יום ראשון , 21 יולי 2019
דף הבית / מגזין / פוליטיקאי מזן אחר

פוליטיקאי מזן אחר

בניגוד לרוב המועמדים, חבר מועצת העיר אבי אדף שומר על פרופיל נמוך ומשוכנע שתושבים רבים זוכרים לו את העמידה על העקרונות בנושאים הבוערים כמו בנושא מרכז יום לקשיש. בינתיים בכל הקשור לבחירות הקרובות עלה שמו כמספר 2 של המועמד לראשות העיר עו"ד אמיר פינטו. בראיון ראשון הוא מספר על המו"מ, על היחסים עם ראש העיר דוידי ועל "אווירת הפחד" שלדבריו קיימת בשדרות.

אם יש מועמד בכוורת המועמדים למועצת העיר בשדרות שאפשר לומר עליו בביטחון "פוליטיקאי מזן אחר" זה יהיה ללא ספק חבר המועצה אבי אדף שמצליח בתוך כל הסבך הפוליטי לשמור על יחסים טובים גם עם "מתנגדיו" לכאורה, ביניהם ראש העיר אלון דוידי לו שימש אופוזיציה לכל אורך הקדנציה, למעט שלושה שבועות שחבר לקואליציה אבל פרש לאחר שלא כיבדו את דרישתו בהסכם הקואליציוני למצוא פיתרון למרכז יום לקשיש עליו הכריז דוידי מלחמה. "אני איש עקרונות, אני נהגתי בכבוד ועמדתי בהסכם מול דוידי, הוא בעצמו כפי שהודה בפניי רק לאחרונה לא יצא בסדר איתי והוא יודע את זה מצוין. אותי לימדו שהסכמים צריך לכבד וכאשר ראיתי שלא מכבדים, מיהרתי לעזוב תפקיד שנחשב מאוד יוקרתי בקרב נבחרי הציבור- תיק החינוך" הוא נזכר השבוע בתקופה הקצרה בחיקו של דוידי.

עד לפני כחודש אדף, בתודעת הבחירות אדף נדחק הצידה ולא היה ברור בכלל כיצד הוא מתכוון לנהוג. כזכור, הוא נכנס למועצת העיר לאחר פרישתו של יובל גבאי ולמעשה מעולם לא הוביל רשימה פוליטי ולא עמד בשום מבחן כוח.

אבי אנחנו שומעים על המון מועמדים ועלייך כלל לא שומעים. לאנשים היה נדמה כאילו שאתה לא מתמודד?

"אני דווקא אנסה לתת לך את החוות דעת שלי, לבוא ולבחור צד או להחליט מה אתה רוצה לעשות זה מאוד קל, לפני כן צריך לגבש דעה להחליט מה אתה רוצה לעשות ואם יש לך שותפים לדרך. כמובן שרעיונית יש הרבה אנשים שהם שותפים לדרך שלי אבל אני מעדיף שותף שיהיה איתי ,שותף רעיונית בצורה מלאה ולא חלקית ואז אני אוכל לצאת בהצהרה. לשאלתך כמובן שאני מתמודד כפי שהצהרתי בישיבת ההזדהות, כולם ציפו שאני אכריז על תמיכה במתמודד כזה או אחר לא עשיתי זאת מהסיבה הפשוטה כי עדיין לא גיבשתי דעה אם לרוץ עם מישהו, אז לבוא ולומר שאני לא רץ זה לא נכון בכלל".

אבל לא דיברת, לא הצהרת,לא הוצאת קמפיין, אתה גם לא עובד כמו שאר המתמודדים?

"נכון, אני כל הזמן אומר שקמפיין יוצא בעקבות מה שנעשה, ואני שומע את הדברים בשטח, אנשים יודעים מי אני ומה אני, ואת כל מה שאני עושה אני עושה בהתנדבות מכיוון שיש לי את כל הזמן שבעולם, מה שלאחרים אין. ויש לי גם את הזכות והרשות לבזבז את הזמן הזה לרשות הציבור כי זה לא פוגע לי בפרנסה, היום אני גמלאי של צה"ל , אני חצי עצמאי ובאמת לא חסר כלום ואני אומר תמיד אולי אין לי את כל מה שאני רוצה אבל יש לי את כל מה שאני צריך. זו גם הסיבה שבגללה אני מתנדב בפוליטיקה וזו גם הסיבה שבגללה אי אפשר לקנות את הקול שלי. עם כל הכבוד להצטלם עם עניבה ולתלות שלטים בכל העיר זה לא אני, זה גם לא מעיד על כלום, אני אדם הרבה יותר צנוע והדברים האלו לא מדברים אליי כי אני באמת חושב שאפשר לתלות מלא שלטים כמו שאנחנו רואים היום אבל אין לזה משמעות אמיתית".

מה רע להצטלם עם עניבה?

"לא זה לא רע, אבל אני לא זוכר בישיבות מליאה, אנשים באו עם עניבה וחליפה, לא הבגד עושה את האדם, אני מאוד עממי מאוד צנוע, אף פעם לא מנסה להידמות למי שאני לא .בגלל זה גם הקטע של התמונות והכל, כרגע לא בראש מעייניי , יכול להיות שבהמשך יהיו שלטים אבל במידה נכונה,  זה לא יהיה בצורה דורסנית כזו שלדעתי לא משקפת כלום".

 

 

"לא נעשה מספיק כדי לאחות את הקרעים בעיר"

כאשר מדברים על אדף כ"פוליטיקאי מזן אחר", צריך היה להגיע למשל לישיבות המועצה ולראות כיצד בניגוד לכל אותם מתלהמים הוא ידע להעביר ביקורת בצורה מכובדת וראויה. "אני לצערי נתקלתי בישיבות מליאה בקריאות ביניים פשוט מזעזעות, לא מתאימות לבמה הזו שנקראת מועצת העיר, וזה כי האנשים האלו נבחרו ע"י הציבור לייצג אותם, וכשראיתי חלק מהאנשים איך הם מייצגים את הציבור בחר בהם, ואיזו שפה הם משתמשים אני נשבעתי שזו לא תהיה הדרך שלי".

איך באמת אתה מצליח לשמור על יחסים טובים עם ראש העיר אותו אתה תוקף לא מעט?

"אני חושב שבגלל שאני ענייני. זו הסיבה שאני חושב שבגללה ראש העיר מעריך מאוד את דעתי ומאוד מכבד אותי וגם אני אותו. אני תמיד ענייני. כשהיה טוב קמתי והצבעתי בעד כשהיה לא טוב קמתי וביקרתי בחריפות ואפילו הגשתי עתירות לבית המשפט. אני פועל בצורה נקייה ולא מפחד מאף אחד כשאני נאבק מאבק עקרוני שאני מאמין בו. דבר נוסף,  אחד הדברים שמעידים על בגרות של אדם, זה היכולת שלו להפריד בין הרמה הפוליטית לרמה האישית.אני ברמה האישית, אין אחד בכל חברי מועצת העיר , כולל ראש העיר שאני מוכן לשבת איתם, ללכת לאירועים שלהם, לשבת אפילו לשתות איתם, אני עושה הפרדה בין הצד הפוליטי לאישי. אין לי מונופול על האופי של האנשים, אני יכול רק לבוא ולמר כאחד  שמכיר את האנשים בשדרות, הרי בסופו שלדבר ייגמרו הבחירות, לא משנה מי ינצח, חשוב לשמור על המשאב האנושי והחיבור שלו ביחד הם יוצרים קהילה בריאה, אתה יכול לחלוק על מישהו, אתה יכול לא להסכים איתו, אבל לבוא ולשנוא אותו או לנטור לו טינה זה לדעתי טעות פוליטית שאסור שהיא תהיה".

מה אתה חושב על מה שקורה בקדנציה הנוכחית?

" יש לי הרבה דברים טובים להגיד וגם הרבה דברים לא טובים, אלון דוידי הוא אחד מראשי העיר שהביאו לשדרות הרבה כספים, העיר הזאת קיבלת מהמדינה המון משאבים לטובת העיר.תמיד בקטע של הכספים הייתי ענייני ותמכתי בעד כי תמיד הייתה לי בראש המחשבה שזה יגיע לעיר אחרת אז אני מעדיף שזה יגיע לשדרות. הרבה דברים יש לתקן, מעבר לנראות שיש בעיר, שיש הרבה כיכרות וגני משחקים, אני לא מתלהב מהדבר הזה, מהסיבה הפשוטה כי לדעתי זה דבר טריוויאלי, היום אנשים משלמים ארנונה מאוד יקרה, ולמעשה ההנחה שכביכול ניתנה לנו 45% הנחה, היא נשחקה, אז למה אני צריך לשמוח שהעיר נראית יפה ושיש כיכרות, שדרות היא עיר מתקדמת, אנחנו משלמים פה המון ארנונה למה התושבים מתלהבים מזה ,למה הם לא חושבים שזה מגיע להם".

אולי בגלל שזה לא היה קודם?

"זה לא היה קודם כי לא היה תקציב, אבל אני לא צריך להתלהב מזה. אגב, הערכה שלי לאחר הבחירות במידה ודוידי יבחר, תהיה עוד העלאה של ארנונה ומים, ועיר כמו שדרות שנמצאת במצב גם חברתי גם בטחוני, לדעתי מגיע לה יותר הטבות ממה שהיא מקבלת ואני לא אומר את זה ממקום של מסכנות, אנחנו לא מסכנים, פשוט כל הזמן טפטפו לנו מלמעלה שצריך לחזק את החוסן האנושי והכלכלי, ועשו זאת בצורה של צעדים שגרמו לאנשים להישאר , ולאנשים מבחוץ לבוא, אבל ברגע שיד אחת נותנת והיד השנייה לוקחת אתה פוגע בחוסן של האנשים וכולם יודעים שבשדרות היום, המצב הסוציו אקונומי הוא לגבוה, באגף הרווחה יש קרוב ל-3000 משפחות מטופלות,שליש מהעיר רשומה ברווחה, זה מצב לא בריא".

בוא נדבר על הארנונה, בסופו של דבר המחיר עדיין בסדר?

"כולם יודעם שההכנסות פה בשדרות הן לא גבוהות, אם אתה מעלה את הארנונה ב- 100 ₪ כאן בשדרות זה  לוותר על דבר מסוים וזה יכול להיות חוגים או העשרה,  ואתה יודע מה מזלנו שנושא התרבות וההעשרה מסובסד בצורה  מדהימה, המתנ"ס שלנו הוא אחד המתנ"סים הטובים ביותר. אחד מעמודי הדגל של עיריית שדרות היום זה נושא התרבות והמתנ"ס, הדבר השני שיש בו שיפור ויש עוד מה לשפר אחד העוולות שנעשו פה זה נושא המדידות, אני בעד לעשות סדר,אני בעד לגבות איפה שצריך, אבל הצורה שבה נעשו פה המדידות, וההתעמרות באנשים זה היה לא לטעמי. היה צריך להיות קצת יותר חמלה. כולם יודעים שהעסקים בשדרות זה לא דבר כל כך יציב, צריך לעזור להם, לסייע להם, לבוא ולהטיל עליהם מס כזה זה ממש מיותר. כולם יודעים היום שאחרי שקופת שדרות הגיעה לאיזון ואנחנו מתקרבים היום למצב של פלוס למה להכביד בנטל,למה לא לעזור לחברה הצעירים לעמוד על הרגליים".

 

והייתה גם תרעומת על מס השילוט?

"ובצדק כי הצורה שבה זה נעשה לא הגיוני.אם באמת ראש העיר והקברניטים שלו רוצים למנף את נושא המסחר  ואת נושא העסקים בשדרות כדי שלא כל שני וחמישי ייסגר פה עסק, הם צריכים לחזק את העסקים , תומכים בהם, ואני חוזר שוב לנושא של הכסף, ואני אומר לך גם אם לא היה את היטל המס שילוט וגם מס האנונה זה לא היה פוגע בקופת העיר. בנושא מס שילוט עדיף היה לבטל ואם בכל זאת הוחלט לגבות את המס אפשר להסתפק בשלט אחד לכל עסק ולא להתחיל לצלם כל פינה ולשלוח לבנאדם חישוב של 5 שלטים ודרישת תשלום רטרואקטיבית".

אנחנו שומעים במערכת הבחירות כל מיני טענות- שהוותיקים נדחקים הצידה וקבוצה מסוימת משתלטת על העיר. האומנם?

"כולם רואים ששדרות היום עוברת שינוי דמוגרפי, השאלה אם שדרות בנקודת זמן הזו בנויה לשינוי הזה , ימים יגידו, ופה אני פונה לכולם, השינוי רואים אותו , האם אתם מצליחים להכיל אותו ומה עשיתם באמת כדי לאחות את כל הקרעים בים כל הפלגים שנמצאים בשדרות? תמיד הפלגים האלו התנהגו בצורה מכבדת אחד לשני, היום לא, היום יש אוירה של חשדנות שכאילו מנסים לדחוק  פה את הוותיקים, ובקטע הזה ראש העיר היה צריך לפעול כדי להכיל את זה, לעשות פעילות הסברתית חזקה מאוד ולאחות פה את הקרעים. תמיד בעיר הזו חיו ביחד ואחד כיבד את השני, ופה לא נעשתה שום פעילות לאחות את הקרעים. אני לא רוצה  ולא מנסה לייצר פה שום אנטיתזה לשום מגזר  בעיר- כולם צריכים לחיות יחד וצריך שהראש שמוביל יבוא לגבש, להסביר, זו המטרה ובקטע הזה לא נעשה מספיק".

גם נושא הדת מטריד לא מעט תושבים?

"אני מסתובב המון, אני נמצא בכל המוקדים, מגרש כדורגל חוגים, מתנ"ס, בתי ספר, אני מעודי בכל השנים האחרונות לא ראיתי את השיח הזה, השיח הבריא הזה בין קבוצות מסוימות לקבוצות אחרות, צריכים לשבת יחד ליצור אווירה טובה, ועם הסכמות, ואז נוכל להסיר את כל החשדות ולבנות מערכת אמון, בסך הכל זה ייתן לנו דבר אחד, קהילה בריאה ואהבת חינם, וזה אחד הדברים שאני מייחל להם.

 

 

 

 

 

 

 

המגעים עם פינטו

אין ספק, אדף הוא מרואיין שיש לו הרבה מה לומר, הוא מספק תשובות משכנעות, משיב באריכות כי לתפיסתו רק בשיח נכון אפשר לפתור ולהתנהל בפוליטיקה המקומית.

כידוע, מעולם לא התמודדת בראש רשימה, כמה באמת יש לך כוח?

"תאמין לי שאני מסתובב בהרבה בתים של אנשים, הרעיון שהכי קוסם לי זה לדבר עם הקשישים עם הוותיקים, שהם לא מסתובבים ברחוב הן מפאת הגיל והן מבחינת בריאותית, ולא מקבלים את כל המגיע להם. איתם אני מגיע להבנה יותר מאשר עם הצעירים אבל הצעירים אכן רואים זאת. זה אחד הדברים שהכי חשובים לי . היום אני מסתובב בשדרות ואני חייב לומר שהאווירה פה בשדרות היא אוירה של חשדנות , של פחד, כולם תולים שלטים בגלל שביקשו מהם או לחצו עליהם לתלות, אבל זה לא באמת משקף את מה שקורה. צריך לשמור על כבודו של אדם, אתה יריב פוליטי לא אישי וצריך לדעת לכבד. אין סיבה שבכל סיום של ישיבת מליאה לא נצא ונחייך, זו הגדולה של כל אדם , להפריד בין הפוליטיקה לפן האישי".

אחת הסיבות שלא המשכת בקואליציה היא נושא בית הקשיש?

"נכון, כי לדעתי נעשה פה עוול, והעוול הזה הוא עוול פוליטי שאפשר היה לתקן, זה הכל עניין של אגו ולא יותר מזה.. כי הבעיה של עיריית שדרות  לא צריכה להיות מול חנניה או אבי אדף שנלחם, היא צריכה להיות מול אותו ציבור שבנה את המקום הזה הוליד כאן ילדים ויש לו כבר נכדים ואותם אלו הם אלו שהצביעו לראשות העיר. הם אלו שצריכים להעביר את ימיהם בצורה הטובה והמכובדת ביותר. כואב לי על האנשים ועל התנאים שהיום נמצאים האנשים שהיו שם, זו הייתה סתם התעקשות לדעתי וחבל.ואני מאמין שבסופו של דבר ההיגיון והשפיות יחזרו".

למה לא נמצא לדעתך הפיתרון?

"היינו בתהליך להגיע להסכם ועד שסוף סוף כמעט הגענו להסכם פתאום כולם נעלמו, כל אחד מצא את הבן ברית שלו לבחירות, הנושא הזה הפך להיות שולי ונדחק החוצה וחבל, הבנו שמי שיכול לשנות את זה באמת זה הציבור".

מה עוד לא אהבת בקדנציה הנוכחית?

"אם יש דבר אחד שעד היום לא הצלחתי להבין בעיריית שדרות זו מבקרת העירייה, אני לא הצלחתי לדון את מה שהיא עשתה, תמיד אחרי, אחד הדברים שהתרעמתי עליהם בתחילת הקדנציה, זה שהיא מביאה דוח מגמתי ולא נכון, סביב ההתנהלות של יובל גבאי, וזה היה כמעט שנתיים אחרי, מלבד זה מעודי, מאז שאני במועצת העיר לא שמעתי ביקורת אחת נוקבת על משהו שקורה בעירייה, כאילו הכל תקין, זה נראה לך אמין, זה נראה לך אמיתי , יש הרבה ליקויים שצריך לתקן, אני מדבר איתך ברמה הטכנית, ברמה של היכולות יש הרבה דברים לתקן, הרבה דברים שנעשו לא במזיד. אני הכרתי את המבקרת דרך אגב לפני כניסתה לעבודה עם אלון דוידי, ואני הכרתי אישה אמיצה לוחמת שלא פחדה מאף אחד, אבל היום אני יכול לומר לך שאנחנו לא מרגישים אותה, אני לא מרגיש שיש לנו מבקרת בעירייה ואני לא התרשמתי כלל מהדוחות שהיא מוציאה".

הייתי אמור לשמש מחזיק תיק החינוך, מה עמדתך על מערכת החינוך בשדרות?

"בנושא החינוך זורקים לנו מספרים, 80% זכאים, זה לא מרשים אני אומר תעשו שיעורי בית תבדקו ותראו. קודם כל זה יפה שאנחנו מגיעים לאחוזים כאלה אבל במבחן התוצאה זה שונה לגמרי. יש ירידה עצומה, מי שזוכר בתחילת הקדנציה  שדרות הייתה במקום הרביעי בארץ בהשקעה פר תלמיד היום אנחנו מתחת למקום 100 , הדירוג כולל אחוזי זכאות תוצאות ואחוזי השקעה, הייתה בצמרת בשנה האחרונה כבר לא , מה שעוד מדאיג אותי שמשנה לשנה אחוזי הניגשים לבגרות  בחמש יחידות יורדת. ילדים לא רוצים להגיע לצמרת, לא מעודדים אותם להגיע לצמרת, לא משקיעים בהם מספיק כדי שיגיעו לצמרת,  אני הייתי נלחם על תלמיד שלומד ורוצה לדחוף אותו לחמש יחידות עכשיו, כי מה קורה להם אחרי הצבא , הם מסיימים את הצבא , מתחילים לשפר בגרויות,, למה? יש להם היום את כל הכלים ,בגלל זה אני לא מתלהב מהנראות של הפרסומים 85% זכאים  הרי בינינו 85% זה מספר יפה אבל במבחן התוצאה  כמה מה- 85% האלו הגיעו לתוצאות מרשימות ויותר מזה אלו שהגיעו לתוצאות מרשימות למה לא עשו זאת ברמה של 5 יחידות. אני בתור אחד שהיה יו"ר ועד הורים אחד הדברים שתמיד רציתי , זה לשמוע את ההורים ולשאול אותם מה הציפיות שלהם מהמקום, ואם זה ביחד לבנות פלטפורמה פיתוח ציפיות גם מבית הספר וגם מההורים, אם יש פורום כזה אני לא מאמין שהדברים לא ימומשו על כל היתרונות וההטבות ומה שמקבלים היום, אבל לצערי היום אם אני רוצה לתת לזה ציון, יש מערכת חינוך בריאה בשדרות אבל אם אני רוצה מערכת חינוך בריאה באמת, שתשאף למצויינות לדור הזה שגודל היום. כל אחד צריך לחלום את החלום שלו,

ההורים חייבים להיות שותפים ומעורבים" .

לסיום אי אפשר שלא לשאול על המגעים עם המועמד לראשות העיר עו"ד אמיר פינטו. דובר על כך שתרוץ יחד איתו?

"הוא מועמד ראוי לכל הדעות.  יש בינינו המון הסכמות אני מאוד מעריך אותו מכבד אותו אוהב את הרציונל שלו, הנושא הזה עדיין לא התבשל, עדיין לא התגבשה החלטה שאנחנו רצים יחד אבל יש לנו הרבה מן המשותף . הרבה מהדברים שאני מוביל לשינוי ונלחם עליהם בשדרות אני רואה אותם עין בעין איתו לפחות ברמה המוניפיצאלית, אפשר להגיד בצורה זהה, מה שאני לא יכול לומר על אחרים עם אחרים יש לי אולי 40% הסכמה ו- 60% אי הסכמה, השאלה באיזה נושאים מדובר. כאחד שמועמד לראש העיר- שמתי על המשקל את מה שהוא מציע לעומת מה שיש לנו היום מוצע ואני יכול לבוא ולומר שאיתו ברוב הדברים אני מסכים עם דרכי הפעולה שלו, היעדים שלו והמטרות שלו".

לכתבה הבאה:

תעלומת המים

דו"ח מבקרת עיריית שדרות לשנת 2017 חושף לא מעט בעיות בהתנהלות משק המים העירונית, בין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.