יום שלישי , 22 אוקטובר 2019
דף הבית / חדשות / בדרכים / סכנת חיים בדרך לבית הספר

סכנת חיים בדרך לבית הספר

עיריית שדרות ביצעה בשנים האחרונות אינספור עבודות בטיחות סביב מתחם בתי הספר הממוגנים ולמרות זאת מדי יום  האזור פקוק ובלתי נסבל. חמור מכך הורים רבים מסכנים את ילדיהם כשהם מורידים אותם בכביש הראשי.

מי שמגיע מדי בוקר למתחם בתי הספר הממוגנים בשכונת נאות הנביאים בשדרות ואף בשעות הצהריים עלול למצוא עצמו דקות ארוכות תקוע בפקק תנועה בלתי נסבל. הסיבה: הורים רבים שמורידים את  ילדיהם בכביש ראשי ולא כחוק בתוך מתחם החנייה . מעבר לזה, מסרטוני וידאו שהגיעו לידינו וכן מביקור שלנו בשטח סמוך לשעה שמונה בבוקר נחשפנו לסכנה הגדולה- ילדים שחוצים את הכביש או יורדים מהרכב בצורה בלא בטוחה ללא ליווי.  "מה שקורה פה כל בוקר זה סיוט אחד גדול, פשוט לא הגיוני מה שקורה במתחם הזה ואף אחד לא נותן על כך את הדעת" סיפרה אחת האימהות, "אני לא מבינה למה מחכים? שיקרה פה אסון? שאיזה ילד ידרס?".

כאמור, הבעיה במתחם בתי הספר הממוגנים נעוצה בתכנון הלקוי שבוצע מלכתחילה. כך למשל, כאשר בשנת 2009 עיריית שדרות יצאה לביצוע הפרויקט כבר אז היה תמוה מאוד מדוע הוחלט לבנות שלושה בתי ספר צמודים אחד לשני באזור אחד. כבר אז, בכתבה נרחבת ב'דין וחשבון' נטען כי מדובר במעשה חלם של ממש, מעבר לבעיה התכנונית אין הגיון לבנות בתי ספר אחד ליד השני, בייחוד שמדובר בדתי וחילוני אבל עיקר הבעיה התמקדה בריכוז גדול של כלי רכב במקום אחד בשעות של תחילת יום הלימודים ובשעות של סוף יום הלימודים.  "אנחנו התרענו על כך כבר לפני שנים שזה מה שיקרה, אף אחד לא הקשיב לנו והיום זאת התוצאה" אומרים הורים.

הבעיות הראשונות של הכשל התכנוני התגלו כבר לאחר פתיחת בתי הספר אז בגלל היעדר חניה מוסדרת וכביש להורדת נוסעים. בכיבוי אש סרבו לתת לבתי הספר את תעודת הרישוי עד לאחר שתיפתר הבעיה הביטחונית הקשה כך שבינתיים הם פעלו ללא רישיון דבר האסור על-פי החוק.  הסאגה הזאת נמשכה כאשר הסתיימו העבודות המשטרה לא אישרה את פתיחת הכביש משום שמצאה ליקויים תכנוניים. בשל כך, עירייה שדרות נאלצה לגייס תקציב נוסף כדי לבצע את השינויים לפי בקשת המשטרה. לאחר המתנה של חודשים ארוכים המתחם נפתח אבל אם חשבתם שהבעיה נפתרה לגמרי ? ממש לא. לפני ארבע שנים בוצעו שוב עבודות ונבנתה כיכר תנועה כדי לאפשר יציאה ממתחם החניה לצד השני של הכביש ולמנוע מצב שאוטובוס שיבקש לפנות שמאלה  יחסום את הכביש העקף. חכמי חלם כבר אמרנו? ובכן לפני שנה וחצי בוצעו שוב עבודות בטיחות.  "הבן שלי התחיל את הלימודים בבית הספר בכיתה א', היום הוא בכיתה ו' אני סופרת לפחות 4 פעמים שבוצעו עבודות" סיפרה אמא, "מה שמרגיז שאחרי כל כך הרבה שיפוצים, כל כך הרבה שינויים אנחנו רואים שכלום לא עוזר, כל בוקר סכנת בטיחות, כל בוקר פקקים בלתי נסבלים".

לטענת הורים איתם שוחחנו, עיקר הבעיה נעוצה בהורים. "עיריית שדרות מבחינתה עשתה את כל מה שנדרש ממנה כדי להתמודד עם הכשל התכנוני הזה של שלושה בתי ספר במתחם אחד אבל מה זה עוזר שבסופו של דבר הבעיה הגדולה לא נפתרה. בעירייה חייבים לטפל בבעיה. אני חושבת שהבעיה נמצאת קודם כל אצל הורים חסרי אחריות שמורידים את הילדים שלהם בכביש הראשי, מסכנים אותם ויוצרים פקקים. מישהו חייב לעשות שם סדר. העיר שדרות גודלת ומתפתחת וכל בוקר משעה רבע לשמונה ועד שמונה ורבע העיר פקוקה בצורה בלתי נסבלת. דווקא אצלנו בנו מתחם מסודר אז אני לא מבינה מה העצלנות להיכנס לכביש המוסדר מאזור בית העלמין ולחסוך לנו את כל הבלאגן הזה. ההורים מנסים לקצר דרך ומסכנים את הילדים, פשוט חוסר אחריות".

אחד ההורים סיפר כי היה עד לכמעט אסון. "לפני כשבועיים אחד ההורים עצר את הרכב בכיכר התנועה שליד בית ספר, פתח את הדלת לילד שיצא, הילד ישר רץ לכיוון בית ספר ונהג שעבר ליד במזל גדול הצליח לבלום. זאת סיטואציה שמתרחשת לא מעט". אמא נוספת מעידה כי בגלל עמידה במקום אסור של אחד ההורים היא כמעט עברה תאונה. "למה אני צריכה כל בוקר בגלל חוסר אחריות של הורים ואי אכיפה של המשטרה, עירייה ומי שזה לא יהיה להיתקע בפקק תנועה. חייבת לטפל בבעיה לפני שיקרה אסון".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "במתחם בתי-הספר המדוברים יש חניה מוסדרת, בה ההורים צריכים להוריד את ילדיהם ולא על הכביש הראשי, דבר המסכן את הילדים והוריהם וגורם לפקקי תנועה, כפי שציינתם. ראש העיר הנחה את הגורמים המקצועיים להגביר את הפיקוח במקום בשעות הבוקר וכן להציב תמרור המורה על איסור עצירה על הכביש הראשי".

 

 

לכתבה הבאה:

הבוקר: שני הרוגים בתאונת דרכים קשה בצומת איבים, סמוך לשדרות

שני הרוגים ופצוע בינוני כתוצאה מתאונת דרכים קשה שאירעה הבוקר (חמישי) בצומת איבים סמוך לשדרות. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.