כל קבוצה הייתה אחראית לקחת מסלול שעבר בכבישים עירוניים ובין מסלולי טבע, בסיום המסע כמובן נפגשנו בשדרות לטקס מרגש.  במסגרת הפעילות של קבוצת אוהבי הארץ הם חברו ללא מעט משפחות שכולות וזאת במטרה  לתת להם את הכבוד הראוי וגם לשמוע את סיפור יקיריהם. "חשוב מאוד לא לשכוח אף חייל. לכל אחד יש סיפור ואנחנו משתדלים בכל מסע ללמוד ולספר את הסיפור של החיילים שנפלו ולכן גם במסע האחרון שמענו סיפורים מאוד מרגשים של הורים ואחים שכולים".

העובדה שהמסע הסתיים בעיר שדרות מהוות צעד סימלי מבחינתו של לזמי, "כשאנחנו מדברים על הגנת המדינה לא תמיד אנחנו מרגישים את מה שהחיילים עושים אבל כשאתה חי בעיר כמו שדרות אתה מכיר את המציאות קצת אחרת ומבין שהמחבלים במרחק פציעה בפגיעה באזרחים ובדיוק בנקודה הזו חיילי צה"ל נמצאים כדי לדאוג לשמור עלינו וכל מי שחי באזור שלנו יודע רואה ומרגיש כמה עבודה עושים עבורנו החיילים לכן זה היה הכי סימבולי במקום שבו האזרחים חשופים כמעט באותה המידה לטרור רק שהחיילים הם המגן האנושי שלנו כמה סמלי שזה מתקיים בשדרות שמייצגת  את כל ישובי עוטף עזה".

בין הנואמים בטקס היה ראש עיריית שדרות אלון דוידי שהתפעל מהארגון של קבוצות הג'יפים. "ברגע שפנו אלי לקחת חלק ביוזמה המבורכת הזו, מיד נעניתי. זו יוזמה של תושבי שדרות, בראשותו של שי לזמי, יוזמה שמחממת את הלב. פגשתי משפחות שכולות וסיפרתי להן על בית "יד לבנים" שאנו מקימים בעיר וכן על גבעת הגיבורים שתוקדש לארבעת החללים שנפלו בקרב על מנהרת ניר-עם. שדרות תמיד תיקח חלק ביוזמות מסוג זו".

אחרי ראש העיר דוידי עלה לנאום אריה גולדמכר שבנו נהרג באירוע חדירת המחבלים ליד קיבוץ ניר-עם קו ישיר לשדרות. בשיחה עם 'דין וחשבון' סיפר: "זה מרגש בעיניי להסתובב בשדרות ולדעת שחייהם של אזרחים רבים ניצלו בזכות מעשה גבורה של הבן שלי" אמר והוסיף: "הבן שלי בכלל לא היה אמור לעלות על הגי'פ שהוקפץ אבל הוא תמיד הראשון להושיט יד, בזכות הפעולה שלהם נמנע מבצע רצחני שתוכנן על-ידי המחבלים, לפגוע בכמה שיותר אזרחים, כמו שידוע הם לא היו רחוקים להגיע לשדרות. הבן שלי עשה מעשה גבורה ושילם בחייו, לי באופן אישי חשוב להנציח אותו, מה שעושים כאן החבר'ה במסע הזה הוא מדהים ומרגש ומודה לכולם על הרעיון הנפלא".

לכתבה הבאה:

העידן של תמיר

בכל סבבי ההסלמה האחרונים בלט ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן שעל אף יחסיו הקרובים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.