יום שבת , 23 פברואר 2019
דף הבית / מגזין / רב פיוס

רב פיוס

15 שנים אחרי שפרש מהכנסת שם כיהן 4 קדנציות כח"כ וסגן שר מטעם מפלגת ש"ס, הרב אריה גמליאל יהיה מעורב לראשונה בבחירות למועצת העיר בשדרות כשישמש כיו"ר הסניף אך לא יתמודד אלא רק יעמוד מאחורי חבר העירייה דורון טקטוק. בראיון נדיר הוא מתייחס לאווירה המתוחה בעיר על הרקע הדתי ומציע פיתרון "אני איש של שלום וכאשר הקמתי גרעין דתי בשדרות לפני 30 שנה תמיד הקפדתי לכבד את אורח החיים של הציבור החילוני והמסורתי. כך צריך לנהוג גם כיום".

לעיר שדרות יש אומנם נציג אחד בולט כבר 30 שנה בכנסת ישראל והוא כמובן  ח"כ ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ אבל עד לפני 15 שנים כשהיינו מזכירים את הכנסת באותה נשימה היה עולה גם שמו של ח"כ הרב אריה גמליאל, תושב העיר שכיהן 4 קדנציות מטעם ש"ס ופעל במסגרת תפקידו לא מעט למען התושבים וכמובן האיש שהקים לפני יותר משלושים שנה את "ישיבת שדרות" שבימי הזוהר שלה טיפחה רבנים מכובדים רבים שחלקם כיום מתגוררים בעיר נתיבות, בשנים האחרונות הישיבה דעכה מעט וקצת עצוב לראות כשנוסעים בכביש העוקף ממגרש הכדורגל הישן את ההזנחה של המקום שהיה בעבר אחד מסמלי העיר.

את הרב גמליאל אני מכיר מילדות, אפשר לומר שאת כל ילדותי העברתי סמוך למעוז הגרעין הדתי-חרדי, אגב בניגוד לאווירה שנוצרה בשדרות בעת האחרונה וצפויה להיות חלק ממערכת הבחירות, באותה תקופה לא עלתה ולו טענה אחת על ניסיון לכפייה דתית, לטעמי ההרמוניה שהייתה אז, קיימת גם כיום אצל רוב האוכלוסייה הדתית שהצטרפה לעיר תחת המסגרת של הגרעין התורני אם כי יש יוצאי דופן בקהילה שמובילים קו קיצוני מדי לעיר המסורתית, בתוך כל הרצון לשמור על אמונתם הם גורמים במרחב הציבורי ללא מעט סדקים שמאיימים לערער את אותה הרמוניה. "אני איש של שלום" מסביר לי בחיוך הרב גמליאל שבעיני מסמל את הסטטוס קוו שנשמר בעיר לאורך השנים, "תפקידי כמנהיג דתי תמיד לשמש דוגמה טוב וכל חיי, הן בכנסת והן בשדרות פעלתי בציבור לשלום, אחווה ורעות, לחבר בין כולם, הרי מה הטעם לגרום למי שאינו דתי לכעוס וההיפך, צריך לחבר ולגרום לכולם להיות מרוצים זה חשוב מאוד".

המועמד לחברות במועצה דורון טקטוק עם הרב גמליאל. צילום: אורי גבאי, שדרונט

 

אריה דרעי קרא לו לדגל

עד לפני חודשים ספורים התמונה הפוליטית לגבי סיעת ש"ס בשדרות לא הייתה מספיק בהירה. מצד אחד, הממונה על המועצה הדתית הרב אורן מלכה שעמד בראש ש"ס בשדרות ב-15 השנים האחרונות והיה האיש שהביא לה את המנדטים במועצת העיר, מצד שני מי שהיה יד ימינו במשך שנים רבות, דורון טקטוק ניתק אותו כל מגע ולקח את המושכות של התנועה בשדרות. למעשה ש"ס התפצלה לשניים ומאחורי הקלעים יש שיאמרו התנהלה מלחמה של ממש. גם העובדה שיו"ר ש"ס אריה דרעי לא מיהר להכריע לא הוסיפה למתחים שנוצרו אם כי היה ברור שלא יהיה זה מוסרי לא לתת את הקרדיט לנבחר הציבור שמייצג את ש"ס במועצת העיר מה גם סביב טקטוק התאגדו מספר רבנים ופעילי ש"ס שאמרו בצורה ברורה כי הוא יהיה זה שייצג אותם בבחירות הקרובות.

כאמור, לתוך הפלונטר הזה נכנס הרב אריה גמליאל לאחר שקיבל פניה מיו"ר ש"ס אריה דרעי שידוע בקרבתו אליו ואף הצהיר באחד מביקוריו "יש לי אהבת נפש לרב גמליאל ואני סומך עליו", בסופו של דבר התקבלה בש"ס ההחלטה להציב את טקטוק בראש הרשימה למועצת העיר, מנגד עם הרב מלכה הושגו הבנות ברוח טובה מה שהביא אותו לנהוג בלויאליות לתנועה ולא להריץ רשימה עצמאית, זה גם מה שעשוי להבטיח לו בעתיד את המשך תפקידו במועצה הדתית.

בשנים האחרונות לא ראינו אותך מעורב באופן ישיר, איך יו"ר ש"ס אריה דרעי הצליח לגרום לך להיות מעורב?

"זה נכון שלא הייתי מעורב באופן ישיר אבל לאורך השנים תמיד הייתי מעורב, יכול להיות במינון יותר נמוך. למשל לפני עשרים שנה אני הייתי מאלה שהגו בשדרות את הרשימה המשותפת של העבודה וש"ס, רשימת אמ"ש עם בוסקילה. באמת לקראת הבחירות הקרובות, ביקש הרב אריה דרעי שאהיה מעורב יותר ואני כמובן נעתרתי כי אני באמת מאמין בשביל ההצלחה של שדרות ש"ס חייבת להיות בהנהגה המקומית בתפקידי מפתח, מן הסתם מאחר וש"ס גם בממשלה זה יסייע לא מעט לעיר בתקציבים רבים".

וכמה אריה דרעי השפיע עלייך בהחלטה להיות מעורב באופן ישיר?

"היחסים שלי עם אריה דרעי הם לא יחסים של פוליטיקאים, אנחנו חברים מתחילת הדרך הפוליטית שלו, שימשנו כחברי כנסת יחד, תמיד הייתי לימינו גם בתקופת המשפט שבסופו הוא נשלח למאסר לא מוצדק. דע לך שבזמנו חקרתי את כל התיק שלו וגם היום אני אומר באופן ברור שנעשה לו עוול גדול. גם מתוך הפסק דין קל להוכיח שהפסק דין שלהם עקום כי הם כתבו דבר מדהים "אין לנו הוכחות ברורות להפליל את הנאשם אבל התמונה הכוללת מצטיירת כיחסי שוחד" מה זאת אומרת תמונה מצטיירת? אין הוכחות ואין ראיות, הדבר היחידי שהיה זה עד מדינה וכידוע עד מדינה זה פושע זה לא צדיק. אני אומר באופן חד משמעי, הוא היה בנסיקה גדולה ועשו הכל כדי לעצור אותו אפילו להגיע לראשות הממשלה כי הוא באמת מנהיג מבריק".

"ש"ס היא סמל לאחדות לכן אני שמח שכולם קיבלו החלטה מושכלת למען הצלחת ש"ס בבחירות למועצת העיר בשדרות" סיכם הרב גמליאל את הסאגה שהעסיקה את פעילי ש"ס בשדרות לא מעט בשנתיים האחרונות. "אני חושב שזה כבוד גדול שאישיות מיוחדת כמו הרב גמליאל קיבל את תפקיד היו"ר, לי יש רק מה ללמוד ממנו" מפרגן דורון טקטוק שיעמוד בראש הרשימה למועצת העיר, " התפקיד הזה הוא לא רק בשביל התואר, המתכונת שלנו תהיה כמו המתכונת של סיעת ש"ס הארצית, הרב יהיה המרן שלנו בשדרות וכל החלטה שתתקבל תהיה גם באישורו, הכל כמובן יהיה בשיתוף פעולה והחלטות שיתקבלו יהיו למען התושבים".

 

נקרא לדגל. אריה דרעי עם הרב גמליאל

ישיבת שדרות דעכה

הרב אריה גמליאל הוא כבר לא חבר כנסת צעיר אבל בגיל 67 הוא יכול לתרום לא מעט מניסיונו לרשימת המועמדים של ש"ס בבחירות למועצת העיר.  "אתה עוד ילד" אני מתלוצץ עם הרב, "יכול להיות שברוח אני עוד צעיר אבל גם פיזית ברוך ה' מודה לקב"ה. אני יכול לספר לך ש אני מדי לילה ער עד השעות המאוחרות כדי ללמוד תורה ולכתוב עוד ספר מסדרת הספרים שהוצאתי בשנים האחרונות בסוגיות הלכה, מעין שאלות ותשובות. זה בעצם הספר השביעי שאני מוציא לאור. אני עוסק בספרים בסוגיות הלכתיות שדנו בהם גדולי הפוסקים, חלקם מחדד, חלקם מעמיק את ההסבר ההלכתי בנושאים כמו הזרעה מלאכותית, שמיטה, טלטול בשבת כן לסמוך על העירוב לא לסמוך" הוא מספר ומשיב לתהייה שלי אם אין מספיק ספרים כמו למשל של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, "הרב עובדיה הוא ללא ספק גדול הפוסקים, אני חושב שגם היום חשוב לחדד ולבאר את פסיקותיו,  גם הרב עצמו היה בוחן את פסיקותיו, לעיתים מחמיר, לעיתים מקל. אני חושב שכל הזמן יש שאלות שצריך לתת עליהם תשובות, ואנחנו כאן כדי להעמיק בהלכה ולתת את התשובות. זה מה שנעשה מנסה לעשות באמצעות הספרים שלי".

כאמור, הרבה לפני שהוקמה בשדרות ישיבת ההסדר, כמה אירוני, סמוך למגרש הכדורגל הייתה מתנהלת ישיבת שדרות, בזמן שבשבתות היו לומדים שם תורה, לא הרחק משם התקיימו משחקיה של הפועל שדרות ותתפלאו כיבדו את כולם.

בעבר ישיבת שדרות הייתה סמל של העיר, הייתה מעצמה דתית, היום היא כמעט לא קיימת, איך זה קרה?

"לי יש בעיה אחת גדולה- לגייס כסף אני לא יודע. אם תיקח למשל את ישיבת ההסדר והרב פנדל הוא אלוף גיוסי התקציבים, הוא אמריקאי, יש לו דלת פתוחה אל הגבירים היהודים הגדולים וכל הכבוד לו. הוא הצליח יפה מאוד. אגב, בזמנו גם אני התארחתי אצל אביו ז"ל שהיה קשור לארגון יהודי מאוד גדול בארה"ב כך שאני מכיר את מקורות הגיוס. לצערי אני נכשלתי איפה שהוא הצליח אני מודה בזה".

ברמה האישית צורם לחלוף ליד הישיבה ולראות אותה כל כך מוזנחת?

"אני מסכים לגמרי לכן אני מאוד מקווה שזה ישתנה. לאחרונה בזכות טקטוק הצלחנו לגייס תקציב כדי לעשות גידור מסביב לישיבה. אנחנו עושים מאמצים גדולים כדי לתחזק את המקום. אני מאמין שהאחדות של ש"ס לקראת הבחירות תביא לנו  יותר כוח במועצת העיר ואז אולי יהיה ניתן לעשות יותר כדי לשנות את המצב הקיים, בסך הכל כמו שגם אתה אומר הישיבה הזו היא אחד מהסמלים של העיר ואני מקווה שבעזרת האחדות נגייס תקציבים לפיתוח והפיכת המקום כולו ליפה יותר".

מה אתה חושב על הטענות שמועלות בשדרות בנוגע לכפייה דתית?

"זה נכון שעולות טענות, גם אני שומע וזה קצת צורם לי. אני יכול להעיד על עצמי שבזמנו כאשר הקמתי את הקהילה הדתית חרדית בשדרות תמיד הקפדתי לחבר בין התושבים, אסור שנושא הדת יביא לפילוג בשדרות. אני מאמין שהכוונות של אנשי הגרעין הן כוונות טובות אבל אולי לא מיושמות מספיק. אני סבור שהרבה תלוי ברבנים וכולם צריכים לפעול במשותף למצוא את המכנה המשותף, את ההסכמה שכל אחד יכבד את השני. מאחר ואני מכיר את שדרות מספיק טוב, רוב התושבים הם אנשי מסורת כך שזה קל ליצור את המכנה המשותף. ואני שוב אומר האחדות חשובה מעל הכל ואם שדרות חלילה תהיה מפולגת סביב הנושא זה לא שווה כלום. אגב אני רוצה לספר לך סיפור משנות ה-90, אני זוכר שהייתי הולך בשבת ברגל מנווה אשכול לכיוון הישיבה דרך מגרש הכדורגל, אז כזכור לך לא היה כביש, היה ואדי גדול כך שהייתי חייב לעבור דרך שביל שצמוד לגדר של המגרש.  אני כמובן לא תמכתי במשחק כדורגל בשבת אבל כשהייתי עובר, כולם היו עוזבים את המשחק כדי לבוא וללחוץ יד, מה אני מנסה לומר, גם אם זה לא היה לרוחי העניין של משי הכדורגל בשבת, כיבדתי אותם לא כפיתי את עצמי עליהם, כך גם צריכים לנהוג כיום בכל מיני נושאים שיש עליהם מחלוקת, מנגד אני מצפה שגם מי שחילוני ונוסע ברכב ליד שומרי שבת שיכבד ולא ידליק מוסיקה. רק כך נשמר תמיד הסטטוס קוו בשדרות. רק בדרך של אחדות יהיה אפשר לקרב אנשים לתורה ולהגדיל את התורה והמצוות,  בטח לא בכפייה ובדרך שיוצרת חלילה שנאה. אני קורא לכל הרבנים לפעול ביד אחת כדי ליישב מחלוקות".

מה אתה חושב על השלטון הנוכחי בראשות אלון דוידי?

"כולם רואים את העשייה שמתרחשת בשדרות. אין ספק שראש העיר דוידי קיבל את ההזדמנות וכבש את השוק כמו שאומרים, הוא מצליח לגייס תקציבים על ימין ועל שמאל. היום איפה שאתה לא מסתובב בשדרות בכל מקום מוזנח יש עבודות פיתוח, כל תחום פורח אז איזו סיבה יש לתושבים לא לבחור בו לעוד קדנציה".

 

 

 

 

לכתבה הבאה:

חלום שמתגשם

גו'לי ויעקב בר יוחאי משדרות הספיקו לדלג בשנים האחרונות בין 10 דירות שכורות. עידן ואיילת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.