יום ראשון , 21 יולי 2019
דף הבית / חדשות / חממת המנהיגות של מרכז הצעירים פותחת שנה

חממת המנהיגות של מרכז הצעירים פותחת שנה

המיזם החברתי המצליח של מרכז הצעירים פותח את שנתו השמינית, עם קבוצה חדשה ומגוונת: מתוך עשרות צעירים שהגישו מועמדות, נבחרו 15 צעירים וצעירות לנבחרת איכותית בקבוצה למנהיגות של מרכז הצעירים, קבוצה זו תזכה לתכנית יוקרתית שתכשיר אותם כמנהיגי העתיד בעשיה ציבורית מקומית וארצית.

לרגל פתיחת השנה, שוחחנו עם הגברת לימור מקס- מנהלת התחום הקהילתי במרכז הצעירים, כדי להבין כיצד נולדה החממה המנהיגותית, ומה בדיוק עושים בה.

אהלן לימור, תוכלי לספר מהי החממה למנהיגות?
החממה זו תכנית שמכשירה צעירים וצעירות בני המקום להיות מנהיגים עם רגישות ואחריות חברתית גבוהה. הצעירים עוברים הכשרה שמקנה להם מיומנויות של גישור, עמידה מול קהל, ראיית השונה וכן הכרת כל גווני האוכלוסיה המקומית. אנחנו פותחים שנה עם קבוצה חדשה ומדהימה של כ15 צעירים מותיקי העיר: בנות ובני מייסדי העיר, קהילת בני המנשה, יוצאי ברית המועצות, בני העדה האתיופית, בעלי מוגבלות, ימין, שמאל, דתיים, מסורתיים וחילונים- יש בחממה ייצוג לכל גווני האוכלוסיה המקומית בשדרות.

מי מפעיל את החממה למנהיגות, ולמי היא פונה?
מרכז הצעירים הוא זה שיזם ועיצב את פרוייקט החממה, וכמובן מנהל אותו גם כיום. השנה אנחנו פותחים שנה עם כ15 צעירים בגילאי 20-35, מכל הקהילות ומכל המגזרים בעיר.

מקיימים דיון סובלני, ענייני ומכיל, על נושאים אקטואליים בוערים. 'החממה' באירוע 'סוכת שלום'. צילום: מרכז הצעירים

מעניין. מה בעצם התהליך שעוברים הצעירים בחממה?
הצעירים שפועלים ב'חממה' נכנסים בעצם לשנתיים של הכשרה, כאשר בשנה הראשונה הם עובדים על בניית קבוצה מגובשת ומקיימים דיונים נוקבים על השוני ביניהם, על נושאים אקטואליים שנמצאים בראש השיח הציבורי ובדר"כ מדוברים ברשת החברתית בצורה מתלהמת, בחממה הצעירים מקיימים דיונים בצורה שונה- בשיח מתורבת, מכבד ומכיל, מתוך קבלת האחר ורצון ליצור מרקם חיים משותף בעיר שכולנו אוהבים. מבחינה מעשית- השנה, כמו בכל שנה- הצעירים יבצעו מיפוי של צרכי הקהילות השונות בעיר, ומתוך המיפוי הזה הצעירים יזמו פרוייקטים חברתיים שיתנו מענה לאותן קהילות. לדוגמא, בבחירות הקודמות הצעירים החתימו את המתמודדים למועצת העיר על אמנה של מערכת בחירות נקייה ומכבדת.

האם אתם מדגישים נושא מסוים או פשוט 'זורמים' עם צרכי הקהילות והאקטואליה?
תראה, השנה כמעט שלא היה אפשר לפספס את העובדה שיש קיטוב בין אוכלוסיות שונות בעיר, שמרגישות מעט מאוימות זו מזו. לכן השנה הדגש הושם על השיח בין הקהילות, שהיה מאוד מפולג, וקיימנו בין השאר בחג הסוכות האחרון אירוע שנקרא "סוכת שלום",אליו הגיעו עשרות תושבים, דתיים וחילונים, ותיקים וחדשים. שוחחנו בין היתר על השבת במרחב הקהילתי בשדרות, כל אחד אמר מה היא שבת בשבילו והציגו את התפיסות השונות. נוצר דיון מאוד מעניין וסובלני, ושוב הכל במטרה ליצור שיח מכבד ליצירת איכות חיים גבוהה יותר בעיר .

מה מקבלים הצעירים שמשתתפים במיזם הזה, מלבד הכלים המקצועיים?
רוב הסטודנטים אצלנו מקבלים מלגה עירונית בגובה 10,000 ש"ח ללימודי התואר, מלבד מגוון היכולות המוקנות להם בתהליך ההכשרה. אני יכולה לספר לך שיש מי שמתמש בכלים האלו, ושניים מבוגרי החממה המוצלחים, אדיר ראובן רומנו ושרית יפרח, רצים למועצת העיר שדרות, ומעוניינים ליישם בפועל את היכולות שלמדו. אנחנו גאים בהם מאוד ומאחלים להם הצלחה. גם בוגרי החממה מהווים קהילה בפני עצמה, שנפגשת באירועים מסורתיים או תוך כדי עבודה כיזמים חברתיים. אחת לשנה מתקיים סמינר מיוחד להם. יש לנו בינתיים כ75 בוגרים המפעילים המון מיזמים חברתיים והשתלבו בתפקידים ציבוריים ובארגונים קהילתיים, וביישום הערכים והכלים שרכשו- ממש משנים את פני המציאות.

לכתבה הבאה:

מרשים: 86.2% זכאות לבגרות בשדרות

תושבי שדרות יכולים להיות גאים – גם בשנת תשע"ח עירם מובילה באחוז הזכאות לבגרות מבין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.