יום שני , 27 מאי 2019
דף הבית / מגזין / העידן של תמיר

העידן של תמיר

בכל סבבי ההסלמה האחרונים בלט ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן שעל אף יחסיו הקרובים עם ממשלת נתניהו לא חסך בביקורת נוקבת על ההתנהלות בסוגיה הביטחונית. בראיון מקיף ראשון ל'דין וחשבון' הוא מסביר למה אנחנו בתקופה של שקט לפני הסערה, כיצד הוא מצפה מההנהגה לפעול  מול הטרור, האם הגיע הזמן להחליף את ביבי וקורא לראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר לשלב ידיים מול שרי הליכוד.

אם יש מישהו שיכולתי להתרשם ממנו עוד לפני שהגעתי לראיין את ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן בלשכתו זה התנהלותו התקשורתית  בכל אחד מסבבי ההסלמה האחרונים שבהם הוא לא ממש ביקש למצוא  חן בעיני ממשלת נתניהו ואמר באופן חד וברור את עמדתו בנוגע לטיפול מדינת ישראל בטרור העזתי. בכל סבב כזה אתם תמצאו לא מעט ראשי רשויות בדרום נמנעים מביקורת, במקרה הטוב מפזרים ביקורת מבוקרת היטב כדי לא לסכן את התקציבים שהם מקבלים במה שכבר הפך בעיני התושבים בעוטף עזה למס שתיקה.  "אני לחלוטין לא עושה חישובים כאלה" הוא פוסל על הסף את התיאוריה שאני מציג בפניו, "עם כל הכבוד אני נבחרתי לייצג את תושבי שדות נגב ותפקידי לומר דברים בצורה ברורה, להשמיע את המצוקה של התושבים שלנו ובאמת אני אומר זאת מציאות לא נתפסת מה שקורה בעוטף עזה" אומר עידאן.

בסבב ההסלמה האחרון למשל הייתה ביקורת נוקבת מאוד של ראשי הרשויות על ההחלטה  ללכת שוב להפסקת אש וזאת לאחר שנוצרה התחושה כאילו חמאס קובע מתי לירות ומתי לשמור על שקט. אחרי יומיים סוערים שבהם נורו מעל 500 רקטות לאזור שלנו, נקראו שוב ראשי רשויות לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו, זה קרה בזמן שתושבי הדרום הפגינו במרכז תל אביב נגד מדיניות הממשלה. בתום אותה פגישה ממשלת נתניהו גם הוציאה הודעה על הקצאת מיליוני שקלים לישובי העוטף מה שגרר כאמור ביקורת "שביבי השתיק את ראשי הרשויות באמצעות תקציבים". "אני לא מסכים שמישהו בממשלה השתיק אותנו, ההיפך אני אומר אם אנחנו סובלים אז לפחות נקבל תקציבים, מה עדיף להגיד "לא תודה לתקציבים", ממש לא. קודם כל אני חושב שרוב ראשי הרשויות פועלים באותו קו, אף אחד לא חוסך בביקורת, יחד עם זאת חשוב מאוד להשמיע קודם כל ביקורת מה שנקרא בתוך הבית, ובאותה פגישה זכורה עם ראש הממשלה, אמרתי לו דברים חריפים, אני מוכרח לומר לשמחתי הוא הקשיב בקשב רב והתרשמתי כי הוא באמת מבין לליבנו ומזדהה איתנו, בסופו של דבר הוא בנאדם ואתה רואה בעיניים שלו שהוא לא ישן טוב עם זאת שתושבי העוטף חוטפים, בזה אני משוכנע".

 

 

"השקט שלפני הסערה"

עידאן כאמור, בכל הסבבים האחרונים לא חסך בביקורת, הציניות שלו בלטה היטב. "חמאס עדכן אותנו בהפסקת האש" ציין פעם אחת ובפעם אחרת הוסיף : "ברור לחלוטין שהפסקת האש הזו לא מביאה איתה תקוות גדולות לשקט ארוך טווח כי אין כאן שום רתיעה של חמאס מהמהלכים האחרונים. עובדה היא שהוא זה שיוזם וקובע מתי תתחיל לחימה ומתי היא תסתיים. החמאס שולט באש וגם בהפסקת האש".

שמענו לא מעט ביקורת ממך על הפסקת האש האחרונה ועל ההרתעה שנשחקה. האם זה נכון למתוח ביקורת בזמן כזה?

"קודם כל אני נמנע תמיד להעביר ביקורת אישית נגד בעלי תפקידים, אני לא חושב שזה נכון, את הביקורת צריך לשמור בבית.  איך אומר האלוף הרצי הלוי שהיה ראש אמ"ן לשעבר וזה תחום שהוא יותר קרוב אליו, "הם מקשיבים לכל מילה שאתם אומרים", ברמות האלה שהם שומעים את מה שאתם אומרים ברדיו, רואים בישוב מסוים שאנשים מתחילים לומר קשה לנו הם אומרים לעצמם זה יעד,  גם אם יש לי ביקורת על שר הביטחון אני שומר את זה לחדר הסגור כי הם אומרים לעצמם תראה את ראשי הרשויות תוקפים את שר הביטחון. אני סבור שבזמן לחימה אין מקום לביקורת על מנהיגים, הביקורת שאני השמעתי באה תמיד אחרי תוצאה של מציאות, ביקורת על מדיניות כי אני סבור שאנחנו צריכים להגיב אחרת ועל כך הייתה לי לא מעט ביקורת. היה לי חשוב להעביר לצד השני מסר שאנחנו חזקים ולקרוא לצה"ל לפגוע בראשי הטרור כדי שיבינו שהם לא יחיו בשקט כל עוד מופנה טרור לעבר אזרחנו".

עכשיו שוב שקט. אתה חושב היום אחרת?

זו לא באמת רגיעה, היום החמאס אומר בצורה מאוד ברורה אתם תיגעו במישהו אנחנו נפגע בכם. הכל השתנה.  4 שנים מאז צוק איתן לא נורו כמעט טילים. כשהיה ירי החמאס מיהר לומר שאלה הסלאפים או ארגונים אחרים. עכשיו המצב אחר. עכשיו הם מכריזים בגלוי – אנחנו נירה עליהם בתגובה לכל תקיפה שלנו. יש לי בקורת על הדבר הזה ואני חושב שאנחנו עושים טעות, מהרגע שהתחיל טרור העפיפונים שגרם בו נזקים מאוד מאוד גדולים, אי אפשר לאמוד את זה בכסף, אבל יש פה הפרת ריבונות של מדינת ישראל".

אומרים אצלנו עד שלא יהיו הרוגים לא נתעורר?

"בלון פוגע ושורף את רכב הקב"ט, מה הבדל בין זה לבין נפילה של טיל ופגיעה, אנחנו לא צריכים הרוגים כדי לפעול. אז למה לא מגיבים על כל בלון? אני חושב שכדור שלג הזה שנתנו לו להתגלגל, גרם בעצם לכושר ההרתעה שלנו לרדת. איזה ביטחון יש כאן לתושבים…? 500 טילים ביומיים, 1500 טילים בשנה האחרונה ורק בנס לא שילמנו בחיי אדם אבל התושבים שלנו משלמים מחיר כבד מאוד, יש ילדים שמפחדים, מקיאים בלי הפסקה, פצועים נפשית ומבחינתי זאת סיבה מספיק טובה להתעורר, לא צריך לחכות להרוגים".

איך נגדיר את השקט הנוכחי?

שקט מדומה. "אין דרך אחרת להגדיר את זה. אני סבור שזה השקט שלפני הסערה. אני מעריך שהסבב הבא זה יהיה יותר קשה וזה רק עניין של זמן. חוץ מזה מי שחי בעוטף עזה יודע את האמת, אין שום שקט, כל שבוע יש הפגנות על הגדר,  מטענים וניסיון לפגוע בחיילים, עדיין מתעופפים לכאן עפיפוני תבערה וכל הזמן יש ניסיון לפגוע בנו וכל זה אני מזכיר קורה בתקופה של שקט לכאורה".

מה אתה מציע לעשות?

"אני באמת לא איש צבא ולא מתיימר לתת עצות צבאיות אבל אחרי מספר שנים שבהם נמנעתי להגיד לצה"ל  מה לעשות הגעתי למסקנה שצריך להכות בטרור בשפה שהוא מבין. צריך לפגוע במנהיגי חמאס, הם צריכים להבין שיש מחיר כבד לכל ירי ולא משנה אם זה רקטה או עפיפון, אם נפגע בהם ונהרוס את הבתים שלהם רק כך נחזיר את ההרתעה. מה שבטוח להמשיך את המצב הנוכחי אסור  בשום פנים ואופן".

הפסקת האש האחרונה התקבלה בהסבר כי יש נושאים ביטחוניים רגישים בשיקולים אם להחריף את העימות מול חמאס, היום כשכולנו יודעים שמדובר במנהרות חיזבאללה, זה מניח את הדעת מבחינתך?

"כבר אז אני התרשמתי שאכן הדברים כבדים, בפגישה שהייתה עם הבכירים, אתה רואה את הדאגה , הם אומרים אי אפשר , אתם צריכים לסמוך עלינו שעושים פה משהו שחייב להיעשות, אבל בסוף בסוף יש פה תושבים, ואותם זה לא מעניין, הם רוצים לראות שצה"ל עושה הכל כדי להפסיק את המציאות וכשזה לא קורה זה מתסכל. כשראש הממשלה הסביר לי את הדברים, אמרתי לו "אני מאמין לחלוטין למה שאתה אומר אבל עדיין סבור שהיה צריך להגיב אחרת. להגיד לך שזה מניח את הדעת? אני עדיין בדעה שצריך להגיב אחרת ולא לאפשר לטרור להכתיב לנו את החיים. אגב, אני זוכר שבאותה ישיבה אמר לנו הרמטכ"ל שאנחנו צריכים להבין מה קורה בצד השני כדי להמחיש את עוצמה התגובה- יש להם 2000 פצועים, 200 הרוגים. אמרתי לו אדוני הרמטכ"ל-"אמיתי זה לא מרשים אותי. שלא יהיה להם הרוג אחד אבל כשאני רואה מבוגרים מפורקים, אנשים מלח הארץ שהקימו את המדינה לא מתרגשים מכלום. להם יש הרוגים אבל לנו יש מאות פצועים בנפש. מבחינתי זה אותו משקל. אצלנו חיים אנשים שבחרו לחיות, בעזה יש אנשים שבוחרים בטרור. כמובן שאני מאמין שבעזה יש גם אנשים תמימים שרצים לחיות חיי שלום אבל לא אני יכול לספק להם את זה יש להם הנהגה ואם ההנהגה שלהם בוחרת בטרור מה אני אשם להם".

שמענו לא מעט קריאות של תושבים שבבחירות הבאות להעניש את נתניהו?

"זה שיש לי ביקורת זה לא אומר שאני חושב שצריך להחליף את ביבי, אחרי הכל אני איש ליכוד ומאמין מאוד בשלטון הנוכחי רק שבסוגיה של עזה אני סבור שאנחנו לא מתנהלים נכון.  ואני שואל אותך אם ביבי ילך, מי יבוא אחריו. בכלל אני חייב לומר לך כשאני רואה עם מה ביבי צריך להתמודד זה פשוט לא אנושי. שחטו אותו מכל הכיוונים, איך בן אדם יכול לטפל באיראן בסוריה שכל היום הראש שלו עם הבקבוק שמפניה הזה… כל ההדלפות, השמועות, האדם הזה עובד 24 /7 , לצערי אין טיפת כבוד לראש ממשלה במדינה הזאת".

אגב, מה חשבת על ההצהרה האומללה של צחי הנגבי "יש הבדל בין עוטף עזה לת"א"?

"אני חשבתי ואני עדיין חושב שצריך היה לפטר אותו מיידית".

עד כדי כך? הרי את מה שהוא אמר כולנו יודעים?

"אבל הוא אמר את מה שהוא חושב ועם זה יש לי בעיה. הוא אמר שהתגובה הייתה פרופורציונלית ובואו על תעשו מזה רעש זה רק עוטף עזה. הוא אמר בשיא הרצינות "חבר'ה זה רק עוטף עזה לא ירו על תל-אביב, לא צריך להשתגע". אלה דברים שלא יכולים להיאמר על-ידי שר בממשלת ישראל ואני מאוד מצר על כך שהוא עוד נמצא בממשלה הזאת כי יש דברים שלא אומרים, אם שר חושב את מה שהוא חושב אני לא רוצה שהוא יהיה שר בממשלה".

בינתיים עידאן כבר מצא תשובה טובה לחמאס- ישוב חדש במועצה האזורית שדות נגב. "הקמת יישוב כאן נותנת לחמאס בוקס בעין" הוא מסביר את חשיבות הקמת הישוב, "אני חושב שאין תשובה טובה מזו, אני חושב שזה מדהים מה שקרה כאן בשנים האחרונות, למרות המציאות הביטחונית אזור העוטף בצמיחה דמוגרפית גדולה. כשהטרוריסטים מעזה רואים למשל את הבניינים שנבנים בשדרות בקצב מרשים הם משתגעים מזה, לא רק שהטרור לא מנצח אותנו, אנחנו רק מתחזקים וגדלים וזו התשובה הכי טובה לטרור".

 

"יחיאל זוהר כועס עליי ואני כועס עליו"

בבחירות המוניציפאליות האחרונות בזמן שראשי הרשויות מסביב היו עסוקים בהתמודדות לכהונה נוספת, תמיר עידאן יכול היה להתרווח לו בנוחות בכיסאו. הסיבה: אף מועמד לא הגיש מועמדות מולו כך שהבחירות בשדות נגב היו בעיקר לנציגות במועצה.

לחיים הציבוריים הוא הפציע לפני חמש שנים, בבחירות לראשות המועצה בשנת 2013, אז התמודד מול ראש המועצה הוותיק באותם ימים מאיר יפרח. היה נדמה כי איש לא יכול להדיח את יפרח, אפילו עידאן לא ממש האמין שהוא יכול לנצח.

"אתה יודע שעד לא מזמן ידעתי ששם המשפחה שלך הוא עידן, מתי נוספה האות א לשם המשפחה'" אני תוהה לפשר השינוי. "האמת היא שלאורך כל הקריירה שלי כעו"ד השם שלי ושל אבא שלי היה "עידן" ואז אני מגיע חודש ימים לפני הבחירות להגיש את הרשימות ומתברר שבתעודת הזהות כתוב "עידאן", היה לי מזל גדול כי אם הייתי נשאר עם הטעות הזו הייתי נפסל. אחרי שכבר השלטים היו מודפסים, אחרי שכבר הפרסום התחיל לרוץ בכל מקום, נאלצתי לשנות ומאז אני מקפיד על השם 'עידאן'.

מה הביא אותך ממשרד עורך דין לפוליטיקה המקומית?   

"אני מוכרח להודות, אף פעם לא הייתי מחובר לפוליטיקה אבל כן הייתי מדבר הרבה על למה לא עושים ככה ולמה לא עושים ככה. זה היה מעצבן אותי, ובהתחלה כשפנו אליי כל מיני תושבים שהעלו את הרעיון זה ירד מייד מהפרק. ככל שהתקרב מועד הבחירות הגענו להחלטה, בעצם כמעט חודשיים לפני הבחירות,  והחלטנו ללכת על זה בעצם מהמקום להביא לשינוי אבל אמת שלא האמנתי שאזכה".

וזה נגמר צריך להזכיר בניצחון בפער של 3 קולות בלבד?

"אני אתקן אותך, וזה נגמר בזה שבעצם כאילו הפסדתי, בערך 17 קולות, באנו למועצה לחתום על ההפסד וללכת הבייתה, מסתבר שבקיבוץ סעד היה דיווח לא נכון ואז אני יושב בא לחתום עברו כמה דקות ואז פונים אליי מועדת הבחירות ואומרים לי "יש לנו ראש מועצה שקוראים לו תמיר", ואני מסתכל עליהם בפליאה לא ציפיתי בכלל, הייתה פה אנדרלמוסיה מטורפת בכל זאת הצד של יפרח כבר התחיל בחגיגות ומוכן באולם. אחרי כמה ימים של מתח הכל נרגע, נכנסתי לתפקיד הכי נקי שיש, חלילה לא נטרתי טינה או כעס לאף אחד כי הבנתי את אלה שלא תמכו בי כי הייתה להם התחייבות לראש המועצה הוותיק. אגב, איך שנבחרתי פניתי למשרד הפנים רציתי ליווי, הם צחקו עליי, אין דבר כזה, אתה צריך לשחות עם הזרם, אז שחיתי ואני שמח שהתוצאות טובות של הקדנציה הראשונה".

לקראת הקדנציה הנוכחית הצהרת שזו הקדנציה האחרונה שלך. האומנם?

"אני  חושב ש-2 קדנציות זה מספיק לתפקיד של ראש רשות, גם בשבילי גם בשבילי המועצה. אני חושב שאחרי שבקדנציה הראשונה קידמתי לא מעט נושאים אבל בעיקר למדתי, קדנציה שנייה מספיקה כדי להשלים את העשייה ואין צורך לקדנציה נוספת".

בוא נדבר על היחסים עם נתיבות. כמדומני כשהתמודדת לראשות המועצה זכית לתמיכה של יחיאל זוהר, מה היחסים ביניכם כיום?

"כיום שיתוף הפעולה בין שדות נגב לנתיבות הוא לא טוב. היו לנו תקופות יותר טובות. כמובן שום דבר לא אישי אבל יש הרבה ויכוחים על גבולות והרבה מלחמות מיותרות בנושא. אגב ברמה האישית גם אני תמכתי בו כי אני חושב שהוא ראש עיר טוב שקידם את נתיבות למקום אחר שהיא לא הייתה בו".

כתוצאה מהתנגדותך יש לו כעס כלפייך?

"הוא כועס עליי, אני כועס עליו, ועדות גבולות הם לא נחמדות לאף אחד, יש שם הרב אמוציות, מוציאים שם כסף מטורף. אני לא בא ממקום של דווקא. ההיפך, אני אומר לך בצורה מפורשת- נתיבות צריכה לגדול על חשבון שדות נגב. אין לה לאיפה לגדול ואני מבין את זה. השאלה היא אם צריכים את זה עכשיו או בעוד חמישים שנה. אם נתיבות צריכה שטח מחר בבוקר אז היא תקבל מחר בבוקר אבל על פי הנתונים שלנו עד 2040 נתיבות לא צריכה משדות נגב שטחים אז מה הטעם להתעסק בזה. אין לי מטרה להגיע למלחמה עם נתיבות".

אז איפה קיימת בכל זאת המחלוקת?

"נתיבות הגישה בקשה לשטחים שאין בהם הגיון ופוגעים ברצף של המועצה או בשטחים חקלאיים. הנה למשל הם רצו את השטח מאחורי הכביש של המועצה לכיוון תקומה, יש פה כביש ראשי, באמת שאין הגיון. יש אנשים שכל החיים שלהם בשטחים החקלאיים שבהם הם מגדלים פירות וירקות כמעט עד הגבול. אנחנו בכל מקרה הצענו חלופות לנתיבות למשל באזור נחל בוהו. אני אומר שוב פעם, אם יוכיחו לנו שנתיבות סיימה את כל מלאי הקרקעות שלה אז נשנה את דעתנו. חוץ מזה למה נתיבות צריכה כל כך הרבה שטח לוילות, אז מה ההבדל כבר בין עיר לבין מושב".

איך מיישבים את המחלוקות ביניכם?

"אני מאמין שגם אני וגם יחיאל רוצים לפתור את העניין הזה כי שיתוף פעולה יועיל לנו יותר. יש כרגע סוג של מגעים לשבת ולדבר ולהגיע להבנות. אני לא רוצה מלחמות כי מלחמות סוגרות פתח בחינוך, בתרבות ובספורט. במקום זה אתה יודע כמה דברים אני ויחיאל יכולים לעשות יחד אפילו ברמה הפוליטית הארצית. שנינו אנשי ליכוד עם הרבה מתפקדים ואם נפעל יחד נשיג הרבה יותר מול שרי הליכוד- אין מה לעשות ככה זה עובד. אני מאוד מקווה שנחזור לשתף פעולה למען עתיד משותף טוב יותר".

במעבר לחד לענייני המועצה. לא מזמן התמנה לך לראשונה סגן בשכר?

"כשאני נכנסתי לתפקיד זה מאוד הפתיע אותי שראש מועצה אזורית עובד בלי סגן ולא רק, בלי נהג, בלי הרבה בעלי תפקידים שלהם זכאי ראש עיר לצורך העניין.  וזה בגלל שאין יותר מדי תקציב ואתה כראש מועצה רוצה להתחיל לקדם עניינים ולא יודע במה להתחיל בגלל בעיה תקציב. איך אמרה לי פעם פקידה בכירה במשרד הפנים "אז תפחית יום אחד בפינוי פסולת", פניתי אליה ושאלתי אותה "סליחה גברתי היכן את גרה", אמרה  לי "הוד השרון" אז אמרתי לה שבבית שלך יפנו פחות זבל.  או שבמקרה אחר הציעה לי לסגור את מחלקת הנוער שפתחת, ואני אומר למה לך מגיע ולילדים שלנו לא? והם אומרים את זה בקול גדול ובביטחון. באותו רגע עליתי לשר ושאלתי אותו אם הוא מוכן שהאנשים שלו ידברו ככה כי אני לא מוכן. לשמחתי בשנים האחרונות גם בזכות המציאות הביטחונית אנחנו מקבלים תקציבים שאף מועצה אחרת באזור רגיל לא מקבלת וזה מאפשר לנו לקדם מלא תוכניות אם כי עדיין באופן די מוגבל".

אני תוהה מדוע משרדי המועצה אפילו לא עם מיגון?

"זה עוד אבסורד אבל אנחנו התחלנו לגייס תקציבים כי זה לא הגיוני לתפקד ככה בשעת חירום. מעבר לזה אני אומר לך שאגף הרווחה לא ממוגן, אגף שמתוכו עובד חוסן. בזמן חירום אנחנו יורדים לאיזה חדרון מצוקמק ועושים הכל כדי לתפקיד".

אתה יכול לספר לי על פרויקטים שאתה גאה בהם במיוחד?

"אני אתחיל דווקא מהפרויקט הלא פיזי זה השיפור של בתי הספר, כמעט התייאשתי, אתה מחפש לראות איך אתה מצליח להתקדם, והצלחנו להגיע להשגים מרשימים בבתי הספר, עכשיו אני כבר פותח 2 כיתות, וזה ממש כיף. הקמנו פה את הגן המדעי, היחיד בארץ, אחד היפים, הקמנו יחד עם קהילת ריו דה ז'נרו, באים אליו מכל רחבי הארץ, ועכשיו מקימים את הגן הטכנולוגי  שיהיה ההמשך שלו שידבר על מערכת השמש והכוכבים….אלו דברים שמאוד מחזקים אותנו פה. זה באמת עושה טוב. אני גם מאוד שמח שהצלחנו לפתח את התשתיות היישובים. במשך עשרות שנים היית נכנס למושבים ורואה צד אחד של מדרכה ובצד השני בוץ, או פנסים עקומים. בשנים האחרונות נכנסו לתוך הישובים, אחרי הכל התושבים לא מבקשים יותר מדי, רוצים ניקיון, פינות ירוקות, מדרכות תקינות ותאורה ומערכת חינוך טובה ואת כל זה אנחנו עושים הכל כדי ליישם כמובן שיש עוד לא מעט פרויקטים חשובים כמו הקמת מתנ"ס, מועדוני נוער ועוד.

לסיום, ראש מועצה לא רצית להיות והפכת להיות, מה עם הכנסת, מעניין אותך?

" יש מחשבה על הכל, אבל רק ממקום של באמת להשפיע. להיות חבר כנסת מתוך ה120 ככה בין השורות זה לא בשבילי אבל עם יכולת להשפיע יכול להיות".

צילום: יהודה פרץ

 

לכתבה הבאה:

שירת מינור

היא גדלה בבית עם אבא מוסיקאי שטיפח בשנים האחרונות לא מעט מוסיקאים משדרות, היא נחשפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.