יום שני , 20 ינואר 2020
דף הבית / חדשות / חלום שמתגשם

חלום שמתגשם

גו'לי ויעקב בר יוחאי משדרות הספיקו לדלג בשנים האחרונות בין 10 דירות שכורות. עידן ואיילת פלטי ממושב זמרת לא הצליחו לעמוד בדרישות הנוקשים של הבנקים לרכישת דירה. ואז נולד פרויקט "מחיר למשתכן" שפתח להם דלת אל החלום. כתב "דין וחשבון' נפגש איתם ושמע מהם על ההתרגשות הגדולה לקראת קבלת המפתח, יוקר המחייה ולמה כל מי שמתנגד למיזם צריך לפגוש אותם כדי להבין מה משמעות מהפכת הדיור.

כמעט מדי יום מגיע יעקב בר יוחאי משדרות לסייר בפרויקט המגורים החדש 'נאות השקמה' בפאתי שכונת הנביאים (ליד בית העלמין) שנמצא בשלבי סיום, לא רק כדי להתרשם מקרוב מקצב העבודה של מה שעתיד ממש בקרוב להפוך לבית הקבע של משפחתו, אלא גם להוסיף עוד כמה גרמים של ציפייה והתרגשות או כפי שאשתו גו'לי אומרת בהתלוצצות "יעקב ממש חי את החלום" היא אומרת ומוסיפה "קשה להסביר במילים ממש כמה זה מרגש, אחרי הרבה שנים של ציפייה והמתנה לבית משלך, זה ממש מתקרב ויש מעין דריכות ומתח לראות מתי יגיע האישור האחרון של טופס 4, אפשר לומר שכבר צמחו לי שיערות לבנות".

הסיפור של גו'לי ויעקב בר יוחאי ממחיש יותר מכל את הסיפור של פרויקט "מחיר למשתכן" במתכונתו המחודשת. אם בעבר הרחוק הפרויקט שעבר לא מעט ניסויים היה נגיש לציבור של משפחות מרובות ילדים ופעל במינון נמוך בישובים בודדים בלבד, בשנת 2015 החליטה ממשלת ישראל להרחיב את התוכנית ולבנות במסגרתה אלפי יחידות דיור שהוצעו לזוגות נשואים או רווקים מעל גיל 35, שלא הייתה בבעלותם דירה ב-5 השנים האחרונות. אחת המטרות הייתה להוריד את מחירי הדיור בישראל. עקב ביקוש שעולה במידה ניכרת על ההיצע, בחירת הרוכשים במסגרת "מחיר למשתכן" נעשית באמצעות הגרלה. בשנת 2016 הוחלט ליצור שתי סדרות של זכאים, על מנת להגדיל את סיכויי הזכייה של המקדימים להירשם. כך, הוחלט לשייך את הנרשמים עד אוגוסט 2016 לסדרה א', ואת כל הנרשמים לאחר מכן לסדרה ב'. רוב ההגרלות נכון למרץ 2017 מיועדות לזכאי סדרה א' בלבד, למעט הגרלות במסגרת מחיר מטרה המיועדות גם לזכאי סדרה ב', והגרלות שבאופן מיוחד פתוחות גם לזכאי סדרה ב'. יש לציין כי בשנת 2018 הוחלט כי גם רווקים מעל גיל 26 והורים גרושים מתחת לגיל 35 יוכלו להצטרף למעגל הזכאים.

כידוע, מחירי הדיור בישראל הרקיעו שחקים בעשור האחרון, זה בין היתר גם היה מה שהצית את המחאה בקיץ 2011 כשצעירים רבים יצאו למחות על יוקר המחייה ועל העובדה שאין ביכולתם לרכוש דירה משל עצמם במחיר שפוי. גם בעיר שדרות למשל נרשמה עלייה גדולה לא רק במחירי הבתים אלא גם בשכירות. אם עד שנת 2008 העיר הייתה בקיפאון של בנייה מתמשך ושכירות חודשים נעה סביב ה-1700 שקלים, אחרי מבצע עופרת יצוקה החלו להיבנות בעיר פרויקטים ובבת אחת דירות שנרכשו על-ידי משקיעים בפחות מחצית מיליון שקלים טיפסו לאזור המיליון שקלי ושכירות טיפסה פי שניים, כך שעל אף הפערים שעדיין קיימים ממרכז בארץ, גם בעיר שדרות שסובלים ממציאות ביטחונית מתמשכת התקשו זוגות צעירים לרכוש דירה, לפחות עד שהגיע שר האוצר משה כחלון וביצע לדעת רבים מהפכת של ממש שמורגשת היטב בשנתיים האחרונות בשדרות, נתיבות ואופקים. "אומנם אנחנו נמצאים במערכת הבחירות אבל אני אומרת דברים בלי קשר לפוליטיקה כי אני באמת לא מעורה בפוליטיקה. יש אמת והיא צריכה להיאמר: מהרגע שלמשרד האוצר נכנס משה כחלון החיים שלנו השתנו מהקצה אל הקצה. נקודה" פוסקת נעמי עמר שרכשה דירה בפרויקט מחיר למשתכן באופקים", "אנחנו משפחה עם שבעה ילדים, מה לא ניסינו, מה לא עשינו, לא הצלחתי לעמוד בשום קריטריון של אף בנק כדי להתחיל בתהליך, ברגע שנולד הרעיון של כחלון, זה פשוט הפיח בנו תקווה למרות שגם קודם היו לא מעט רעיונות שלא יצאו לפועל".

חבלי הלידה של "פרויקט מחיר למשתכן" לא היו קלים, רבים בתעשיית הנדל"ן הטילו ספק רב באשר להצלחתו אבל שר האוצר משה כחלון התעקש והאמין בתוכנית על אף שלא מעט בעלי הון ניסו להשפיע ואף לעצור את המהלך שעתיד בסופו של דבר להוריד את מחירי הנדל"ן בישראל לאחר שההיצע יעלה באופן משמעותי בעקבות פרויקט מחיר למשתכן.  למרות ההצלחה הפרויקט סופג לא מעט ביקורת מצד כנראה בעלי אינטרס, כחלון לא נותר חייב והשיב באחד הכנסים של מחיר למשתכן שקיים לאחרונה.  "באנו לכאן להעביר מסר למאה אלף זוגות צעירים של מחיר למשתכן – כדאי לחכות לדירה. אני לא מצליח להבין את מי שיוצא נגד הזוגות הצעירים, הרבה מאוד אנשים רוצים שלא תהיה לכם דירה. לזוגות הצעירים מגיע הכל ואנחנו נמשיך לפעול למענם. אל תכנעו למחירים הגבוהים. אין שום סיבה להיסחט על ידי גופים שרוצים לנצל את מצוקת הדיור. אנחנו בדרך לפתרון".

 

צילום: מתוך פייסבוק, משפחת בר-יוחאי

 

 

"אולי רק בפנסיה הייתה לנו אפשרות לרכוש דירה"

אם תשאלו את גו'לי ויעקב בר יוחאי, עד לפני שנתיים, חלום הדירה היה בגדר חלום רחוק מאוד, אבל אז הגיע המיזם שהוביל השר כחלון ופתח להם דלת אל החלום. בחודש שעבר הרגישה גו'לי בר יוחאי לכתוב לשר כחלון הכרת תודה. "עזבו אתכם מפוליטיקה…׳אנחנו מדברים על הכרת הטוב׳" כתבה בפתח דבריה, "אנו זוג הורים לחמישה ילדים, הקטן עלה השנה לכיתה א׳ והבכור תכף מתגייס… שנים שחלמנו על בית משלנו, עברנו כמעט 10 דירות וכולם בשכירות. לפני כשנה וחצי נרשמנו להגרלת ׳מחיר למשתכן׳ וב״ה זכינו בדירה בפרוייקט נאות השיקמה של חברת אסום בעיר שדרות. חשוב לנו מאוד להכיר טובה לשר האוצר שלנו משה כחלון יו״ר כולנו – על היוזמה שלו להוזלת מחירי הדירות לזוגות צעירים ולמחוסרי דיור. ולכן אנחנו מעריכים את משה כחלון וכן לראש העיר שדרות מר אלון דוידי -שעמד על כך ש50% מהמחיר למשתכן יהיה עבור תושבי שדרות. בחודש הקרוב אנחנו אמורים לקבל את המפתחות לבית משלנו, אז רק רצינו להגיד תודה לבורא עולם ותודה לשר משה כחלון שבזכותו זכינו לבית משלנו".

למה הרגשת צורך לכתוב את הפוסט?

"כתבתי את הפוסט ממקום נקי כי באמת אין לי קשר לפוליטיקה. עם ישראל הרבה פעמים יודע להתלונן אבל כשנעשים דברים טובים צריך לפרגן ולהוקיר תודה ואני חושבת שכחלון כשר אוצר קיבל החלטה מדהימה שנתנה תקווה להמון המון משפחות. הרבה בזכות כחלון אלפי זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה.   במשך 19 שנה שילמתי שכירות ואני מרגישה שזרקתי כסף לפח, בזכות מחיר למשתכן אני אשלם כל חודש לדירה משל עצמי, חבל שמהלך כזה לא נעשה הרבה שנים אחורה, אף אחד לא עשה את זה קודם ומגיע לכחלון את הפרגון הזה".

כאמור, עד לפני חמש שנים הם התגוררו במרכז הארץ, שם הם אפילו לא יכלו להתחיל לחשוב על דירה משל עצמם. "אחרי שהתחתנו התגוררנו תקופה ארוכה במרכז הארץ בגלל העבודה של יעקב, לכל אורך התקופה של עשר שנים התגוררנו בשכירות והספקנו במשך עשר שנים לעבור בין עשרה בתים, מצב פשוט לא הגיוני. בנוסף, מחירי השכירות רק עלו ועלו ועלתה בנו המחשבה לעבור לשדרות קרוב למשפחה  אבל זה התאפשר רק כאשר יעקב הועבר מתפקידו לאזור הדרום, לפני חמש שנים עשינו מעבר לשדרות". יעקב מוסיף: "במרכז הארץ לא יכולנו אפילו לחשוב על דירה משלנו כי המחירים כבר הרקיעו למחירים לא הגיוניים שאף משפחה ממוצעת לא יכולה להרשות לעצמה בטח משפחה עם ילדים. למשל דירה 2 וחצי חדרים בקומה רביעית במרכז ביקשו 1.4 מיליון שקלים כך שהיה לנו ברור שזה יכול לקרות רק בדרום שם המחירים שפויים יותר".

גם בשדרות המחירים עלו בשנים האחרונות וזה לא פשוט היה לרכוש דירה?

"הגענו לשדרות וגילינו שגם כאן המחירים עלו אם כי עדיין שפויים וקיים הבדל עצום ממרכז הארץ אבל בשביל לרכוש דירה צריך להביא הון עצמי ולא לכל אחד יש אפשרות להעמיד הון של 350 אלף שקלים. גם בשדרות אנחנו מתגוררים בשכירות ובדירה שאין בה אפילו מיגון מפני הטילים. בשלב מסוים כבר אמרנו לעצמנו שאין טעם לדבר על דירה משל עצמנו עד שיעקב יצא לפנסיה ואז אולי נצליח להעמיד הון עצמי, בוא נאמר שעד לפני שנתיים החלום היה רחוק מאוד.

ואז פרויקט מחיר למשתכן יצא לדרך. כמה באמת זה הפך לפשוט יותר?

"הפרויקט נתן פתח לא רק למשפחה שלנו, אנחנו חושבת לאלפי משפחות בישראל. ברגע שיצא הפרויקט הכל נהפך לפשוט יותר משום שלדירה נדרשנו להביא הון של 70 אלף שקלים בלבד סכום אפשרי לכל משפחה שיכולה לגרד מכאן או מכאן, אבל כשאתה נדרש להון מטורף זה בלתי אפשרי. אפשר לומר שפרויקט מחיר למשתכן בא לנו כמו כפפה ליד, אגב, נרשמנו ואחרי תקופה הודיעו לנו שלא זכינו ואז התקשרו אלינו ואמרו כי מישהו ביטל ואנחנו הבאים בתור, "יש לכם 45 דקות להגיע לניצן כדי לבחור דירה".

היו לא מעט ביקורות על המיזם הזה, בין היתר איכות בנייה, לוח זמנים מייגע?

"אני יכולה להעיד על הפרויקט שלנו והוא מוכיח כמה מדובר בסיפור הצלחה. מבחינת לוח זמנים האמת החוזה שלנו לעוד שנה ושמונה חודשים אבל לזכותו של הקבלן יאמר שהוא ביצע את העבודה בלוח זמנים קצר וכאשר נאמר לנו שהכל מוכן למסירה רק נדרש אישור אחרון של חברת חשמל ביקשנו התערבות של גורמים בכירים כדי לזרז את ההליך כי הנטל הכלכלי כבר כבד, לא פשוט לשלם תקופה של שנתיים גם שכירות וגם משכנתא, קיבלנו הבטחה שבחודש הבא נקבל מפתח, אין ספק שהתמזל מזלנו עם קבלן שמוסר את העבודה פחות משנתיים מהרגע שביצענו את הרכישה של הדירה.לגבי איכות הדירה, כל אחד מוזמן לדירה שלנו ולראות שמדובר באיכות בנייה טובה מאוד, הסטנדרט גבוה כך שכל ניסיון לגמד את ההצלחה לא נחשב בעיני אלפי משפחות שהגשימו חלום כמונו".

מרגישה שזה כמו הגשמת חלום?

"כאחת שבמשך 19 שנים שכרה דירה, שיש לה בן שעומד לפני גיוס וסוף סוף נכנסת לדירה משל עצמה בהחלט זאת הגשמת חלום. כל החוויה הזו היא בהחלט מרגשת ואנחנו כבר מצפים להיכנס לבית בחודש הבא".

 

משפחה תוצרת צוק איתן

פרויקט 'מחיר למשתכן' לא רק פתח דלת לחלום הדירה אלא גם משך לישובי העוטף, שדרות, נתיבות ואופקים אוכלוסייה חדשה ואיכותית שתורמת לחיזוק הקהילה. גם עידן ואיילת פלטי (36), הורים לילדה בת 3, ממושב זמרת ליד נתיבות לא יכלו לחשוב על דירה מ  של עצמם עד שנולד הפרויקט שקידם שר האוצר משה כחלון. "אני במקור מקרית מוצקין ואני מוכרח להודות שעד לפני 4 שנים מעולם לא ביקרתי בחבל הארץ הזה שנקרא עוטף עזה" מספר עידן על הסיבה שהביאה אותו הנה לאו דווקא בשל הרצון לרכוש דירה. "אני משרת במילואים בחיל הרפואה ומדי שנה יוצא למילואים, ברוב המקרים עשיתי מילואים באזור השטחים, מעולם לא הגעתי לאזור רצועת עזה. במבצע צוק איתן הגעתי למילואים באזור נחל עוז, בשטח כינוס פגשתי את איילת שהגיעה כמו אזרחים רבים להושיט יד ולהעניק לחיילים מזון ושתייה. נוצר בנינו חיבור, באחד הימים הטלפון הנייד שבק חיים ופשוט פניתי אליה לעזרה, מפה לשם תוך כדי הסערה שמתחוללת יצאנו למעין דייט ומכאן זה נמשך והסתיים בחתונה".

ואז מתחילים את הילדים, מקימים משפחה וחושבים על דירה?

"אחרי החתונה עברנו להתגורר במושב תקומה ובין לבין התחלנו לחשוב על דירה משל עצמנו. מאוד קסם לנו להתגורר במושב או קיבוץ אבל מהר מאוד גילינו שזה בלתי אפשרי מבחינה כלכלית. בהתחלה ניסינו את מזלנו בקיבוץ נחל- עוז אבל גילינו שגם שם המכשול של ההון העצמי הוא מכשול אדיר כי הקיבוץ רצה מאתנו קרוב ל-400 אלף שקלים על מנת לבנות בית בקיבוץ, תהליך שאמור להימשך 4 שנים. תוך כדי גם נרשמנו למחיר למשתכן סדרה א' באופקים ושדרות".

צילום: באדיבות עיריית שדרות

כמה באמת זה הפך את חלום הדירה לאפשרי מבחינה כלכלית?

"אני מוכרח לומר שנרשמנו תוך כדי ובין לבין התחלנו לברר בתים בנתיבות ושדרות ומצאנו שהמחירים טיפסו כבר לאזור ה-900 אלף מה שאומר שאנחנו צריכים להביא הון עצמי של 250 אלף שקלים מה שהיה בלתי אפשרי מבחינתנו לכן המיזם של דיור למשתכן נתן לנו מענה ואפשר לנו להגיע לבית משלנו בתנאים נוחים וטובים. זה המקום גם להודות לשר האוצר משה כחלון שעשה מעה שאף שר אוצר לא עשה לפניו, הרבה בזכותו גם אנחנו וגם זוגות רבים הגשימו את חלום הדירה".

כמה זה מורכב שאתה הולך במסלול הרגיל ללא המיזם?

זוג צעיר שמתמודד עם מחסומים מבנקים ומחברות בנייה ומכל מקום שניסינו זה ברוב המקרים בלתי אפשרי. גם כשרצינו  דירות משומשות קיבלנו מחסומים, זוג כמונו לא יכול להתמודד עם הון עצמי במסלול הרגיל לכן המיזם הזה נתן פתח לאלפי משפחות להגשים את חלום הדירה".

יש לא מעט שהתייאשו וויתרו, גם כי יש לא מעט קבלנים שהטילו ספק בהצלחת הפרויקט?

"זה רעיון שלא היה פה קודם לזוגות צעירים. צריך להבין מדובר במימון של 90 אחוז מעלות הדירה כך שנותר להביא 10 אחוז. כל זוג שנכנס לתהליך הזה לא צריך לפחד או לחשוש, "מחיר למשתכן, בעיני בפרוש הפך את הדיור בר השגה לכל אחד.  אני חושב שצריך להתמיד , לעמוד בתשלומי המשכנתא. אני חושב שבמשק קיימים הרבה אינטרסנטים שניסו להפחיד זוגות צעירים כדי להיכנס לתהליך, ניסו לומר שזה יוביל למשבר בענף הדיור אבל המציאות היא אחרת, אנחנו היום משלמים משכנתא של 2800 שקלים, סכום שכל זוג משלם לשכירות ויכול לעמוד בו".

צילום: באדיבות המשפחה

טענות נוספות שעלו נגד המיזם בין היתר על לוח הזמנים שהוא ארוך מדי מה שיהפוך לעול כלכלי עבור זוג צעיר שיצטרף לשלם גם שכירות וגם משכנתא?

"ברגע שזכינו היה לנו ברור שאנחנו הולכים לתהליך לא פשוט של המתנה ארוכה של עד שלוש שנים שבהם אנחנו ניאלץ לשלם גם משכנתא וגם שכירות, ידענו שיהיה מאוד קשה לעמוד בזה ואנחנו כבר מרגישים את החבל על הצוואר, לשמחתי אחרי שנה וחצי אנחנו עומדים לפני כניסה לבית וזה קורה הרבה בזכות הקבלן, מגיע ל'אסום' מילה טובה על לוח זמנים קצר שמקל עלינו מאוד".

המעבר לשדרות עם כל הבעיות הביטחוניות לא מרתיע זוג צעיר?

"אישתי בת מושב זמרת ומכירה מקרוב את המציאות הביטחונית, גם אני למדתי להכיר את המציאות. לנו לא הייתה בעיה אפילו להתגורר 800 מטר מהרצועה בקיבוץ נחל עוז כך שזה לא היווה מכשול. אם נעזוב את המציאות הביטחונית בצד כשיש שקט בשדרות יש כאן נוף מדהים בכלל בכל העוטף. אני אישתי והילדה מטיילים הרבה בעוטף ויש נוף שלא תמצא במרכז הארץ. אם תהיה הסלמה ניקח את עמנו כמה ימים מכאן לצפון ואז נחזור אין צורך לעשות מזה עניין גדול".

שרת הבינוי והשיכון, ח״כ ד״ר יפעת שאשא ביטון התייחסה לדיירים הראשונים שיקבלו בשדרות מפתח: ״אני מתרגשת בשביל הזוגות הצעירים בשדרות שיקבלו מפתחות לדירות במחיר למשתכן ויגשימו את חלום הדירה. מפלגת כולנו היא היחידה שבמסגרת תכניות העבודה שלה שמה למטרה לסייע לזוגות הצעירים לרכוש דירה במחיר הוגן. נמשיך לעשות את זה גם בקדנציה הבאה. מפלגת כולנו חזקה זה אומר קידום האינטרסים של הזוגות הצעירים״.

חבר הקבינט המדיני-בטחוני, שר האוצר משה כחלון הוסיף: ״דווקא בשדרות, דווקא בעוטף עזה, לראות את מחיר למשתכן קורם עור וגידים, לשמוע על משפחות שהגשימו חלום, לשמוע את ההוראים שמחים שילדיהם רכשו דירה במחיר הוגן – זו ציונות, זה צדק חברתי, זה שוויון הזדמנויות. אלו הערכים שמובילים את מפלגת כולנו. ככל שכוחנו יישמר ויגדל – כך נוכל להמשיך לבנות חיים טובים יותר לדור העתיד״.

 

 

לכתבה הבאה:

טרור הבלונים: צרור נפל ליד בית בשדרות

חבלני משטרת ישראל הוזעקו לפני זמן קצר בעקבות צרור בלונים חשוד שאותר בעיר שדרות. כוחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.