יום שישי , 22 יוני 2018
דף הבית / חדשות / הסוף העצוב של סבטלנה

הסוף העצוב של סבטלנה

בחודש מאי 2016 נמצאה סבטלנה מקרוב חיה בבית שרוף בתנאים מחרידים. מירי קרני ומיטל מדמוני שנחשפו לסיפור התייצבו בביתה ויצאו למסע מרגש אותו ליווה 'דין וחשבון', בסופו היא שוחררה מבית חולים לבית משופץ מהיסוד. השבוע היא נמצאה ללא רוח חיים, בעוד המשטרה חשדה תחילה כי הרקע פלילי, השתיים שליוו אותה משוכנעות מהרגע הראשון כי מחלה נדירה הביאה למותה.

"יש בי כאב עצום, אני פשוט לא מעכלת שככה בבת אחת הסתיימו חייה של סבטלנה שהייתה חלק בלתי נפרד מהחיים שלי בשנתיים האחרונות, עברתי איתה מסע שיקום מדהים ודווקא אחרי שהיא חזרה לעצמה היא הסתלקה לנו בלי כל הודעה מוקדמת" כך נפרדה השבוע תושבת העיר שדרות מירי קרני מסבטלנה מקרוב בת ה-55 שסיפורה עורר לפני כשנה הדים רבים לאחר שהתברר כי במשך זמן רב היא חיה בתנאים מחפירים שמתאימים למדינה  בעולם השלישי- דירה שרופה עם ריח של פיח, בלי חשמל, בלי מים ובלי איש שגילה אכפתיות לאישה הערירית שהרשויות הפקירו. מהרגע שנודע הסיפור העצוב לקרני וחברתה הטובה מיטל מדמוני, הן יצאו למסע מרגש שהסתיים כך היה נדמה אז בדצמבר 2016 בסוף טוב עם כניסתה לבית משופץ כחדש, ביום שני בלילה הסוף של הסיפור הפך לעצוב מאוד כשהיא נמצאה ללא רוח חיים.

כאמור, הישועה של הקשישה הגיעה דווקא מ-2 תושבות העיר מירי קרני ומיטל מדמוני שניגשו לביתה להגיש לה ארוחה חמה ונחשפו לזוועה. "היום נכחתי בביתה של תושבת שדרות שביתה נשרף כליל ועדיין מתגוררת בו, ללא חשמל ללא ריהוט, כל הבית ריח של פיח עם קירות שרופים ללא מטבח ללא מקלחת ושירותים וללא ממ"ד. שמעתי על המקרה לפני כמה זמן ונשמע לי קצת תמוה -לא הגיוני!" כתבה מדמוני בפוסט בפייסבוק שבו ביקשה מאנשים להתגייס."ראיתי אישה צנומה רזה מקופלת במיטתה קורנת מאושר נדהמתי לראות איך היא מנשקת את האוכל בשמחה וסיפרה כי היא מחכה בכל יום לארוחה חמה. אני שואלת את עצמי היתכן?! שבמדינה שלנו ובשדרות בפרט קיים דבר כזה?".

מה שהרשויות לא עשו, התושבים עשו

את הסיפור של סבטלנה ליווה עיתון 'דין וחשבון' מראשיתו כאשר התגייסו תושבים רבים לשיפוץ הדירה שהיה במצב מחריד.

תחילת הסיפור לפני כ-6 שנים, בדצמבר 2011 אז דיווחנו על בית שעלה באש בשדרות בגלל נר שנותר דולק, כתוצאה מהדליקה הדירה ותכולתה נשרפה כליל. לרשויות הרווחה שטענו באופן מוזר ותמוהה השבוע שעשו הכל כדי לסייע לה היה מספיק זמן ליזום פעולה לשיקום הדירה, לבניית חדר הביטחון כפי שהגיע לה כחוק ועוד תוכניות שיקום אבל אם נעשו פעולות מצידם זה היה מעט מדי, לאט מדי ומאוחר מדי כי רק תודות לתושבים שהתגייסו החל מבצע שיפוץ הדירה.  "כל הזמן אני שומע שהרשויות ניסו וניסו לתת מענה אז אם כך היה המצב מדוע הדירה נותרה שרופה חמש שנים ולמה רק אחרי שתושבים יצאו למאבק ציבורי בפייסבוק ובכלי התקשורת הם התחילו להתעורר וגם אז העזרה הייתה מינימלית בניגוד למה שהם מנסים להציג כיום" סיפרו אחד התושבים שהתגייס למבצע השיפוץ של הדירה.

"ראיתי שמישהי פרסמה בפייסבוק את התמונה של הבית השרוף וכתבה "ככה חיה אישה משדרות כבר שנה וחצי", מיהרתי לבית לראות במה מדובר, בחלומות הכי גרועים שלי לא דמיינתי שזה יראה ככה" סיפרה מירי קרני שהפכה באופן לא רשמי למעין אפוטרופוס שלה בראיון ל'דין וחשבון' בראש השנה. "הבית שלה נשרף כליל, היא עצמה נפגעה ואושפזה תקופה ארוכה בבית חולים מהרגע שהיא השתחררה היא פשוט נפלה בין הכיסאות ולא היה מי שימנע את המצב הזה. זה פשוט מחריד היה לגלות שהיא חיה בבית שרוף לחלוטין עם ריח פיח כבד, בלי חשמל, בלי מים, שלוש שנים היא חיה ככה אתה מבין? היא הייתה מתקלחת בבית העלמין, אוספת אוכל מהפחים".

מאותו שלב קרני לקחה את המושכות ונדהמה לגלות שהרשויות מזמן ויתרו עליה. "אין לי עניין להתנגח עם הרווחה אבל חד וחלק אני אומרת לא עשו מספיק כדי לעזור לה נקודה, היו המון רגעים שנלחמתי מולם כדי שיסייעו בדברים בסיסיים לשמחתי מנהל האגף נרתם לפחות לסיוע במימון חלקי לשכירות של דירה חלופית.  אני החלטתי לקחת אותה כפרויקט, הגעתי לבקר אותה בבית חולים ואני חייבת לומר שמצאתי אישה אינטליגנטית וחכמה שנסיבות חיה הובילו אותה למצב שבו היא הייתה, לרשויות היה נוח לתייג אותה כ"לא נורמאלית" ולתת למצב הזה להישאר, ביקשתי חוות דעת של שני פסיכיאטרים שקבעו כי מדובר באישה בריאה ונפשה וצלולה. מאותו שלב יצאתי יחד עם אנשים מדהימים למסע כדי להחזיר אותה לחיים נורמאליים".

אחרי שגייסה תורמים רבים ביניהם קבלנים שהתנדבו לסייע בשיפוצים, בני נוער שסייעו בפינוי כל התכולה השרופה של הדירה הצליחה קרני לסיים את הפרויקט בהצלחה. בחצי השנה האחרונה סבטלנה חייה בתנאים ראויים לכל אדם, קרני מספרת שהמשיכה ללוות אותה מקרוב, גם בימים האחרונים לחייה.

מדמוני וקרני, הנשים שליוו את סבטלנה ז"ל בשנים האחרונות וניהלו את פרויקט השיפוץ בהתנדבות מלאה.

מוות פלילי או רפואי?

אחרי כל המאמץ והליווי האישי במשך שנתיים נדהמה קרני כשהיא קראה באינטרנט ביום שלישי בבוקר את הדיווח על אישה שנרצחה בשדרות ברחוב חגי. "דיברתי עם חברה בטלפון על המקרה שמופיע בחדשות, בהתחלה לא קישרתי אבל כשהבנתי שזה ברחוב שלה התחלתי לחשוב שזאת אולי היא. עשיתי בירור ונעצבו פניי למשמע הבשורה" סיפרה קרני.

בתוך כך, לאחר שהתקבל במשטרה לפני חצות הדיווח על אישה שנמצאה ללא רוח חיים, נפתחה חקירה שהובילה את המשטרה לחשד שאולי היא נרצחה. "לאחר בדיקתם הראשונית של צוות מעבדת הזיהוי הפלילי שבחנו את הזירה תוך איסוף ממצאים פורנזיים, הועברה גופתה של המנוחה, אל המכון לרפואה משפטית באבו כביר וזאת על מנת לקבל חוות דעת שתקבע את סיבת מותה. כפי שדווח בתחילת האירוע, כוחות המשטרה שהגיעו הלילה לביתה, עצרו את מכרה שנכח במקום וכזכור זה דיווח לדיירים הסמוכים על גופת המנוחה. החשוד, 61, הועבר לחקירה במשטרה ושם מסר גרסתו לאירוע. בסיום חקירתו החשוד נכלא והחקירה נמשכת.

ביום שלישי, בית משפט השלום באשקלון נעתר לבקשת המשטרה והאריך את מעצרו של החשוד, 61, שנעצר הלילה בדירתה של תושבת שדרות שנמצאה בדירה ברחוב חגי בעיר כשהיא ללא רוח חיים, בשלושה (3) ימים נוספים עד יום חמישי הקרוב. בדיקה ראשונית (בדיקה חיצונית) שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו כביר לא העלתה בשלב זה ממצא חד משמעי המעיד על סיבת מותה של המנוחה. לבקשת המשטרה, ולצרכי חקירת המקרה,  תנותח גופת המנוחה במכון לרפואה משפטית בכדי לבחון באופן מוחלט האם מדובר במקרה מוות על רקע פלילי.

בעוד במשטרה חושדים באפשרות שהרקע פלילי, קרני סבורה שהמשטרה טועה מה גם אין בידיה את המידע הרפואי שלדבריה יספק להם תשובות. "לפי מה שאני יודעת לא היו כלל סימנים, מאחר וליוויתי אותה מקרוב ועמדתי עבורה מול הרופאים גיליתי שהיא סובלת ממחלקה נדירה בשם "פקקת ורידים" לדברי הרופאים מדובר במחלה שיכולה לגרום בכל רגע למותה. אני מאמינה ורוצה לקוות שהחשוד שבסך הכל היה ידיד שלה ואירח לה חברה בחודשים האחרונים לא גרם חלילה למותה".

בהודעה שיצאה מטעם עיריית שדרות נמסרה התגובה הבאה: "עיריית שדרות ואגף הרווחה בפרט הצטערו לשמוע הבוקר על מותה של תושבת העיר, גב' סבטלנה מקרוב, הלילה בביתה ושולחים תנחומים לבני משפחתה.  גב' מקרוב טופלה במסירות אין קץ על-ידי עובדי אגף הרווחה בעירייה משנת 2011. כל טענה לאי טיפול, אי סיוע ואי ליווי שלה הנה אינה נכונה בלשון המעטה וחוטאת לאמת.  במהלך שש השנים בהן הוכרה באגף הרווחה, סירבה גב' מקרוב לכל ניסיון מצד גורמי הרווחה להעניק לה טיפול ולשלבה במסגרות הקיימות. על-אף זאת, אנשי האגף דאגו למימון מלא של שיקומה של גב' מקרוב לאחר שנכוותה קשות בשריפה שפרצה בביתה, דאגו לכך שתוכר כנכה לצמיתות ותקבל קצבה חודשית, דאגו לשיפוץ של משרד השיכון בביתה והבאתו למצב של בית מחודש מיסודו, אגף הרווחה מימן כ-20,000 שקלים לטובת רכישת מוצרי חשמל, ריהוט וביגוד עבור גב' מקרוב. לפני כחודש נעשתה הפנייה האחרונה לגב' מקרוב פעם נוספת בניסיון לשלבה במפעל מוגן, אך גב' מקרוב לא ענתה לפניות.

לסיכום, עיריית שדרות ואגף הרווחה עשו כל שבידם כדי לסייע לגב' סבטלנה מקרוב, הן על-ידי שיפור תנאי מגוריה ושיפוץ ביתה שנשרף והן על-ידי ניסיון לסייע לה להשתקם".

בתוך כך, התגובה שהוציאה העירייה מטעם אגף הרווחה הכעיסה את קרני והתושבים שנרתמו. "ליווינו מקרוב את כל התהליך אם כל מה שנכתב בתגובה היה נעשה לא היינו צריכים להגיע למצב הזה שהבית שרוף והאישה חיה בתנאים שהיא חיה בהם, למעט עזרה קטנה, כל הליך השיפוץ נעשה מתרומות ואנשים טובים שגייסנו. בסופו של דבר יש כאן אישה שסבלה כל כך הרבה ועד שהיא התחילה לחיות חיים נורמליים היא נפטרה במפתיע, פשוט סוף עצוב, אין סוף עצוב מזה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.