שבת , 25 ינואר 2020
דף הבית / חדשות / הספר שופן:"בהתחלה חשבתי שעמיר צוחק עליי"
עמיר פרץ לאחר הורדת השפם. צילום זיו קורן

הספר שופן:"בהתחלה חשבתי שעמיר צוחק עליי"

במשך 25 שנים הוא האיש שמספר עם מכונה ומספריים את השיער של ח"כ ויו"ר העבודה עמיר פרץ, הפעם כאשר הוזמן הספר שמעון בוסקילה 'שופן' לביתו הוא הופתע מהבקשה להוריד לו את השפם. "האמת קצת חששתי אבל אחרי שהורדתי לו את השפם, הבנתי גם שזה הוריד לו כמה שנים, הוא נראה צעיר יותר" החמיא שופן.

"במוצ"ש עמיר קרא לי לספר אותו בבית, כמו תמיד התייצבתי אצלו, פתאום הוא אומר לי בוא תשב איתי רגע, חשבתי מה הוא הולך להגיד לי שהוא כזה רציני" מתאר הספר שמעון בוסקילה המוכר לכולנו כ"שופן" את הרגעים שהבין שהוא הולך להיות חלק מהיסטוריה קטנה- הורדת השפם אולי הכי מפורסם במדינה של חבר הכנסת הכי וותיק משדרות, עמיר פרץ. "הוא ביקש ממני לשמור על זה בסוד וביקש שלמחרת אגיע אליו, בהתחלה חשבתי שהוא צוחק עליי בכל זאת, השפם זה הסמל שלו, מאז שכולנו בשדרות מכירים את עמיר תמיד הוא היה עם שפם".

הספר שופן רגע לפני הורדת השפם לפרץ. צילום: זיו קורן 

ההחלטה של פרץ התקבלה לדבריו כדי להקל על החירשים שמתקשים להבין את השפתיים שלו. נזכיר כי בעבר השפם של פרץ שכולנו גדלנו עליו כשהיה ראש מועצה היה ארוך יותר אבל הוא קיץ אותו לטובת החירשים. "47 שנים אני הולך עם השפם הזה. בשנת 2002 הייתה לי תחנת יציאה ונפרדתי מהשפם הארוך והמפורסם שלי, כי ארגוני החירשים פנו אליי ואמרו שהשפם מפריע להם לקרוא שפתיים. אז קיצרתי אותו ונשארתי עם שפם קצר", סיפר פרץ.

אלא  נדמה כי עם כל הכבוד לחירשים,  הצעד הזה בעיקר אקט סמלי, יש אף שטוענים צעד שנועד לקדם את הקמפיין של מפלגת העבודה גשר. פרץ מצידו לא הסתיר זאת כאשר ציין, "החלטתי להוריד את השפם לגמרי כדי שהדברים שלי יהיו הכי ברורים ומובנים: אני לא אצטרף לממשלה בראשות נתניהו. "נתניהו הפיץ נגדי את אחד הספינים השקריים ביותר במערכת הבחירות: שיש בינינו דיל על הצטרפות לממשלה בראשותו", אמר פרץ. "אנשים קנו את השקר הזה. לכן החלטתי להתחייב באופן הכי מפורש שלא אשב עם נתניהו בכל תנאי, והוא גם לא יהיה ראש הממשלה אחרי הבחירות".

כך או כך,  עבור ח"כ פרץ ההחלטה לא הייתה פשוטה, לדבריו במשך שלושה ימים ולילות קיים דיונים עם בני משפחתו בשאלה האם כדאי להסיר את השפם. "כינסתי את 'הפורום המשפחתי', שהוא הצוות האסטרטגי הכי קרוב שלי: אחלמה רעייתי, הילדים שני, אוהד, יפתח ומתן ואח שלי אלברט. זה היה עניין שנוי במחלוקת והיו הרבה רגשות בהחלטה הזו". פרץ הוסיף, כי לרעייתו היה הכי קשה עם גילוח השפם. "המשפחה שלי מאוד מחוברת למראה שלי ולשפם שלי וזה לא היה פשוט לקבל החלטה כזו. אחלמה חיה 47 שנים עם בעל שיש לו שפם והיה לה יותר קשה".

כאמור, מי שקיבל עליו את המשימה הוא הספר שופן שעושה זאת 25 שנה ברצף ולמעשה מלווה אותו בכל התקופות המשמעותיות שלו בכנסת ישראל. "את עמיר פרץ התחלתי לספר קצת לפני שהוא נבחר לתפקיד יו"ר ההסתדרות בזמן שהוא גם כיהן כחבר כנסת" נזכר השבוע שופן, "אפשר לומר שאני עובר איתו כברת דרך ארוכה, יצא לי לספר אותו בכל התפקידים הציבוריים, גם כאשר היה שר ביטחון והדבר הפך למורכב. אני זוכר שבהתחלה היו מבקשים ממני להגיע שעה לפני שהוא מגיע להסתפר, לסגור את התריסים  ולשמור על סודיות בגלל שמדובר בשר ביטחון, אחרי פעמיים הוא כבר הרגיש לא נעים עם הטרטור שאני נאלץ לעבור בכל פעם שהוא מגיע ושאני צריך לבטל לקוחות בשבילו, לכן הוא ביקש ממני שאני אגיע אליו לבית ומאז זה כבר הנוהל שלנו אחת לשלושה שבועות".

מה חשבת אחרי שהורדת את השפם?

"רגע לפני שהפעלתי את המכונה שאלתי את עמיר אם הוא בטוח בצעד שאני עושה. הוא אמר לי 'צא לדרך', האמת קצת חששתי אבל אחרי שהורדתי לו את השפם, הבנתי גם שזה הוריד לו כמה שנים, הוא נראה צעיר יותר".

אפשר להתרגל לעמיר בלי השפם?

"אפשר להתרגל להכל. אני חייב לומר שכל יום במספרה אני עושה שינוי ללקוחות, אם זה להפוך שיער שחור לבלונד או להפוך בלונד לשחור, לגזור שיער ארוך לקצר או להפוך שיער מתולתל לחלק, אם כי אצל עמיר השפם זה סמל של כמעט 50 שנה, באמת לא התרגשתי כמו שהתרגשתי מהשינוי הזה".

לדבריו של בוסקילה, אם יש משהו שכנראה אי אפשר לקחת מח"כ עמיר פרץ היא הנאמנות שלו לעירו שדרות, כמעט בכל תפקיד שבו כיהן קיבל החלטות שהטיבו עם העיר. "כיפת ברזל היא הדוגמה הכי טובה כמובן למה היה כל כך קשור שבתפקיד מפתח יהיה מי שמכיר את המציאות שלנו מקרוב" אומר בוסקילה.

בבחירות הקודמות התוצאה של עמיר בשדרות לא מעידה על הערכה של התושבים?

"כי הוא לא היה יו"ר המפלגה, הפעם כמו ב2006 אז הוא ניצח את הליכוד בפריפריה, עכשיו הוא שוב יו"ר המפלגה ואני בטוח שתושבי שדרות יעניקו לו אחוזים גבוהים. סתם דוגמא בבחירות הקודמות כשביקשתי מחברים בשדרות בואו תצביעו לעבודה, הם אמרו לי בפירוש אבל זה לא עמיר זה אבי גבאי, אם הוא יהיה יו"ר נצביע לו ועכשיו כשאני מגיע לתושבים יותר ויותר, גם תומכי ליכוד מביעים רצון לתמוך בתושב העיר שבאמת מגיע לו, הוא הוכיח לכל אורך השנים נאמנות בלתי רגילה לעיר,  קיבל החלטות הרות גורל לטובת שדרות ואין לי ספק שהתושבים צריכים להחזיר לו בקלפי כי הוא הקול השפוי שלנו בכנסת ישראל".

 

לכתבה הבאה:

מכבי ציון שדרות נפרדה בתיקו מקרית מלאכי

הקבוצה של עופר טלקר יצאה מרוצה משום ששיחקה בעשרה שחקנים החל מהדקה ה-23. לאחר שנקלעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.