יום רביעי , מאי 23 2018
Home / חדשות / "לחיות בפחד ולא מהקסאמים"

"לחיות בפחד ולא מהקסאמים"

נהגים שמבקשים להגיע מקיבוץ ניר עם לשדרות וההיפך טוענים כי המשימה לחצות את הצומת מדי יום הפכה לסיוט אחד גדול "כמו רולטה". לאחר ריבוי של תאונות, שלוש תושבות הקיבוץ החליטו לפתוח במאבק ציבורי כדי להביא לשינוי "הייתכן שכדי להיכנס לקיבוץ משדרות תצטרך לחצות 2 נתיבים במהירות בטווח כל כך קצר?".

העיר שדרות נמצאת בתנופה גדולה בשלוש השנים האחרונות, תחנת רכבת ומרכז קניות נפתחו בכניסה לעיר, בנוסף שכונת מגורים חדשה החלה להיבנות אבל נדמה כי עד כה לא חשבו מספיק על צומת שדרות-ניר עם שהפך עבור נהגים רבים ותושבי העיר והקיבוץ לבלתי נסבל. "צומת ניר-עם שדרות קיים לא מהיום ומאז ומעולם הוא היה מסוכן, העניין הוא שבשנים האחרונות התנועה בכביש הזה גדלה משמעותית, עם הקמת מרכז הקניות יש יותר תנועה ובכלל שדרות בפרט והאזור בכלל בצמיחה ובגידול של האוכלוסייה כך שהמבנה הנוכחי של הצומת לא מתאים למציאות של היום" מסביר ניר פרץ תושב העיר שהמתין השבוע בצומת וראה כיצד כמעט משאית כבדה פוגעת בכלי רכב שרק ביקש לחצות את הצומת מהקיבוץ לשדרות, "כבר כאשר תכננו את הרכבת ואת מרכז הקניות היו צריכים לחשוב על זה, בעתיד שדרות תהפוך כנראה לציר מרכזי עם כמות תושבים גדולה יותר, כבר היום אנחנו נתקלים בפקקים בלתי נסבלים גם כשיוצאים מתחנת הרכבת לכיוון אשקלון או ב"ש או כאשר נכנסים לעיר, לפני שנתחיל לספור הרוגים אני מצפה מראש עיריית שדרות ומראש מועצת שער הנגב לפעול למציאת פיתרון אולי בדמות הקמת גשר או כביש שיחבר את שדרות לקיבוץ, כל פיתרון שיקל על כולנו".

בינתיים, החליטו שלוש תושבות קיבוץ ניר עם לא לשתוק עוד נוכח הסכנה הגדולה בצומת המסוכן, הן הקימו דף מאבק בפייסבוק "צומ(וו)ת ניר-עם" בניסיון לעורר מודעות ציבורית גדולה שתביא לכך שיופעל לחץ על מקבלי ההחלטות לפעול בעניין. אחת ממובילות המאבק נוגה בנודיס פרסמה פוסט תחת הכותרת "לחיות בפחד ולא מהקסאמים".  קצת אבסורד לא?!  כמה פעמים קיבלת שיחת טלפון פתאומית המבשרת על אבדה קרובה, או היית חשוף לסיפור כואב כזה או אחר?  זה קורה לכולנו.  השאלה האם אפשר למנוע את כל האבדות הללו?! כשבני הבכור ייצא אל הקרב אכין את עצמי למצב חלילה של שכול, כשלבעלי יגלו מחלה ארורה, אדע להכין את עצמי לנורא מכל. כשסבא מגיע לגיל 90 השבח לאל, ניצח את החיים.  אך יש משהו שרובנו מתכחשים לו, לא מאפשרים לזה לשבש לנו את שגרת היומיום,  וזה- תאונות הדרכים. שיכולות לקרות בכל רגע ומקום כל עוד אנחנו בכביש" פתחה בתיאור כללי על הסכנה בכביש לפני שביקשה לפרט על הסכנה בצומת ניר-עם, "עכשיו אחרי שנגעתי בכאב של כולנו, אתם בטח שואלים את עצמכם- "על מה מדובר?" האיום היומיומי שאנחנו חווים באזור הוא קסאמים\מנהרות. אבל יש פה נושא רגיש שהוא מפחיד לא פחות- צומת המוות של קיבוץ ניר עם- הייתכן, פעם בשבוע להיתקע מאחורי פקק בכניסה לקיבוץ בשל תאונה? הייתכן וכשתצטרך לנסוע לבאר שבע או נתיבות לא יהיה לך בכלל נתיב השתלבות? הייתכן שדי להיכנס לקיבוץ משדרות תצטרך לחצות 2 נתיבים במהירות בטווח כל כך קצר? האם אפשר בכל כניסה ויציאה להסתכן בשדה ראיה מוגבל ? רעיון כושל!  ניר עם לא קיבוץ גדול. וברגע שיש תאונה אחר הצהריים בצומת בתדירות של פעם בשבוע ולפעמים גם יום אחרי יום, אתה מקבל את ההודעה והשמים נופלים עליך. על מי צריך לבכות עכשיו? על המזכיר קהילה? על האוטובוס של ילדי בית הספר? או על פאקינג אחי או אמי, שסה"כ רצו להיכנס – הביתה. אז נכון, בצומת הזאת עדיין לא ספגנו אבדות, אבל האם אנחנו יכולים לחכות לתאונה הבאה שמאוד יכול להיות שתגמר אחרת?! לא! אנחנו לא מוכנים לשתוק עוד. אין לנו מקום לאבדות מיותרת!!! זו לא המלחמה שאנחנו צריכים להילחם בה. אנחנו עסוקים בלשלול רישיון לעברייני כביש שמתחת לאף שלנו אנחנו מאבדים את הקרובים, את אהובינו במקום הכי קרוב, בבית שלנו. יש פה קריאה לעזרה, זעקה! לא צריך להיות מהנדס כביש בשביל להבחין כמה הצומת הזו מחורבנת, פשוט שערורייה.  שתושב הקיבוץ נשאל ע"י אורח "מה זה הצומת המסוכן הזו, עמדתי שעה"- התושבים עונים באופן גורף "עד שלא יהיו פה 8 הרוגים לא ישתנה כלום", אנחנו לא מוכנים לחכות אפילו להרוג אחד. לעזאזל עם זה. לא נותנים יד למוות שיכול להימנע".

בדף המחאה ניתן להתרשם מסרטונים שהעלו אזרחים על תאונות שהתרחשו בצומת, בנוסף הופק סרט מושקע בן 10 דקות שממחיש את גודל הסכנה. כך למשל נהגים שיוצאים מהעיר שדרות ומבקשים להשתלב שמאלה כדי להגיע לנתיב הפנייה לקיבוץ נאלצים לסכן את חייהם, כך קורה גם למי שמבקש להגיע מהקיבוץ לשדרות. בסרטון גם רואים כיצד דקות ארוכות נאלצים להמתין נהגים כדי לחצות את הצומת וכן את עומסי התנועה שיש בצומת. נציין כי את קיצור הדרך שעשו נהגים דרך נתיב הפנייה לגישה לבית העלמין כבר סגרו בגדרות. "העיר שדרות רק הולכת וגדלה ובעתיד צפויים כאן עומסי תנועה גדולים יותר, חייבים לפעול בעניין ומהר" סיכמו תושבים בשדרות, "כבר היום המצב בלתי נסבל, ממתי היינו צריכים שיתחלף 4 פעמים הרמזור עד שיהיה ניתן להיכנס לשדרות?".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.