יום רביעי , מאי 23 2018
Home / צרכנות / כדאי להצטרף לארגון המורים? יתרונות וחסרונות
36388987 - pretty teacher smiling at camera at back of classroom at the elementary school

כדאי להצטרף לארגון המורים? יתרונות וחסרונות

מורים מגיעים לתפקיד מרקעים שונים והם נדרשים לעבור מסלול שכולל תואר ראשון, תעודת הוראה, תקופת התמחות וקבלת רישיון הוראה. עם זאת, מסתבר שהדילמה האמיתית לא מסתיימת בהכשרה. השאלה שמטרידה את רוב המורים היא האם כדאי להצטרף לארגון המורים ומה היתרונות והחסרונות שלו בהשוואה לחלופות.

קודם כל, כדאי להסביר שארגון המורים הוא איגוד מקצועי. מתוקף כך משמש הארגון גוף דמוקרטי ולא פוליטי. נכון להיום חברים בו מעל 70 אלף מורים שעובדים במוסדות העל יסודיים. המטרה העיקרית של הארגון היא לייצג את המורים שחברים בו מול גופים ממשלתיים שונים, בעיקר כדי לקדם את רמת החינוך, להעלות את שכרם ולשפר את מעמדם בעיני הציבור.

ארגון המורים הוקם בשנת 1958 והוא מרכז עובדי הוראה מחטיבות ביניים, חטיבות עליונות ומכללות בכל זרמי החינוך הממלכתי, הממלכתי-דתי והערבי. מנגד, אנשי חינוך בבתי ספר יסודיים לא יכולים להצטרף לארגון והם שייכים באופן אוטומטי להסתדרות המורים.

היתרונות: שירותים מיוחדים לעובדי הוראה

ראשית, כל מורה שמצטרף לארגון זכאי באופן אוטומטי לטיפול מקצועי. הוא יכול להגיש בקשה למלגות, לקבל הלוואות בתנאים מועדפים וליהנות משירותי תרבות, פנאי ונופש בארץ ובעולם. הארגון מעניק הגנה משפטית לחבריו והוא מציע ביטוחים פרופסיונאליים מהיום הראשון וללא תקופת הכשרה.

שנית, הצטרפות לארגון המורים היא התנדבותית. המשמעות היא שעובד ההוראה יכול לקבל הצעות מארגון והסתדרות המורים, להשוות ביניהן לפי הצורך האישי שלו ורק לאחר מכן להגיע להחלטה.

ארגון המורים גם נושא תו תקן שמעיד על איכות הניהול והוא מתחייב להעניק שירות אישי לכל מורה בכל פנייה. נציגי הארגון מנהלים בשם החברים מו"מ לחתימה על הסכמים עם הממשלה ולעיתים קרובות הם אחראיים על קידום והובלה של תהליכים ורפורמות.

החסרונות: היעדר שקיפות והוצאה לא מבוטלת

עובדי הוראה שמעוניינים להצטרף לארגון המורים צריכים לשלם דמי חבר. ההוצאה עשויה להצטבר ולהגיע למאות שקלים בשנה. מומלץ לפגוש את נציגי הארגון ולקבל הצעה שמביאה בחשבון את הותק של המורה, את הגיל ואת הסדרי השכר והפנסיה.

בעוד עובדי הוראה בבתי ספר יסודיים מקבלים משכורת מהממשלה, חברי הארגון מקבלים את שכרם מהרשויות המקומיות. ההבדל הזה משפיע על האינטרסים של נציגי הארגון ומאפשר להם להפעיל את כלי השביתה.

חיסרון נוסף של ארגון המורים הוא התנהלות לא שקופה. עובדי הוראה שרוצים לדעת כיצד מתנהל ארגון המורים צריכים להקפיד ליצור קשר עם הנציגים שלו. קשה לשמור על קשר כזה לאורך תקופת העבודה וההוראה, ולכן קיים חשש מסוים מפני ניצול לא ראוי של הכספים והמשאבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.