יום ראשון , 20 אוקטובר 2019
דף הבית / חדשות / שאובי למבקר המדינה: "תעמולת בחירות אסורה מתבצעת בשדרות"
שאובי. צילום: אורי גבאי
שאובי. צילום: אורי גבאי

שאובי למבקר המדינה: "תעמולת בחירות אסורה מתבצעת בשדרות"

לטענתו של חבר האופוזיציה והמועמד לראשות העיר הרצל שאובי ברחבי העיר מתנוססים שלטים שהם בבחינת "תעמולה עקיפה אסורה". "לא יתכן שמשאב ציבורי ינוצל לטובת ראש העיר, במיוחד שהסלוגן המפורסם מזוהה איתו".

בעוד כשישה חודשים יתקיימו הבחירות לראשות העיר ויריביו של אלון דוידי לא מתכוונים כנראה לעשות לו הנחות בכל הקשור לשימוש בשירותי העירייה, בין היתר בפרסומים שיוצאים לאור ברשתות החברתיות, המקומונים ושלטי החוצות. יש לציין כי על פי החוק, החל מחודש ינואר האחרון אסור לנבחרי הציבור להיות חתומים על מודעות הפרסום ואכן דובר העירייה ירון ששון הנחה את כל חברי המועצה והחוק במקרה הזה נאכף אלא שלטענת חבר המועצה הרצל שאובי, ראש העיר והעירייה מצאו בשבועות האחרונים דרך עוקפת שהיא לטענתו "בבחינת תעמולה עקיפה אסורה".

מבחינת האיסורים הקבועים בחוק לא ניתן לקיים תעמולת בחירות תוך שימוש בנכסי ציבור, לא ניתן להשתמש בכלי טיס או שיט ויש איסור על עובדי הרשות המקומית או עובדי מדינה (ובכללם גם חיילים, שוטרים וכ"ו) להשתתף בכל תעמולת בחירות אפשרית. כחצי שנה לפני הבחירות יוטל איסור על עריכת סקרים על ידי הרשות המקומית והיא לא תוכל לקיים אירועים רבי משתתפים ללא אישור היועמ"ש. כ-3 חודשים לפני הבחירות לא יוכלו נבחרי ציבור לסייר כאשר לצידם עובדי הרשות המקומית וכמו כן לא יוכלו להתייחס לכוחות הביטחון או לנפגעי פעולות איבה. כמו כן יש לציין כי יש איסור בחוק לשיתוף ילדים בתעמולת בחירות. הסעיף החשוב ביותר שכבר הועלה בישיבת המליאה הוא האיסור על שמו של ראש העיר להתנוסס על שלטי חוצות או פרסומים של העירייה שכן מדובר בניצול של מעמדו לקדם את מועמדותו.

כאמור, שאובי העלה את סוגיית תעמולת הבחירות כבר בישיבת מועצה שהתקיימה בחודש ספטמבר 2017 אז חוק התעמולה עוד לא נכנס לתוקף. שאובי פנה לעברו של ראש העיר ודרש להסיר את שמו מכל שלטי החוצות והפרסומים של העירייה. דוידי השיב בהומור כי הוא עצמו עדיין לא הכריז על התמודדותו לראשות העיר "אנחנו פועלים על פי חוק וכמובן שאם עלינו להסיר את שמי נעשה כן" ענה דוידי והוסיף, ספק בעקיצה, אל עבר שאובי "אני מקווה שכל המתמודדים יפעלו על פי חוק ואם הם פרסמו פליירים ועמודי פרסום הם עשו זאת בצורה מסודרת עם פתיחת חשבון בנק וחשבוניות".  אגב, למי שבוודאי זוכר, בבחירות הקודמות היה זה אלון דוידי, אז חבר מועצת העיר, שפנה לועדת הבחירות וגרם לראש העיר דאז דוד בוסקילה להסיר את שמו מכל שלטי החוצות והפרסומים הממומנים על ידי העירייה.

השלטים שתיעד שאובי והועברו למבקר המדינה. טוען לתעמולה עקיפה

במכתב ששלח השבוע שאובי למבקר המדינה השופט בדימוס חיים שפירא הוא ציין בין היתר: "מייד לאחר הבחירות החלו לצוץ שלטי ענק בכל פינה שבוצע בה פרוייקט כלשהו מטעם העירייה תחת אותו סלוגן. דהיינו כותרת גדולה מאירת עיניים האומרת :משהו טוב קורה בשדרות , ולמטה תיאור הפרוייקט באותיות יותר קטנות , ואזכור שמו של ראש העיר באותיות קידוש לבנה" כותב שאובי ומוסיף: "בישיבת מועצת העיר מיום7.11.2017 מסרתי הודעה ע"פ בה נדרש ראש העיר להסיר את כל השלטים ,וזאת ע"פ סעיף 2 א' דרכי תעמולת בחירות האוסר זאת. ראש העיר התעלם מפנייתי ובתאריך 21.1.2018  נשלח אליו מכתב נוסף. למען האמת ראש העיר הסתפק בהדבקת מדבקה המסתירה את שמו של ראש העיר במילים "לשרותכם תמיד עיריית שדרות" בחלק משלטי הפרסום".

בהמשך המכתב מציין שאובי כי נוספו ברחבי העיר שלטים נוספים: " בחודש החולף הגדיל ראש העיר לעשות ואנשיו עקרו כמעט את כל לוחות המודעות שהיו קבועות בתחנות ההסעה הממוגנות ושהיו מיועדות לפרסום לקהל הרחב( מודעות אבל וכיוצ"ב). והדביקו במקומם שלטי ענק המפארים את עשייתו של ראש העיר מבלי לציין את שמו, וזאת בבחינת "תעמולה עקיפה אסורה".  למותר לציין שראש העיר בכך חסם את רוב שטחי הפרסום בפני מועמדים אחרים בבחירות הקרובות. יתרה מכך אנשיו דאגו לתלות מודעות המזהירות את הציבור ואוסרות לתלות מודעות באותם שטחי פרסום. בנוסף העירייה השתלטה על כמעט כל שלטי החוצות המוארים בפרסום חורג המודיע לתושבים כי :"משהו טוב קורה בשדרות" בצירוף תמונות של תינוקות , ילדים , נוער ומבוגרים האסורים ע"פ החוק. כמו כן העירייה והעומד בראשה מפרסמים לעיתים תכופות חוברות מידע צבעוניות בעלות של עשרות א"ש המפארות את הנעשה בעיר. בכל הפרסומים הנ"ל אין ערך אינפורמטיבי כלשהו שיש בו להצדיק את עצם הפרסום. יש לראות בחומרה רבה פרסומים אלה תוך שימוש במשאבי הציבור המהווים תעמולה למען ראש העיר.

"אם או בלי פרסום, תושבי שדרות יודעים ומרגישים איזו מהפכה נעשתה בשדרות" אומרים מקורביו דוידי שהתייחסו לטענות שאובי. "התושבים רואים את השינוי מדי יום והם לא צריכים פרסומים כדי לדעת את זה, הניסיון של כל מיני מועמדים לגמד את ההישגים בקדנציה הנוכחית לא יועיל כי יש רק אמת אחת ורוב התושבים יודעים אותה".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "עיריית שדרות חתמה לאחר חג הפסח על הסכם הגג מול משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, בטקס מרשים במעמד ראש הממשלה. הסכם הגג של שדרות מבטיח את עתידה של העיר ואת עתידם של תושביה. העיר תקבל כ-2.5 מיליארד שקלים שיושקעו בפיתוח השכונות הוותיקות והחדשות, פרויקטים לרווחת התושבים בתחומי החינוך, תרבות, נוער וצעירים, ספורט, החלפת תשתיות ועוד. על-מנת שהתושבים ייחשפו למהות ההסכם, שכל כולו למען התושבים, בחרנו להציג את הישגי ההסכם באמצעות התושבים עצמם, גברים ונשים, ילדים ומבוגרים, דתיים וחילוניים, עולים וילידי הארץ. כל אמירה בדבר תעמולה אסורה הנה תלושה מהמציאות וחסרת שחר. צר לנו שבמקום שמר שאובי ייהנה מהפריחה והשגשוג של העיר שדרות ותושביה, הוא מתלונן על הצגת הישגי הסכם הגג בשילוב תמונותיהם של תושבי שדרות.  בעיר יש מתחמים ייעודיים לתליית מודעות וכל מי שחפץ בכך, מוזמן לעשות זאת".

בתוך כך, כתבנו מוסיף כי החל מהשבוע, ראש העיר לא יכול לדברר את פעילותיו באמצעות דובר העירייה מה שכן הוא רשאי לעשות זאת בעצמו.

לכתבה הבאה:

הבוקר: שני הרוגים בתאונת דרכים קשה בצומת איבים, סמוך לשדרות

שני הרוגים ופצוע בינוני כתוצאה מתאונת דרכים קשה שאירעה הבוקר (חמישי) בצומת איבים סמוך לשדרות. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.