יום שני , 22 אפריל 2019
דף הבית / ספורט / כדורגל / מחלקת הנוער בכדורגל של שדרות ע"ש עמנואל מורנו ז"ל
עמנואל מורנו ז"ל עם גבו למצלמה. תמונתו עדיין אסורה לפרסום.
עמנואל מורנו ז"ל עם גבו למצלמה. תמונתו עדיין אסורה לפרסום.

מחלקת הנוער בכדורגל של שדרות ע"ש עמנואל מורנו ז"ל

ילדי מחלקת הנוער בכדורגל של "מכבי שדרות" יזכו לשאת על חולצתם את שמו של קצין סיירת מטכ"ל, סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, אשר נהרג בסיומה של מלחמת לבנון השנייה. ראש העיר, אלון דוידי: "עמנואל היה איש בעל ערכים רבים, מלח הארץ שילדי שדרות יכולים ללמוד רבות מדמותו"

 ביוזמה של מנכ"ל עמותת "מכבי" שדרות, אמיר אוחנה, ובאישורם של בני משפחת מורנו, הוחלט השבוע לקרוא למחלקת הנוער בכדורגל של "מכבי שדרות" על-שם סא"ל עמנואל מורנו ז"ל. ההחלטה התקבלה ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה והטרור. בשנותיו האחרונות התגורר מורנו במושב תלמים, הסמוך לשדרות.

עמנואל יהודה מורנו, עלה בגיל שנה מצרפת לישראל, גדל בירושלים, למד במכינה הקדם-צבאית בעלי והתגייס לצה"ל ב-1990. עמנואל התנדב לשרת בסיירת מטכ"ל. במשך 17 שנים שירת בתפקידים שונים, כולל שירות בשב"כ, למד משפטים במרכז הבינתחומי הרצליה, והשתתף בפעולות רבות למען ביטחון המדינה. מבין עשרות הפעולות החשאיות שבהן השתתף, ואת חלקן אף הוביל, הותרו לפרסום שתיים – ב-1994 השתתף במבצע "עוקץ ארסי", שבמהלכו נחטף מוסא דיראני מביתו שבלבנון. בשנת 2003 פיקד על מבצע לחילוץ נהג המונית אליהו גוראל שנחטף בידי פלסטינים והוחזק במרתף בביתוניא. בסיירת התקדם במעלה הדרגות והתפקידים, היה מפקד פלגה והגיע לדרגת סגן-אלוף. מורנו קיבל צל"ש אלוף על פועלו מראש אמ"ן דאז, האלוף במיל' עמוס ידלין.

לימים, התגורר מורנו במושב תלמים הסמוך לשדרות. ב-2006, עם כניסתה של הפסקת האש במלחמת לבנון השנייה לתוקף, הוביל מורנו כ-100 לוחמים בפעולה באזור בעלבכ, כשהם מחופשים לחיילי צבא לבנון ומוסקים במסוקי יסעור. הידיעה על בואם דלפה ובדרכם חזרה נתקל הכוח במארב של חזבאללה ומורנו, שישב בג'יפ, נפגע ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן. הוא נטמן בהר הרצל שבירושלים והוא החייל היחיד בצה"ל שתמונתו אסורה בפרסום גם שנים לאחר מותו בשל הפעולות בהן לקח חלק. עמנואל הותיר אחריו אישה ו-3 ילדים.

במהלך השנים רשויות מקומיות רבות בארץ הוקירו והנציחו את עמנואל מורנו בדרכים שונות וכעת עיריית שדרות עושה זאת, עם קריאת מחלקת הנוער בכדורגל בעיר על שמו. במחלקת הנוער של שדרות משחקים כ-150 ילדים ובני נוער ב-7 קבוצות בליגות ילדים ונוער. מאמני הקבוצות הנם מאמנים מוסמכים והילדים משחקים בליגות הסדירות של ההתאחדות לכדורגל.

"עמנואל דמות ערכית ממעלה ראשונה, היה סא"ל בסיירת מטכ"ל, דמות שניתן ללמוד מפעולותיה המון", אמר מנכ"ל עמותת "מכבי" בשדרות, אמיר אוחנה. "שוחחתי עם אשתו של עמנואל, מיה, שמאז פטירתו, נישאה בשנית, וקיבלתי את אישורה ולאחר מכן קיבלתי את אישורם של הוריו. המטרה שלנו היא לתת לילדי העיר ערכים וללמד על המורשת של עמנואל". אוחנה סיפר, שההורים התרגשו מאוד מהרעיון ושאביו של עמנואל, שלמה אילן, אמר בעבר: "כולם יכולים להיות עמנואל".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "עמנואל מורנו ז"ל היה איש עם ערכים, אדם שפעל רבות למען המדינה וביטחונה והגן על אזרחיות ואזרחים רבים וכמובן על חייליו ביחידה. מותו נצרב אצל כולנו, משפחתו מתגוררת סמוך לשדרות וכל אפשרות שניכרת בידינו להנציחו ולהוקיר את זכרו היא מבורכת. אנו נדאג שילדי מחלקת הנוער בשדרות יכירו את דמותו ומורשתו של עמנואל ומאמינים שילדים מהמחלקה אף ילכו בדרכו ליחידות מובחרות". עוד הוסיף דוידי: "אני מודה לאמיר מעמותת מכבי שהוביל את הרעיון ולמשפחת מורנו היקרה שאישרה לנו לקיים יוזמה זו".

מחזיק תיק הספורט בעירייה, אביאל בן-זיקרי: "מדובר בצעד מבורך מאוד לקרוא למחלקת הנוער המפוארת שלנו על שמו של עמנואל מורנו ז"ל, קצין בכיר ואיכותי שהגן, בין השאר, גם על העיר שדרות ותושביה".

לכתבה הבאה:

הנה זה מגיע: קרב העלייה לליגה א'

התרגשות גדולה אצל מוליכת ליגה ב' דרום ב' מכבי ציון שדרות לקראת המשחק אחר הצהריים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.