יום שבת , 23 מרץ 2019
דף הבית / חדשות / ביטחוני / הרב אריאל בראלי: אני תמיד מעודד תלמידים לגיוס

הרב אריאל בראלי: אני תמיד מעודד תלמידים לגיוס

אב בית הדין לענייני ממונות בישיבת ההסדר בשדרות, הרב אריאל בראלי עורר סערה ארצית כשהתייחס לתפיסת הרמטכ"ל בנוגע לשירות מעורב של נשים וגברים. "אני כמחנך אומר לתלמידים שלי שאם זאת הברירה היחידה שלכם תיכנסו לכלא ותלכו למקום אחר" אמר בין היתר והואשם בקריאה לסירוב פקודה ופיטורי הרמטכ"ל. בשיחה עם 'דין וחשבון' הוא מתייחס לראשונה למהומה שעורר:"לקחו את הדברים שלי למקום אחר וסטו מהדיון העקרוני והחשוב". 

בתחילת השבוע הוזמן הרב אריאל בראלי תושב שדרות ואחד מהרבנים הבולטים בישיבת ההסדר המקומית לראיון ברדיו '101.5' כדי להתייחס לסוגיית השירות המעורב של נשים וגברים מה שהביא את רב העיר צפת  הרב שמואל אליהו שליט"א לצאת בקריאה לפטר את הרמטכ"ל גדי אייזנקוט,  אלא שדברים שאמר עוררו סערה גדולה לא פחות והפכו לכותרות של קריאה לסרב פקודה. " לקחו את הדברים שלי למקום אחר וסטו מהדיון העקרוני והחשוב, לצערי התקשורת לקחה דברים שלא התכוונתי אליהם ופירשה את זה אחרת" הוא הגיב לראשונה לסערה שעורר. נציין כי מהר מאוד הדברים שאמר הפכו לשיח גם בשדרות בעיקר מצידם של מתנגדי ראש העיר שהאשימו כי בראלי הוא חלק מההדתה של העיר שמוביל השלטון הנוכחי.

כאמור, בראיון לרדיו אמר הרב בראלי שמשמש כרב מחנך בישיבה ונחשב לאחד הדמויות המוערכות בקרב התושבים, בין היתר:" אני כמחנך אומר לתלמידים שלי שאם זאת הברירה היחידה שלכם תיכנסו לכלא ותלכו למקום אחר. אי אפשר להיכנס לגדוד כזה, זה גדוד שנועד לאנשים שלא שומרים שבת ומצוות. אני מאוד מקווה שלא יעמידו אותנו בניסיון. אנחנו תמיד מחזקים את התלמידים ומעודדים אותם להתגייס, כמובן שמול התלמידים לא תקפנו את הרמטכ"ל אישית. בסוף לא צריך להגיע לכלא, אבל אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה לא להשתתף בפעילויות כאלה, לא חינוכיות ולא מבצעיות, אנחנו חיילים ובאנו לשרת".

עוד קודם לכן כשנשאל על-ידי המראיין בנוגע לגיוס לצה"ל הבהיר את עמדו באופן חד משמעי והסביר את הבעייתיות בשירות מעורב. "ראשית אציין שהבן שלי מתגייס לצה"ל בעוד 3 חודשים. מדובר במצווה דתית מבחינתנו, זאת זכות לשרת בצבא ההגנה לישראל. בהקשר הזה אין שום בעיה ואין שום שינוי. יש ביקורת נגד הרמטכ"ל והכיוון החדש שהוא סוחב את הצבא. בן גוריון בזמנו קיבל החלטה שכל המטבחים בצבא יהיו כשרים ולאפשר לחייל הדתי אורח חיים דתי עם שבת וכדומה וזה מה שהיה עד עכשיו. אם עכשיו הבן שלי יתגייס לשיריון ותהיה איתו חיילת בתוך הצריח שעות רבות ובלילה, מבחינת ההלכה זה דבר בעייתי, זה דבר חדש שלא היה אף פעם. יש מצווה להתגייס לצה"ל אבל אי אפשר להתגייס לגדוד מעורב, כשאני הייתי בצבא לא היינו ביחד. נשים יכולות להיות לוחמות אבל לא עם חיילים בתנאי שטח, זה דבר בעייתי מבחינת ההלכה. הצבא נועד לצרכי ביטחון ולא לשקף ערכים פמיניסטיים. אני לא מבין מה זה טוב שהם ישנו ביחד באותו האוהל, איך זה מוסיף לביטחון של מדינת ישראל. זה מסיח את הדעת. אני לא שמעתי על שום גורם מקצועי שממליץ על כך".

בהמשך גם בראיון לאילה חסון ברדיו 103 אמר: "אני חושב שהרמטכ"ל לקח אותנו למקום לא טוב", הוא הוסיף כי "בפקודה כתוב במפורש שיש לעודד כמה שיותר שילוב בין לוחמות ללוחמים. התלמידים שלי שבו משירות של שנה וחצי במודיעין שדה, מתחת לפני השטח הם מתארים מציאות בה בנים ובנות שומרים יחד במקום מבודד תוך שהייה משותפת במקומות סגורים למשך זמן רב, זה מצב לא נורמלי. זו המגמה שהרמטכ"ל הוביל. הצבא אמור לתת ביטחון לאזרחי מדינת ישראל ולא לשרת ערכים של קבוצות שונות ומשונות. אינני מבין מדוע צריך לערבב?" עוד אמר בראלי, "בצבא בו אני שירתתי לא הייתה המחשבה להכניס לתא הקטן עוד טנקיסטית. לדעתי יש להשאיר את המצב כפי שהיה, לתת לצבא לבצע את משימותיו ולאפשר לחיילים את התנאים על מנת שיוכלו להתרכז במילוי המשימה מבלי ליצור הסחות דעת. כשיושבת לצידך בחורה משך שעות רבות בתוך תא קטן באופן טבעי תיווצר הסחת דעת".

בשיחה עם 'דין וחשבון' התייחס הרב בראלי בביטול להאשמה כי הוא קורא לסירוב פקודה. "אני תמיד מעודד תלמידים לגיוס אני רק אומר לשמור על התנאים שנקבעו עוד מתקופת בן גוריון".

בעיני רבים האמירה שלך נתפסת כאמירה אומללה?

"כי בתקשורת בחרו להציג את זה ככה. בוא נבהיר משהו אחד, אני לא קראתי לסירוב פקודה, ההיפך אני כל הזמן מעודד גיוס. אם מישהו בחר להציג את זה אחרת מה אני יכול לעשות. כולם חייבים להתגייס, זאת מצווה להתגייס ואני חושב שבישיבת ההסדר משרתים מיטב מלוחמי צה"ל, כל מה שאני מבקש לכבד את הערכים של החיילים שנותנים המון מעצמם למדינה ומתגייסים לצבא עם מוטיבציה הכי גבוהה שיש".

הואשמת גם בתמיכה בקריאה לרמטכ"ל להתפטר?

"אני נשאלתי אם אני תומך בקריאה של הרב שמואל אליהו ועניתי בצורה ברורה. אני לא חושב שזה תפקידם של רבנים לקרוא לרמטכ"ל להתפטר ובכלל להתעסק בזה. אנחנו  אנשי רוח שצריכים לדבר על העקרונות וזה מה שעשיתי. נשאלתי גם מה אני חושב על עצם העניין אז אמרתי לו שאני חושב  שהמגמה בצבא של פתיחת יחידות מעורבות היא בעייתית, אם רוצים לתת לחיילות להיות לוחמות שיקימו חיל עבורן, למה צריך את המגמה של שריונר וחיילת בצריך. יש לצבא שלנו משימות הרבה יותר חשובות ואין צורך  בזה".

אם אני לא טועה בישיבת ההסדר אין שירות מעורב אז מה למה זה נוגע אלייך?

"קודם כל נשאלתי מה אני אומר לתלמידים שלי אם הם נדרשים בכל כורחם לשירות מעורב ועניתי להם שהם צריכים לעשות הכל כדי שזה לא יקרה.  מעבר לזה לישיבות הסדר יש הסכמה עם הצבא שהתלמידים לא יגיעו ליחידות מעורבות אבל למה לנסות לשנות את? מה שכן למרות שזה לא קשור לתלמידים שלי ברוב המקרים, יש לי ביקורת על הרמטכ"ל שהוא מנסה לשנות את הסטטוס הקיים".

בשורה התחתונה מה המסר שלדעתך צריך לעבור לציבור ששומע את עמדתך?

"המסר הוא שצריך לכבד אחד את השני, צריך לבדוק שחיילים דתיים שומרים על אמונתם ולא מעמידים אותם במצבים בעייתיים מבחינה הלכתית. הצבא בגדול צריך להתמקד בנושאים הביטחוניים ולא בדברים אחרים".

לכתבה הבאה:

מכוונים גבוה: תכירו את יחידת הרחפנים של המועצה האזורית חוף אשקלון

כחלק מהתמודדות עם המצב הביטחוני, קיבלה המועצה האזורית חוף אשקלון רחפן מבצעי משוכלל, תרומה מ"הקרן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.