יום שני , 22 אוקטובר 2018
דף הבית / חדשות / בחירות 2018: שנת בחירות נכנסה לתוקף

בחירות 2018: שנת בחירות נכנסה לתוקף

החל מיום שני נכנסנו למעשה לשנת בחירות. האם יתכן חיבור בין אלון דוידי לאחלמה פרץ? האם הרצל שאובי ודבורה ביטון רצים ביחד? האם בתיה קטר ואלירן ג'רבי יתמודדו ברשימה מאוחדת? וממתי חלים האיסורים על תעמולת בחירות?

ברוכה הבאה שנת הבחירות 2018. החל מיום שני האחרון נכנסו בעצם למה שנקרא שנת בחירות. על פי החוק "שנת בחירות" מתחילה החל מתחילת השנה הקלנדרית שבה מתקיימות הבחירות לרשויות המקומיות. בבחירות המקומיות כידוע מונהגת שיטת "הבחירה הישירה" בה מצביעים בשני פתקים נפרדים – צהוב לראשות העיר ולבן למועצת העיר. בשדרות עצמה רשימת המועמדים אינה סגורה ועדיין מצומצמת וכמובן פתוחה לשינויים אך כרגע כוללת את ראש העיר אלון דוידי שזכה בבחירות האחרונות ב-67% מקולות הבוחרים. מולו יתמודדו, לפחות כרגע, חבר מועצת העיר הרצל שאובי ומנכ"ל העירייה לשעבר שמעון פרץ. כמובן שרשימת המועמדים עוד תשתנה עד ליישורת האחרונה ומועמדים נוספים צפויים להכריז על מועמדותם וכמובן יהיו כאלו שיחליטו לא להתמודד. למועצת העיר הרשימות עדיין לא סגורות כלל: כל חברי מועצת העיר צפויים להתמודד לכהונה נוספת, אך כרגע אין וודאות לגבי הרכבי הרשימות. רשימתו של יובל גבאי, שדרות יכולה, שזכתה בבחירות האחרונות ב-2 מנדטים מורכבת מאבי אדף וסבטה שטרית, אך הסבירות ששניהם יתמודדו יחדיו תחת אותה הרשימה נמוכה וככל הנראה השניים יתמודדו בנפרד כאשר יתכן ואדף יתמודד תחת שדרות יכולה בזמן ששטרית, שהפכה לסיעת יחיד, תתמודד לבדה או תוך איחוד עם רשימה אחרת. ברשימת מח"ר (הליכוד-העבודה-הבית היהודי) של ראש העיר אלון דוידי שזכתה ב-3 מנדטים בבחירות האחרונות חברים מלבד דוידי גם סגניו יהודית אוליאל-מלכה ואלעד קלימי. דוידי לא צפוי לבצע שינויים מבחינת המקומות הריאלים אך על פי שמועות ישנם אי הבנות לגבי המיקומים ברשימה וכמו כן בשבועות האחרונים אנו רואים התקרבות משמעותית בין מחנה עמיר ואחלמה פרץ לבין דוידי, מה שהוליד שמועות על ריצה משותפת. טל נחשונוב שניהל את תיק הקליטה ולאחר מכן את תיק הרווחה בקדנציה הנוכחית צפוי להתמודד שוב, אך הפעם, ככל הנראה, לא תחת מפלגת ישראל ביתנו. מארק איפראימוב וחווה נחשונוב, הפתעת הבחירות האחרונה, נפגשו מספר פעמים בחודש האחרון ובשלב זה לא נראית לעין אפשרות שהשניים לא יתמודדו שוב יחדיו. האחים שאובי הרצל ומשה שזכו ב-2 מנדטים בבחירות האחרונות יתמודדו גם הפעם למועצת העיר. גם אביאל בן זיקרי (צעירים למען שדרות) ומיכאל אמסלם (טוב לשדרות) יתמודדו למועצת העיר והאחרון שנותר ברשימה הוא דורון טקטוק שמייצג את ש"ס. כידוע "חתול שחור" עבר בין טקטוק שבשלב הזה מייצג את תנועת ש"ס בשדרות לבין יו"ר המועצה הדתית הרב אורן מלכה שהיה יו"ר ש"ס עד לאחרונה. בתנועה צריכים להחליט מי מבין השניים ייצג את ש"ס בבחירות הקרובות שכרגע נראה שיש העדפה לטקטוק אם כי לא ידוע מה יוליד יום. בגזרת המועמדים שלא כיהנו בקדנציה האחרונה ניתן למנות את דבורה ביטון (יש עתיד) שתתמודד למועצת העיר (ועל פי שמועות יתכן וכי לבסוף תתמודד גם למועצת העיר) כמובן בנפרד, וזאת על רקע שמועות עקשניות שנרקם "דיל" בינה לבין הרצל שאובי, דבר שמוכחש על ידי שני הצדדים. עוד מועמדים אפשריים הם צביקה איסקוב שלאחרונה הוריד הילוך בשל נסיבות אישיות אך הוא צפוי להתמודד בסופו של דבר. כמו כן בשדרות ממתינים להכרזה מצד אלירן ג'רבי על מועמדותו למועצת העיר וגם למוצא פיה של דודתו, פעילת הציבור בתיה קטר. במחנה הזה שומרים את הקלפים קרוב לחזה ועדיין לא יצאו בהצהרות בנוגע לבחירות.

מועד הבחירות וההשלכות החוקיות

הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו ב-30 לאוקטובר 2018. עד למועד הבחירות נותרו פחות מ-11 חודשים ומועד זה מביא עמו הגבלות מסויימות שמשפיעות על ההתנהלות בעיר. ראשית מבחינת האיסורים הקבועים בחוק לא ניתן לקיים תעמולת בחירות תוך שימוש בנכסי ציבור, לא ניתן להשתמש בכלי טיס או שיט ויש איסור על עובדי הרשות המקומית או עובדי מדינה (ובכללם גם חיילים, שוטרים וכ"ו) להשתתף בכל תעמולת בחירות אפשרית. כחצי שנה לפני הבחירות יוטל איסור על עריכת סקרים על ידי הרשות המקומית והיא לא תוכל לקיים אירועים רבי משתתפים ללא אישור היועמ"ש. כ-3 חודשים לפני הבחירות לא יוכלו נבחרי ציבור לסייר כאשר לצידם עובדי הרשות המקומית וכמו כן לא יוכלו להתייחס לכוחות הביטחון או לנפגעי פעולות איבה. כמו כן יש לציין כי יש איסור בחוק לשיתוף ילדים בתעמולת בחירות. הסעיף החשוב ביותר שכבר הועלה בישיבת המליאה הוא האיסור על שמו של ראש העיר להתנוסס על שלטי חוצות או פרסומים של העירייה שכן מדובר בניצול של מעמדו לקדם את מועמדותו. על פי נתונים בעיר מתגוררים כעת בערך 27,000 תושבים, מה שאומר ששדרות תהיה זכאית ככל הנראה ל-15 חברי מועצה (במקום 13 כיום). המשמעות היא שאחוז החסימה יעלה כך שהסיכוי של רשימות עם פחות מצביעים להיכנס למועצה קטן והסיכוי לקבל את המנדט הרביעי והחמישי קל יותר, יתרון ששמור לרשימתו של דוידי שתוכל לקבל נתח גדול יותר מכיסאות מועצת העיר. על מנת להקים קואליציה יצטרך ראש העיר הנבחר לצרף אליו לפחות 7 חברי מועצה כאשר הוא המנדט השמיני, במקום 6 כיום כאשר הוא המנדט השביעי.

לכתבה הבאה:

צעירים דוידי

כנס הצעירים של דוידי

עשרות צעירות וצעירים השתתפו בתחילת השבוע בכנס שערך ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, בסניף הליכוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.