יום שישי , 22 יוני 2018
דף הבית / חדשות / רכב שטח – ידני או אוטומט?

רכב שטח – ידני או אוטומט?

תיבת הילוכים אוטומטית לא אמורה לפגוע בביצועים של רכבי שטח, אך יש כמובן עוד שורה ארוכה של שיקולים אליהם כדאי להתייחס לפני שמכריעים בין האפשרויות שעל הפרק. מה היתרונות והחסרונות של תיבות הילוכים שונות ואיך מחליטים? הנה המדריך שיעזור לכם

המערכת שתפקידה לתאם בין המנוע לבין הרכב ולאפשר שינוי של יחס המהירויות ועוצמת המומנט שהם מפעילים זה על זה נקראת כידוע תיבת הילוכים. התיבה פועלת על פי עקרונות דומי כמעט בכל סוגי הרכבים, אך בקטגוריית השטח יש לה משמעות נלווית. התפקיד של התיבה עשוי להיות חילוץ של הרכב מהתחפרות או שקיעה ולעיתים גם הגברת היציבות והבטיחות. מכאן שכדאי להשקיע בהשוואה בין תיבות הילוכים טרם רכישת רכבי שטח ולהכיר את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות.

עוד לפני שנכנסים לעובי הקורה ומשווים בין רכב ידני או אוטומט, צריך להבין את מטרות תיבת ההילוכים בשטח. לכל מנוע של רכב שטח יש תחום סל"ד שבו הוא עובד בצורה אופטימאלית וההילוכים בנויים כך שהנוע יישאר בטווח הזה במהירויות שונות.

בתנאי שטח הנסיעה איטית ולכן הסל"ד נמוך, אך אם המנוע מגיע לסף כלשהו באזור הקו האדום הוא עלול להינזק. נזק במנוע של רכבים כרוך בהוצאות של עשרות אלפי שקלים והוא כמובן משבית לחלוטין את הנסיעה.

היתרונות והחסרונות של תיבה ידנית

תיבת הילוכים ידנית נחשבת חזקה יותר והיא מתאימה לרכבי שטח שכמעט ולא נוסעים על הכביש. תיבה ידנית גם מעניקה שליטה מלאה, מאפשרת למצות את המפרט הטכני של הרכב ומגבירה את הביצועים בתנאי שטח קשים כמו על גבי סלעים או דיונות. תיבה ידנית גם מוזילה דגמים חדשים או משומשים של רכבים ולכן אטרקטיבית בקרב בעלי תקציב מוגבל.

מנגד, נהיגה על רכב שטח עם תיבת הילוכים ידנית דורשת מיומנות. התפקיד של הנהג במקרים כאלה הוא לא רק לדעת מתי לשלב את הגלגלים ל-4X4 כמו בכל רכב אחר, אלא גם לזהות את הרגע הנכון להוריד או להעלות הילוך. תזמון לא מדויק של שימוש בהילוכים יגרום לרכב להתחפר ויפגע בחוויית השטח.

מה מציעה התיבה האוטומטית?

תיבת הילוכים אוטומטית מציעה בעיקר נוחות. היא מתאימה למי שיורד לשטח עם רכב סולידי ומשפחתי, למי שלא מחפש הרפתקאות מיוחדות בתנאי שטח קשים ולמי שאין לו מספיק מיומנות לשלוט בתיבה ידנית. עם זאת, חשוב לציין כי התיבה האוטומטית ברכבי השטח החדשים לא פחות יעילה מתיבה ידנית והיא מזוהה עם דגמים יוקרתיים.

מצד שני, תחזוקה של תיבת הילוכים אוטומטית עשויה להיות יקרה יותר והיא חשופה לתקלות. התיבה מעלה את הסיכוי לבעיות במנוע והיא דורשת טיפולים תקופתיים במוסך מורשה בלבד. את התיבה הזו כדאי לבחור ברכבים שנרכשים עבור צרכים אישיים והמשפחה, אך לא לנהיגת שטח מקצועית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.