יום שני , 16 דצמבר 2019
דף הבית / חדשות / ה"פרוטקשן" הגיע לשדרות?

ה"פרוטקשן" הגיע לשדרות?

בעלי עסקים, קבלני בניין ותושבים, טוענים כי מזה תקופה ארוכה הם מקבלים הצעות ל"שמירה" על נכסיהם כך שבתמורה לתשלום חודשי לא יאונה להם רע. "אני יודע לפחות על שניים שהסכימו לשלם כשברור להם מה עלול לקרות אם לא יעשו זאת" סיפר אחד התושבים בחשש גדול, "בינתיים לא קרה לאף אחד כלום אבל זה עניין של זמן עד שהתופעה תגיע למימדים מפחידים כמו בב"ש".

האם הבנייה המאסיבית שמתרחשת בשנתיים האחרונות בשדרות הולידה את תופעת "הפרוטקשן" המטרידה? מעדויות שהגיעו בשבועות האחרונים ל'דין וחשבון' עולה כי ניצנים של התופעה כבר קיימים בשטח אבל טרם הגיעו למימדים גדולים,  להערכת אחד מקבלני הבנייה אם לא תהיה הרתעה מספקת זה רק עניין של זמן עד ששדרות תהפוך לעמק שרה בבאר שבע שם הפרוטקשן חוגג.  "זאת תופעה שבדרך כלל קשה מאוד לזהות אותה, כי לכאורה בא אדם ומציע לך שירותי שמירה על הבית שאתה בונה,  כל בנאדם שבאים אליו עם הצעה כזאת מייד נכנס לבלבול, מצד אחד קשה לדעת אם זאת הצעה תמימה, מצד שני אתה חושש שאם תסרב התוצאות לא יאחרו להגיע" הסביר אחד הקבלנים השבוע, "מי שנמצא בעולם הזה של הבנייה מבין את המשמעות במצב כזה ואין אחד שיגיד לך שהוא לא חושש שיום אחד יבוא ויגלה שגנבו לו מהאתר בנייה כלים כבדים יקרים, אני בעצמי חוויתי על בשרי את הדילמה, ברוך ה' לא קרה דבר כשאמרתי תודה בנימוס אבל קיבלתי רמזים שזה מה שיכול לקרות לי ומאז אני עם האצבע על הדופק".

דמי חסות במסווה של שמירה

תופעת הפרוטקשן למי שלא מכיר "גביית דמי חסות"-הפכה שיטה  לסחיטת כסף המופעלת לרוב על ידי אנשי פשע מאורגן.השיטה מתבססת כביכול על הסכם בין בית עסק לפושעים לפיו הם יספקו לעסק שירותי הגנה בתמורה לתשלום קבוע. בפועל מדובר בסחיטה, מפני שהפושעים למעשה "מגנים" על העסק מפני עצמם, שכן אם לא ישלם את דמי החסות – הם עצמם יפגעו בו או בבעליו.לרוב מתחילה הסחיטה בפנייה ידידותית אל בעל העסק והצעה לספק לו שירותי הגנה מפני ונדליזם. אם בעל העסק מסרב או טוען שאין לו צורך בשירותים כאלה, נוקטים הפושעים בשיטות ונדליזם או אלימות שונות (כגון הצתה או שוד) כדי להפחיד את בעל העסק, והוא נאלץ לשלם תשלום קבוע לפושעים כדי שמעשי ההרס לא יחזרו.

רק לאחרונה בכתבה בחדשות 10 נחשפנו למימדי התופעה בעמק שרה בעיר ב"ש.  מבין בעלי העסקים הרבים ב'עמק שרה' שנאלצים לשלם פרוטקשן מחשש לשלום עסקם הפרטי, נחשף סיפורו של אהרון אלגריסי, בעל מוסך בבאר שבע שנשדד לפני 8 שנים באיומי אקדח לאחר שלא נענה לדרישת התשלום של העבריינים. יום אחד הגיעו חמישה רעולי פנים, בדואים ככל הנראה, תקפו ושדדו את אהרון ושותפו לעסק דוד באיומי אקדח.

"הנחיתו לי ישר קת של נשק לראש, לאחי שמו בעיטה". סיפר אהרון. "הכניסו אותנו שמו לנו מעילים על הראש שלא נראה, קשרו אותנו עם אזיקונים. ידעו כבר הכל כאן. הלכו לכיוון הכספת ולקחו את התכולה. אני ודוד סבלנו תקופה מסיוטים בלילות של שוד, של איומים באקדחים".

"יש לנו עד היום טראומה" מספר אהרון. "אם העובד שלי נאג'י היה כאן, אם היה איתנו בדואי זה לעולם לא היה קורה כי אז היו מלחמות ביניהם הם לא היו יכולים לפגוע בו". המשטרה לדבריהם, פתחה בחקירה ולבסוף סגרה את התיק מחוסר עניין. מאז אהרון ודוד לא נשארים לבד וסוגרים את העסק בזהירות כשאחד סוגר והשני מסתכל מבחוץ. עד היום הטראומה קיימת.

רוני מזרחי הוא קבלן ותיק ויוצא דופן. אחד הבודדים שהיה מוכן לדבר על זה בגלוי, והתעקש שלא לשלם לכל אותם "מציעי שירותי שמירה". הוא ציין כי המקום היחיד בו שילם "פרוטקשן" היה בחיפה כשלא הייתה לו ברירה, אך בהוד השרון למשל כשלא הסכים, הוא נאלץ לשלם 400 אלף שקל על נזק שגרמו לו 13 פריצות. הוא העיד כי הוא הרגיש מאוים אך ציין כי הוא אדם עם עקרונות ולכן הוא לוקח את הסיכון.

קבלן משדרות: קיבלנו "הצעות שמירה"

"בשנתיים האחרונות יש תנופת בנייה גדולה, חלק מהפרויקטים נבנים על-ידי קבלני משנה קטנים, חלקם וילות פרטיות על-ידי אנשים פרטיים שמעסיקים עובדים מכל הסוגים שמגיעים לעיר" סיפר אחד התושבים שבונה בית פרטי, "אליי אישית לא פנו אבל שמעתי לפחות על מקרה אחד שהבית שלהם כבר בשלבי סיום , הם קיבלו הצעה לכאורה ידידותית להציב שמירה עד שיאכלסו את הבית, הם אמרו בנימוס לא אבל מאז בעל הנכס מוטרד ולא רגוע, אני לא יודע אם לקרוא לזה פרוטקשן אבל זה מצב לא נעים".

אחד הקבלנים הוותיקים סיפר השבוע כי בפרוש נעשה נגדו ניסיון של פרוטקשן, "אני במקרה מספיק חזק לעמוד מולם ויודע להתמודד עם כל ניסיון אבל יש כאלה בשדרות שאני מכיר שנתקלו בזה ומאז חוששים. אני לא אומר לך עכשיו שהפרוטקשן חוגג אבל כל מיני בני מיעוטים שמסתובבים בעיר מציעים את עצמם לקבלני בנייה ואפילו לבעלי עסקים מסוימים, ברגע שיש ניסיון כזה צריך לגדוע אותו. תתאר לך שיבוא מישהו שיחשוש מזה אני אומר לך באחריות הוא ישב בשקט וישלם, בטח לא ירוץ עם זה למשטרה  כי אז הוא יחשוש מנקמה".

מבדיקה שביצענו עם מספר קבלנים הם הודו כי הם עצמם לא נתקלו בתופעה בשדרות אבל שמעו שיש ניסיונות להטיל אימה באמצעות גביית דמי חסות. "זה לא סוד שיש בשדרות מלא בני מיעוטים שמסתובבים בעיר, סביר להניח שיש פיקוח של המשטרה אבל זה לא מספיק כדי למנוע את התופעה" הוא מסביר. לעומתו אחד הקבלנים משוכנע שהתופעה קיימת אבל לא מדברים עלייה. "אם תבדוק טוב אתה תגלה שיש שומרים בכל מיני מקומות, לכאורה מדובר בעובדים שעובדים באתר בנייה  אבל איך אפשר לדעת שלא מדובר בתשלום דמי חסות? זאת אומרת שגם אם המשטרה רוצה, כל עוד מי שנסחט לא מדווח יהיה לה קשה לטפל בתופעה באמת".

לסוגיה זו  נדרש רק לאחרונה השר לביטחון פנים גלעד ארדן שביקש להגיש הצעה לתיקון החוג בנוגע לגביית דמי חסות באתרי בנייה,  לפי הצעת ארדן, אתר להקמת תשתית, אתר בנייה או אתר איגום כלים לצורכי הקמת תשתית ובנייה יהיו חייבים באישור של חברת השמירה על ידי המשטרה. התופעה שבמסגרתה מציעים עבריינים חברות שמירה חוקיות לבעלי אתרי בנייה הפכה נפוצה בשנים האחרונות. עם זאת, במקרים רבים שבהם נענו בשלילה, גרמו העבריינים לנזקים במקום ולמעשה חייבו את בעלי האתרים לחזור אליהם ולרכוש את שירותיהן של אותן "חברות שמירה". בכך מאמינים במשטרה כי יצליחו לעקוף את אותן חברות שמופעלות בידי עבריינים. בדברי ההסבר לצו נטען כי מקורו של התיקון המוצע הינו בהמלצה של צוותי האכיפה הכלכלית במשטרה ובפרקליטות המדינה, שזיהו פעילות עבריינית רבה סביב אתרי בנייה. הפעילות שאותרה מתמקדת בכפיית שירותי שמירה על אתרי הבנייה על ידי גורמים עברייניים, תוך גביית דמי חסות ושימוש באמצעי איום וסחיטה. "הכללת אתרי התשתיות והבנייה ברשימת סוגי השמירה הטעונים רישיון תאפשר, כך נטען, בדיקה פרטנית של העוסקים בשירותי השמירה באתרים הללו, באופן שעשוי למנוע את העסקתם של גורמים עברייניים כמאבטחים באתרי בנייה, ויצמצם את מעורבותם של ארגוני פשיעה", נטען בנימוק הבקשה.

שמואל אבואב היה מנכ"ל משרד השיכון בשנת 2005, וכבר אז הוא שלח מכתב למפכ"ל המשטרה שהתריע על התופעה של גביית דמי חסות באתרי בנייה. "בגלל שלא עצרו את זה אז, כשזה היה בחבל ארץ מסוים – זה מתפשט לכל הארץ כי מלמדים אותם שאפשר להמשיך בזה. אין בעיה לנייד את אותם אנשים בכל מקום בארץ – ולדרוש את דמי החסות: זה כלכלי, זה כדאי והמשטרה לא משתלטת על זה ואנשים ממשיכים לשלם מס בכפייה", סיפר. "האזרחים והקבלנים הם הקורבן – ואין מה להאשים אותם".

לכתבה הבאה:

לזכרה של טלי: עמדה החייאה במושב יכיני

בטקס מרגש במעמד מנהל מרחב לכיש במד"א ובני משפחה נחנכה עמדת החייאה לזכרה של טלי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.