יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
דף הבית / כללי / "בתחומים העיקריים יש מספיק היצע בשדרות במיוחד אצלנו ב'מול 7'

"בתחומים העיקריים יש מספיק היצע בשדרות במיוחד אצלנו ב'מול 7'

במרכז הקניות בכניסה לשדרות 'מול 7' מציינים שנתיים של פעילות ומאוד מרוצים מהנתונים. בראיון ל'דין וחשבון' מספרת מנהלת המתחם אסי ברגל אוזן על הביקוש הגדול למתחם ("אנחנו בתפוסה מלאה ויש רשימת המתנה של 50 סוחרים"), משוכנעת שפתיחת המתחם עשתה גם טוב לעסקים בתוך העיר ("תחרות זה תמיד דבר טוב גם לסוחרים וגם לתושבים") ומתייחס לראשונה לסערת הניו-פארם ("ההחלטה של הניו-פארם לסגור בשבת הייתה נטו החלטה כלכלית").

כשמרכז 'מול 7' נחנך לפני כשנתיים בכניסה לעיר שדרות היו לא מעט ספקנים באשר ליכולת של מתחם כזה להצליח עם קהל יעד מקומי שעל-פי כל הסקרים המקדימים ביצע את מירב קניותיו מחוץ לעיר אבל בחלוף שנתיים מנהלת 'מול 7' אסי ברגל אוזן מצביעה בגאווה גדולה על הנתונים שמעידים על הצלחה גדולה אפילו מעל המצופה.  "אני חושבת שההצלחה של המתחם היא מסחררת, הרבה מעבר למצופה" היא אומרת, "העובדה שיש 50 סוחרים שנמצאים ברשימת ההמתנה להצטרף למול 7 מעידה יותר מכל על ההצלחה, בגלל שכל המתחם בתפוסה מלאה אין לי אפשרות לתת למי שפונה מענה, בקצב הזה יכול להיות שלא יהיה לי משרד" היא משלימה בחיוך.

"החשש הגדול שהיה בתחילת הדרך כנראה נבע מההנחה שהייתה קיימת מאז ומעולם בשדרות כאשר ניסו להבין את ההצלחה של העיר השכנה נתיבות" הסביר אחד מבעלי העסקים במול 7 השבוע, "תמיד אמרו שנתיבות מצליחה בזכות המושבים הסמוכים שהם כוח קנייה גדול מאוד בעוד הקיבוצים מסביב לשדרות לא היוו כוח קנייה גדול מכל מיני סיבות בין היתר בגלל המבנה הקיבוצי השיתופי שבעבר היה קיים והיום כמעט ולא. היום המצב השתנה כמעט לחלוטין והקיבוצים מסביב הם כבר כוח קנייה גדול מאוד דבר שבא לידי ביטוי במתחם הזה שנפתח לפני כשנתיים".

"אין סיבה לצאת החוצה"

מדי בוקר, ברגל-אוזן, עושה את הדרך לשדרות מב"ש (במקום מהישוב עומר), לפני שנבחרה לנהל את המתחם בכניסה לשדרות היא ניהלה סניף של 'בריאותה' חדר מיון פרטי לרפואה דחופה, בנוסף, בשלוש השנים האחרונות  היא ניהלה את מחלקת שיווק נכסים בקניון עזיראלי בב"ש. לתפקיד החדש היא הגיעה מוכנה עם תפיסה ליצור כמה שיותר חיבורים עם הקהילה, לשתף פעולה עם הרשויות כדי ליצור מתחם תרבות של קניות ופעילויות לילדים ולכל המשפחה. כאוהדת שרופה של הפועל ב"ש בכדורגל היא הביעה התעניינות גם בקבוצה המקומית כדי לבחון דרכים לשיתוף פעולה, "ההצלחה של קבוצת הכדורגל בב"ש הרימה את העיר עוד יותר למעלה ואני משוכנעת שגם בשדרות הצלחה של קבוצת כדורגל יכולה לתרום משמעותית למיתוג ולשם של העיר".

העובדה שהיא באה מכיר גדולה שבה כמה מתחמי ענק של קניות הכניסה אותה מעט לפרופורציות באשר למתחם אותו היא מנהלת אבל בקנה מידה של שדרות משוכנעת לחלוטין שמתחם 'מול 7' נותן מענה רחב ומספיק ראוי. "כולנו מהדרום וכולנו מבינים שהאזור הזה עובר שינוי גדול בתחום המסחר מה שלא היה בעבר הרחוק, אם לפני עשרות שנים הכל היה מתרכז בערים הגדולות ובעיקר בת"א, היום גם בערים קטנות אתה תמצא את המותגים הגדולים, אם בעבר הם היו מזמינים אותך להגיע אליהם, היום הם מגיעים אלייך קרוב לבית וזה כייף גדול".

כחלק מההערכות לקראת פתיחת מרכז הקניות, חברת 'מול 7' הזמינה סקר כדי לנתח את הצרכנים משדרות וישובי הסביבה. כ – 40% מתושבי שדרות סבורים שפתיחת 'מול 7 שדרות' תביא לירידת מחירים באזור, כך עולה ממצאי סקר של מכון המחקר רפי סמית. עוד עולה מתוך הסקר ש – 75% מתושבי העיר בטוחים שיגיעו למול לקניות ולבילוי. בנוסף,  למעלה מ – 40% מתושבי שדרות ועוטף עזה מציינים מחסור בבתי קפה/מסעדות/פאבים/ וכד', מחסור שעשוי להסתיים עם פתיחתו של מול 7. נתון מעניין נוסף הוא שרק –  30% מתושבי העיר השיבו שהם הולכים לבתי קפה ומסעדות בשדרות. כ – 40% מהנשאלים אמרו שאין כיום באזור בו הם גרים מקום שבו ניתן לשלב קניות ובילוי לכל המשפחה.

בנוסף, משתתפי הסקר נתבקשו להתייחס לרמת הצריכה לפי תחומים.  %65 מהנשאלים חושבים  שההיצע בשדרות נכון להיום קטן מאוד,  מעל %40 מתושבי שדרות סבורים שיש מחסור בבתי קפה, מסעדות, ביגוד והנעלה,  בתחום המזון  דווקא %56 מתושבי שדרות עושים בעיר את הקנייה השבועית הגדולה אך עדיין כ-35 אחוזים עושים את זה ברשתות מזון מחוץ לעיר. לא מעט תושבים משדרות השיבו אז כי הם נוסעים לעיר השכנה נתיבות שם ההיצע גדול מאוד. כך למשל, רכישת ביגוד והנעלה %40 מתושבים שדרות עושים את הקניות בנתיבות, כך גם לגבי ביגוד והנעלה לילדים, רק %24 קונים בשדרות.  בתחום מוצרים שונים לבית כ-%31 מתושבי שדרות נוסעים לאשקלון ו-32 נוסעים לעשות זאת בנתיבות, רק %29 קונים בשדרות. גם בתחום המסעדנות ובתי קפה המצב לא מעודד מבחינת בתי העסק המקומיים- רק %30 מתושבי שדרות מבלים במסעדות ובתי קפה בעיר, %37 באשקלון ו-%39 בנתיבות". בחלוף שנתיים מצביעים במול 7 על מהפכה דרמטית. "אם נבצע היום סקר ללא ספק המצב שונה לחלוטין, תושבי שדרות והסביבה מצביעים ברגליים".

חלפו שנתיים מאז שנחנך המרכז, מבחינת הבעלים המתחם עומד בציפיות שלו?

"מבחינתו של נפתלי (נפתלי שמשון הבעלים של מול 7 בב"ש ובשדרות) המרכז בשדרות זאת הצלחה גדולה. ממה שאני למדתי עליו הוא עשה מעשה אמיץ שמעתים היו עושים, מייד אחרי מבצע 'צוק איתן' הוא החל את הבנייה של המתחם כי הוא האמין מאוד בשדרות, היום האמונה הזאת משתלמת כי המרכז מצליח ובהחלט עומד בציפיות ואף יותר".

כמה חודשים אחרי שנפתח, נשמעו קולות של אכזבה מבעלי עסקים במתחם?

"אל תשכח שזאת הייתה רק תחילת הדרך, עד אז לא היה לשדרות מתחם קניות בסגנון הזה בגודל הזה גם בהתחלה לא הייתה תפוסה מלאה של המתחם, היו המצב שונה לחלוטין וכמו שציינתי קודם לא סתם יש ביקוש גדול. כאחת שמסתובבת כאן יום יום אני יכולה לומר שיש תנועה גדולה של אנשים, לא סתם זה בא לידי ביטוי גם ברווחים של בעלי העסקים שאנחנו שומעים מהם שהם שבעי רצון, כמובן שיש עוד מה לשפר ולכן אנחנו מקיימים שיתופי פעולה, מארגנים כאן המון פעילויות מתוך רצון לגרום לכל מי שמגיע לכאן ליהנות ממתחם שנותן מענה לכל המשפחה".

כמה מותגים כמו קסטרו וטו-גו ואחרים תורמים?

"תורמים המון כי קליינטים שבאים לחנות כמו קסטרו עושים סיבוב בעוד חנויות בגדים ובכלל מבקרים בחנויות נוספות. אני יכולה לומר לך על קסטרו שהסניף בשדרות מבחינת האחוזים- הכי רווחי שלהם בארץ, הם לא האמינו שדווקא הסניף בשדרות יהיה הכי חזק. הם מקבלים פניות מהמון אנשים לבוא לעבוד, דף הפייסבוק שלהם זוכה להמון התייחסות מצד תושבים. אין ספק, "קסטרו" זה אחד העוגנים המשמעותיים במרכז שלנו".

לי אישית מפריע שאין בתי עסק קטנים יותר כמו למשל גלידרייה?

"קודם כל אנחנו בתפוסה מלאה, המבנה שלנו כרגע לא מתאים לעסקים קטנים, אולי בעתיד יהיה לזה מקום".

בכלל, אחרי שהמתחם שלכם נפתח האם זה שיפר את ההיצע בשדרות?

"אני קודם כל חושבת שבתחומים העיקריים יש מספיק היצע בשדרות במיוחד אצלנו ב'מול 7', המתחם שלנו הביא ללא ספק בשורה לעיר, נוספו המון חנויות שלא היו קודם, בענף ההלבשה יש המון היצע, עד לפני כן לא היה סניף של קסטרו, לא מקס סטוק שנותן מענה רחב וזול, לא היה את רשת בתי הקפה הכי מצליח היום "גרג" שמצליח מאוד בשדרות, נוספו כמובן היפר כהן ועוד שורה של חנויות בתחומי האוכל, נעליים, בגדי ילדים, חשמל, פרחים, מצעים, חד פעמי, ספורט והרשימה עוד ארוכה".

בעבר כפי שניתן היה לראות בסקר שהוזמן אז הייתה נהירה החוצה, אנחנו תיכף בראש השנה, מה את אומרת למשפחה שמתכוננת לחג?

"אני באמת חושבת שאין סיבה לצאת החוצה אלא אם כן יש רצון למצוא משהו ספציפי כמו למשל חנות טבע או רהיטים או מנורה יפה לבית. כשמשפחה חושבת על קניית בגדים, נעליים ואוכל לחג ואפילו מתנות ובילוי משפחתי בהחלט אין שום סיבה לצאת החוצה, מעבר לזה אני רוצה לומר לך שיש היום נהירה של תושבים מנתיבות וישובי הסביבה למתחם שלנו, אני אישית כל הזמן שיש פעילויות שלנו שואלת אנשים מאיפה אתם ומבחינתי זה כייף לשמוע שלא רק תושבי שדרות עושים קניות במול 7 אלא גם תושבים מבחוץ ואני חושבת שזה משהו שלא היה בעבר. אני גם חייבת לומר שהקרבה של תחנת הרכבת מאוד מוסיפה למתחם ולעיר בכלל".

"ניו פארם נסגר בשבת משיקול כלכלי"

בזמנו, עוד לפני שנפתח מול 7, בעלי עסקים בשדרות הביעו חשש גדול כי זה יפגע בהם, תהיה פחות תנועה של אנשים. גם העובדה שבתוך העיר יש מצוקת חנייה נוראית לא תורמת, יחד עם זאת מתחם 'פרץ סנטר עובר שדרוג רציני בשנה האחרונה וכבר הגדיל את מספר החניות אבל גם את מספר החנויות שצפויות להיכנס לשם בקרוב. כל מי שמבקר באזור זה רואה כי עדיין יש תנועה גדולה של תושבים כך שהחשש המוקדם הוסר, שוב הוכח כשיש יותר היצע כולם מרוויחים, אגב אפשר היה לראות את זה הקיץ  גם במגוון של פעילויות למשפחה, מצד אחד בפרץ סנטר ארגנו תוכנית אומנותית עשירה לילדים עם מיטב הופעות של מספר כוכבי ילדים, מצד שני במול 7 ארגנו פעילות חווייתיות מדי שבוע.

היה חשש שפתיחת מול 7 יפגע בעסקים בתוך העיר?

"ההיפך הוא הנכון, פתיחת המול 7 רק גרמה לעסקים בתוך העיר לפרוח, יותר היצע מושך קליינטים גם אלינו וגם לעסקים בתוך העיר, תחרות זה תמיד דבר טוב גם לסוחרים וגם לתושבים, היום בנאדם שיוצא מהבית יודע שהוא יכול למצוא הכל בעיר בכלל ואצלנו בפרט".

תיכף יפתח מרכז חדש בכניסה הדרומית של אשקלון, לא חוששים להיפגע?

"אין חשש כזה כי מה שנבנה בצומת מבקיעים זה קונספט אחר, זה הולך להיות קולנוע עם מתחם בילוי שיהיה פתוח גם בשבת, אל תשכח שעדיין המתחם שלנו נותן פחות או יותר את אותו מענה והוא קרוב יותר לתושבים שלא מחפשים לנסוע הרחק מהעיר".

מה הפתיע אותך בשדרות?

"את האמת עד שהתחלתי לנהל את המול 7 בכלל לא הכרתי את שדרות ואני חייבת לומר שהופתעתי מאוד לטובה, אני רואה שיש כאן חשיבה אחרת, רצון להשתפר ולהיות טובים בכל דבר, אפילו למשל במיתוג, יכול להיות מאוד שעד היום לא שיווק נכון את שדרות, יש פה המון צעירים ופתאום אתה מגלה שמדובר בעיר תוססת, ואני עוד לא מדברת על תנופת הבנייה הגדולה שיש בעיר. אני ממש התרשמתי לטובה".

היה גם נושא אחד שהסעיר עיר שלמה ומסרב לרדת מהכותרות גם היום, סניף ניו-פארם החליט בשבועיים הראשונים להישאר פתוח בערבי שישי ובשבת כדי להעניק שירותי בית מרקחת לתושבים. בכתבה שפורסמה ב'חדשות 2' הודתה אחת העובדות במקום כי פנו אליהם גורמי דת שאיימו בחרם צרכני ולכן הוחלט לסגור את הסניף בשבת. נושא זה עורר את זעמם של התושבים החילוניים שטענו לכפייה דתית, עד היום בדיונים בפייסבוק הנושא הזה עולה שוב ושוב מצד מתנגדי ראש העיר שטוענים כי רצף מקרים כולל סגירת הניו-פארם מעיד רק על כפייה דתית.

עד כה לא שמענו את העמדה שלכם בסוגיה?

"כשסניף הניו-פארם נפתח בשדרות הם החליטו לנסות לפתוח ביום שישי בערב ובשבת בבוקר כדי לתת בעיקר מענה של בית מרקחת, לנו 'מול 7' כמובן שלא הייתה כל התנגדות, ההיפך אני כתושבת ב"ש שנקלעת לסיטואציה שאני צריכה תרופה בשבת אני מברר איפה יש תורנות של בית מרקחת ונוסעת לרכוש, אני בטח לא אשאיר את הילדים בלי מענה. בסופו של דבר השיקול של הניו-פארם היה כלכלי".

אבל בזמנו פורסם שאיימו בחרם צרכני?

"יכול להיות שהייתה פניה אבל מי שמכיר את נפתלי (הבעלים של המול 7) יודע ששום חרם צרכני לא מאיים עליו, ההחלטה של הניו-פארם לסגור בשבת הייתה נטו החלטה כלכלית. הם פתחו במשך שבועיים וגילו שזה פשוט לא כלכלי, רק להעסיק עובדים ובשבת זה 200% זה המון כסף, יצא מצב שהם הפסידו, ההכנסה שלהם לא כיסתה אפילו את העלויות ועסק כזה נפתח בשביל להרוויח. אם בעתיד הם ישקלו לנסות שוב וזה יהיה כלכלי אני מאמינה שהם יפתחו, בסופו של דבר תושבי שדרות צריכים מענה חירום של תרופות בשבת".

לכתבה הבאה:

פרץ קדימה

אחרי קדנציה כיועצו של ראש העיר לשעבר בוסקילה ואחרי תפקיד במנהלות השכונתיות בקדנציה הנוכחית, יניב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.