יום רביעי , מאי 23 2018
Home / חדשות / "סכסוך מסריח"

"סכסוך מסריח"

גל של התפרצויות ביוב פוקד את שדרות בשבועיים האחרונים, הבעיה הגדולה שאין מענה מהיר. הסיבה:עובדי מחלקת המים והביוב עובדים עד השעה חמש ובגלל מחלוקת על שעות נוספות במסגרת  "קריאות פתע" הם לא יכולים לתת מענה בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע.

בעיות במערכות הביוב העירוניות מתגלות כמעט מדי יום ומטופלות כמעט באופן מיידי על ידי עובדי מחלקת הביוב והמים של העירייה אבל לאחרונה תושבים בשדרות נחשפים יותר ויותר לנחלי ביוב שזורמים באזור מגוריהם ונדמה כי כבר מדובר במכת סירחון של ממש שפוקדת את העיר, העירייה מצידה מתקשה לתת מענה ראוי שימנע את הנחלים שמעלים ריחות לא נעימים ואף מזיקים לבריאות. "אין כמעט יום שאנחנו לא מקבלים כמה קריאות להתפרצויות ביוב" העידו השבוע עובדים במחלקת הביוב והמים, "באופן שוטף יש לא מעט פיצוצים והתפרצויות ביוב אבל התושבים לא מרגישים את זה כי העובדים נותנים מענה מהיר ויעיל אבל כבר תקופה ארוכה שאין מענה מחוץ לשעות העבודה והתוצאה כפי שהתושבים מרגישים בשבועיים האחרונים".

כדי להבין את בעיית התפרצות הביוב לא צרך להיות מבין גדול כדי להגיע למסקנה כי תעלות הביוב סתומות ולכן בהיעדר מעבר נקי לזרימה הביוב עולה חזרה בדיוק כמו בעיית ההצפות בחורף כשפתחי הניקוז מלוכלכים ולא עומדים בלחץ, השאלה היא מה העירייה עושה כדי למנוע את זה. אם לשפוט על פי ההסכם הקיים עם העובדים הקבועים על תשלום השעות הנוספות הרי שהעירייה בשעות מסוימות מזמינה קבלן, משלמת עלויות גבוהות פי חמש מהרגיל וכפי שהתושבים רואים בעצמם לאחרונה המענה לא מספיק יעיל כשיש ריבוי של התפרצויות ביוב. כל זה במקום להעסיק את העובדים בשעות נוספות שעלותם פחותה בהרבה ויעילותם גבוהה בהרבה.

"יש לציין כי מערכות הביוב בשדרות ישנות ולא זכו במשך שנים רבות לטיפול ראוי וכן להחלפתם בתשתיות חדשות" טוענים מומחים לתשתיות ביוב, עובדי במחלקת הביוב מחזקים את הטענה "ריבוי התפרצות הביוב נובע בעיקר מעומס, בשנתיים האחרונות מוקמות בשדרות במקביל 4 שכונות חדשות שחוברו לתשתית הקיימת, לכלוך וחול רב שמצטברים וגורמים לסתימות".

אבל הסיפור "המסריח" במכה שנחתה על שדרות לא מגיע רק מנחלי הביוב המצחינים, מתברר כי מזה תקופה יש סכסוך גדול שהגיע גם לפתחו של בית הדין לעבודה. עובדי מחלקת הביוב והמים מסיימים את עבודתם בשעה 5 ומהשעה הזאת והלאה מדובר בשעות כוננות "קריאת פתע", בעוד החוק קובע כי על קריאת פתע יש לשלם 4 שעות עבודה העירייה בהנחיית משרד האוצר משלמת רק שעה אחת. "לחלק מהעובדים אישרו 30 שעות כונן שנגמרים בתוך שבוע לאחר מכן העובדים לא יוצרים לקריאות פתע בגלל שלא מאשרים להם עוד שעות נוספות. האבסורד הוא שבמקום זה נאלצת העירייה להזמין קבלן ביוב שלא נותן מענה מהיר כמו העובדים שלפעמים עוזבים אירוע משפחתי כדי לתקן פיצוץ ביוב או מים והכי גרוע שהעירייה משלמת לקבלן על כל קריאה יותר מאלפיים שקלים עלות שיכולה להגיע ל-50 אלף שקלים בחודש, בקיצור לא יעיל ולא חסכוני. בנוסף, אם יש בעיה בביוב או פיצוץ מים בסופי שבוע אין מי שיגיע לתקן כי לא מאשרים יותר שעות כונן".

בינתיים בקרב העובדים יש תסכול גדול, ל'דין וחשבון' נודע יש יחסים לא תקינים בין עובדים להנהלת העירייה. בשורה התחתונה מהסכסוך הזה סובלים רק התושבים מריח צחנה שמתפרץ לאחרונה בתדירות גבוה מדי. את התושבים זה כמובן לא מעניין, חלקם מביעים את זעמם בפייסבוק. "בלתי נסבל הריחות האלה, אי אפשר לפתוח את חלונות הבית מהסיבה שהריחות נוראיים", ציינה תושבת העיר בפנייה ל'דין וחשבון' "אי אפשר להתעלם מהסכנה הבריאותית שבדבר וחבל שבעירייה לא מתעוררים לפני שיתחילו להתפשט כאן מחלות".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה לריבוי התפרצויות הביוב:"במשך למעלה מעשור עיריית שדרות לא תיקנה את הביובים ברחבי העיר. ראש העיר, אלון דוידי, קידם תכנית עבודה וגייס תקציב על-מנת לתקן את תשתיות הביוב ברחבי העיר ובמספר רחובות הביצוע כבר קרה ואף הושלם. נשמח לקבל ממערכת האתר כתובות של מפגעים ואנו נדאג לתקן את הדרוש תיקון".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.