יום שני , 16 יולי 2018
דף הבית / חדשות / הקמבק של קולנוע חן יצא לדרך

הקמבק של קולנוע חן יצא לדרך

במשך 30 שנה מבנה הקולנוע המיתולוגי נותר נטוש ואף אחת מתוכניות המגירה לא יצאה לפועל. כתב 'דין וחשבון' שעוקב מזה מספר שנים אחר המקום (קראו בגזירים) הגיע בתחילת השבוע לראות מקרוב את השופלים הורסים את המדרגות ומוציאים לדרך את הפרויקט החשוב שיעניק לעיר היכל תרבות 'חן' החדש.

אחרי אינספור הבטחות, תוכניות שנזרקו לאוויר ב-5 קדנציות שלטוניות, השבוע זה סוף סוף קרה: פרויקט שיקום קולנוע חן המיתולוגי שנמצא בבעלות עיריית שדרות תיכף שלושה עשורים יצא לדרך עם כניסת השופל הראשון לרחבת העירייה שהנחית מכה על המדרגות שהובילו לקומה העליונה של ההיכל שבשנות השבעים והשמונים היה ה"סינמה סיטי" של הדרום ומשך אליו לסרטי קולנוע של ברוס לי וחבריו מאות מבלים מדי ערב. מאז קיבל ראש עיריית שדרות הנוכחי אלון דוידי את ההחלטה לקדם את הפרויקט היו לא מעט התלבטויות באשר לתוכנית הביצועית, במכללת 'ספיר' הציעו להשמיש אותו לקולנוע ואף להעביר את בית הספר לקולנוע אליו,  בסופו של דבר מתוך הנחה שאין טעם לפגוע בסינמטק, הוחלט להתבסס על המבנה הנוכחי, לבנות לו מעטפת ויזואלית חדשנית ולהפוך אותו להיכל מופעים לו זקוקה העיר שהפכה לספקית תרבות גדולה, הדבר בא לידי ביטוי למשל במופעים במתנ"ס שם יש פחות מ250 מקומות ישיבה ותושבים רבים בשל היעדר מקום לא זוכים לצפות בהופעות משום שהכרטיסים אוזלים מהר.

חלום ילדות

עבור רבים מוותיקי העיר, 'קולנוע חן' הוא סמל של ההיסטוריה המקומית, העובדה שהוא הוזנח משנת 1987 עת רכשה את המבנה העירייה, לא גרמה לאנשים לשכוח ולקוות שיום אחד יקום מנהיג שיקדם את שיקומו, עוד בתקופת עמיר פרץ דיברו על הצורך שיחזירו לפעילות את המבנה, מחליפו דוד בוסקילה לא הצליח לעשות זאת ב-2 הקדנציות הראשונות שלו אך בזכות יהודה ברקן בנה בית קולנוע חדש (הסינמטק כיום), אחריו בא מויאל ל-2 קדנציות ועלתה בכלל האפשרות שהמקום יהפוך לחדר מיון קדמי בשל המצב הביטחוני, בוסקילה שב לקדנציה שלישית והניח תוכנית לשיקום אך לא הוציאה אל הפועל. עם כניסתו כותב שורות אלה עניין את ראש העיר ואנשיו והסביר את חשיבותו לעיר, לאחר מספר שבועות בלבד דוידי הבהיר כמה הוא בתוך העניין כשהציג תוכנית אדריכלית ראשונה, בהמשך הצליח לגייס את יתרת הכסף, אחרי לא מעט מכשולים הפרויקט החשוב יצא לדרך, כעת רק נותר לקוות שזה לא ימשך זמן רב.

תמונה משנת 2009. קולנוע חן פרוץ ומוזנח.

כבר לפני כשנתיים, בזכות יוזמה נהדרת של פסטיבל קולנוע דרום הושמש המבנה באופן חד פעמי מה שהצליח לרגש תושבים רבים, בניהם יליד המקום הזמר קובי אוז 'טיפקס' שסיפר כי בבית הקולנוע הוא עלה לראשונה לשיר בתחרות 'שדרושיר' שארגן חיים אוליאל וזכה במקום הראשון. אחרי ההקרנות כבר היה ברור שיש צורך להאיץ את ההוצאה לפועל של הפרויקט.

קולנוע חן מופעל באירוע מיוחד וחד פעמי במסגרת "פסטיבל קולנוע דרום"

כאמור, כתב 'דין וחשבון', עוקב אחר בית הקולנוע מזה עשור עוד כשהיה עורך 'תצפית', גם שהמבנה היה סגור הרמטית נמצאה האפשרות לצלם תמונות של המקום הנטוש. התמונות מצד אחד גרמו לגעגוע, מצד שני לתסכול גדול שקיים מבנה כזה בבעלות העירייה שלא חוזר לפעילות.  כילד, לא יצא לי לראות סרטים בקולנוע אבל המקום היה ההווי שלנו, בביקורים אצל סבא שמתגורר בסמוך תמיד הלכנו לשחק ברחבה הסמוכה. מההורים שלנו שמענו אינספור סיפורים על המקום אבל איכשהו מהאהבה הגדולה שלי לנוסטלגיה מצאתי עצמי עוקב בדריכות ומעת לעת מנסה להציף את הנושא ולא לתת למבנה ההיסטורי שהוזנח לשקוע לנצח.

אחד האנשים שמזוהים עם תחום הקולנוע בשדרות הוא שמעון עמר שגם כיום הוא מקרין הסרטים של סינמטק שדרות.  גם כמעט 30 שנים אחרי שהמסך ירד עליו , כאשר אנחנו עולים במעלה המדרגות של 'קולנוע חן', ליבו של עמר פועם בהתרגשות גדולה, לדבריו בדיוק כמו בפעם הראשונה שהגיע כנער לעבוד שם.  "מאז שאני מכיר את עצמי כילד שגדל בשכונת ניר-עם הייתה לי אהבה גדולה לקולנוע" מספר השבוע עמר. "אני מדבר איתך על ימים שבהם לא היה אינטרנט והיה ניתן לראות במחשב, האופציה היחידה מבחינתנו הייתה לבוא לקולנוע חן ולצפות בסרטים וזאת הייתה חוויה גדולה, הייתי נהנה מכל רגע אבל לא תמיד היה לי כסף לקנות כרטיס לסרט אז מצאתי פיתרון. בשנת 1976 חיפשו נער שיעזור למנהל הקולנוע בדרי חי ז"ל (הלך לעולמו לפני כ-4 שנים) לתפעל את חדר ההקרנה או לטאטא את המקום בסיום ההקרנה העיקר כדי שאני אכנס חינם. העבודה עם בדרי הייתה חוויה והוא לימד אותי המון, היה כמו אבא בשבילי ועל כך אני חייב לו תודה ענקית".

השבוע כשהחלו סוף סוף העבודות פרגן עמר שנמנה בין מבקריו של ראש העיר: "מרגש ולי במיוחד שבעתיים, שחתיכת ההסטוריה הזאת "הטיטניק" קמה לתחיה ותהפוך להיכל תרבות ,האמת ששנים חלמתי על זה מהפחד והחשש שלא יהרס סתם ויהפוך לאיזה מיזם נדלני או חניון ,יאללה יהיה מקום לתיאטרון טוב שלמה ארצי בדרך שאפו".

קולנוע חן, הדמייה.

עושים היסטוריה

ראש עיריית שדרות אלון דוידי אומנם לא נולד בעיר ולא חווה את בית הקולנוע המיתולוגי אבל היה נרגש במיוחד להוציא לדרך את אחד הפרויקטים החשובים שלו, "אני גאה לעשות היסטוריה במבנה עם משמעות גדולה לוותיקי העיר ולהקים את המקום הזה מחדש, היכל תרבות שישרת את כלל התושבים" אמר על המבנה שיוסב לאולם מופעים חדיש ומאובזר בעלות כוללת של 8 מיליון ₪. "על פי התכנית, מרכז התרבות ישרת את כלל אוכלוסיית העיר והסביבה" אומר דוידי. "האולם החדש יכיל 540 מושבים ויעמוד לטובת מופעי תיאטרון, קונצרטים, סרטים וכל מטרה חברתית אחרת. תכנית הפיתוח תכלול את כל סביבת האולם, ובכך יביא שיפוצו לשינוי של מרכז העיר. כמו-כן, המקום יעבור שדרוג רציני ויסודי, יהיה ממוגן לחלוטין ויכלול גם מקלט, בהתאם להנחיות פיקוד העורף".

לדברי דוידי, פיתוח המתחם ומיקומו המרכזי יביא להנגשת מרכז העיר לכלל התושבים והסטודנטים, דבר אשר ישפר משמעותית את הסביבה האורבנית ואת חיי הקהילה. "לאחר שנים של הזנחה, הגיעה העת להפוך את מרכז העיר למקום מטופח ויפה, שוקק חיים, המושך אליו תושבים. מקום המתוכנן עם מחשבה. מקום המאפשר זרימה של אנשים בין פונקציות עירוניות שונות, מקום שכיף לשהות בו ולעבור בו". אומר דוידי ומוסיף "בשל סמיכותו של המתחם לכפר הסטודנטים, המתחם המטופח יחבר בין הסטודנטים לתושבי העיר ויביא לשילובם במארג החיים של העיר באופן אופטימלי, בהתאם לחזוני".

לכתבה הבאה:

ראש הממשלה נפגש הבוקר בשדרות עם ראשי רשויות מעוטף עזה

עקב הביקורות הרבות ותחת איפול תקשורתי כבד, הגיע הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשדרות ונפגש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.