יום שני , 10 דצמבר 2018
דף הבית / כתבות ראשיות / הספורט בשדרות עובר מהפכה גדולה ומי שטוען אחרת מתעלם מהמציאות

הספורט בשדרות עובר מהפכה גדולה ומי שטוען אחרת מתעלם מהמציאות

אחרי שבתחילת הקדנציה נטש בזעם את האופוזיציה ומתח ביקורת נוקבת על ההנהגה, חזר לפני כשנה אביאל בן זיקרי לקואליציה כדי לממש את תוכניותיו בתיק הספורט שנמצא בתנופה גדולה שלא הייתה לדבריו מעולם. בראיון ראשון בקדנציה הנוכחית הוא מתייחס בגילוי לב לתקופה הקשה שהוא עובר בחייו עם פירוק המשפחה, ההחלטה לחזור לשתף פעולה עם ראש העיר אותו הוא מגדיר "שותפו הטבעי" ודוחה את הביקורות המופנות לעברו "אני משקיע יומם ולילה למען הציבור בהתנדבות מלאה".

הראיון עם חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הספורט אביאל בן זיקרי נמשך הרבה זמן מהרגיל, בעיקר בגלל המשבר האישי איתו הוא מתמודד בחודשים האחרונים והמטען הרגשי הכבד שהוא נושא בליבו, בכל פעם שעצר לשיחת עדכון עם עורכת הדין שלו או עם חבריו שביקשו להתעדכן בתוצאות הדיון המשפטי המתיש איתו הוא מתמודד בנוגע להליך פירוק חיי הנישואים הוא התקשה לחזור לפוקוס וביקש כנראה לפרוק חלק מהמטען הכבד, "אני משתדל מאוד להישאר חזק ושפוי בכל התהליך שאני עובר למרות שאני בוער מבפנים" הוא אומר בגילוי לב, "בחלומות הכי שחורים לא דמיינתי שאקבל את הסטירה הזאת בעיקר משום שעשיתי רק טוב עבור משפחתי והקרובים ביותר יודעים את זה הכי טוב, אני מאמין שבסופו של דבר אצא מזה חזק יותר".

לא חשבת אולי להניח את הפוליטיקה בצד כדי לטפל בעניינך האישיים?

"היו המון מחשבות ויש לא מעט רגעים של שבירה במיוחד שמדובר בשלושת הילדים שלי שהם כל חיי ולמענם אעשה כל מה שצריך. יחד עם זאת, בגלל שאנחנו עיר קטנה וחמה דווקא ברגעים הקשים אני מגלה תושבים מדהימים שמחבקים ותומכים, הם בעצם גרמו לי להבין שגם בצל המשבר האישי והכואב אני אמשיך לשרת הציבור,  ציבור שנותן לי המון כוחות להמשיך לשרת אותו במועצת העיר בכלל ובתיק הספורט והצעירים בפרט".

עשייה בהתנדבות מלאה

למי שכבר הספיק לשכוח, בן זיקרי (36) כדורגלן עבר בקבוצה העירונית המקומית עשה את המעבר למרחב הציבורי-פוליטי בשדרות בגיל 27 בלבד, הוא סחף איתו לרעיון שלו צעירים רבים, בהמשך חבר פוליטית, למועמד צעיר אחר ואנונימי עד אז בשם אלון דוידי שהתמודד מול דוד בוסקילה ואחלמה פרץ על ראשות העיר כשבן זיקרי הוצב מספר 2 ובתום הבחירות לא נבחר למועצת העיר. "אני חושב שכבר אז לפני 9 שנים הייתה לי הבנה כי שדרות זקוקה להנהגה צעירה ורעננה שתנהיג אותה, עד אז בכלל לא היו מועמדים צעירים שחשבו להיכנס לפוליטיקה בגלל שהיא הייתה שייכת בעיקר לעסקנים וותיקים" הוא נזכר השבוע, "כבר מהשיחה הראשונה עם אלון הבנתי שמדובר במנהיג כריזמטי ומוכשר. גם כשהפסדנו את הבחירות אמרתי שהוא עוד יהיה ראש עיר".

בבחירות ב-2013 התמודד בן זיקרי ברשימה עצמאית ולא התערב בבחירות לראשות העיר, לאחר ספירת הקולות התברר כי רשימתו זכתה במנדט אחד והייתה רחוקה עשרות קולות מהמנדט השני. מבחינתו הכניסה לקואליציה לצידו של דוידי הייתה הכי טבעית בעולם.

למרות שזה היה טבעי המו"מ לא הבשיל מהר?

"אני יכול לומר שבאתי בהתחלה עם ציפיות ליחס אחר ממנו, בכל זאת עברתי איתו מערכת בחירות בקדנציה הקודמת, בסופו של דבר המו"מ הבשיל, נכנסתי לתפקיד מחזיק תיק הספורט עם מוטיבציה גדולה להתחיל להוביל שינוי, להתחיל ליישם תוכניות גדולות בשותפות מלאה כמובן".

וזה לא קרה, אחרי שנה עזבת את הקואליציה אפשר לומר בטריקת דלת?

"בשנה הראשונה באתי עם תוכניות גדולות למען עתיד הספורט וקיבלתי הבטחות רבות הן מבחינה תקציבית והן מבחינת סמכויות, בשלב מסוים גם נוצר מתח בגלל שלא הסכמתי להרים יד בעד העלאת הארנונה לתושבים וכשהכל התערבב יחד, החלטתי לזוז הצידה".

בן זיקרי, באחת מישיבות מועצת העיר בתקופת האופוזיציה

ראיתי שלא מקיימים הבטחות אז החלטתי לזוז הצידה

באופוזיציה תקפת בחריפות את דוידי אבל  לפני כשנה חזרת לקואליציה, איך אתה מסביר את זה?

"תראה אין לי עניין לספק תירוצים, הכי קל להסתכל מבחוץ אבל מבפנים כולנו מבינים שלפוליטיקה יש חוקים משלה. נכנסתי לתפקיד מחזיק תיק הספורט עם מוטיבציה גדולה, לא חיפשתי לעצמי סידור עבודה, בטח לא שכר, חיפשתי רק לראות איך לקדם את הספורט, באותה נקודת זמן ראיתי שלא מקיימים הבטחות אז החלטתי לזוז הצידה, גם כשהייתי באופוזיציה חיפשתי לעשות את העבודה בצורה עניינית אבל נגררתי למקום אחר, אני גם מרגיש שבחצי הקדנציה הראשונה שהייתי גם בקואליציה וגם באופוזיציה עברתי תהליך של "בגרות פוליטית", בשלב מסוים הבנתי שהעיר הולכת בכיוון הנכון ובסופו של דבר נבחרתי כדי לקדם את מה שאני מאמין בו, ברגע שיישרתי ההדורים עם ראש העיר, שמתי הכל מאחור למען המטרה החשובה באמת שלשמה נבחרתי, לקדם את הספורט והצעירים".

בזמנו האופוזיציה הייתה בדרך להקים גוש חוסם של שמונה חברים, ברגע שניהלו במקביל מו"מ על תפקיד סגן בשכר הכל התפרק. בעצם נטען ש"קנו חברי מועצה בכסף"?

"אני  חייב לשתף אותך בסיפור אמיתי. ערב אחד קוראים לי לגבש את הגוש החוסם, היינו שישה חברי מועצה והם הצליחו לשכנע עוד שני חברי קואליציה לתמוך בהם כך שנוצרה שמינייה.  למחרת התקיימה ישיבת מועצה ואני מגלה שנשארתי כמעט היחידי שמרים יד נגד התקציב, אחד יצא עם צעיף, השני לא הגיע, השלישי נמנע, הרביעי היה חולה, החמישי יצא לעשן סיגריה, בקיצור  כל אחד והתירוצים שלו. ואני אומר לעצמי "בואנה אלה משוגעים, רק ערב קודם ישבו עליי", ברגע הזה הבנתי לראשונה, בעצם נפל לי האסימון מה זאת פוליטיקה".

לא ניהלת מו"מ על סגנות בשכר כי ככה בעצם הצליחו לפרק את הגוש החוסם?

"אני אישית בשום שלב לא ניהלתי מו"מ על תפקיד סגן בשכר למרות שהוצע לי. אמרתי לעצמי בקדנציה הזאת כחבר מועצה אני בא לשרת את הציבור, לא נבחרתי כדי שזאת תהיה פרנסה בשבילי, את הפרנסה שלי אני משיג בעבודה קשה. אגב, יש כאלה שמשוכנעים שאני מקבל משכורת מהפוליטיקה".

למה אתה חושב?

"כי אני נתקל בתגובות. חשוב לי להבהיר משהו אחד עקרוני לציבור, הרי הרבה מהתושבים לא יודעים מה זה קואליציה ומה זה אופוזיציה ומי מקבל שכר ומי לא מקבל שכר. יום אחד פונה אליי תושבת העיר ואומרת לי "אתה מקבל כסא ומשכורת ושוכחים אותנו", פעם אחת גם עניתי לתושבת שאמרה לי "מה אתה לא מרוויח 24 אלף שקלים לחודש?, צחקתי ואמרתי לה שאני מוכן שהיא תחליף אותי. ואני חייב לומר לך שאני נתקל לא מעט בתושבים כאלה שלא מבינים בכלל שאני חבר מועצה שעושה את העבודה שלי בהתנדבות מלאה ואני לרגע לא מתחרט על זה. יש כמובן את אלה שצועקים לי "צעקת על דוידי מהאופוזיציה, הוא נתן לך כסף והשתיק אותך", הרי זה משפט מגוחך לחלוטין, אני לא לוקח לכיסי שקל אחד, במסגרת ההסכם הקואליציוני קיבלתי תקציב לקדם תוכניות חינוכיות עם ילדים ובני נוער בבתי ספר, תוכניות שמוביל תמיר ארז בעל תואר ראשון ושני בתחום, תוכניות שמורגשות בכל בית ספר ובהמון פעילויות משמעותיות".

יחד עם זאת, תיק הספורט הפך להיות תיק משמעותי עם המון פעילות ובלי שכר קשה לתפקד באופן מלא?

"זה נכון, אני מוצא את עצמי לפעמים מתעסק בתיק מהבוקר עד הערב, בשעות לא שעות, אני עושה את זה כמובן באהבה גדולה. כרגע אני שלם עם זה, יש שאיפה שתחום הספורט ימשיך לגדול, בקדנציה הבאה בעזרת ה' ארצה לקדם עוד תחומים, אם נזכה בשני מנדטים מאמין שאז גם נדרוש תפקיד של סגן בשכר כי אין ספק צריך להשקיע לא מעט בעשייה ציבורית על חשבון הזמן הפרטי".

אתה מזוהה בעיקר עם הספורט, אילו עוד תחומים מעניינים אותך?

"אני גאה ושמח להיות מזוהה עם הספורט, אני חושב שהרבה בזכות העובדה שהגעתי לפוליטיקה מהספורט בכלל ומהכדורגל בפרט עלתה המודעות לתחום ואני שמח שהיום זה בסדר העדיפויות הגבוה של ראש העיר שהיה הראשון בהיסטוריה המקומית שהבין את הצורך להגדיל את התקציב באופן דרמטי. מעבר לעיסוק בתחום הספורט אני מקדם לא מעט את תחום הצעירים, לא הרבה יודעים אבל במהלך הקדנציה אני מטפל בהמון בעיות רווחה, מלווה תושבים שמתמודדים עם בעיות של חובות בארנונה, אני גם שמח שהייתי שותף לוועדה מיוחדת שהביאה להקלות בהחלטות לחיוב הארנונה כמו הפחתה של 50 אחוז בארנונה על מחסנים וחנייה, כנ"ל לגבי המרפסות וכנ"ל לגבי וותיקי העיר משפחות מרובות ילדים שהיום חיים לבד בבית ענק והיו מחשבים להם כל מיני תוספות בנייה".

"לא היה לפרויקט האצטדיון אבא ואמא"

אחרי שנתיים בספסלי האופוזיציה, לפני כשנה חזר בן זיקרי למקומו הטבעי, תיק הספורט עליו היה אמון בתחילת הקדנציה. הפעם בשונה מתחילת הדרך, הוא מלווה ממש מקרוב את הליך בניית הקבוצות הייצוגיות הן בכדורגל והן בכדורסל. "אני חושב שבתחילת הדרך הייתי בשלב של למידה, מרוב שרציתי לקדם דברים היו לא מעט מחלוקות, אפשר לומר שהזמן עשה את שלו, צברתי ניסיון וחזרתי לתיק הספורט עם הבנה שבאתי לקדם את הספורט ולא לנהל מלחמות כי במלחמות יש רק מפסידים, לכן גם היום אני פתוח לשמוע עצות, כל מי שיכול לתרום לקידום הספורט אני מבחינתי נותן לו את הקרדיט להיות מעורב ולתרום מניסיונו, אני מאמין שרק בשותפות ניתן להצליח".

בן זיקרי עם דוידי. האמין בו עוד מבחירות 2008

כשנכנסת לפוליטיקה המקומית כך חשבת שהיא תיראה?

"את האמת שלא. להרבה אנשים מבחוץ הכל נראה פשוט, יש כאלה שמזלזלים בחברי מועצה שרובם תדע לך עושים לא מעט כדי לקדם דברים בעיר. בסופו של דבר הבנתי שיש לפוליטיקה חוקים משלה ואתה צריך ללמוד להשתלב בתוכה בצורה שגם תוכל לקדם דברים וגם לכבד את שותפייך בעשייה".

בוא נדבר על תיק הספורט גם שם היו לך לא מעט מחלוקות?

"זה לא סוד. היו מחלוקות עם מנכ"ל עמותת מכבי אמיר אוחנה אבל ברגע שכל צד הבין שיש לנו מטרה משותפת וצריך לפעול בשיתוף פעולה מלא כדי לקדם את הספורט אז כולם רואים שאין מחלוקות וגם אם יש מחלוקות הם מתנהלים בחדר אחד בצורה עניינית ותמיד מוצאים פיתרון שמקובל על כולם. בכלל אני לא באתי לנהל מלחמות עם אף אחד, באתי רק לקדם את הספורט לטובת הכלל, היום אני יכול להעיד ששיתוף הפעולה מצוין, לראשונה בכלל הוקמה מחלקת ספורט מסודרת עם היררכיה ברורה, כל אחד יודע מה תפקידו, לכל קבוצה ייצוגית יש את העובדים שיודעים בדיוק מה תפקידם, שילוב הזרועות בין כולם מביא לכך שהספורט היום בתנופה גדולה".

היום תיק הספורט עם תקציב גדול שלא היה בעבר?

"אני רוצה להזכיר לכולם שאת תיק הספורט קיבלתי עם אפס תקציב כי בסוף הקדנציה של בוסקילה החשב המלווה לא אישר שקל. מהרגע שנכנסתי לתפקיד בתמיכה גדולה של ראש העיר קודם כל דאגנו לתקציב, לשמחתי מאז ראש העיר שם את הספורט בסדר העדיפויות ומאפשר כל שנה הגדלה כי הפעילות גם גודלת. היום תקציב הספורט הכולל מגיע ליותר משלוש מיליון שקלים נתון שיא מבחינת העיר שדרות. מבחינה אישית אני יכול לומר שתמיד חלמתי כשחקן כדורגל שישקיעו בקבוצות הייצוגיות גם בכדורגל וגם בכדורסל על מנת שהם יגיעו לרמות הגבוהות רק כך יהיה לילדים שלנו לאן לשאוף, לחפש לשאוף גבוה".

למרות כל התכנונים הגדולים ואצטדיון הכדורגל שבנוי כבר, אי אפשר להתקדם כשיש מגרש כדורגל אחד?

"אני חושב שבנושא הזה אף אחד לא יכול לחלוק וכולם רואים את הקושי במגרש הכדורגל היחיד שמלא קבוצות משחקות בו וקבוצות ליגה מתאמנות על רבע מגרש. לכן כחלק מתוכנית כללית, גויסו התקציבים הדרושים להשלמת האצטדיון, בקרוב יצא מכרז לבניית אצטדיון נוער נוסף ועוד מגרש אימונים עם מסלול ריצה, בל נשכח שיש עוד תחומים כמו טניס שבקרוב יחלו לבנות מועדון ליד בריכת השחייה, יש גם אולם כדורסל חדש שיוצא לתכנון והרשימה עוד ארוכה".

כולם כמובן שואלים על האצטדיון מה יהיה, אינספור הבטחות שהיה אמור להיפתח מזמן מזמן?

"גם אני כשהייתי מחוץ לפוליטיקה אמרתי שלא יכול להיות שזה לוקח כל כך הרבה זמן, הרי זה התחיל ב-2008 כשהוקצב התקציב, מאז הספיקו לסיים אצטדיונים ענקיים כמו טרנר בב"ש, סמי עופר בחיפה.  עם כניסתי לתפקיד יחד עם ראש העיר נכנסו לעובי הקורה וגילינו בלאגן אחד גדול,  ראשית הפרויקט מלכתחילה לא נבנה בצורה נכונה ולא היה תואם לתקנים הנדרשים גם בגלל הזמן שעבר, גילינו שהיה שיעבוד של כסף מהטוטו ולכן נסענו יחד לטוטו על מנת לשחרר את הכסף, היה חסר תקציב של 3.5 מיליון שקלים אותם גייס ראש העיר, פשוט לא היה אבא ואמא לפרויקט הזה. אני מבטיח לך שאם היה את כל התקציב שהיה מותאם לתוכנית הקבלן היה בונה הכל תוך שנה, מבחינתו הוא מת לסיים עם זה. היום אני יכול לומר שהעבודות נמצאות בתאוצה גדולה למרות שיש עדיין קשיים של תקציב שלא הועבר, משיחה שלי עם הקבלן הוא הבהיר שאם לא יהיו עוד תקלות תקציב והתקציב קיים רק לא הועבר, תוך חודש מהיום הוא יסיים הכל. הצפי שלנו הוא לקבל את האצטדיון בסוף חודש אוקטובר".

יש ביקורות נגדך שבעצם הספורט לא התקדם לשום מקום?

"הספורט בשדרות עובר מהפכה גדולה  ומי שטוען אחרת  מתעלם מהמציאות, נקודה. מבחינה עובדתית התקציב עמד על אפס וגדל לשלושה מיליוני שקלים, מבחינת הפעילות גם היא גדלה משמעותית, בכדורגל הוקמו לא פחות מ-5 קבוצות ייצוגיות דבר שלא היה מעולם, קבוצת הכדורגל זוכה לתקציב חסר תקדים, כנ"ל גם בכדורסל שם נבנתה העונה קבוצה כדי לעלות לליגה ארצית עם אחד המאמנים הטובים בארץ ישראל ברוך. בנוגע למתקנים יש שיפור אדיר, המתקנים בכל רחבי העיר מתוחזקים בצורה טובה. לגבי הכדורגל יש עדיין מצוקה גדולה בגלל שאנחנו משחקים על מגרש אחד אבל בקרוב נעלה לאצטדיון זה ישפר לכולם את האווירה, כמובן שבתוכנית  של השנה יש בנייה של עוד מגרשים. בשורה התחתונה הספורט בתנופה גדולה כמו כל העיר כולה".

מה באמת אתה חושב על דוידי?

"אני שמח שמה שחשבתי עליו עוד מ2008 לא היה טעות. כולם רואים שיש ראש עיר שעובד, מגייס תקציבים, כל העיר בתנופת עשייה, אגב גם כשהייתי באופוזיציה וחלקתי עליו, תמיד אמרתי כל הכבוד על כך שהוא הוציא את העירייה ממצב שבו היא הייתה מבחינת הגירעון והוביל אותה לחוף מבטחים,  אין ספק שכולם מסכימים שנעשה שינוי גדול לעומת העבר, שדרות בהחלט בכיוון הנכון גם בספורט וגם בכל התחומים האחרים".

 

 

 

לכתבה הבאה:

חיסול חשבונות פוליטי? אחיו של עו"ד פינטו הוזמן לשימוע

חודש אחרי הבחירות, גבי פינטו, השומר בכניסה לבניין העירייה הוזמן לשימוע בדבר סיום העסקתו. הסיבה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.