יום שני , 22 אוקטובר 2018
דף הבית / מגזין / האדריכל

האדריכל

כשנכנסים למשרדי 'מגנה' בבעלות היזם הצעיר גיא פרץ קשה שלא להתפעל מהסדר המופתי ואווירת העבודה הנוחה שמאפשרת לעובדות המשרד לתכנן את הבית החלומי עבור אחד מהלקוחות. עוד יותר קשה שלא להתפעל מהתמונות המרצדות על המסך, של העיצובים האדריכליים שמציע המשרד. "אנחנו היום בתקופה אחרת לחלוטין, מי שבונה היום בית לא יכול להסתפק בבנייה פשוטה, התכנון האדריכלי הוא חלק בלתי נפרד ואנחנו במשרד מכוונים הכי גבוה" מסביר פרץ בן ה-30, "ואתה יודע מה יפה בכל זה? כמובן המחיר, היום אתה יכול לקבל בשדרות וילת חלומות במחיר שפוי לעומת מרכז הארץ ולכן אני צופה ששדרות תקלוט כמות אדירה של תושבים חדשים".

במשרד שלו, איך לא, הקיר מכוסה בתמונה מאפיינת ועל הכוורת מונחים צעצועים של ענף הבנייה. הוא נשוי למעיין ואב לשלושה ילדים. לפני 6 שנים הוא סיים לימודי קונסטרוקטור והחליט להקים את מגנה, השם אגב נבנה מהאותיות של אשתו וילדיו. "כל חיי התחברתי לענף הבניין ועבדתי בתחום, כל חיי שאפתי להקים חברה משלי שתיתן מענה מלא" הוא מספר, "התחלתי לעבוד בחברות שעוסקות בענף הבניין והפיתוח, תחילה כעובד בניין פשוט, התחלתי ממש בקטן אצל קבלן-טנדר, קמים בבוקר, שוברים, חוזרים, מפרקים ומעמיסים ושילבתי יחד עם זה את הלימודים שלי והייתה לי גם תקופה שקניתי טרקטור-מחפרון והייתי עובד בידיים ולאט לאט התקדמתי. מבחינת עבודות בתקופתי כשכיר הכי גבוה שהגעתי זה סגן מהנדס חברה בחברת האחים בוסקילה, חברה יזמית מנתיבות שבונה ברחבי הארץ. ברגע שהגעתי לתפקיד הזה וראיתי שאמנם יש לאן להתקדם אך זה לא מה שאני מחפש כי הרגשתי שאני יכול לתת הרבה יותר ולהרוויח בעצמי ולא אנשים אחרים, החלטתי לעשות מעשה ולקחת צעד ועזבתי את העבודה, במשך שלושה חודשים חיפשתי את עצמי. תמיד ידעתי מה אני רוצה לעשות אבל לא ידעתי איך להיכנס ואיך להתקדם. אחרי אותם שלושה חודשים בהם חיפשתי את עצמי ועשיתי את הבדיקות הנדרשות, הקמתי את חברת מגנה".

"לבנות בית  דורש הרבה אורך רוח"

ההחלטה של פרץ ללכת עד הסוף עם החלום שלו הגיעה בתקופה הכי פורה בעיר ילדותו שדרות. עד שנת 2008 כמעט ולא נבנו בשדרות פרויקטים חדשים גם לא הוצעו שטחים חדשים לבנייה, הקיפאון הזה של יותר מעשר שנות קסאמים התפוצץ בבת אחת וכיום החלה הבנייה של לא פחות מ-9 שכונות מגורים חדשות בהם יוקמו בניינים רווים ובתים פרטיים. פרץ מצידו שמח מאוד לראות את העיר שלו מתפתחת בצורה מרשימה בתחום הנדל"ן. "אני ממש שמח לראות את הפריחה של הבנייה בעיר ולא בגלל שזה מביא לי עבודה, בכל זאת שדרות זה הבית שלנו ואין אחד שלא רוצה לראות אותה גדלה, אנחנו נכנסנו למשבצת של תכנון בתים פרטיים כדי להיות חלק מהעשייה הזאת, לתת ללקוחות את השירות הכי טוב שאפשר וכמובן להתפרנס".

זה לא מובן מאליו שאדם צעיר לפני גיל 30 מחליט לקום ולעשות צעד כזה.

"אני מסכים, כשהחלטתי לעשות את הצעד הזה כל החברים בחתך הגיל שלי הראש שלהם היה בכיוון אחר – טיולים, מסיבות ודברים כאלה. זה לא שלא נהנתי כי כן עשיתי חיים במידה מסויימת אבל תמיד ידעתי שמחר בבוקר צריך לקום, לעבוד ולפתח את העסק".

מה בעצם מציעה החברה שלך?

"כרגע החברה מציעה, בין היתר, שירותי ניהול וביצוע. הביצוע מתחלק לשניים, הענף של השלד והגמרים וגם הענף של הפיתוח. אנחנו היום עובדים גם עם משרד הביטחון בנושאי תשתיות, תקשורת, חשמל, חפירות ופיתוח. זה בעצם ענף הביצוע. ענף התכנון שזה ענף חדש שהקמתי לפני שנה זאת נישה שחייבת למשוך את העין כי אנו מייצרים בה תכנון של בתים מההתחלה ועד הסוף – תוכנית אדריכלית, קונסטרוקציה, חשמל, אינסטלציה והדמיות ברמה הכי גבוהה שיש עם התוכנות הכי חדישות עם מכשור מתקדם ואדריכליות הכי יצירתיות שיש. חיפשתי את הטובים ביותר והתוצאות מדברות בעד עצמן".

היום אדריכלות זה חלק בלתי נפרד מתכנון הבית, כמה יש לכך מודעות בשדרות?

"אני חושב שהמודעות לעניין העיצוב האדריכלי עלתה מאוד בשנים האחרונות בשדרות, אם תסתובב כבר היום באזורי הוילות אתה תמצא בתים שבמתוכננים עם המון טעם, בתים יפים שהיינו רגילים לראות בשכונות היוקרה של ת"א אתה יכול למצוא היום בשדרות. אנחנו לקחנו את זה באמת צעד קדימה ומציגים ללקוחות שלנו אינספור עיצובי אדריכלות מרהיבים, לצערי אלה שמחליטים להשקיע לא יודעים שיש להם את זה כאן בשדרות ואני קורא להם לפרגן לבני המקום, לא צריך לפזול מחוץ לשדרות כדי למצוא עיצוב אדריכלי מרהיב לבית".

האדם הפשוט לא מבין כמה זה מורכב לבנות בית.

"כשאדם רוצה לבנות בית הוא מתחיל מזה שיש לו שטח קיים. בשביל להתחיל להגשים את החלום הזה, להגיע לרגע שהוא נכנס לבית בנוי, יש שלבים. קודם כל מתחילים במשרד התכנון ששם מתכננים את הבית וזה גם מורכב מכמה חלקים ואנחנו מספקים את כל המעטפת של התכנון כולל הדמיות. ברגע שאותו אדם סגר תוכנית והגיש אותה לבקשה להיתר בניה, פה מתחיל שלב ב' שהוא בעצם השלב של בניית הבית. גם כאן החברה שלנו נותנת מענה וזה מתחיל מהצעת המחיר לבניית הבית וגם כאן זה לפי דרישת הלקוח – אם זה רק שלד, שלבים יותר מתקדמים או עד שלב המפתח למעשה. בעצם כשאמרתי שאנחנו עושים את הכל מההתחלה ועד הסוף הכוונה היא עד השלב בו הלקוח מכניס את המפתח לדלת ונכנס פנימה.

רוב האנשים אומרים לעצמם 'למה אני צריך את כל הכאב ראש הזה', הרי יותר קל לקנות בפרויקט מאשר בנה ביתך. אתה בעצם חוסך את כאב הראש הזה.

"ללא ספק, זה לא מהלך פשוט והוא מאוד מורכב, לבנות בית  דורש הרבה אורך רוח להתמודד מול בירוקרטיה וספקים, זה כאב ראש לא קטן. יחד עם זאת אם אתה בוחר את החברה הנכונה והמתאימה שיכולה לתת לך כתף ומשענת ולהוביל אותך ולהפוך את החוויה הלא כל כך נעימה הזאת, כי זאת חוויה קשה ולא פשוטה, למשהו יותר נוח זה משנה את התהליך. יש אנשים שמרגישים שהם יזמים ומתחילים להפריד בין קבלן שלד לקבלן גמרים וכ"ו בכדי לחסוך אבל בסוף הם מסתבכים וכשאתה מדבר איתם בדיעבד הם אומרים שהם עשו טעות שהם לא לקחו קבלן מפתח, חברה מסודרת שמעניקה את כל השירותים והמענה. כל לקוח שמסכם איתנו מקבל מאיתנו חוויה, אנחנו הופכים את הדבר המורכב הזה של בניית בית לסוג של חוויה. אני מלווה אותם בכל הדרך מההתחלה ועד הסוף, אני תמיד זמין בטלפון ועושה להם סדר בראש – מה השלבים, מה צריך לעשות, מה נכון ומה לא לעשות. זה מוריד הרבה מאוד מכאב הראש ולא בהכרח בסופו של דבר הם ישלמו הרבה יותר".

יש לך דוגמא למצב כזה?

"לא מזמן היה סיפור עם אדם מבוגר מאוד נחמד, ממש מקסים. לפני כשנה הוא פנה אלי ורצה שאני אבנה לו את הבית עד המפתח. אני נקבתי בסכום מסויים ובסופו של דבר הוא החליט לסגור עם מישהו אחר שנתן הצעה זולה יותר ב-60,000 ₪ והלך איתו. לפני כחודשיים אותו אדם עקץ אותו ב-200,000 ₪, סגר את העסק ונעלם ואין שום דרך להגיע אליו. אותו אדם הוא לא קבלן רשום ולא חברה מסודרת. זה ממחיש כמה התחום הזה פרוץ. אני תמיד אומר את זה – אם אתה רוצה לפתוח משרד לעריכת דין אתה צריך להיות עורך דין. משרד להנהלת חשבונות? צריך להיות מנהל חשבונות. אם אתה רוצה לפתוח חברה קבלנית אתה לא צריך להיות כלום, אתה רק צריך לקנות ברלינגו, לעצב לוגו, לפתוח חברה בכל שם שתרצה ולהוסיף פרויקטים וזהו, אתה קבלן. אנשים לא מבינים שזה לרוב עולה יקר, כסף לא משקר. הדוגמא שנתתי היא דוגמא קלאסית, אותו אדם מבוגר לא סגר איתי כי הוא מצא ב-60,000 ₪ פחות אבל המישהו הזה שהוא סגר איתו לא היה קבלן ולא חברה וזאת התוצאה. וזה לא רק אותם 200,000 ₪, לבוא ולסדר את הנזקים שנגרמו יעלה כפליים, לא רק שהוא לא חסך 60,000 ₪, זה יעלה לו עוד 400,000 ₪ מעבר למה שהוא חשב".

"היקפים ששדרות לא הכירה מעולם"

אנשים שואלים את עצמם  למה עלות של בנייה עצמית עולה יקר יותר מדירה של קבלן?

"זאת שאלה מורכבת. לבנות וילה זה מהלך יותר יקר מלקנות בית מוכן אבל מה שאתה מקבל בוילה אתה לא מקבל בבית מוכן מקבלן. כשאתה בונה וילה על שטח של 400-500 מטר אתה בנית לעצמך סוג של תא משפחתי, עולם משלך, אתה לבד עם עצמך ויש לך את השקט שלך ואת הגינה שלך, יש לך המון יתרונות שאין אותם בבנייה רוויה, אפילו בקוטג'. אתה נמצא בשכונה שהיא צפופה והשכן מלמעלה מסתכל עליך והשכן בצד מחובר אליך, אין לך פרטיות כמו שיש לך בוילה. אבל תענוג ואיכות חיים עולים כסף. יש המון חסרונות בקוטג' ובדירה. בקוטג' זה נחמד עד שלב מסוים, כשמתבגרים פתאום כבר לא רוצים לעלות למעלה וזה גם נהיה קשה פיזית, בדירה בבניין תמיד יש את הבעיה שמישהו בא וזרק זבל או לכלך את המעלית. אם יש לאדם כבר שטח והוא רוצה לבנות וילה לפי הסטנדרט שהוא היום נורא גבוה עם חלונות חשמל וריצוף 80 על 80 וכדומה בגודל 160 מטר עד מפתח זה בסדר גודל של 1.3 מיליון ₪. נגיד שאותו אדם קנה את השטח כשהמחירים עוד היו שפויים ב-300, 400 אלף ₪ אז כל הוילה שלהם מסתכמת בסביבות ה-1.7 מיליון ₪, מחיר היום של קוטג' חדש בשדרות. אז לזוגות כאלה שיש שטח כמובן שהרבה יותר משתלם להם לבנות בית. אם נלך לזוגות שרוצים לבנות וילה ואין להם שטח, היום כבר המחירים של הקרקעות הרקיעו שחקים, קרקע סטנדרטית של 400 מטר באחת השכונות החדשות בשדרות וגם בערים השכנות מגיע ל-700,800 אלף ₪. אם זוג כזה רוצה לקנות שטח ולבנות את הבית זה עוד 1.3 מיליון ₪, כאן זה כבר סכום הרבה יותר גבוה, 2.1 או 2.2 מיליון ₪".

למה פעם מחירי הקרקע בשדרות היו הרבה יותר זולים?

"סיבה מאוד פשוטה – שדרות הייתה עיר מוכת קסאמים וזאת הייתה בעיה רק של שדרות ויש גם עניין של ביקוש והיצע. לא היה ביקוש בגלל הפחד והמצב הבטחוני, אז המחירים היו שפויים. 200-300 אלף ₪ ויש לך חצי דונם. באותה התקופה המחירים לא עלו כי לא היה ביקוש. ברגע שהבעיה הביטחונית הפכה לבעיה קולקטיבית של כל האזור אז זה הפסיק להיות העניין ואז גם לא משנה שדרות או נתיבות כי שדרות היא יעד אטרקטיבי כי החלו תהליכים שהיום אנחנו רואים אותם כמו המול7 והרכבת ושכונות חדשות שנבנות כאן אז גם הביקוש עלה בהתאם".

עדיין, למרות שיש המון בנייה המחירים לא יורדים.

"זה עובד לפי ביקוש והיצע. ברגע שקבלנים ויזמים מציעים דירות במחירים טובים ויש ביקוש ואנשים קונים, אז למה שהמחיר ירד? אם קבלן יודע שהיום הוא יכול למכור קוטג' ב-1.7 מיליון ₪ למה שהוא יחזיר את המחיר למה שהוא היה לפני 3-4 שנים? יש ביקוש, עובדה, קונים. אם לא היה ביקוש ולא היו קונים או שהיה חרם צרכנים אולי המחיר היה יורד. אני חושב שזה כן היה משפיע על המחירים".

כמה הבניה הזאת תשנה את שדרות?

"אני מתרחק מפוליטיקה אבל בכל זאת בתור אזרח פשוט אני יכול להגיד שאני רואה את התהליכים שראש העיר עושה ואת קידום הפשרת הקרקעות בעיר, אלה מהלכים בהיקפים ששדרות לא הכירה מעולם. אם זה בן גוריון ב', המוסיקה, הכלניות, האחוזה ועכשיו גם יצאו עוד כמה שכונות ואלו תהליכים שלא היו בשדרות מיום הקמתה. השאלה עצמה היא לא מדויקת כי שדרות כבר משתנה, היא כבר במגמת שינוי ורואים את זה. ביחד עם השכונות החדשות שקמות גם מחליפים את התשתיות בעיר כי צריכים לספק תשתיות לשכונה החדשה ואז גם אלו שגרים בשכונות היותר ישנות מרגישים את השיפור הזה, העיר מתחדשת".

לכתבה הבאה:

שדרות ביתנו

למרות שמרק איפראימוב וחווה נחשונוב מתויגים בציבור בשדרות כנציגים של העולים במועצת העיר הם סבורים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.