יום שני , 16 ספטמבר 2019
דף הבית / ספורט / כדורגל / "נהנה מכל רגע בשדרות": מאמן שדרות עופר טלקר בריאיון

"נהנה מכל רגע בשדרות": מאמן שדרות עופר טלקר בריאיון

בקיץ האחרון קיבל כדורגלן העבר והמאמן בהווה עופר טלקר לא מעט הצעות מהליגות הגבוהות אבל דווקא ההצעה שהגיעה משדרות קרצה לו ואחרי חצי עונה הוא מאושר מהצעד שעשה. בראיון מיוחד ל'דין וחשבון' הוא לא יוצא בהצהרות מפוצצות ומבקש להמשיך לשמור על צניעות, מדבר על כבוד המאמן שכבר לא קיים במרכז הארץ ומסכם סיבוב ראשון מוצלח.

"כשאתה נוסע כל הדרך לעבודה ומחייך, זה משהו שקשה למצוא היום" מסכם במשפט אחד מאמן מכבי 'ציון' שדרות עופר טלקר את התהיות שלי באשר לנסיעות שהוא נאלץ לעשות מספר פעמים בשבוע ממרכז הארץ עד לדרום לשדרות כדי לאמן את הקבוצה מליגה ב' דרום ב', אבל טלקר, כוכב העבר בליגת העל והנבחרת ישראל שעבר לא מעט בכדורגל הישראלי, עושה את זה נטול אגו, נטול פוזה, באהבה גדולה והוא לדבריו נהנה מכל רגע. "האימונים יחסית בשעה מאוחרת, שבע וחצי אבל תאמין לי שבשעה עשר ורבע אני כבר בבית. כמו שאמרתי קודם לא כולם עובדים בעבודה שהם אוהבים, אנשים לפעמים עובדים בעבודה כדי להתפרנס, אני עושה את העבודה שלי כי זאת אהבת חיי".

בכל זאת הרבה שואלים את השאלה מה גרם למאמן כמו עופר טלקר לרדת לאמן בליגה ב'?

"אני מוכרח להודות, בהתחלה כשהיה דיבור על שדרות, לא חשבתי שיש לזה סיכוי בכלל כי היו לי הצעות מליגות לאומית ו-א'. אבל כשהגעתי לעיר שדרות קרה משהו מיוחד, גם בחיבור עם האנשים שאני חייב לומר מדהימים אחד אחד, משהו אמר לי בלב תלך על זה. התעקשתי לחתום לשנתיים כדי שאנשים לא יחשבו שבאתי לעשות סיבוב וללכת  אלא חשובה לי הדרך ואני חושב שרואים  כבר את הדרך והיא דרך טובה ולא חשוב כרגע כיצד תסתיים העונה. אני מאמין מאוד במקום הזה, ברצון של ראש העיר לעשות משהו טוב בכדורגל המקומי, להפוך אותו למקור גאווה".

טלקר בן ה-45 נחשב עד היום לאחד המגנים הימניים הטובים  שצמחו בישראל, את הקריירה שלו הוא התחיל בעירוני אשדוד אותה אגב לפני שבועיים עם שדרות, את הפריצה הגדולה עשה במדי הפועל חיפה בה שיחק 7 עונות  וזכה איתה באליפות היסטורית. בהמשך שיחק 4 עונות במדי בית"ר ירושלים,  עונה אחת במכבי נתניה ועונת הפרישה שלו במדי הפועל כפ"ס עת שיחקה בליגת העל.  את קריירת האימון פתח כעוזר מאמן מכבי הרצליה מהליגה הלאומית, בהמשך התמנה למאמן, אחרי מספר עונות בליגה הלאומית החליט בקיץ האחרון להגיע לשדרות.

"אחד הדברים שהרגשתי שאיבדתי קצת באזור המרכז וראיתי מאוד בשדרות זה את כבוד המאמן, זאת אומרת באו ואמרו לי הקבוצה שלך, רק אתה מחליט, אתה קובע את השיטה, את המשמעת פשוט הכל וזה מאוד מאוד היה לי חשוב, קצת להחזיר את כבוד המאמן שהלך לאיבוד בכדורגל שלנו. וכאן בשדרות אני נהנה מכל רגע ושמח לראות תושבים שנהנים ומפרגנים".

כמה לדעתך כדורגל חשוב בעיר כמו בשדרות?

"אני חושב שכדורגל בכל העולם הוא כלי הכי יעיל מבחינה חברתית-קהילתית, הוא מקדם חינוך ותרבות ועוד מלא דברים. בעיר כמו שדרות שמתמודדת עם מציאות ביטחונית מורכבת, כדורגל זה בהחלט מפלט נהדר להתמודדות. ברמה המקצועית אני מוכרח לומר שאני מכיר את הכדורגל מלמטה, אני צמחתי שם ויודע כמה זה חשוב. אני גדלתי  בעירוני אשדוד ועליתי איתה שלוש ליגות ברציפות עד ליגת העל זאת אומרת אני מבין את המקום הזה, מודע למצוקות של אנשים, לחשיבות של הכדורגל עבור שדרות ולכן אולי אנשים שומעים את השם 'טלקר'  שכאילו בא מלמעלה אבל אנשים צריכים להבין שאני מחובר מהלב שלי לתהליך לכן כשאני חושב על הישגים עם הקבוצה זה הרבה יותר מרגש מאימון של קבוצה בליגה לאומית".

בוא נדבר על הקבוצה מקצועית. סיימתם סיבוב ראשון ואתם חזק בתמונת העלייה?

"אני לא אוהב לצאת בהצהרות כי אנחנו באמצע תהליך.  אני מאמין מאוד בפשטות ובצניעות וזה הסוד של הקבוצה שלנו. אני כל הזמן דואג להוריד את השחקנים לקרקע ודורש מהם לשמור על צניעות. הרי למה חתמתי לשנתיים, זאת אמירה גם של מאמן גם של מועדון שרוצים להתוות דרך ועליית ליגה זה לא הדבר העיקרי, אנחנו אומנם בצמרת ובהחלט נחשבים בין שלוש הקבוצות הכי טובות בליגה אבל עדיין לא מדברים על עלייה ושום דבר כי זה רק יכול להרוס לנו ואני אומר את זה מניסיון ולי הכי חשוב לשמור על חדר ההלבשה שיישאר שמח וחברותי כמו שהוא היום".

אבל באופן טבעי הצלחה והחתמה של שחקנים כמו מיכאל קריטבה מעלה את הציפיות?

"אני מזכיר לך שאת רוב העונה עשינו בלי שחקני חיזוק, עם השלד שהתחיל איתנו ורק בדרך התחלנו להוסיף שחקנים איפה שחסר, את ההישגים של העונה הקבוצה עם השלד שהתחיל וכשחשבנו שיש צורך עוד לחזק אנחנו עושים את זה נקודתית בלי רכבת של כוכבים".

האמת שהייתה באמת ציפייה שתביא איתך כוכבים לקבוצה?

"אני גם שמעתי בתחילת העונה את החשיבה שאני צריך להביא איתי כוכבים אבל זו לא הדרך הנכונה. שמעתי שבעונה שעברה כולם הגדירו את הקבוצה שנבנתה 'גלקטיקוס'  וכל מיני שמות מפוצצים וזה התפוצץ בפנים. אני שוב אומר, מאמין בצניעות ופשטות ואני חושב שצירפנו שחקנים איפה שצריך, כמו שבנינו את הקבוצה ככה אנחנו בונים את הציפיות".

ראינו שהקבוצה מנצחת משחקים גדולים ואז מאבדת נקודות נגד לוד ומפסידה בנתיבות, איך אתה מסביר את זה?

"בליגה הזאת צריך להתייחס לכל משחק לגופו , אני אתן לך דוגמה למשל לוד שיחקו נגד כסייפה עם שישה שחקני הרכב חסרים ועוד שני מורחקים, אנחנו ניצחנו את אילת 7:0 ואילת ניצחו את ב"ש שהיא קבוצה מאוד חזקה 3:2. זאת אומרת כל משחק הוא לגופו, כל משחק מתפתח אחרת. ראינו גם את נתיבות מנצחת בקרית מלאכי ואת מודיעין מנצחת בדימונה. זה היופי בכדורגל. אי אפשר לעשות השוואה איך אתה לא ניצחת את הקבוצה ההיא שקבוצה אחרת ניצחה וזה לא יגמר לעולם. אתה יכול לשחק נגד קבוצה תחתית ובדקה הראשונה לקבל כרטיס אדום וכל המשחק הלך לך".

כיצד יראה הסיבוב השני?

"לדעתי הרבה יותר קשה מהסיבוב הראשון כי פשוט כל הקבוצות מתחזקות, קבוצות התחתית שרוצות להישאר בליגה וקבוצות הצמרת שרוצות לעלות. מעבר לזה שיטת הפליאוף בליגה ב' הופכת כל משחק למשחק חשוב, אין משחקים קלים ואנחנו נצטרך לעבוד מאוד קשה כדי להמשיך לאסוף את הנקודות".

מה יכריע בצמרת הליגה?

"אין משחקים קלים ולמרות שאנחנו עשינו תוצאות די טובות וחזקות מול  קבוצות הצמרת אני עדיין חושב שהמשחקים  בסיבוב השני נגד הקבוצות מהחלק התחתון הם אלה שיכריעו ומבחינה מנטאלית העבודה הקשה היא הרבה יותר במשחקים האלו כי נגד אשדוד  אני יכול לומר לך לא דיברתי יותר מ-2 דקות בחדר כי ראיתי שכל השחקנים אש, החוכמה זה להביא את השחקנים לרמה כזאת של ריכוז למשחקים נגד קבוצות התחתית".

במחזור האחרון הקבוצה שיחקה נגד קבוצה ביתית מאוד שיכון המזרח וזה הלך קשה?

"שבוע קודם ניצחנו את העירוני אשדוד 3:0 ואני אומר לך שהניצחון נגד שיכון המזרח הרבה יותר מתוק, מכיוון שהקבוצה קפצה מדרגה, הסימפטום של המשחק שאחרי המשחק הגדול הוא ידוע, שחקנים מגיעים כשהם בעננים ופה כל כך שמחתי כי העבודה המנטאלית באה לידי ביטוי בסבלנות של השחקנים. מחצית ראשונה הייתה מאופסת והיה כייף לראות את השקט של הקבוצה למרות הלחץ להבקיע גול שאגב היה באווירה מתחילת המשחק ומי שעובד קשה מקבל בסופו של דבר את השכר".

אנחנו רואים שהרבה קבוצות באות להסתגר נגדכם?

"נכון לרגע זה שדרות  נחשבת לקבוצה שהיא מטרה, מחכים לה, מתרגשים לקראתה, עובדים טקטית לקראתה,  אתה עולה למשחק ורואה איך שכבר מכירים את השמות של השחקנים שלנו וזה מגדיל את הקושי שלנו להתמודד אבל זה העבודה שלי כמאמן עם השחקנים באימונים".

המערך המשמעותי של הקבוצה זה משחק ההגנה שספג רק 7 שערים, אני זוכר שבתחילת העונה דיברת על הרצון קודם לבנות קבוצה חזקה בהגנה?

"קודם כל אל תשכח שאני הייתי שחקן הגנה ובאתי מתוך אימוני הגנה ואני מאמין בזה בצורה בלתי רגילה ולכן הדבר הראשון שבאתי ודרשתי בקבוצה שלי זה את משחק ההגנה, כולל שחקני ההתקפה המוכשרים שלנו, אין שחקן אצלנו שלא עושה הגנה, שחקן שלא עושה הגנה יושב בחוץ. אין ספק שזה הסוד של הקבוצה. ברגע שנפסיק לעשות את זה, נפסיק לשחק טוב. השוער שלנו בהרבה משחקים כמעט ולא נופל על הרצפה וזה תוצאה של המון עבודה באימונים".

מילה לסיום?

"שנמשיך לעבוד קשה ולבוא צנועים לכל משחק. אני מאמין בשקט שיש לנו בקבוצה ומבקש מהשחקנים להמשיך לדבר רק במגרש. דבר נוסף לתושבים בשדרות אני קורא להמשיך ולהגיע. אגב, אני לא אחד שאוהב להתראיין, הסיבה שאני עושה את זה בעיקר כדי לשתף את הקהל שלנו שנותן לנו דחיפה אדירה".

 

לכתבה הבאה:

ליגה ג': הפועל שדרות ואופקים-מרחבים העפילו שלב

הפועל שדרות ניצחה במשחק הפכפך את מטה יהודה, אופקים-מרחבים ניצחה  את הפועל חורה. מחר (שני) …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.