יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
דף הבית / כתבות ראשיות / "כשאני רואה את ילדי שדרות נהנים זאת ההנאה הכי גדולה מבחינתי"

"כשאני רואה את ילדי שדרות נהנים זאת ההנאה הכי גדולה מבחינתי"

תחום תרבות הפנאי בשדרות עובר ב-4 השנים האחרונות מהפכה גדולה, בקיץ האחרון למשל התושבים ובעיקר ילדי שדרות זכו לפעילויות שלא היו בעיר שנים רבות. מי שמנצחת על ההצלחה בתמיכת ראש העיר וממלאת מקומו יהודית אוליאל היא לימור כהן  שהחלה את דרכה כרכזת הגיל הרך במתנ"ס ולאחרונה סגרה מעגל כשמונתה באופן רשמי על ידי העירייה והחברה למתנ"סים למנכ"לית. בראיון ראשון היא מספרת על העשייה ועל התוכניות לשנת הפעילות הקרובה.

אחרי תקופה עמוסה של פעילויות הן במתנ"ס והן ברחבי העיר יכולה לימור כהן, מנכ"לית המתנ"ס בשדרות לנשום קצת לרווחה, לנוח ולצבור עוד כוחות לקראת שנה גדושה נוספת של פעילויות. כהן, שבאופן מפתיע קיבלה את המינוי הרשמי רק לאחרונה, התפנתה גם לראיון ראשון מאז החלה לעמוד בראש המתנ"ס באופן לא רשמי לפני כ-8 שנים , עניין שלדבריה לא הכי נוח מבחינתה כי היא  וחשיפה לא החברים הכי טובים,  שלא לדבר על צילומים לכתבה.

אחרי תקופת הלחץ התפנתה כהן לתכנן את הבייבי החדש של המתנ"ס, "ממלכת הילדים",  בקומה השנייה של המתנ"ס מוקם בימים אלו מבנה שייתן מענה להורים שמביאים את ילדיהם לחוג ואין להם פיתרון לילד הקטן הנוסף. מדובר במבנה שיכלול מועדון עם מפעילה לילדים, פינות יצירה וכו… בדומה למועדונים בבתי מלון, "הרבה פעמים הורים מביאים את הילדים לחוג ונאלצים לחכות עד שיסתיים החוג, החלטנו להקים מקום שיאפשר לאמא להעביר את הזמן עם הילד הקטן בממלכת הילדים ובכלל בעלות סמלית מי שירצה יוכל לבוא ליהנות מהמקום, בעיניי זה דבר נפלא".

את כהן, רבים מכירים בשדרות, כמעט בכל אירוע תרבותי והקיץ היו לא מעט, היא עומדת מאחורי הקלעים ויחד עם צוות המתנ"ס הרחב מובילה מהפכה של ממש בכל מה שקשור לתרבות הפנאי. מעבר לניהול השוטף של המתנ"ס שמספק שורה של חוגים ומופעים לציבור הרחב, נחשפו התושבים גם לפעילות עשירה בכמה מוקדים, זה התחיל במופע פתיחת הקיץ, הפעלות שבועיות בכל גני השעשועים השכונתיים, קייטנות הקיץ, חניכת פארק הילדים, מופעי שני בפארק שהפכו לסיפור הצלחה גדול כשמשכו מאות מבלים מכל הארץ שידעו כי בשדרות יש מופעים ופעילויות לכל המשפחה חינם אין כסף וכמובן מופעי סיום הקיץ, יומיים של פסטיבל לייב עם הופעות של אומנים מוכרים למבוגרים ולילדים. "לשמחתי אין רגע דל במתנ"ס, אם בעבר כולם היו צריכים להגיע למתנ"ס כדי לצרוך תרבות, היום המתנ"ס מגיע גם אל התושבים" מסבירה כהן את השינוי הגדול, "השינוי תפיסה שמוביל השלטון הנוכחי בא לידי ביטוי כל הזמן והקיץ זה הגיע לשיאו, זה לא נולד ביום אחד, זה תהליך ארוך של חשיבה ושיתוף פעולה מדהים עם ראש העיר, המנכ"ל טל טורן  עם ממלאת מקום ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס יהודית אוליאל מלכה, שיתוף הפעולה בין כל הגורמים הביא את המתנ"ס למקום שבו הוא נמצא היום, לא סתם התושבים וגם תושבים מבחוץ נהרו לאירועים שהתקיימו הקיץ ואפילו לא היו צריכים לצאת החוצה, אני חושבת שזאת מהפכה גדולה וזה הרבה בזכות שיתוף הפעולה וכמובן הצוות המדהים שעובד איתי במתנ"ס ומשקיע המון מזמנו".

מתחום החינוך למתנ"ס

את פעילותה הציבורית החלה לימור כהן בכלל במערכת החינוך אבל מהר מאוד היא הבינה שמקומה לא שם. "היו לי תכנונים ושאיפות בתחום החינוך, לימדתי בבית ספר שקמים מעוז אבל הרגשתי שאני צריכה לעסוק במשהו קהילתי הרבה יותר רחב" מסבירה כהן, "כבר אז במסגרת מערכת החינוך  ריכזתי את גני מעורבות הורים, שם בעצם הבנתי שמערכת החינוך הממוסדת לא בשבילי, המערכת הבלתי פורמלית מדברת אליי יותר וכשקיבלתי לפני 13 שנים הצעה לעבוד במתנ"ס החלטתי ללכת על זה מבלי לדעת כמובן לאן זה יוביל. התחלתי כרכזת גיל רך ומעון יום אחרי שלוש שנים מוניתי להקים את אגף וקהילה במתנ"ס בשינוי מבנה ארגוני החליטו להקים אגף קהילה שזה בהחלט מתבקש במתנ"ס כמובן ששום דבר לא עשיתי לבד אלו דברים שמקימים יחד עם אנשים מאוד טובים ושותפים לדרך. כי יכול להיות מנהל טוב אבל אם אין צוות של עובדים מאחוריו אז אי אפשר לעשות שום דבר בלי ממשקים וחיבורים עם ארגונים אחרים גם בעיר".

בכל תפקיד שביצעה כהן היה ברור שיש לה יכולות להתקדם, כאשר עזב המנהל הקודם ונדרש מחליף זמני, החליט יובל גבאי שהיה יו"ר הנהלת המתנ"ס בשנה הראשונה של הקדנציה של בוסקילה למנות את כהן למלא את התפקיד, בהמשך עלו ובאו מועמדים רבים לתפקיד, רובם לא עמדו בתנאי הסף של החברה למתנ"סים, בתחילת הקדנציה הנוכחית אף הוחזר לתפקיד המנהל המיתולוגי אבי סולימני אבל אחרי ארבעה חודשים הוא עזב וכהן חזרה שוב לתפקיד ממלאת מקום, התפקיד הזמני אותו ביצעה בהצלחה הפך לקבוע לאחר שגם עמדה בתנאי הסף ולאחרונה היא גם קיבלה את החותמת האחרונה במינוי רשמי.

כשהתחלת לעבוד במתנ"ס בתחום של הגיל הרך, היו לך תוכניות להגיע לתפקיד הנוכחי או שזה נולד עם הזמן?

"כל בנאדם שואף להתקדם, להגיד לך שאחרי שנכנסתי אם חשבתי שאנהל את המתנ"ס? לא בטוח. כן אהבתי מאוד את העבודה הקהילתית וחשבתי שאני יכולה לעשות עוד דברים אבל גם המציאות וגם העבודה עצמה הגיוון כל 3 שנים לעשות משהו אחר מאוד אתגר אותי. אני אוהבת לעשות דברים במקביל, במתנ"ס יש המון חיות בהיבט הזה שמתעסקים בהמון דברים ובהמון תחומים יש כאן הרבה עניין".

מה גילית על עצמך?

"שאפשר בעזרת נחישות ומוטיבציה להגיע לאן שרוצים, זה המוטו שלי בחיים, אם יש לך מוטיבציה ואתה נחוש ואתה בא ממקום של צניעות ופתיחות הכל אפשרי".

נכנסת לתפקיד ממלאת מקום בתקופה לא פשוטה שעברה על המתנ"ס שסבל מבעיית תקציב בשלהי הקדנציה של בוסקילה?

"אני לא רוצה לדבר בשמם של אחרים אבל אני חושבת שהעבודה שנעשתה כאן נעשתה בכוחות משולבים. בלי התמיכה של ראש העיר ובלי כל האחריות הגירעונית  שהעירייה לקחה על עצמה, זה לא היה קורה כי יכולנו להישאר עם הגירעון שלנו והיו כאן מצבים לא פשוטים וקשים ביותר אבל אני חושבת שלמדתי תוך כדי להתמודד עם אתגרים אני לא קוראת לזה קשיים. כשיש לי את הכוחות האלה וצוות מאוד אכפתי ידענו לעבור את התקופה הזו"

תקופה בה עובדים לא קיבלו גם 3 חודשים משכורות?

היו פה תקופות קשות והיה הכי קל להגיד אי אפשר להמשיך כך ולקום וללכת אבל היו גם המון סיבות טובות למה להמשיך ולהישאר ולעשות את זה. ועם כל הקושי ידעתי שזה לא אחראי להשאיר פה צוות עובדים שמימלא לא מקבל פה שכר, גם אני נמניתי בניהם, כי גם אני לא קיבלתי שכר מהמתנ"ס. הכי קל היה  לקום ולעזוב או לקחת החלטה ולסגור את המתנ"ס אבל הרבה בגלל נשמה יתרה של הצוות כאן משכנו את העגלה ובסוף הנחישות השתלמה".

אפשר לומר שהשינוי הגיע עם חילופי השלטון?

"בראש ובראשונה זו ההנהגה והעומד בראשה, מלוא הקרדיט להם, אנחנו לעבוד יודעים ואנחנו ממשיכים לעבוד ומפתחים גם יותר ומתקדמים בהתאם למשאבים אני חושבת שאלון גם במצע בחירות שלו שם את המתנ"ס כנקודה משמעותית מהותית בחיי הקהילה, הוא הבין שזה עוגן מאוד משמעותי והוא השקיע בזה. כשעירייה מצליחה אז מתנ"ס מצליח וגם הפוך מאוד חשוב לו התקציבים למתנ"ס התרבות פעילות הפנאי, החוגים, זה נושא שמאוד קרוב אליו הוא החליט לשים עליו גם את המשאבים וגם את הדעת בהיבט הזה. וזה הרים את המתנ"ס קדימה. גם ההחלטה לסגור גירעון של כמעט 2.8 מיליון זאת אמירה חשובה, המתנ"ס  כמעט הגיע למצב של חדל פירעון ולסגור את הגירעון ולהכניס אותו במסגרת תכנית ההבראה זה לא מובן מאליו.  אני חושבת שנושא תרבות הפנאי והחינוך הבלתי פורמאלי מאוד קרוב לליבו. זה גם נושא שמאוד חשוב לו להשקיע בו הוא עושה את זה ביחד עם הגיוס משאבים אילולא המשאבים אנחנו לא היינו כאן".

איך שורדים תקופה בלי תקציב?

"בתקופה הקשה שלנו עבדנו הישרדותי נתנו שירותים שהם חיוניים בלבד, השתדלנו לשמר את הנושא של החוגים, תרבות זה כבר היה מותרות כמעט ולא עשינו בתקופה הזו ומעון יום שהיה גם עוגן כלכלי שעזר לנו לשרוד. ובאמת שהמצב הכלכלי השתפר והגיעו תקציבים היה צריך לחשוב איך אנחנו פועלים נכון ואיך אנחנו מרחיבים את הפעילות שלנו ואיך אנחנו משקעים בתרבות ובגיל הרך ואיך אנחנו פותחים עוד מסגרות. שים לב שהרבה תחומים עברו לאחראיות המתנ"ס אני חושבת שזו הבעת אמון מאוד גדולה של ראש העיר במתנ"ס. מרכז הצעירים, הגיל הרך, ספרייה העירונית, המנהלות הקהילתיות, הספורט העממי, יש המון תחומים שפועלים תחת אחריות המתנ"ס ובאמת היה צריך לעשות איזה שהיא סינרגיה ברמה הזו שזה לא רק אירגונים שאנחנו רק מתפעלים אותם אלא שאנחנו באמת חושבים שאנחנו נותנים שירות הרבה יותר איכותי בזה שיש לנו נגיעה יותר רחבה בכלל התחומים של הבלתי פורמלי.

המתקפות האישיות בפייסבוק

למי שעוד לא שם לב, המתנ"ס בשדרות הפך מזמן למקום שלא רק שולחים אליו את הילדים לחוגים, הוא מאגד בתוכו פעילויות לכל הגילאים ומרכז פעילויות רבות ברחבי העיר לאחר שהעירייה החליטה להרחיב את סמכויותיו.

המתנ"ס היום כבר לא מוסד קטן בשדרות שמנהל חוגים?

"השינוי תפיסה שאני מנסה להוביל כאן גם ברמה של הצוות, היא  שאנחנו לא נמצאים במבנה פיזי מתנ"ס הוא לא רק מבנה הוא מרכז קהילתי שמגיע גם לשכונות,  אחת התובנות העיקריות שלנו שהבנו ב"צוק איתן" וגם אחר כך שאנחנו מנגישים את עצמנו אל השכונות ואל התושבים הרווח הוא כפול. אנחנו לומדים מאוד מהצרכים מהמפגשים שלנו מול התושבים כי כאן המבנה יכול להיות גם צר מלהכיל ברמה הפיזית אבל הרעיון הוא לצאת החוצה לזהות את הצרכים. אנחנו גם למדים תוך כדי תנועה איזה פעילות יותר מתאימה איזה שכונות כדאי יותר להגיע. משתדלים לעשות גם איזה שהוא פול מסביב מה שקורה בהתפתחות של העיר יש גני שעשועים אז כל גן שעשועים השתדלנו לקיים בו לפחות פעילות אחת כדי להגיע לכל השכונות יש חשיבה מערכתית. אחד הדברים החשובים שהשתנו בשנים האלה ואני כן קושרת את זה לשלטון ששום דבר זה לא טיפות אחרי הגשם, יש כאן חשיבה מתכללת נכונה של ההנהגה שכל מה שקורה כאן בעיר צריך להיות מתוכלל ובאמת אנחנו עושים מכאן את כל הפעילויות".

כידוע, המתנ"ס גם מארח מופעים, קשה להתעלם מהעובדה שהאולם קטן וצר מלהכיל את הביקוש הרב?

"אני שמחה שמתחיל להיבנות היכל חן החדש הוא יהיה בנוסף לאולם המופעים של המתנ"ס מדובר בעוד כ 150 מקומות. יהיה נכון לנווט לאירועים גדולים. כל מבנה שקיים בעיר הוא לטובת הציבור צריך להשכיל ולעשות נכון איזה אירועים מקיימים באולם המופעים של המתנ"ס ואיזה אירועים מקיימים באולמות אחרים. זה לא מהווה איזה שהוא גורם שמהווה תחרות להפך זה עוד משאב שיכול לעזור. זה גם משמח וזה גם מצביע על כך שתושבים למדו לצרוך תרבות והם מביעים אמון בכל הפעילות שמתקיימת".

ציינת את  שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים, עד כמה זה בא לידי ביטוי?

"כשיש את היד המכוונת, שפעילות היא בהסתכלות עירונית אז ניתן לקיים שיתוף פעולה, בדרך כלל מה קורה גם בתוך הארגונים הרבה פעמים אנשים לא יודעים מה קורה בארגון אחר למשל עמותת "גוונים" הם היו עושים "בבית הפתוח" פעילות לגיל הרך אז מי שהיה מהשכונה היה יודע שיש שם פעילות היו מגיעים 15 אנשים לפעילות כשאנחנו התחלנו לתכלל אז אתה חושף את הפעילות הזאת בתנאי שהיא פתוחה כמובן לקהל הרחב וכל אחד יכול להגיע. אז א' זה בנראות ויש המון פעילויות וב' אתה פתאום מגלה שעוד המון ארגונים מתכללים את זה לחוברת עירונית, אני חושבת שאין יותר יפה מזה. יש תושבים שלא יצאו מהעיר בתקופת הקיץ כי יום יום הייתה פעילות לכל הגילאים בעיר".

האם כל ילד יכול להרשות לעצמו לצרוך תרבות שמציע  המתנ"ס?

"אני יכולה להגיד את זה כאמירה וגם כהצהרה של ראש העיר שאין ילד שרוצה להיות בחוג ולא יהיה לפחות בחוג אחד כי אין להורים שלו את היכולת לשלם. אנחנו מוצאים את הדרכים כמובן אם זה באמצעות הרווחה אם לא רווחה אז בדרך אחרת. מי שניגש ואומר קשה לי מקבל מענה אלה שלא ניגש ואין לנו דרך לדעת על מצבו אז לא נוכל לסייע".

עד כמה החוגים תורמים לילדים ?

תרבות הפנאי זה אחד הדברים הכי חשובים גם בהחלטות של תושבים אם להישאר בעיר מסוימת וגם ברמה של הילד דרך החוג אתה משיג המון מטרות ומכיל המון ערכים. למשל חוג קפוארה לכאורה יש הורים שלא יודעים לבטא ולהסביר את הצורך שלהם מהחוג, הילד יפרוק הוא כל היום מול המסכים, זה דור כזה דרך החוג הזה ניתן להכיל ערכים של כבוד, של מוטוריקה ומוטיבציה עבודה עם חברים וממשקים ועבודת צוות החוג הוא מהותי אני חושבת שכל ילד צריך להיות לפחות בחוג אחד זה גם העשרה בשבילו בשעות הפנאי יש ילדים שלא תמיד חווים הצלחות בביתי הספר ודווקא המקום של החוג שבו הם מביאים את עצמם לידי ביטוי זה נותן להם מוטיבציה וחיזוק הביטחון העצמי שלהם. בעניי זה לא מותרות זה הכרחי".

רואים אותך עובדת לא מעט שעות, לפעמים על חשבון הבית, מה הכי מספק אותך?

"כשאני רואה את ילדי שדרות נהנים זאת ההנאה הכי גדולה מבחינתי. זאת עבודה שמתחילים אותה בבוקר ב8 ואף פעם אי אפשר לדעת מתי היום מסתיימת, אבל אני יכולה להגיד לך שאני נהנית זו בחירה שלי ואני נהנית. אני יכולה להחליט ללכת לבית בשעה 16:00 ולהגיד שיום העבודה הסתיים מבחינתי הוא לא מסתיים באמת כי אני לוקחת עבודה לבית שם אני זוכה לתמיכה גדולה מכולם וכמובן מבעלי המהמם . בכלל אני חייבת להוסיף , כשאתה נותן את כל כולך אז אתה מקבל גם בחזרה ותושבי שדרות יודעים גם להחזיר המון אהבה ופרגון. אנחנו מבחינתנו גם למדנו לקהל מהתושבים בצורה מקצועית הערות כדי לראות איך אנחנו מפיקים לקחים".

יש גם דברים פחות נעימים, היינו עדים להתקפות חסרות רסן נגדך בפייסבוק?

להגיד לך שזה נעים? אני בנאדם ויש לי ילדים והילדים שלי גם נמצאים בפייסבוק והם רואים את כל ההתכתבויות אבל אני חושבת שאתה נאמן לעצמך ואתה לא מעגל פינות  והולך בדרך הישרה אז לא תמיד אפשר להיות תמיד נחמדים לכולם ויש גם רגעים פחות נחמדים ולא נעימים בעבודה שלי. יש לי שליטה על דברים שאני עושה לא על דברים שאחרים עושים. אני מסתכלת בסוף יום ואני מאוד שלמה עם מה שאני עושה שאני הולכת בדרך הישרה אני לא נכנעת לתכתיב כזה או אחר של איזה ספק או מישהו שרוצה משהו מסוים. אני חיה עם זה בשלום להגיד לך שזה נעים? זה לא נעים לאף אחד אבל מתחסנים עם הזמן".

מה את חושבת בכלל על כל מה שקורה בשדרות בקדנציה הנוכחית?

"כתושבת העיר אני גאה לגדל כאן את ילדי העיר מתפתחת בכל התחומים בינוי , פיתוח , חינוך , תרבות , העיר עברה שינוי מדהים ב4 השנים האחרונות ושיש לי זכות גדולה לעבוד עם הקהילה בעיר בה אני גרה  אוהבת מאוד את העבודה שלי וקמה כל בוקר עם המון חדוות יצירה ועשייה ברוכה".

לסיום קשה להתעלם משיתוף הפעולה שלך עם עו"ד יהודית אוליאל מלכה?

" קודם כל היא אישה אז יותר קל, אני חושבת שיש לנו הרבה דברים דומים ברמה הזו של כמה שעות היא משקיעה על העשייה הציבורית היא אישה עם לב רחב ונשמה ענקית שמוכנה לעשות לשמוע ולקדם היא נותנת גב היא איתך מהמקום הדואג המכיל התומך המחבק. היא עושה את זה בעצמה אז הרבה יותר קל לה להבין את זה וזה גם תחום שהיא הייתה בו בעבר.  אני רוצה גם להוסיף שיש שיתוף פעולה מלא עם המנכ"ל שגם הוא מתייחס אליי כאל כל אחד ממנהלי האגפים שלו אני כולה לפנות אליו במייל גם בעשר וגם בשתיים עשרה בלילה והבעיה נפתרת והוא עוזר ומסייע אחד השינויים בהנהגה הזו פעם היה עובדי העירייה, עובדי המתנ"ס, עובדי החכ"ל, היום זה כולנו למען מטרה משותפת  אין כבר את המחיצות האלה. כשאני צריכה את עובדי שפ"ע לפני 4 שנים היינו מתחננים שיגזמו כאן איזה עץ גם שהמתנ"ס היווה מקום שמשתף. יש שינוי מאוד משמעותי יש התגייסות מלאה מכל האגפים".

 

 

לכתבה הבאה:

0:0 מאכזב למכבי שדרות, ניצחון דרמטי להפועל שדרות

שישי של כדורגל בשדרות: באצטדיון הכדורגל אירחה מכבי ציון שדרות את בית"ר קרית גת במסגרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.