יום שבת , 23 מרץ 2019
דף הבית / מגזין / "סיעת ש"ס בראשותי תשיג לפחות 3 מנדטים"
דורון טקטוק. צילום: אורי גבאי
דורון טקטוק. צילום: אורי גבאי

"סיעת ש"ס בראשותי תשיג לפחות 3 מנדטים"

 דורון טקטוק התבגר. הכוונה היא לא לגיל אלא לראייה הרחבה של המצב הנתון. אם עד לפני שנתיים היה טקטוק נעזר ברב אורן מלכה בכל שאלה או בעיה, היום הוא נמצא לבד במערכה וקיבל לידיו סמכויות נרחבות גם מבחינה מקומית וגם מבחינה ארצית.

אנחנו נפגשים בשעת ערב מאוחרת במשרדי "דין וחשבון" כאשר טקטוק מגיע היישר מהעבודה בבית שמש. טקטוק מגיע מוכן לראיון ומיד מתחיל לספר על העשייה שלו לאורך הקדנציה. "הקדנציה עדיין לא הסתיימה אז קשה לסכם, אבל בכל זאת הייתה עשייה מרובה כפי שלא הייתה מעולם" הוא מסביר ומפרט על שיטת העבודה שלו. "לפני כל תקציב אני בונה תוכנית עבודה תוך פניה לכל הגורמים ומתחילים לתכנן את הפעילויות לשנה הקרובה – בתי ספר, כוללים, בתי כנסת או תושבים שרוצים עזרה תורנית, אני בונה מתוך הסל שלי תוכנית שנתית לכל השנה. הגעתי ככה לכל המגזרים ובמיוחד לחבר'ה שלנו שאף פעם לא קיבלו את העזרה הזאת. בהתחלה המגזרים היו מפולגים מאוד והצלחתי לאחד את כל המגזרים. זיהיתי את הצרכים שיש לכל מגזר ועזרתי באופן נקודתי, אין אצלי את הקטע של רשימות חיסול או היסטוריה, הגעתי לכל אחד ואחד ועזרתי לו ואני רואה היום תוצאות של חיבור של כלל האוכלוסייה וכמובן אחדות, שזה מה שחשוב לי יותר מהכל".

יש נושא מסויים שקידמת במהלך הקדנציה ואתה גאה בו, משהו שממש ראוי לציון?

"נושא התמיכות למוסדות, משהו שלא היה כאן 20 שנה. גם בזה שהצלחתי להביא לשוויון בין אברכים לסטודנטים, גם אברך שיושב ולומד כל היום יהיה שווה ערך לסטודנט. לקחנו את האברכים מכל המגזרים ונתנו להם את אותו הסכום בצורה הוגנת ושווה. הקריטריון היה שהם לומדים בכוללים ותושבי שדרות, כמו שהיום לסטודנט תושב שדרות מגיעה בצדק עזרה אז גם לאברכים מגיע. באופן כללי בתחום הדת והפעילות התורנית שאני מייצג אפשר לומר שאני מרוצה מאוד. בעיקר מהשילוב כוחות והשיתוף פעולה עם עמיתי ראש העיר אלון דוידי שנרתם לכל הצרכים המשתנים ואני לא פחות מרוצה מהאידיליה הייחודית ביני לבין סגני ראש העיר מר מיכאל אמסלם ומר אלעד קלימי למען כלל תושבי שדרות".

היו כאלה שערערו על מה שאתה אומר, שלטענתם היה ניתן להשיג הרבה יותר?

"זו טענה מוכרת, אבל יש כאלו שחיים ב'נדמה לי' כי באמת איפה הם היו עד היום? לא ידוע לי שבמשמרות האחרונות שלהם היה מלגות ותמיכות. דבר נוסף יש מה שנקרא 'תפסת מרובה לא תפסת – תפסת מועט תפסת דהיינו' כשאתה בא לחולל שינוי הוא צריך להיעשות בהדרגה ולא בקפיצה שיכולה לשבור את העצמות. ובינינו, זה גם לא חכמה להתעסק כל הזמן בביקורת, אני בחרתי בעשייה".

 "עוד לא היה ביצועיסט כזה בשדרות"

אם עד ראשית הקדנציה הנוכחית טקטוק שמשמש חבר מועצת העיר מטעם ש"ס זו הקדנציה השלישית לא היה בפרונט אלא בעיקר היה  שליחו של הרב מלכה במועצה הרי שמאז הסכסוך והגיבוי לו זכה מהתנועה הוא החל לפעול באופן עצמאי לחלוטין, נדמה כי בתקופה זו הוא גם למד את רזי הפוליטיקה המקומית ואיך להתנהל כפוליטיקאי לכל דבר. בשנה האחרונה הוא משקיע המון מזמנו הפרטי לטובת קידום פעילויות של האגף לתרבות תורני, מקיים לא מעט אירועים עבור בתי הכנסת ויש שטוענים כי התחיל מוקדם מהרגיל את מערכת הבחירות כדי להתחזק על חשבונו של הרב מלכה שמצא עצמו מסובך במעצר מתוקשר וחקירות לא נעימות וכן מאבק משפטי אותו הוא מנהל עד היום במטרה כדבריו להוציא את צדקתו לאור.

מאיפה ההשראה להירתם לעשייה ציבורית?

"אצלנו בתנועת ש"ס זו לא שאלה. זכינו לדוגמה אישית, תמיד ראינו את מרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק וקדוש לברכה שלמרות היותו ענק שבענקים וגדול הדור, הפקיר את עצמו ואת זמנו למען עם ישראל ולמען מצוקה אפילו של אנשים פרטיים, ותמיד היה מחדיר בנציגים 'לא שררה אני נותן לכם אלא עבדות'. גם יו"ר התנועה שר הפנים הנגב והפריפריה הרב אריה דרעי מתפשר רק על מקסימום הישגים, שזה תמיד מדרבן לא לנוח לרגע. וזו הזדמנות גם לומר אני לא לבד, אני מוקף באנשים מדהימים מכל המחלקות בעירייה. ואני חייב להודות על השותפות בעשייה הציבורית, למנהל 'המחלקה למסורת ישראל' הרב עמי בן סימון שכל הזמן דואג לתכניות  מרשימות ואיכותיות ועל שיתוף פעולה פורה עם הרב קובי אסולין מנהל 'האגף לתרבות תורנית', שביחד אנחנו נוגעים בהרבה ציבורים ומגזרים בעיר ומייחדים פעילות תרבות ופנאי לכל הגילאים".

קצת קשה לשלב בין מגזרים וקהלים שלכל אחד דרישות שונות.

"אני זורם עם הציבור בשדרות שהוא מאוד חם ודינאמי וצריך לספק לו מגוון של פעילויות ואירועים, צרכים ופתרון בעיות. ואני תמיד משתדל לרדת גם לצרכים משתנים ופרטניים של הקהילות המגזרים והמגדרים שקיימים בפסיפס המדהים שמרכיב את שדרות".

זה דורש הרבה זמן וכוחות.

אמת, אבל הצימאון שקיים בציבור, השיתוף פעולה והמשוב שאני מקבל מהציבור זה הדלק הכי טוב שיש וזה נותן כל הזמן כוחות חדשים להמשיך ולהעצים את הפעילויות, ולכבוש יעדים חדשים".

איך היחסים שלך עם ראש העיר אלון דוידי?

"עוד לא היה ביצועיסט כזה בשדרות, אם ימשיך ככה הוא ימשיך להיות ראש העיר עוד המון זמן. מוקדם מדי לסכם הכל כי הקדנציה עדיין בעיצומה ויש בפנינו כברת דרך של עשרה חודשי עשייה, אבל אפשר לומר שאני מרוצה מאוד, בעיקר משילוב כוחות והשיתוף פעולה עם ראש העיר שנרתם לכל הצרכים המשתנים ואני לא פחות מרוצה מהאידיליה ביני לבין סגני ראש העיר מיכאל אמסלם ואלעד קלימי".

היו רגעי משבר במהלך הקדנציה שרצית להצביע נגד התקציב.

"זה היה בתקופה שהרב אורן היה בעניינים וזאת הייתה האסטרטגיה שלו, מרגע שהפכתי לאדון לעצמי זאת אסטרטגיה אחרת, אני פועל בצורה נקייה עם עשייה ומצליח לעשות הרבה יותר דברים. אני מתמקד בעשייה לא רק מצד מה שאני אחראי אלא גם בשיתוף פעולה עם אחרים כמו אלעד קלימי ומיכאל אמסלם, ככה שגם התקציבים גדלו בהתאם".

הנתק מהרב מלכה שהוביל לעצמאות פוליטית

לאורך הראיון עוד יתעקש דורון שלא לדבר נגד אף אחד אלא רק בעד העשייה, גם כאשר אני משתדל להקשות עליו בשאלות קשות, הרי אני, כמו כולם, יודע היכן נקודות התורפה שלו אבל טקטוק מציג חצי-התחמקות חצי-בגרות ומשתדל להעביר נושא או לדבר על דברים אחרים. מטבע הדברים קשה היה להניח בצד את ה"רומן" הפוליטי הארוך שהיה לו עם ראש המועצה הדתית הרב אורן מלכה והתפרק לרסיסים. אם רק בבחירות האחרונות טקטוק שזכה בעבר לכינויים כמו "הבובה של הרב אורן" היה מספר 2 של הרב מלכה בסיעת ש"ס הרי שכיום השניים מסוכסכים ולא מחליפים מילה.

הרב אורן מלכה ודורון טקטוק כשכיהנו כחברי מועצה יחדיו. צילום: אורי גבאי
הרב אורן מלכה ודורון טקטוק כשכיהנו כחברי מועצה יחדיו. צילום: אורי גבאי

על מנת להסביר את הפסקה הראשונה של הכתבה צריך לחזור אחורה. בראש מפלגת ש"ס בשדרות עומד הרב אורן מלכה ותחתיו יד ימינו הנאמן דורון טקטוק. בקדנציה הקודמת והנוכחית עומד בראש הרשימה הרב אורן מלכה כשטקטוק אחריו כמספר 2. בשתי הקדנציות זוכה הרשימה במנדט אחד, הרב אורן מתפטר וממונה ליו"ר המועצה הדתית וטקטוק מכהן כחבר מועצת העיר ועושה את דברו של הרב אורן. עד כאן הכל בסדר, עד שלפני שנה וחצי בעקבות נסיבות אישיות שכמובן לא נפרט אותם מבקש הרב אורן מטקטוק להתפטר מתפקידו במועצת העיר. טקטוק מסרב ואומר שיעשה מה שהמפלגה תחליט. המפלגה מעניקה לטקטוק גיבוי והוא ממשיך לכהן כחבר מועצת העיר, מחזיק תיק מסורת ישראל וגם ממונה על תיק ההנדסה וכל זאת כאשר מי שמכהנת כסגנית ראש העיר היא אחותו של הרב אורן, עו"ד יהודית אוליאל-מלכה. במהלך הראיון אנחנו נוגעים גם בנקודה הזאת והתשובה של טקטוק מפתיעה.

יצא לך לדבר עם הרב אורן מלכה מאז אותו הריב או שאתם עדיין לא בקשר?

"לא דיברנו מאז. אני גזרתי על עצמי שתיקה בתחום הזה ואני ממשיך לגזור שתיקה כי אני לא רוצה לדבר על זה".

עם הרב מלכה אתה בנתק אבל עם אחותו אתה יושב בהנהלת העירייה והמתח ביניכם הורגש לא מעט בישיבות?

"לא אשקר שהיה מתח וכנראה שהוא עדיין קיים, אבל מצאנו את הדרך לעבוד כל אחד בנפרד בצורה של כבוד הדדי. אם יש צורך לעבוד ביחד אנחנו משאירים את המשקעים בינתיים ועובדים באופן מקצועי. אותו הדבר גם לגבי לימור כהן מנהלת המתנ"ס שכפופה ליהודית, היא יודעת להפריד. יש תקציבים ממשרד הנגב והגליל (בראשות הרב אריה דרעי – מ"מ) שמועברים למתנ"ס ולימור יודעת שזה מגיע אלי ומשם אני בונה את הקול קורא לפי הצרכים של הציבור ואני עובד בצורה כזאת שיש לי דרך במתנ"ס לעבוד מול לימור ולא דרך אחרים".

מאז הסיפור ביניכם מגדירים אותך "נציג ש"ס' מדוע לא יו"ר ש"ס?

"אני לא מחפש תארים של כבוד, אני אישית מייצג את ש"ס נאמנה בשדרות יותר מ-15 שנה. מבחינתי מהרגע שקרה מה שקרה, זכיתי לגיבוי מלא מהתנועה, מבחינתי אני מכהן כנציג ש"ס וזה מה שחשוב. יש לי שיתוף פעולה מלא עם ראשי התנועה וכל החלטה מתקבלת בעצה אחת איתם ודעתם מקובלת עליי".

בעיניי זה תמוה מאוד שראשי התנועה לא מכריזים עלייך כמועמדם לבחירות במיוחד שאתה חבר מועצה מכהן. אתה יודע מי יהיה ברשימה המקומית למשל?

"עדיין לא. בגדול התנועה תחליט מה יהיה ואם יהיה חיבור. כרגע אני לא יושב הראש של תנועת ש"ס בשדרות, רק אחרי פסח התנועה תדון ותחליט מי יהיה יושב הראש ואם יהיו חיבורים כאלה ואחרים.  כמובן שהכי טבעי שאהיה נציג ש"ס בבחירות אבל אני לא רוצה להצהיר הצהרות".

זאת אומרת שיש סיכוי שתהיה מספר 2 של אחד המועמדים לראשות העיר?

"מה שהתנועה תחליט זה מה שאני אקבל".

אם התנועה תחליט שהרב אורן יעמוד בראשות הרשימה בעיר, אתה תתמודד ברשימה עצמאית?

"זה יכול להיות גם מישהו אחר ובכל מקרה אני אקבל את ההכרעה של התנועה. עד עכשיו אין ממונה על הנושא המוניציפאלי בש"ס, כשימונה אדם לנושא הוא יקרא לכולם ואז הוא ימנה את כל הנציגים של הרשימות ברחבי הארץ".

לאחרונה יש אווירה של בחירות במישור הארצי ולא רק במקומי. למרות שהקדנציה עוד בעיצומה בחודשים האחרונים מתפרסמים סקרים רבים שלא בדיוק מחמיאים למפלגת ש"ס וזאת בלשון המעטה. על פי סקר של 'וואלה ניוז' עולה כי מפלגת ש"ס לא עוברת את אחוז החסימה וזוכה רק ל-4 מנדטים, והדבר חוזר על עצמו בסקר פנימי של מפלגת הליכוד שפורסם ב'ישראל היום' בתחילת החודש ממנו עולה כי ש"ס מקבלת 5 מנדטים. אם אכן ש"ס תקבל 5 מנדטים בבחירות או שלא תיכנס לכנסת כלל, הרי מדובר ברעידת אדמה בפוליטיקה הארצית שיכולה להשפיע גם על הפוליטיקה המקומית. "בשדרות המגמה היא בדיוק הפוכה" טוען מנגד טקטוק, "יש לבוחרים של ש"ס בשדרות נקודת אור בעקבות העשייה שלי. היום אני יכול לומר בביטחון אחרי כמעט שנתיים בתפקיד הצלחתי לאחד את כל המחנות בתוך שדרות, נקרא להם מצביעי ש"ס המסורתיים לממשלה, אני כמעט בטוח שהאחדות הזאת תביא לתוצאות בקלפי.  לגבי התוצאות הארציות אני חושב שאתה טועה לגבי האפשרות שש"ס לא תעבור את אחוז החסימה  כי דווקא שהסקרים לא מחמיאים זה נותן 'דרייב' לתנועה לעשות לא מאה אחוז אלא מאתיים אחוז. אני חושב שתהיה הצלחה גם בשדרות וגם בכנסת".

אגב, בין אותן מחנות נמנה גם הרצל שאובי. נזכיר עד בחירות 1998 הוא היה נציג ש"ס, מי שהחליף אותו הוא הרב מלכה שעד אז היה אנונימי. יש שמועות שיש מגעים בינך לבינו?

"קודם כל לא נפגשנו למו"מ. אבל הכל פתוח. למדתי שבפוליטיקה הכל אפשרי. בכל מקרה כמו שציינתי הכל תלוי בראשי התנועה".

בבחירות המוניציפאליות הקרובות שדרות תגדל ל-15 חברי מועצה. מה אתה צופה שש"ס תקבל כאן?

"אני צופה שבבחירות הקרובות בשדרות סיעת ש"ס בראשותי תשיג לפחות 3 מנדטים, לשם אני מכוון ולשם אני מאמין שנגיע בעזרת שילוב כוחות ואחדות השורות שאני משקיע בו לא מעט מאז אני מוביל את ש"ס בשדרות".

במהלך השנים האחרונות מאז היבחרו של אלון דוידי לראשות העיר עולה שאלת הדת וההדתה רבות בשדרות ונראה כי גם הבחירות הקרובות הולכות להתבסס על הנושא הזה. בעבר שדרות הייתה עיר שבה הדת הייתה מיוצגת בעיקר על ידי העדה הספרדית אך כיום נראה שהכף נוטה יותר לציונות הדתית בכל ההיבטים. "זאת נקודה מאוד נכונה" אומר טקטוק, "בגלל המחלוקות שהיו בזמנו בסיעת ש"ס בשדרות נוצר ואקום ששם הציונות הדתית הציגה אחדות ובמקום שיש אחדות יש הצלחה. סוף סוף אחרי שנה וחצי שאני בתפקיד הצלחתי לאחד את כל המחנות של מצביעי ש"ס המסורתיים ואני כמעט בטוח שהאחדות הזאת תביא לתוצאות".

בקרוב מאוד או לפחות בשנים הקרובות הולך להתמנות רב ראשי חדש לשדרות. אם הרב יהיה מהציונות הדתית אנחנו גם נראה שינויים מרחיקי לכת במועצה הדתית?

"הכל יכול להיות, אני לא שולל את זה. כרגע אני לא רואה שבקרוב יתמנה רב ראשי לעיר. מי שיניע את המהלך בסופו של דבר זה שר הדתות, זה לא נקבע ברמה המקומית וכמובן לא נוגע אלי".

כנציג ש"ס זה לא מפריע לך שכבר כמה שנים אין רב ראשי לעיר?

"בוודאי שכן אבל עם זאת אני חייב להגיד שהרב הראשי הזמני משה הבלין הוא טוב לשדרות".

 

 

לכתבה הבאה:

שובו של הזמיר

לפני חמש שנים, בגיל 17, סומן הזמר שלום קדושים משדרות כאחת ההבטחות של המוסיקה הים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.