יום שני , 16 יולי 2018
דף הבית / כללי / "מופע קסמים זה נטו מופע של טריקים וזריזות ידיים"

"מופע קסמים זה נטו מופע של טריקים וזריזות ידיים"

הבליינים הקבועים של מועדון הפורום בב"ש וודאי נתקלו בשם שלו כשהוא מנגן ומקפיץ אותם מעמדת הדי.ג'י אבל כבר 20 שנה אלקנה חמואל הוא 'מיסטו הקוסם'. בראיון ל'דין וחשבון' הוא מסביר למה הקוסמים של היום קוראים לעצמם אמני חושים, הוא מספר על תחילת הדרך בגיל 16 כשהיה מסיים לימודים ועולה על אוטובוס לת"א ללמוד להיות קוסם ועל ההנאה הגדולה ללמד את הילדים קסמים.

כשהיינו ילדים מי מאיתנו לא היה אוהב מופע קסמים שבו הקוסם היה מדהים אותנו ביכולות שלו לחלק בנאדם באמצעות ארגז הפלאים שלו לשלושה חלקים או להכניס נייר לכובע ולשלוף יונה לבנה אמיתית אבל מסתבר שעל אף שכולנו גדלנו ואפילו הפכנו להורים , הקוסמים או בשמותיהם הרבים- אמני חושים, טלפתיה וכו' עדיין מעוררים בנו סקרנות. "כולנו היינו ילדים וחווינו כל מיני חוויות כמו קוסם שעושה קסמים אז איכשהו אם לא חקרת את התחום והפכת לקוסם הסקרנות נשארת גם שאנחנו בעצמנו הופכים להורים" מסביר אלקנה חמואל המוכר כבר עשרים שנה בעולם הילדים והקוסמים כ"מיסטו", "עובדה שגם לגדולים כמונו יש תוכניות טלוויזיה כמו של נמרוד הראל שהוא נחשב אומן חושים, אני לא מכיר אחד שצופה בתוכנית ולא מתפעל, אז נכון שהיום כאנשים בוגרים אנחנו מבינים שלא באמת אפשר לחתוך בנאדם לשלושה חלקים כי זאת אילוזיה, גם הדור הנוכחי של הילדים מאוד חכם אז אתה כל הזמן צריך לשדרג את מה שאתה עושה".

מה שהצליח כשאתה היית ילד, לא יצליח היום?

"בוודאי בגלל זה אני כל הזמן מתחדש ומפתיע מחדש. גם אני הופתעתי לגלות שיש כל הזמן התחדשות בקסמים וגם קסמים שאני עשיתי בעצמי לפני 20 שנה זה לא אותם הקסמים של היום, היום הדור שונה מבחינת הרמה של ההבנה זה עולם אחר לגמרי. אם פעם הייתי עושה את הקסם עם העיתון הייתי שופך מים ומוציא את זה בצבע היום אני כבר לא יכול לעשות את זה. אולי לגיל 3 אבל גילאי 5 פלוס הם מבינים הכל הם רוצים שתעשה להם קסמים שהם יעשו "וואו" אתה חייב להדהים אותם מעבר לזה עם הזמן אתה יודע לקרוא ילדים פסיכולוגיה שכל מה שקורה מאחורי זה, איך לפתח את עצמך ולעשות עוד דברים במהלך המופע להרכיב כל מיני סוגי הופעות. בנוסף עשיתי עוד שינוי בתוכנית האומנותית אני מעביר לילדים כל מיני סדנאות של קסמים כדי לתת להם להתחבר לזה יותר וכמובן  ללמד את הילדים לעשות קסמים".

"צריך להתאמן שעות וימים מול המראה"

"אני מחובר לעולם הקסמים מאז שהייתי ילד" מסביר אלקנה שבגיל 15 הפך לאחד הקוסמים הצעירים בישראל,  "בגיל 9 פעם ראשונה ראיתי מופע של קוסם. ההורים שלי לקחו אותי למסיבת חנוכה בעבודה איפה שאבא שלי עבד בכבלי ציון בשדרות ואני אפילו זוכר את הקסם שהוא הראה גם חולק בסוף המופע תיבות קסמים קטנות. התעסקתי עם זה קלטתי שאני מתאהב בזה משם הכל התחיל.לאורך השנים קניתי תיבות קסמים יותר מקצועיות. כשבגיל 15 החלטתי לקחת את זה יותר מקצועי ונרשמתי לבית ספר לקוסמים של קליוסטרו בזמנו זה היה בתל אביב כך שאיך שהייתי מסיים את הלימודים איך שאני עם התיק מחכה בתחנת האוטובוס בצהריים משם ישירות לתל אביב ואני חוזר לקראת 12 בלילה בשדרות וכל זה בשביל ללמוד פעמיים בשבוע".

איך בעצם לומדים לעשות קסמים?

"צריך ללמוד גם תיאורטי וגם המון להתאמן בצורה מעשית הקסמים אני מפרש את זה להרבה עניין של זריזות ידיים שצריך להתאמן שעות וימים מול המראה".

עבור אלקנה שהיה ילד ביישן, לימוד הקסמים העלה את הביטחון העצמי שלו. "בכיתה תמיד היו את המקובלים, אני הייתי מהביישנים, כשבנות היו עוברות מתלהבות ואני הייתי מתרגש לא הייתי מתקרב, אני יכול לתת לדוגמא מאוד פשוטה כשהמורה הייתה קוראת בשמי הייתי פשוט מכניס את הראש מתחת לשולחן הייתי ממש מתבייש כי כשהיא קוראת בשם פתאום כל העיניים נשואות אליך אז הייתי נבהל. אין ספק, הקסמים הקנו לי ביטחון עצמי וידע רחב באנגלית בתור ילד הייתי מקבל מאחי ספרים מארה"ב וקסמים זה סודות אז אתה לא יכול לתת לאף אחד לתרגם לך את הספר כדי שאף אחד לא ידע את הקסמים אז מצאתי את עצמי מפרש את הספר עם מילון מילה במילה עבודת נמלים יש לי את זה עד עכשיו, ככה בעצם למדתי את האנגלית שלי. הרווחתי המון מעבר להופעות".

כשעמדת לראשונה על הבמה מה זה עשה לך?

"אני זוכר את ההופעה הראשונה זה היה ביום הולדת זה היה אצל השכנים שכנה הזמינה אותי הייתי פשוט כמו רובוט שעושה קסמים לא הייתי מדבר, הייתי גם ביישן, לא ידעתי איך להוציא את הקסמים החוצה זה רק להראות את הקסמים מבחינה ויזואלית הנה זה נעשה וזהו. היום יש סיפור מאחורי כל קסם ואיך זה נעשה ממש  אני בונה מופע. ובאותה הופעה הראשונה זו הייתה הופעה בת חצי שעה והייתי קוסם אילם. הייתה הופעה ממש מגניבה והקסמים הצליחו אבל הופעתי בביישנות".

כמה זה מרגש אותך היום לעמוד מול ילדים כשאתה כבר בעצמך אבא לילדים?

"סיפוק אדיר, אני קודם כל משתדל מאוד להביא גם כאלה שביישנים ויש כאלה שיש להם פחדים מקסמים ילדים יש להם דימיון מאוד מפותח קורה לפעמים שאני מגיע ליום הולדת ודווקא הילד יום הולדת רץ בורח מסתבר שיש דברים מאחורי אם לצורך העניין ההורה היה אומר לילד "אם לא תישן היום אני יגיד לקוסם שיבוא ויעלים אותך" או דברים מהסוג הזה, בתור ילד אסור שהדברים האלה יאמרו. אסור להורה להפחיד את הילד כי קוסם הוא דמות כיפית זה צחוקים קסמים זה הנאה זה סה"כ מופע אני מסביר להם- מופע קסמים זה נטו  מופע של טריקים וזריזות ידיים. בגילאי 7-8 הם מבינים שהקסמים זה לא אמיתי וזה מושט על טריקים וזריזות. כל החיתוכים והקסמים הגדולים יותר זה נקרא "אילוזיה" זה קסם שהוא משהו עוצמתי יותר שהכוח וההפתעה שלו היא למשל נכנסה מפה חתכו אותה והנה היא יוצאת מצד אחר. קסמים זה מחולק לקטגוריות יש למשל קסמי קלוזאפ, שזה קסמים מקרוב. טלפתיה קריאת מחשבות זה קוסם שהוא מגדיר את עצמו "אמן חושים" מישהו שהיה קוסם פעם היה מופיע ועושה קסמים בדיוק כמוני ויום הוא מתעסק בתחום קריאת המחשבות".
התחלת לעבוד בתחום בגיל מאוד מוקדם, אפילו הגדירו אותך כעילוי בתחום, אתה מרוצה לאן שזה התפתח או שהיו לך שאיפות להגיע רחוק יותר?

"כשהייתי בגיל 17-18 הסתכלתי על עצמי כאחד שרוצה להיות אחד הקוסמים המפורסמים בארץ ובעולם והדמות שהכי הערצתי היה דויד קופרפיל שגדלתי עליו. גם נסעתי לראות הופעות בלאס ווגאס אין ספק שכל אחד רוצה להיות אבל זה לא פשוט במיוחד אם אתה חי כאן בארץ. בישראל אין לזה תרבות של הקסמים והלהטוטנים בעולם יש את כל הסצנה של הדבר הזה אתה יכול להתפתח לאן שאתה רוצה אתה יכול לעשות מה שבא לך. נמרוד הראל למשל הלך על אמנות החושים כל מה שקשור לקריאת מחשבות טלפתיה כיפוף כפיות סטייל אורי גלר אבל יותר מודרני".

אומרים שקוסמים לא מגלים את סודות המקצוע ובכל זאת יש דבר כזה קריאת מחשבות?

"לא, בגדול אף אחד לא יכול להיכנס באמת לראש שלך מה שכן אפשר לשתול לך דברים. אם זה אמן חושים אז הוא בעצם משחק עם כל החושים חמשת החושים שלך. לאו דווקא משהו בראייה זה יכול להיות משהו בריח, בטעם. למשל אני יכול לתת לך במבה ואתה בעצם אוכל אבל זה לא טעם של במבה. אני יכול לתת לך מסטיק וזה בעצם טעם של במבה. כל מיני דברים כאלו. אם אני רוצה למשל שתרגיש בחוף הים וכל מיני דברים כאלה אני מעלה אותך על הבמה מורח קצת קרם שיזוף ואני מעביר לך ליד האף ומה קורה? מספיק שאני אשאל אותך עוד 5 דק' אתה שכחת מזה אבל זה הדבר הראשון שיעלה לך. כמובן שזה כלום לעומת מה שהם עושים. הם עושים את זה ברמה הרבה יותר גבוהה הם עוסקים אך ורק בזה הם מתאמנים על קריאת שפת גוף ועוד המון דברים. בשביל שזה יראה אמיתי הם לוקחים מכל דבר קצת בונים את כל הפאזל ואז יש להם תמונה שלמה".

 

די.ג'י וקוסם

הקיץ הזה אלקנה מצא עצמו עסוק מאוד כי כבר מזמן הוא לא רק "מיסטו הקוסם",  הבליינים הקבועים של מועדון הפורום בב"ש וודאי נתקלו בו מנגן על עמדת הדי.ג'י, בתעשייה הזו הוא נחשב לאחד הטובים, לצד חיי הלילה הוא גם עושה שמח לחתנים וכלות, בר ובת מצווה. בנוסף, הוא התמקצע בתחום הווידאו וכיום הוא עורך קליפים וטיזרים מרהיבים. "בתיכון לא ממש היה לי ראש ללמוד אבל אחרי התיכון גיליתי על עצמי שאני מסוגל ללמוד לבד, כל אחד מהתחומים שבהם אני עוסק לא באמת למדתי בקורס, את כל תחום המוסיקה למדתי לבד, גם את עריכת הוידאו, בתחום הקסמים אומנם למדתי בהתחלה בבית ספר לקוסמים אבל אחר כך המשכתי ללמוד לבד דברים דרך ספרים".

איך אתה עושה מעבר מעולם הילדים לחיי הלילה?

"עשיתי כמה מעברים

במשך חיי, מאז ומתמיד הייתי קוסם אבל עם השנים, המוזיקה שתמיד הייתה חלק בלתי נפרד הפכה משמעותית והקיץ הזה למשל אני מוצא את עצמי עובד בלילות לא מעט כדי.ג'י אבל כמה שעות לפני כן בא לעשות קסמים לילדים בימי הולדת".

כשהייתי קטן הייתי בכל מיני חוגים ומוזיקה זה משהו שליווה אותי מאז שאני קטן ואז בסביבות גיל 16 התחלתי כאילו לתקלט וכך התחיל בעצם הסיפור של ה די.ג'י אף פעם לא למדתי בקורס של דיג'ייז היה כאן איזה מועדון באיזור תעשייה סתם שמתי דיסקים ובעל הבית נדלק עליי אמר שמתאים לו איך שאני מעביר את הערב אמרתי לו "אני לא די.ג'י " הוא אמר שמבחינתו זה מספיק טוב בשבילו ואפילו הציע תשלום. העיקר תבוא ותעשה . בתור ילד זה התאים לי ומשם זה התחיל"
הוא מספר על החיבור ש

לו לעמדת ה די.ג'י, " מהר מאוד בגיל 18 היו כאן מועדונים יותר מוכרים כמו ה zoo bar, "דה ז'ה וו " וניגנתי בהם ומשם עברתי לאשקלון תל אביב באר שבע ומשם התפתחתי משם הייתי כבר בכל חור בארץ מהצפון עד הדרום. ואז עם השנים התמקצעתי ונכנסתי לתחום האירועים חתונות בר מצוות וכל תחום האירועים. אבל למרות העיסוק הרב במוסיקה, תפקיד הקוסם לא נעלם לרגע, לא יצא ממני אף פעם כי זה חיידק. זה העניין של הסיפוק של הילדים מעבר של העניין של להתפרנס. זה משהו שאני שומר לו אמונים וזה משהו שאני מאוד אוהב.

ואיך אפשר לשלב?

מוזיקה זה גם ככה חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, אז גם בעולם הקסם יש המו אלמנטים שקשורים למוזיקה. כשרוצים ואוהבים את מה שעושים אפשר לשלב כל דבר בחיים.  אני מביא את הפאן המוזיקאלי גם לעולם הקסמים. ויש אירועים בעיקר בבר מצוות ובת מצוות שאני משלב שם גם קסמים. וזה משהו שהוא מאוד מיוחד. אין די.ג'י שהוא גם קוסם".

 

לכתבה הבאה:

ראש הממשלה נפגש הבוקר בשדרות עם ראשי רשויות מעוטף עזה

עקב הביקורות הרבות ותחת איפול תקשורתי כבד, הגיע הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשדרות ונפגש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.