יום שבת , 23 פברואר 2019
דף הבית / חדשות / המועמד הוירטואלי
פרדריק גרניט. צילומסך: פייסבוק
פרדריק גרניט. צילומסך: פייסבוק

המועמד הוירטואלי

באמצעות סרטונים שערוכים בצורה מקצועית ונאומים בשפה רהוטה ומרשימה, פרדריק גרניט, יועץ עסקי בכיר מבקש את תמיכת התושבים בהתמודדות שלו לראשות העיר בשדרות אלא שבהרבה מקרים הוא חוטא לעובדות, משתלח בתושבים ומציע פיתרונות "קסם" שמעליבים את האינטליגנציה של התושבים. עכשיו הוא גם מפיץ המצאה פאתטית כי 'דין וחשבון' קיבל הוראה מראש העיר לא לכתוב עליו, הוא רק שכח לספר שהוא מתחמק מהצעות שלנו להתראיין.  

לאחרונה עלה לכותרות עולם הפייסבוק אדם בשם פרדריק גרניט שהחליט להטיל פצצה לא פחות מאטומית והכריז מול קבל עם ועדת לייקים שהוא מתמודד לראשות העיר שדרות. אותו גרניט, דמות שאינה מוכרת לרוב התושבים, פועל כיועץ עסקי מזה מספר שנים בשדרות ולטענתו הגיע לעיר לאחר שנפצע באחד מהמבצעים הצבאיים והוא החליט שהוא צריך לקחת את המושכות ולנהל את העיר. אחת הסיבות שלו להתמודד לראשות העיר היא להציל את תושבי שדרות מעצמם בעיקר ומפני השחיתות הרובצת בפתח כל בית ובית, כך לטענתו. להגיד שכתבנו מאור מורביה אחד מתומכי השלטון הנוכחי או ממקורביו של ראש העיר אלון דוידי יהיה כמובן רחוק אלפי קילומטרים מהאמת, אך בכל זאת הוא נמצא כאן במה שמכנים בסביבתו של גרניט "השופר של ראש העיר" ומאור מורביה בכל זאת מקבל יד חופשית באותו השופר. אז מדוע בהנהלת העירייה ששולטת באופן מובהק בעיתון שאתם מחזיקים בידכם ברגעים אלו נותנים יד חופשית למורביה לפרסם את דעתו באופן ליברלי? אולי כאן דווקא יש נקודת זכות לעיתון ולא למר גרניט. אך מעבר לכך מר גרניט, שהינו יועץ עסקי ובכיר בלהב – ארגון העצמאים טען כי הוא ימליץ ללקוחותיו לא לפרסם ב'דין וחשבון', שכידוע הינו העיתון הגדול והמוביל בכל האזור וכמו כן העיתון היחיד היוצא לאור ומתמקד בעיקר בשדרות ונקרא על ידי אלפי קוראים מדי שבוע, וכל זאת בגלל שאחד המאמרים לא מצא חן בעיניו? איזה מין יועץ עסקי יציע ללקוחותיו כזאת הצעה רדודה שנובעת מגחמותיו הפרטיות או הפוליטיות ולא מהחלטה שקולה, חכמה ומועילה? נשאיר בצד את העובדה שבמערכת העיתון לא הורגשה ירידה בהיקף הפרסום אלא רק עלייה מאז שהחליט מר גרניט להמליץ ללקוחותיו שלא לפרסם בעיתון.

מאז החליט מר גרניט להתמודד לראשות העיר שדרות הוא דואג להעלות סרטונים לדף הפייסבוק שלו בהם הוא מעלה את טענותיו השונות, חלקם ללא מספיק ידע,היסטוריה ועובדות, חלקם נושאים חשובים אך מוצגים בצורה מגוחכת ומבדרת יש לומר כמו למשל "סרטון הקקי" שבו הוא לועג לקמפיין המגבונים תוך שהוא מאשים את העירייה בזלזול באינטליגנציה של התושבים . עם כל הכבוד, לספר שהפיתרון נמצא בגוגל בהזמנת איש מקצוע לסוגיית הביובים בוודאי לא עדיף על קמפיין הסברה חשוב (וכדאי שתכיר את העובדות בשטח ולא במרחב הוירטואלי)  תהיה בטוח שיש מספיק אנשים מוכשרים בעירייה לא פחות ממך שיודעים לקבל חוות דעת מאנשי מקצוע ולנסות לתת פיתרון לתשתיות ישנות שקיימות עשרות שנים. אגב לא יזיק אם תעשה שיעור בהיסטוריה ותלמד את העובדות על בעיות התשתיות (טיפ קטן:אנחנו כותבים על הבעיות האלה יותר מעשרים שנה ודווקא בארבע השנים האחרונות השכילו סוף סוף בהחלפת תשתיות אם כי יש עוד הרבה מאוד עבודה)

תבינו, זה לא שמר גרניט לא נואם טוב, ההיפך הוא הנכון, מדובר באדם רהוט שמתנסח בצורה מעוררת עניין, אדם בעל השכלה בתחום אבל דווקא מאדם כזה יש לצפות לא לזלזל באינטליגנציה של התושבים שצופים בו בפייסבוק ולחשוב בצורה די יהירה לפעמים כי הוא המבין הכי גדול, רק תפיסת עולמו היא הנכונה. אתם שואלים על קצת עובדות והיסטוריה? זה כנראה פחות חשוב- העיקר הסרטון שערוך בצורה ויזואלית מגניבה. למשל העלה מר גרניט סרטון שצילם מול החניון שנבנה בימים אלו מול רחוב ההסתדרות והעלה טענה כי העירייה מתעלמת מ"נוסטלגיה" והורסת פארק ישן שקיים עשרות שנים על מנת להקים חניון "שעלול להיות בכחול-לבן". אז בוא נספר לך מר גרניט היקר, מדובר בפארק שמוזנח כבר עשרות שנים באזור מרכזי שזועק למקומות חנייה, מדי יום מאות אנשים אינם מצליחים למצוא חניות ולכן מי שנפגע מכך, חוץ מהנעלם הראשון במשוואה שלך, התושבים, הם בעלי העסקים שאתה מייצג בתפקידיך השונים שמפסידים לקוחות. אבל קל בשם הפוליטיקה לבוא ולתקוף ולהעלות טענות משונות ומוזרות (אגב אם דיברת על נוסטלגיה נציין כי החניון הזה אמור לתת בעתיד מענה גם להיכל התרבות של מבנה קולנוע חן המיתולוגי).

פרדריק גרניט. צילומסך: פייסבוק
 פרדריק גרניט. צילומסך: פייסבוק

זאת לא הפעם היחידה שבה זה קורה, בסרטון נוסף שהעלה גרניט על רקע ישיבת ההסדר ואותו הוא מקריין בצורה נפלאה הוא מעלה טענה שבתחילת הקדנציה של דוידי כראש עיר היו 40 דורשי אבטלה אקדמאים בשדרות וכיום יש 70. ואז, בקול בס נמוך ובמבט רציני הוא טוען שמדובר ביותר מ-50%. אנחנו נקבל את הנתון שהעלה מר גרניט ולא נחפש להכחיש אותו, אנו נעסוק בעיקר – המספר 50% הוא מפוצץ, עלייה של למעלה מחצי. אך אם נתחשב בגידול הטבעי של העיר בנוסף לכמות הסטודנטים המסיימים תואר ראשון בכל שנה במכללת ספיר (ונצא מנקודת הנחה שלפחות חלק מהם נשארים לגור בשדרות או גרים בשדרות מילדות) ונוסיף את מספר הסטודנטים משדרות שמסיימים בכל שנה תואר ראשון ברחבי הארץ נגיע למספרים של מאות אם לא למעלה מ-1000, ולכך תוסיפו עלייה דרמטית של 50% או במילים אחרות 30 דורשי עבודה אקדמאיים יותר מאשר ב-2014. אבל רגע, זה לא הכל – על פי נתוני לשכת התעסוקה בשנת 2014 בכל הארץ היו 16,326 דורשי אבטלה אקדמאים, ובשנת 2017 היו 20,529 דורשי אבטלה אקדמאים, זאת אומרת שיש עלייה של 25% או 4,203 אנשים בכל רחבי הארץ, כאשר בשדרות העלייה היא בסך הכל 30 דורשי עבודה יותר שמהווים פחות מאחוז אחד בודד (!!!) מדורשי העבודה האקדמאיים ברחבי הארץ. מר גרניט טרח להציג נתון יבש ללא השוואה לערים אחרות באזור או באותו הדירוג הכלכלי של שדרות מבלי להתייחס לגידול הטבעי של האוכלוסייה (21,900 תושבים בסוף 2013 לעומת 27,000 כיום, עלייה של 5100 תושבים או 23%) ולא נתן את הנתונים של 2008-2013 על מנת להשוות לקדנציה הקודמת, למשל.

אבל הסיבה שאנו כותבים את המאמר הזה הוא לא כי מר גרניט לא רק לא מדייק בלשונו או מנסה להסיט את תשומת לבכם מהעיקר ולעסוק בתפל ולא בגלל שהוא מאשים בשחיתות את כולם, היא בעיקר מסיבה אחת פשוטה- הניסיון להשמיץ את 'דין וחשבון' ולזרוע מצג שווא והזוי בעיניי הציבור כי אנחנו כביכול ה"שופר של ראש העיר" ובכלל לפי דבריו דוידי מגיע בימי רביעי מועד סגירת הגיליון ומאשר כתבות לדפוס! נו באמת!!! (אתה אוהב את צמד המילים האלה), אנחנו בהחלט גאים להיות השופר של שדרות- מצד לספר על דברים נפלאים מתוך אידיאולוגיה שהעיר האהובה שלנו מעל הכל ומצד שני למתוח ביקורת על מנת לשנות. מאחר ואין לך מספיק היסטוריה אתה גם לא ממש יודע על עשייתנו העיתונאית שגרמה לכך שהרבה דברים משתנים בעיר (בהזדמנות תקפוץ לשיעור בהיסטוריה במשרד שלנו עם הוכחות ועובדות ולא סיפורים ואגדות).

מה שיותר מכל מרגיז אותנו זה סילוף האמת מצידו של המועמד גרניט שבימים האחרונים מספר בתגובותיו כי בהנחייתו הישירה של דוידי לא כותבים עליו ב'דין וחשבון'. ובכן העובדות מה לעשות אחרות לחלוטין. נתחיל בכך שלפני מספר שבועות פרסם כתבנו מאור מורביה כתבה אודות דרישתו של המועמד לראשות העיר שמעון פרץ מהמועמדים השונים לחשוף את הצהרת ההון שלהם, פנה מורביה אל מר גרניט לקבלת תגובתו, שפורסמה במלואה בהתאם לדרישותיו למרות שהוא לא היה חייב כלל להתייחס אליו. שבוע לאחר מכן פנה שוב מורביה שוב אל גרניט. השיחה התנהלה בערך ככה: מורביה: "היי פרדי מה שלומך?", גרניט: "מה עכשיו"… למרות הפתיחה הצולעת החליט מורביה למחול על כבודו ולהזמין את מר גרניט לראיון מגזין בעיתון הכולל במה פתוחה להעלות את כל דעותיו ללא התערבות אף גורם חיצוני בשקיפות מלאה. מר גרניט סירב לראיון ואמר שאין לו מה להגיד לעיתון והוא בכלל לא צריך את העיתון, כי הרי הוא הולך לנצח במירוץ לראשות העיר בזכות כישוריו וללא כל השקעה כלכלית ואין לו כוונה לפרסם בעיתון (אנחנו מתחייבים ומבטיחים שלא ביקשנו ממנו כסף בעבור הראיון). לפני כשבוע פנינו אל גרניט והצענו לו להשתתף בראיון משודר בפייסבוק בתוכניתנו "עכשיו בדרום" – ייאמר לזכותו שהוא הסכים אך בשל אי-הסכמה לגבי שעת הראיון הוא נדחה – ככה שבמה הוא הוזמן לקבל במספר הזדמנויות. גם לפני כחודש כאשר הזמין מורביה את מר גרניט למערכת העיתון והכיר לו את חברי הצוות שקיבלו אותו בחיוך ולחיצת יד, הוא עדיין טרח למלמל "גוב האריות", כאילו מישהו מנסה לגרום לנזק או לפגוע בו. אבל גוב האריות לא כזה נורא אם הוא מקבל אותו בברכה ומציע לו במה פתוחה לדעותיו, אך מר גרניט החליט לשקר את קוראיו ועוקביו ברשת החברתית ולרשום את דברי השקר הבאים בתגובה לאדם ששאל אותו על מעשיו: "ומה אתה יודע על מה שעשיתי לשדרות ולנגב? אבל למה שתדע אם 'דוי-די' נותן הוראה לא לסקר שום דבר שאני עושה. חפש את השם שלי בעיתון המקומי אין להם שום מילה טובה להגיד לטובת הזמן שאני עושה לטובת הציבור… אז אנא טול קורה מבין עיניך ותלמד קצת יותר על הכישורים של ראש העיר הבא שלך". כמובן שבהתאם לדברים שהבאנו (שמגובים כמובן בהקלטות, מסמכים ונתונים) מדובר בשקר וכזב, מר גרניט הוזמן לראיון בעיתון וגם בשידור החי בפייסבוק הכוללים במה פתוחה להעלות כל מה שעולה על רוחו ללא צנזורה וללא "התערבות של ראש העיר" כפי שהוא טוען באופן הזוי לחלוטין. לסיכום, מר גרניט היקר, או 'פר-די' טול קורה מבין עיניך ותלמד קצת יותר על צניעות, ענווה והגינות כי ראש עיר בשיטה הזאת אתה לא תהיה, לא בשדרות ולא בעיר אחרת.

נ.ב אתה עדיין מוזמן לעניין אותנו במידע על מחדלים, אתה יותר ממוזמן לספר על עצמך ולהתראיין ב'דין וחשבון'. חשוב שתדע כי מי שמתיימר להיות ראש העיר לא יכול לזלזל במקומון שכבר 30 שנה השופר של התושבים.

לכתבה הבאה:

נחנך פרויקט "מחיר למשתכן" הראשון בשדרות

שר האוצר, משה כחלון, שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון, וראש עיריית שדרות, אלון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.