יום שני , 16 יולי 2018
דף הבית / כללי / מצאתי את הדרך הנכונה להיות דתייה מאמינה ולעסוק במוסיקה

מצאתי את הדרך הנכונה להיות דתייה מאמינה ולעסוק במוסיקה

אם הילד שלכם התמכר לשיר ששמע בגן הילדים ומזמזם לכם אותו בבית יתכן מאוד וזה לא רק עוד אחד משירי נעמי שמר ואהוד מנור אלא גם אחד משיריה של המוסיקאית והיוצרת משדרות בת אל צברי שבאמתחתה כבר 17 דיסקים. על השילוב בין הדת למוסיקה, בין השירה לשמירה על צניעות, המעבר מירושלים לשדרות והעשייה המוסיקלית בראיון מיוחד.

כשעוד הייתה בחיתוליה זיהו הוריה של בתאל צברי את החוש המוסיקלי שלה ומאז שהיא זוכרת את עצמה המוסיקה הייתה חלק בלתי נפרד מחייה. "מאז שאני מכירה את עצמי אני חיה ונושמת מוסיקה, ההורים שלי סיפרו שכבר שהייתי תינוקת הייתה מגיבה באופן מיוחד למוסיקה, בו נאמר הם  זיהו את החוש המוסיקלי" היא מספרת בחיוך, "המוסיקה אצלי קיבלה ממש את המפנה בכיתה ד' שההורים שלי ראו שכבר יש ל כנראה פוטנציאל מעבר לרגיל, שהחיבור למוסיקה מאז היותי קטנה לא מקרי, הם רשמו אותי לשיעורים פרטיים אצל מורה לפסנתר ואחרי חצי שנה היא גילתה בעצם שאני לא קוראת תווים אלא לפי מה שהיא אומרת לי אני מנגנת, בשלב מסוים היא אמרה להורים שלי שאין לי מה לחפש אצלה בשיעורים כי אני לא קוראת תווים, "יש לה משהו מולד" ומאז בעצם למדתי הכל באופן עצמאי".

אני פוגש את צברי בדירתה המטופחת בשכונה של בנייני רכבות שמורכבת מאוכלוסייה משולבת, דתיים וחילוניים כאחד. היא מתגוררת יחד עם בעלה אבירם, פעיל קהילתי נמרץ, שני בניה ו"בת" משפחה נוספת שאימצו לחיקם באהבה גדולה. כיאה למוסיקאית מוכשרת בסלון הבית תמצאו פסנתר, בחצר הבית אולפן הקלטות מקצועי חדש שבו מעתה היא גם תוכל להקליט את יצירותיה וגם לבצע הקלטות עבור אחרים לכל מטרה. "עברתי עם המוסיקה תהליך ארוך, בכל שלב למדתי לנגן על כלי אחר אם זה פסנתר, דרבוקה, גיטרה, חליל ואקורדיון, עד עכשיו עבדתי באולפנים אחרים ביניהם עם צפריר יפרח המוכשר והמקסים, כעת אני ממש מתרגשת לעבוד במקום משלי ולהמשיך ליצור מוסיקה".

חלוצת המגזר

אם יש לכם ילד בגן ילדים דתי ואולי אף חילוני סבירות לא קטנה שבחלק האומנותי בגן שבו לומד הוא רוקד ושר לאחד משיריה של היוצרת בתאל צברי משדרות שהפכה לסיפור הצלחה של ממש בעולם המוסיקלי של גני הילדים של ממ"ד,  לאחר שכבר הוציאה לאור לא פחות מ-17 דיסקים ובהם למעלה מ-180 שירים ויצירות, מרביתם מקוריות חלקם חידושים לשירים שכולנו גדלנו עליהם כמו שירי חנוכה. אגב חנוכה, ארבעה חודשים לפני חג האורים כבר יש ביקוש אדיר לתוכנית האומנותית החדשה שהכינה "מהימים ההם לזמן הזה!", לשם ביצוע ההפעלה מקיימת צברי מספר השתלמויות לגננות בכל רחבי הארץ וזוכה לפרגון וביקוש גדול.

צברי (33) נולדה וגדלה בירושלים אבל לפני 14 שנים בין השירות הלאומי לחתונה עם בעלה מצאה עצמה מגיעה לשדרות. "אחרי שסיימתי תיכון הגעתי להבנה שאני רוצה מאוד לפתח את התחום המוסיקה וללמד ילדים בגנים, בשלהי השירות הלאומי שלי בגן ילדים הבנתי שאני ממש רוצה את זה,  התחלתי ללמוד ואז הכרתי את בעלי, מצאתי את עצמי נוסעת כל יום מירושלים לב"ש שם התחלתי גם לעבוד ואיכשהו שהתחתנתי מצאתי את עצמי בשדרות, בהתחלה לא הכי התחברתי למקום, אמרתי לבעלי מקסימום שנה וקצת אנחנו לא פה" היא נזכרת השבוע, "אחרי שנה וחצי הכל השתנה, שדרות בדיוק גם התחילה לחטוף טילים ולמרות זאת אמרתי לבעלי אני לא חוזרת לירושלים ולא זזה משדרות, התחברתי לאנשים, למשפחתיות של שדרות, יש כאן סוג אחר של אנשים ממרכז הארץ וכל מי שאומר לי היום איך עזבת את ירושלים, אני עונה להם תשובות על שדרות וכמה שיש בה יתרונות ובסך הכל גם מבחינת הקריירה אני מאוד מרוצה ממה שקרה לי מאז שהגעתי לעיר".

בשדרות היא חברה למוסיקאי והיוצר צפריר יפרח ויחד איתו הפיקה עשרות שירים. במסגרת החברה שהקימה "בראש צעיר"  היא מעבירה הרצאות וסדנאות מוסיקליות מטעם רשויות מקומיות, מכללות ומתנסים, מפעילה ומפיקה מסיבות סיום, מפעילה ומפיקה אירועי שיא בשיתוף עם מתנסי"ם ורשויות מקומיות.

איך בכלל נולד הרעיון ליצור מוסיקה ולבנות תוכניות לגני הילדים?

"לא חשבתי לעשות עם כל מה שלמדתי יותר מדי,  פשוט למדתי להנאתי וניגנתי, גם את האמת לא ממש ידעתי מה אני יכולה לעשות עם זה,  יום אחד אחי הגדול שאל אותי "מה את חושבת לעשות עם החיים שלך", אמרתי לו "וואלה לא ממש יודעת", אז הוא המשיך "תגידי מה את אוהבת" אז אמרתי לו "אני אוהבת ילדים ומוסיקה" אז אומר לי תיהי ריתמיקאית וממש התחברתי לרעיון ללמד ילדים קטנים באמצעות תנועה ומקצבים מוסיקליים, אפשר לומר שאימצתי את ההצעה של אחי בכל הכוח ומאז למעשה התפתחתי ואני עוסקת בכל מה שקשור לעולם הילדים בגני הילדים".

חשבת אז שזה יכול להצליח, שתוציאי 17 דיסקים?

"לא חשבתי לרגע שזה יגיע למימדים גדולים של הוצאת 17 דיסקים ואת זה אני חייבת לבעלי אבירם שהוא המניע שלי לכל מה שאני עושה, הוא הבין מהרגע הראשון שיש כאן פוטנציאל ודחף אותי לעסוק בזה. אני בהתחלה אמרתי לעצמי כתבתי והלחנתי המון שירים אבל אני אביא את זה לגנים שאני עובדת בקטנה לא תיארתי לעצמי שזה יגיע למשהו גדול ושבהמון גנים במסיבות ישירו את השירים שלי ויעשו הפעלות שבניתי את התוכן והתפאורה".

ההחלטה להתמקד במגזר הדתי הייתה טבעית לאור העובדה שאת דתייה?

תוך כדי עשייה מוסיקלית הגעתי להבנה שבעצם אין שירים למגזר הדתי-לאומי, כאילו יש שירים לחרדים, יש שירים לחילוניים אבל המגזר הדתי-לאומי נופל איפשהו ביניהם והחלטתי שאני הולכת לשנות את זה. התחלתי לכתוב שירים בשביל העבודה שלי ולאט לאט התחלתי להוציא את זה החוצה,  זה התגלגל לכך שנכנסתי לחברת "דורימי" שם במשך חמש שנים הוצאתי חמישה דיסקים כשחלק מהשירים הפכו מושמעים במגזר, זה עשה לי המון כייף ונתן לי מוטיבציה להיפתח לעוד מקומות".

ונפתחת לעוד מקומות?

"כשהתחלתי לכתוב ולהקליט אומנם באתי עם מטרה לייצר שירים לציבור הדתי-לאומי אבל כל מי ששומע את שירי הילדים מבין שהשירים מכוונים לכולם גם מבחינת העיבודים, הדגש כמובן הוא על ערכים, לא משהו דתי מדי, כך שכל אחד יכול להתחבר כמו למשל לשיר "זזים עם הזומבה" של הפרויקט 'שרי וברי' שכתבתי והלחנתי, זה לא שיר דוסי אומנם אבל יש בו המון ערכים, חשיבות של חברות וכו…".

מצאת עוד נשים דתיות כמוך שעוסקות בתחום?

"כשהתחלתי לעבוד על המוסיקה גיליתי שאין למעשה הרבה יוצרות דתיות לגיל הרך,  יוצרות לגיל הרך יש כמובן מלא, היום המצב השתפר אבל עדיין אני חושבת שאני היחידה שיוצרת מוסיקה למגזר הדתי לאומי"

יש התעניינות מעוד מגזרים?

"המון המון גננות חילוניות מגיעות אליי שזה בעיני המטרה הראשונה שלי להגיע לכולם, אני רוצה שאנשים יצאו כבר מהסטיגמה של החרדים והדתיים שרק רוצים להטיף לדת, כמעט ואין לי שירים של מצוות כדי שאני גם אוכל לגעת באחרים, לשיר על ערכים "ואהבת לרעך כמוך" זה לא פחות חשוב ואני מאוד משתדלת שהמוסיקה שלי תיגע בכולם, באמונה וערכים שאני חושבת שיש לכולם לא משנה אם אתה דתי או חילוני".

קול באישה

כשגדלה והתבגרה על אף העובדה שבאה מבית דתי היא לא וויתרה על קריירה מוסיקלית- רק בדרך אחרת שתכבד את המקום שממנו היא באה ולא היא לא מתכוונת לפתוח את הדיון ההלכתי המוכר והידוע של  "קול באישה ערווה" הנתון לפרשנות  אבל בהחלט מרגישה שבאמצעות המוסיקה היא מגשרת בין העולמות השונים והכי חשוב מעבירה מסרים של ערכים.

"עם השנים פיתחתי גישה משל עצמי שהכנסתי לכל הדיסקים" היא מספרת ומעוררת מעט תהיה בהמשך התשובה שהיא מספקת, "אני משלבת יצירות ושירים שאת רובם מבצעים זמרים וזמרות שאני מארחת, חלק מהשירים אני כמובן מבצעת למרות שזה הצד הפחות חזק שלי כי הקול שלי מוגבל בגבהים" מאחר והקמתי עסק להדרכות והשתלמויות לגננות  אז ביצירות המוסיקליות שחלקם אני גם מחדשת אני הופכת אותם למשהו שיהיה קל לגננות או מורים למוסיקה להפעיל את הילדים".

יש סיבה מיוחדת שאת לא מבצעת את כל השירים?

"קודם כל הקול שלי הוא טנור וזה אומר שזה קצת קשה לילדים וכשאני מבצעת שיר מאוד קשה להם להגיע לטון שלי, כשאני מחברת שירים אז אני מביאה להקלטות זמרות נערות מוכשרות שהקול שלהן מתאים יותר לעבודה עם ילדים".

ועד כמה עניין "שירת נשים" משפיע?

"העובדה שאני לא מבצעת את כל השירים בדיסקים שלי לא נובעת משירת נשים או משהו כזה, פשוט מאוד כדי להתחבר יותר לילדים רצוי קול מתאים,  אני שרה פה ושם או בקטעי קריינות, חוץ מזה שאני מעדיפה יותר להיות מאחורי הקלעים, להביא את עצמי לידי ביטוי ביצירה ולתת לאחרים להביא את הכישרון שלהם לידי ביטוי"

ובכל זאת כמה זה מגביל העובדה שאת דתייה ועוסקת במוסיקה?

"תראה מראש לא הייתה לי מטרה להיות זמרת כך שאני לא עושה משהו נגד ההלכה, אני עושה את זה לנשים וילדים בלבד אז אני משתדלת שזה כייפי ותמים. אני עוסקת במוסיקה לא ממקום של "אסור", אני חושבת שמצאתי את הדרך הנכונה להיות דתייה מאמינה ולעסוק במוסיקה ולעשות את זה בצורה הכי צנועה ומכבדת שאפשר. לגבי העניין ההלכתי  יש מעין היתר כשאתה שומע בדיסק ולא זמרת שרה בחי אז אין בעיה עקרונית שזה ישמע".

אם את מעבירה הפעלה בגן דתי, איך אמורים לנהוג האבות?

בגני הילדים יש מן הסתם מסיבות והורים באים אבל אני לא רקדנית שמבצעת ריקוד, בסך הכל מפעילה שמעבירה הפעלות מאוד ערכיות לילדים ולא רואה בזה שום פסול.  בסופו של דבר מי שמעביר את ההפעלה צריך להיות הכי שקוף, בעצם הילדים הם העיקר הם הבמה ואז גם אם אני רוקדת אף אחד לא שם פוקוס עליי כך שאין באמת שום בעיה עם זה.

את מסופקת מהתוצאה? איך זה מרגיש לשמוע ששירים שלך מתנגנים בגני הילדים?

"תשמע קודם כל זה מרגש מאוד לראות ילדים שרים ורוקדים שירים שאני ייצרתי. הרבה שואלים אותי איזה שיר שלך אנחנו מכירים אני לא ממש יכולה להסביר כי רק בגן אפשר לשמוע את זה והרבה ילדים יודעים לומר ולשיר את השירים שאין להם אותם בבית. לאחרונה הייתה מסיבת סיום והיה שיר שהילדים ממש התחברו אליו אבל אחרי שהסתיימה מסיבת הסיום הם הפסיקו לשמוע ובעצם השיר נעלם,   לכן לאחרונה הגענו למסקנה שצריך שהשירים יהיו גם להורים בבית ובקרוב יוצא לחנויות דיסק אוסף שלנו עם כל השירים שהרבה ילדים שאני מכירה שהם בגיל 3 ו-4 יודעים לשיר".

לכתבה הבאה:

ראש הממשלה נפגש הבוקר בשדרות עם ראשי רשויות מעוטף עזה

עקב הביקורות הרבות ותחת איפול תקשורתי כבד, הגיע הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשדרות ונפגש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.