יום ראשון , 21 יולי 2019
דף הבית / מגזין / מחוברת לעיר

מחוברת לעיר

כשסיימתי את הראיון עם עו"ד אלונה רבינוביץ-אליהו וניגשתי יחד איתה לצילומים בסטודיו בעבור הכתבה, היו לה 2 בקשות שעליהם התעקשה: להצטלם באגף הרווחה עם המנהל אבי חליבה וסגנו יגאל לוי כדי לפרגן להם על עשייתם,  "אני לא הכרתי את האגף הזה וכמו תושבים רבים היו לי רשמים לא ממש טובים מבחוץ, אבל בשלושת החודשים האחרונים למדתי להכיר מקרוב ואני חייב לומר לך שנעשית כאן עבודה קודש, באמת. אפשר להעביר ביקורת וזה בסדר אבל צריך לדעת להעריך את העובדים ואת המנהלים שאכפת להם באמת מכל אזרח שזקוק לתמיכת האגף" היא מפרגנת.  הבקשה השנייה לבחור את התמונה לכתבה, משימה שהפכה כמעט בלתי אפשרית בעיקר בגלל הפדנטיות שלה. "אני לא אוהבת להצטלם, לא מרגישה פוטוגנית" היא אומרת בחצי חיוך. "אבל נזרום עם זה כי העיקר זה המסרים שאני רוצה להעביר לציבור, הרצון לחשוף לציבור את כל הנעשה במידת האפשר כמובן באגף, לתרום מעצמי להוסיף על הקיים, להביא עוד רעיונות כדי לתת את השירות הכי טוב לתושבים".

"הרצון הזה לתרום לעיר שלי תמיד היה קיים"

עו"ד אלונה רבינוביץ- אליהו (אליהו אם אתם שואלים, שם המשפחה מהנישואין לכדורגל העבר של הפועל ב"ש רמי אליהו), הגיחה לחיים הציבוריים שלנו לפני 6 שנים כשהתמודדה בפריימריס של תנועת הליכוד, אגב בתמיכת דוידי שיחד עם אביה סגן ראש העיר לשעבר יעקב רבינוביץ השתלטו על סניף הליכוד המקומי. למרות הקשר בין דוידי ורבינוביץ’, כשהתקרבה מערכת הבחירות לראשות העיר, החליטה אלונה בתמיכת האב כמובן להתמודד לראשות העיר במערכת בחירות שבה התמודדו ראש העיר המכהן דאז בוסקילה, אלון דוידי, עו"ד דבורה ביטון. עו"ד רבינוביץ הייתה כמעט אנונימית בגלל שניהלה קרירה במרכז הארץ אבל באופן יחסי רשמה הישג נאה מול מועמדים ותיקים וחזקים. מה שכן היא לא הצליחה להיבחר למועצת העיר ונעלמה מהפוליטיקה המקומית. שדרות בשבילי זה כמו קבוצת הכדורגל שאתה אוהד ומחובר אליה בנשמה מגיל אפס. עליתי לארץ בשנת 1993 והמשפחה שלי התיישבה בשדרות. זו העיר שבה גדלתי, בה מתגוררת המשפחה שלי ומרבית החברים שלי,  זו העיר של זיכרונות הילדות שלי. מבחינתי, אין חיבור יותר גדול מזה. יש לי משרד עצמאי ואני יועצת משפטית של אחד מבתי החולים הגדולים בארץ,  מתעסקת בעיקר בתחום הנזיקין, אבל מעולם לא באמת התנתקתי מההוויה של שדרות ואני בטוחה שעם הניסיון שצברתי בשוק הפרטי, יש לי הרבה מה לתרום לעיר" היא סיפרה אז בראיון  ל'דין וחשבון' אבל מי שחשב שאחרי ההפסד בבחירות היא תחזור לעיסוקיה במרכז הארץ מצא את ההיפך. "אומנם מבחינת הפוליטיקה המקומית באמת התנתקתי אבל מבחינת קריירה החלטתי להשתקע בעיר שלי שאני באמת אוהבת.סגרתי את המשרד שהיה לי במרכז הארץ ופתחתי כאן משדרות כי באמת מעבר למשפחה והפרנסה היה לי חשוב לעזור לאוכלוסיה כאן לכן גם טיפלתי בהרבה תיקים פרו בונו שהיו ללא תמורה".

אפשר לומר נכנסת לחיים הציבוריים צעירה ללא הרבה ניסיון ישר להתמודדות על תפקידים בכירים?

"אני התרגלתי לעשות הכל בגיל מוקדם, כבר בגיל 25 סיימתי לימודי משפטים ופתחתי משרד עצמאי, היה לי חשוב להתחיל בקריירה מוקדם לפני שאני מקימה משפחה, לשמחתי הצלחתי במשימות שהצבתי לעצמי. מעבר לזה בגיל צעיר ספגתי בבית עבודה ציבורית כשאבא היה חבר מועצה וסגן ראש העיר, הפוליטיקה הארצית מאוד סקרנה אותי, הכרתי לא מעט חברי כנסת ושרים מהליכוד ובגיל 30 התמודדתי על מקום לכנסת מתוך אמונה ורצון להשתלב בעשייה הארצית. בהמשך כשהחלטתי להתמודד לראשות העיר בשדרות הרגשתי בשלה לתפקיד ולא הרגשתי צעירה מדי".

אחרי הבחירות נעלמת מהפוליטיקה המקומית?

"אני לא יודעת אם נעלמתי אבל בהחלט אחרי שלא נבחרתי באופן טבעי התמקדתי במשפחה ובקריירה, מה שכן הרגשתי מחוברת יותר לעיר ולכן גם את המשרד שלי העברתי לכאן, אל תשכח שבמסגרת תפקידי כעו"ד יוצא לי לטפל במקרים רבים של תושבים, לסייע במה שאפשר כי זה חלק ממני, חוץ מזה אני באמת חושבת שנבחרה הנהגה טובה שעשתה את עבודתה על הצד הטוב יותר".

אז אחרי 5 שנים שלא היית מעורה בפוליטיקה המקומית מה גרם לך לחזור?

"הרצון הזה לתרום לעיר שלי תמיד היה קיים ולא נעלם. בגדול חזרתי לפוליטיקה כי יש לי רעב גדול לתרום לעשייה בעיר שלי. הרי בזמנו החלטתי להתמודד כי היה לי ברור ששדרות חייבת הנהגה חדשה, הנהגה דינמית וצעירה שתביא דם חדש, אומנם אני לא נבחרתי אבל התושבים חשבו כמוני".

כשראש העיר הכריז על הצבתך כמספר 5 היו רבים שהרימו גבה?

"אני יכולה לספר לך שקיבלתי מספר פניות ממספר סיעות שהתמודדות בבחירות האחרונות בשדרות, ברגע שקיבלתי את ההצעה מראש העיר אלון דוידי היה לי ברור שזה הכי נכון לי לאור העשייה שלו בחמש שנים, מבחינתי את כל השאיפות שהיו לי גם כמועמדת וגם כתושבת העיר, ראש העיר ביצע ועשה מהפכה אדירה ואף יותר ולכן הצטרפתי כדי להיות חלק בעשייה".

ממה היית ממש מרוצה כתושבת העיר?

"אני חושבת שבכל תחומים ראינו מהפכה גדולה. קודם כל אי אפשר להתעלם מהנושא שכולנו דיברנו עליו במערכת הבחירות וזה המצב הכלכלי של העירייה שלא אפשר לה לשלם משכורות בזמן, זה מציאות לא הגיונית וכולנו ראינו כיצד אלון דוידי שינה את המציאות הזאת מהקצה אל הקצה, מגירעון עצום למצב תפעולי נפלא. לזכותו יאמר שהוא הביא לכאן תקציבים, כייף היה לראות את רמת השירות לתושב עולה פלאים, פתאום לא עוד פסולת שמפוזרת ברחוב לאחר שלא פינו, כל תושב ואני ביניהם הרגיש את המהפכה של הניקיון, תיקח את תחום התרבות שהיה מת לחלוטין ותראה מה קרה בחמש השנים האחרונות פשוט תענוג ולכן היה לי ברור שאין שום צורך להחליף הנהגה מצליחה שעשתה באמת מהפכה בכל תחום שתיגע בו, דחיתי כל הצעה אחרת ובחרתי להצטרף לעשייה כדי לתרום ממה שיש לי לתרום".

לא חששת שמקום חמישי לא יהיה ריאלי?

"לא חששתי. המיקום באמת לא העסיק אותי, מהרגע הראשון שקיבלתי את ההצעה ידעתי שאני מצטרפת לרשימה חזקה וטובה של אנשים איכותיים, סמכתי על ראש העיר שהאמין שהסיעה תשיג חמש מנדטים לפחות, סייעתי ככל האפשר שנצליח בבחירות ואני שמחה שהצלחנו"

יכול להיות שהחיבור הזה היה נכון גם ב-2013?

"יכול להיות, בסופו של דבר גם וגם אלון התמודדנו עם תפיסה שיש להחליף את ההנהגה הישנה. מעבר לזה אני יכולה לומר לך שלמרות שהתמודדתי מול היו בנינו יחסים מצוינים כי גם שיתפנו פעולה בהתמודדות שלי לכנסת וגם אנחנו חברים עוד קודם".

 

"לא מוכנים שמשרד השיכון יביא לעיר משפחות חלשות"

בתום הבחירות לאחר שהסיעה של ראש העיר גרפה חמישה מנדטים היה ברור שבמסגרת המו"מ הקואליציוני יהיה קשה לראש העיר להשאיר תיקים נחשקים עבור שותפיו לסיעה אבל הוא הצליח להקים קואליציה כאשר התיקים החשובים נותרו בידי סיעתו. במסגרת חלוקת התפקידים התמנתה עו"ד אלונה רבינוביץ למחזיקת תיק הרווחה מה שהביא אותנו אוטומטית לשאלה אם זה התיק שציפתה לקבל.

תיק הרווחה בדרך כלל אין הרבה קופצים עליו?

"אחרי הבחירות התחילו גישושי ם, נשאלתי מה הייתי רוצה לעשות וכשאמרתי הייתי רוצה לקחת את תיק הרווחה כולם הרימו גבה כי ראשית הרבה חשבו כי זה תיק שגומר אותך מבחינה פוליטית  אבל אני לא חשבתי כך. אין לי רצון להעביר ביקורת על מי שהחזיק בתיק הזה בעשרים השנים האחרונות אבל אני חושבת שזה עניין של גישה,  אין ספק שזה תיק לא פשוט אבל אני אוהבת אתגרים ואני מאמינה שאצליח לתרום את חלקי".

זה תיק שקודמייך לא הצליחו להתבלט בו גם כי צנעת הפרט לא מאפשרת לעשות לזה יחסי ציבור כמו אירועי תרבות במתנ"ס?

"אני מסכימה שמדובר בתיק שקשה לראות את ההצלחות בו כי בתיק חינוך אתה יכול להראות הישגים, בתיק הספורט ובתיק התרבות אבל אני חושבת שיש עשייה מדהימה באגף הרווחה שמתמודד עם לא מעט מקרים לא פשוטים אבל מציע מגוון תוכניות סיוע של פרויקטים שהוא מפעיל. מבחינתי יש עשייה גדולה, המטרה שלי להוסיף עוד רעיונות ולשפר איפה שצריך".

אנחנו שומעים לא מעט טענות על הרווחה, כשנכנסת לתפקיד מה באמת מצאת?

"מה שרואים מבחוץ זה בהחלט לא מה שרואים מבפנים. בשבוע הראשון שקיבלתי את התיק לידי קיימתי פגישת עבודה עם מנהל האגף, עם תקציבאית האגף, סגן המנהל, נתנו לי קצת רקע. אחרי מספר ימים צץ איזה פוסט בפייסבוק שלא הוציא באור יפה את האגף,  למחרת ביקשתי לכנס את כל העובדים בלי יוצא מהכלל. ביקשתי להכיר אחד ואחת מה הם עושים  כדי ללמוד, מה תפקידם, ממש ירדתי לפרטי פרטים ואני יכולה להגיד לך שיש עשייה גדולה שלא רואים ולא שומעים עליה, ולכן גם קיימת סטיגמה שלטעמי עושה עוול לעובדים מסורים שעושים המון למען התושבים, אז נכון שיש מקרים חריגים אבל  אי אפשר לומר שעובדים מחממים את הכיסא ומעבירים זמן".

ספרי על עשייה שהתרשמת לטובה באגף הרווחה?

"אני יכולה לומר לך שיש כל כך הרבה פרויקטים חשובים שאם אין לתושב הרגיל נגיעה אישית הוא לא נחשף. אתה יודע שיש מפעל מוגן לאנשים עם מוגבלויות, מי שאישית לא ביקר שם לא יודע על המקום הזה, למשל מפעל שמעסיק קשישים שמועסקים תמורת שכר, אנשים בני 80 ו-90 מעבירים את היום וזה עושה להם כל כך טוב,  אתה יודע שיש בשדרות מעון מגיל שלושה חודשים עד גיל שלוש שמאפשר להורים עם קשיים לחזור מהעבודה אפילו עד 7 בערב, יש שם עובדת סוציאלית שמעורבת בנעשה שם מהבוקר ועד הערב ויש עוד המון פרויקטים שלא מוכרים אבל לומר שברווחה לא עושים כלום זה בפירוש לעשות עוול כי יש עובדים מסורים שעובדים הרבה מעבר לשעות העבודה ונותנים שעות על גבי שעות כדי לדאוג לאותה משפחה קשת יום".

כמה המציאות הביטחונית מעמיסה על אגף הרווחה?

"זה לא סוד שהמציאות הביטחונית הכבידה כי זה הצריך לתת מענה רחב יותר מכל עיר אחרת אבל המערכת ערוכה לכך גם תקציבית וגם מבחינה כוח אדם, יש את מרכז חוסן שנותן מענה מדהים, בכל פעם שהמצב הביטחוני חריג הם ביחד עם צוותי הרווחה מתייצבים בשטח לתת מענה וגם לאחר מכן. היום יש לנו את כל הכלים כדי להתמודד, אין ספק שמענה טוב מונע מצבים לא נעימים כי כבר נתקלנו בתושבים שהמציאות הביטחונית השפיעה עליהם באופן שלא יכלו לתפקד והתפקוד שלהם בעבודה ירד וזה משליך על המציאות הכלכלית, אנחנו נותנים מענה רחב שמסייע לתושבים לא להגיע למצבי קיצון".

בעבר הלא רחוק, בגלל שהיה בשדרות היצע רחב של דירת עמיגור נתקלנו בתופעה שמשרד השיכון מעביר לכאן אוכלוסייה חלשה. האם התופעה נעצרה?

"זאת סוגיה שמאוד הטרידה אותי ועם כניסתי לתפקיד ביקשתי לשים על זה דגש. אני כמובן אומרת שכולם רצויים בעיר שלנו אבל לא יכול להיות שתהיה מדיניות במשרד השיכון להביא לעיר אוכלוסיות קשות יום בגלל שאין להם מענה בערי המרכז החזקים. תחשוב למשל שמשפחה אחת בעייתית יכולה להעסיק את כל האגף כמו שקורה היום ובשל כך לא להתפנות לעזור לעוד משפחות, יש מקרים שבהם אני מגלה שמשפחה אחת מקבלת תקציב של מיליון שקלים וזה מצב לא הגיוני. אנחנו בשדרות מעדיפים לתת מענה לתושבים הוותיקים שגדלו בעיר, להשקיע את מירב התקציב כדי לעזור להם לעמוד על הרגליים, להשקיע את התקציב הזה בביטחון תזונתי ל-200 משפחות מאשר למשפחה שעוברת לכאן מישוב במרכז הארץ רק בגלל שלא היה דיור. עם כל הכבוד לא ניתן שיהפכו את שדרות עיר מקלט למשפחות חלשות. ראש העיר עשה מאמצים גדולים להרים את הרים, מספיק לנו הבעיות שאיתן אנחנו מתמודדים,משרד הבינוי והשיכון לא צריך להעמיס עלינו עוד ושוב אין לי משהו נגד אותן משפחות. הרשויות שמטפלות בהן מספיק חזקות כדי להתמודד".

האם התופעה נעצרה?

"אני יכולה לומר שהתופעה לא כמו בעבר אבל עדיין קיימת. אנחנו רוצים למגר את התופעה לחלוטין. ראש העיר לשמחתי נרתם למאמץ הזה מול משרד השיכון. אני אומרת יש מספיק ערים חזקות במרכז שישלחו אותם לשם. זו דרישה לגיטימית שלא צריך להתבייש בה".

אילו השלכות יש על האגף כאשר משפחה כזו מגיעה לעיר?

"יש לא מעט השלכות. מגיעה משפחה כזאת למשל לאגף הרווחה שהיא קשה לטיפול, אני עצמי נחשפתי למקרים שהם מגיעים כל יום מספר שעות לאגף וכל האגף אבל כל האגף מתעסק בזה. זה מרתיח אותי מאוד כי יש עוד משפחות שצריך לטפל בהם. בנוסף, את אותה משפחה צריך לשלב במסגרות וזה מזמין מצבים לא נעימים של אלימות, סמים ומה לא לכן אנחנו מבקשים לגדול את התופעה מהשורש. שדרות משקיעה המון כדי להתקדם ואז בא משרד השיכון ומוריד אותנו למטה, אם זה המצב אני מעדיפה שלא יהיו לי דירות של עמיגור, הדירות הללו אם כבר צריכות להיות מיועדות למשפחות משדרות שיש להם קושי אמיתי להשיג דיור".

מה תרצי לשפר באגף הרווחה?

"לפני הכל החלטתי להוסיף יום קבלת קהל וזאת כחלק מהתפיסה העירוני שיש בשדרות בכל מה שקשור לשירות לתושב. במקביל לאור האירועים האחרונים החמורים שבהם עובדים קיבלו איומים וזה לא היה רחוק להסתיים באלימות קשה אנחנו מוסיפים מאבטח נוסף. אנחנו כמובן ניכנס לכל תחום ונבדוק נקודתית מה אפשר לשפר בכל תחום ותחום ובכל מתוך מטרה אחת  שאגף הרווחה שבאמת עושה עבודת קודש ימשיך לתת את המענה הכי טוב שאפשר לתושבים".

 

לכתבה הבאה:

תעלומת המים

דו"ח מבקרת עיריית שדרות לשנת 2017 חושף לא מעט בעיות בהתנהלות משק המים העירונית, בין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.