יום ראשון , 20 אוקטובר 2019
דף הבית / כתבות ראשיות / שאובי עולה להתקפה

שאובי עולה להתקפה

חבר מועצת העיר הכי וותיק בשדרות הרצל שאובי לא ממתין להחלטה של יתר המועמדים הפוטנציאלים ומכריז כי יתמודד עד הסוף מול ראש העיר המכהן אלון דוידי ("רק אם יקום מועמד שהוא יותר חזק ובסקרים יעבור אותי אין לי בעיה להתמודד רק לחברות"). בנוסף, שאובי מעריך כי המשטרה לא אמרה את המילה האחרונה: "ברגע שהמשטרה תעביר הילוך כל התמונה בשדרות יכולה להשתנות". על הגרעין התורני התורני: הם אנשים טובים ומצוינים. אבל לא יתכן שתהיה להם העדפה בכל תפקידי המפתח בעירייה על פני התושבים הוותיקים".

כבר שלושים שנה שהרצל שאובי חלק בלתי נפרד מהנוף הפוליטי בשדרות. הוא כיהן בכל התפקידים האפשריים, עבר 6 מערכות בחירות, חלקן סוערות מאוד, הוא אף התמודד בעבר שלוש פעמים לראשות העיר וגם שלא נבחר היה ציר משמעותי בבחירת ראש העיר המכהן. כעת, לקראת מערכת הבחירות השביעית שלו הוא צפוי להתמודד ראש בראש מול ראש העיר הנוכחי אלון דוידי זאת לאחר שעד כה אין הכרזה רצינית של אף מועמד פוטנציאלי, מה גם המועמד שמעון פרץ גילה השבוע סימנים גדולים של פרישה (עדכון בעמודי החדשות).

"כל מי שרואה עצמו מועמד לראשות העיר צריך לפעול בשטח, ליצור אווירת בחירות" אומר שאובי בהתייחס לאפשרות הפרישה של שמעון פרץ. "אני לא רואה שאף אחד עושה את זה, אף אחד אפילו לא תלה מודעה כדי להודיע שהוא מתמודד, כל אחד בודק את עצמו מה הוא שווה ואיפה העניינים עומדים וזה לא עובד ככה. מי שרוצה להתמודד צריך להיות חד וברור. אני טוען שאין זמן לחכות ועשיתי את מה שמתבקש. יש כאלה שזה נראה להם הזוי להתמודד עם כל העוצמה והמעצמה של ראש עיר מכהן אבל אני לא חושש, אני מגיע עם ניסיון של 30 שנה ואני רוצה להעביר מסר ברור לתושבים: זאת ההזדמנות האחרונה שלנו להחזיר את ההגה לידיים הנכונות, לידיים של מי שיודע לאחד את העיר, שיודע לדבר עם כולם ולכבד את כולם ללא הבדלי דת, שיודע לשמור על איזון ולא לתת עדיפות לקבוצה מסוימת".

הכרזת כבר לפני חצי שנה שאתה מקים גוש מאוחד, בינתיים אני שומע על מספר מועמדים שכל אחד רוצה להוביל?

"גם היום אני בא ואומר שצריך להיות גוש אחד ואסור שיהיו מספר מועמדים מול ראש העיר. לכן גם בשיחות האחרונות שקיימתי עם כולם אמרתי שאם יקום מועמד שהוא יותר חזק, בעל סיכויים גבוהים יותר שמושך יותר קולות ממני ובסקרים יעבור אותי אין לי בעיה להתמודד רק לחברות אבל זה עדיין לא קורה ואסור להשאיר את השטח פנוי לדוידי שניסה לייצר מציאות של "אף אחד לא מתמודד מולי".

בהנחה שאתה המוביל כי בכל זאת יש לך ציבור גדול שהולך אחרייך, אתה מצפה לגוש מאוחד שכולם ילכו אחרייך?

"כמובן שאני עדיין עומד על דעתי שחייב גוש מאוחד, זה עדיין לא מאוחר להציב אלטרנטיבה אבל כל עוד היא לא קיימת בפועל אני ממשיך בדרכי ובהחלט מצפה לאחדות של כל מי שמאמין שצריך להחליף את ההנהגה בשדרות.

" ראש העיר יודע שהכיסא שלו לא בטוח"

בבחירות הקודמות שאובי שמר על כוחות הפוליטי במועצת העיר יחד עם אחיו משה (2 מנדטים), למרות זאת הוא נותר מחוץ לקואליציה של אלון דוידי ומאז משמש לו אופוזיציה.  יש לציין כי במהלך הקדנציה היו מספר מגעים לשיתוף פעולה עם דוידי, אפילו הוא הכריז על הפסקת אש.

בקדנציה הנוכחית שאובי בעיקר עסק בענייני ביקורת, לדבריו מלאכה שמנעו ממנו בעירייה לעשות בצורה טובה ויעילה. "אני יו"ר ועדת ביקורת והם מנסים להעלים ממני כמה שיותר מסמכים לכן אני לא שולט בהכל. הם מקשים עליי את עבודת הביקורת ואני מנסה בכל זאת לעשות את עבודתי נאמנה" הוא מסביר. "הרבה פעמים אני מבקש מסמכים ומעכבים לי אותם, בינתיים עובר הזמן ועד שאני מקבל זה הופך ללא רלוונטי".

אני חוזר לערב הבחירות, בימת הניצחון של דוידי בה נוכחתם. היה נדמה שהכי טבעי שתהיו שותפים שלו בקואליציה?

"ראש העיר השאיר אותנו אחרונים במו"מ וכשהגענו למו"מ הוא הציע לנו תיקים זוטרים. אני הרצל שאובי שנתתי לו כתף והוא יודע את זה מצוין, אני הייתי היחידי שהתייחסתי לבקשתו שלו כמנהל ישיבת ההסדר וליוויתי אותו בכל הדרך. אין לי מושג למה הוא הפנה לי את הגב לא לפני שהציע לי תיק תרבות תורנית, עם כל הכבוד כאיש חינוך ובעל ניסיון רב בתחומים נוספים בניהול העירייה יש לי יכולות לתרום הרבה יותר".

 "לאורך 5 שנים תעתע בי". שאובי מול דוידי. צילום ארכיון: אורי גבאי

 

טענה שעלתה היא שבגלל שלא קיבלת סגן בשכר נשארתם מחוץ לקואליציה?

"אני מראש הודעתי שאני לא רוצה סגנות ולא שכר. זה נכון שהציעו לאחי משה סגנות ברוטציה מהלך שהיה בעייתי ולא יצא לפועל כי אסור למנות יותר משלוש סגנים בהסכם קואליציוני. לא יודע איך בסופו של דבר אושר המישמש הגדול הזה. בכל מקרה לכל אורך הקדנציה כל הזמן התקיים מו"מ. ראש העיר לאורך 5 שנים תעתע בי, כל פעם שהוא ראה שאני מבצע מהלך מסוים של עבודת ביקורת היה קורא לי כדי לרכך אותי. בכל פעם שבאנו להתחיל לעבוד ציפו כנראה שאהיה סוג של יסמן ואני לא יכול להיות כזה. הוא לא יכול לראות אנשי עשייה לידו, הוא רוצה לעשות הכל לבד להחליט לבד, אני לא אחד שיכופף את הראש כדי לקבל כל מיני תקציבים ומתנות לבוחרים".

זה לא היה עדיף מאשר להתייבש באופוזיציה?

"אני תמיד הייתה לי שאיפה לעשות דברים טובים בעיר, בכל תפקיד שכיהנתי פעלתי למען התושבים וכולם יודעים ומכירים אותי. החלק שלי בשלושים שנה של עשייה ציבורית היה משמעותי בכך שהחלק שלי יחד עם עוד פוליטיקאים חשובים לבנות מרקם יחסים נורמלי בין סוגי אוכלוסייה, ברוך ה' זכינו ליצור בשדרות אווירה שאין בהרבה מקומות בארץ, אתה רואה את זה בימי אבלות, בימים שמחים, יצרנו באמת אהבת חינם אמיתית שהורגשה היטב. לצערי הרב בעת האחרונה שדרות הולכת למקום לא טוב, ראש העיר הנוכחי שתלינו בו תקוות, אכזב בגדול. הוא יצר אווירה של "הם" ו"אנחנו" וזה מורגש היטב בכל מקום, מורגש היטב בשיח של התושבים שלא מרוצים מזה, יש המון תושבים שזה חשוב להם הרבה יותר מגני שעשועים וכשאני רואה את המצב הזה, אני בטח לא יכול להישאר אדיש ובבחירות אתמודד כדי לנצח ושים סוף לשלטון הזה".

בינתיים הסקרים לא מעודדים, בלשון המעטה.

"עוד מוקדם לסקרים, צריך לעבוד בשטח ואני מאמין שהכל אפשרי. תראה עם כל העוצמה שמנסה לשדר ראש העיר הוא יודע שהכיסא שלו לא בטוח. אני רוצה להזכיר לך שמתנהלת בשדרות חקירת משטרה כבר שנתיים וחצי. שניים שהיו שותפים לתחילת הדרך שלו נחקרו ונעצרו והמשטרה קבעה שיש תשתית ראייתית, כל תיק החקירה בנושא של שדרות שהתחיל מתלונות של הגזבר המודח אילוז עדיין פתוח, בשבוע שעבר אף הוגש בג"ץ נגד המשטרה והפרקליטות כדי לברר היכן עומדת החקירה בשדרות. הם יצטרכו להבהיר אם יש או אין חקירה. תדע לך ברגע שהמשטרה תעביר הילוך כל התמונה בשדרות יכולה להשתנות וכל מי שטוען שאין חקירות בזמן בחירות בדיוק היום אנחנו קוראים בחדשות שבוצעו מעצרים בעיריית בית שמש. לכן אני אומר אסור לתושבים להתייאש, לכל אלה שחשים נפגעים מהשלטון הנוכחי אני הכתובת שלהם".

נדמה לי שלהסתמך על חקירת משטרה ברצון להחליף את השלטון- קצת בעייתי משהו?

"חקירת המשטרה רק תחזק את הגישה שלנו שצריך לשמור על העיר הזאת. אני אומר שוב, יש תהליך מסוכן לעיר שדרות וראינו את זה בישיבת המועצה האחרונה. ישיבת ההסדר שקיבלנו אותה בברכה לפני 25 שנה, הגיעו לכאן תמכנו בהם לאורך כל השנים, אני מכבד את ראש הישיבה הרב פנדל, כל עוד הוא בא ומקים ישיבה אנחנו איתו אבל אחרי שהוא קיבל למעלה מ-30 דונם לטובת התפתחותה של הישיבה אנחנו עדים להתעסקות בתחומים אחרים. לא יתכן שתוקם שם חברה כלכלית של ממש שפותחת שירותי קייטרינג, רוכשת דירות, מעניקה שירותי מלון ועכשיו גם רוצה לפתח ענף תיירות ואני מזכיר מדובר בשטחי ציבור שניתנו לטובת ישיבה לא לטובת הקמת עסק כלכלי".

בשיחות שקיימתי עם הרב פנדל בעבר, הוא מסביר שאלה פעולות על מנת לתחזק את המפעל העצום הזה שקוראים לו ישיבת הסדר גם לדורות הבאים?

"אין בעיה אני מבין שישיבה צריכה מקורות הכנסה אבל כשישיבה פותחת חברה כלכלית עם חברת מזון ורוצה להקים מיזם תיירותי זה הופך לבעייתי. ואותו קבלן שבנה את הישיבה והופך לקבלן הכי בכיר שבונה בשדרות זה בעייתי  ומעורר שאלות רבות. מחר יחליטו להקים בית דפוס והוצאת עיתון כי צריך לתחזק עוד את הישיבה בהכנסות זה בסדר? מחר גם יקימו חברת הסעות או כל דבר אחר. אני מדבר על עיקרון וקווי היגיון ברורים שנרמסים ברגל גסה ועם כל הכבוד שאני רוכש לראש הישיבה צריך לדעת איפה הגבולות ולא להגזים.

"אין לי טענות לחבר'ה של הגרעין. הם אנשים מצוינים"

ודאי שמתם לב שגם במערכת הבחירות שרק החלה להעביר הילוך,  הגרעין התורני ממנו צמח דוידי הופך מטרה לביקורת אבל בשונה מאלי מויאל שתקף בחריפות והאשים "על השתלטות שמובילים רבנים קיצוניים בשדרות" שאובי ממתן אותה אבל לא חוסך בביקורת וטוען כי מתחולל תהליך בעייתי שבו התושבים הוותיקים נדחקים הצידה מתפקידי מפתח לטובת אנשי הגרעין.

דיברת קודם על "הם" ו"אנחנו". מדובר בטענה שעולה ושוב ושוב על"השתלטות של הגרעין התורני", איפה נמצאת הבעיה בעצם הרי הם תושבי שדרות כבר עשרים שנה ושותפים לעשייה לא מבוטלת?

"אין לי בכלל טענות כלפי החבר'ה של הגרעין, הם אנשים טובים ומצוינים. אין לי בעיה גם עם ישיבת ההסדר שהיא חלק מהעשייה בשדרות. יש לי כן בעיה שהופכת להיות כאן מערכת שליטה שהוא ממנה את כל האנשים שבאו משם, שתהיה שליטה מוחלטת כאן בתוך העיר.  שוב החבר'ה האלה הם מצוינים לעיר וראויים לכל תפקיד אבל אין שום איזון, יש כאן כבר העדפה מגמתית והיא שיוצרת כעס ותסכול גדול בקרב תושבים וותיקים רבים. לא באתי חלילה להשמיץ את הקהילה אבל בוא נשים את הדברים על השולחן, המגמה בקדנציה הבאה שיהיה ראש עיר מהגרעין, סגן וממלא מקום מהגרעין, רב העיר מהגרעין, מנכ"ל קרן מהגרעין, זה הופך למעין קומונה שבא תושבים שייסדו ובנו את העיר מחוץ לכל תפקידי מפתח וצריך לשים לזה סוף. כמו שאדם מסוים מהגרעין מוכשר להיות בתפקיד כזה או אחר ולא צריך לפסול אותו, כך גם אם מדובר במי שלא מגיע מהגרעין. יש כיום רק מגמה אחת ואי אפשר להשלים איתה".

תסביר את "האווירה  של הם ואנחנו"?

"אתה מגיע היום לבניין העירייה ואתה רואה פנים חדשות שמזוהות רק עם קבוצה מסוימת. עומדת מולי עובדת עירייה שכבר מיואשת כי כל מכרז שהיא ניגשת היא לא זוכה. היא עם ניסיון, יש לה את כל הכישורים אבל היא מספרת שבסופו של דבר הועדפו מועמדות שיש להן כובע מיוחד. למה זה צריך להיות, למה יש העדפות? למה אין שוויון? זאת פשוט מגמה ברורה לתעדף את מי שמשלהם ואת הוותיקים להעיף הצידה. מה הם פחות טובים? פחות מוכשרים? זה פשוט מקומם וצריך לשים לזה סוף".

בוא נדבר קצת על מה שנעשה בקדנציה הנוכחית. מבחינתו של ראש העיר מדובר במהפכה גדולה?

"אני מסכים שיש דברים שהשתנו לעמת הקדנציה הקודמת אבל זה לא מספיק. בוא נדבר תכל'ס, דוידי משתמש בכספי הציבור מהרגע שהוא נכנס לתפקיד כדי ליצור אווירה שהכל דבש באמצעות שיווק ופרסום במדיות השונות. אני שומע שהוא מנופף בהסכם גג שנחתם כמעט בכל ערי הדרום, אין ספק זה הסכם שמביא תקציבים גדולים מאוד אבל זה לא קורה בזכותו, תשים לב אגב שבאף אחת מהערים אתה לא תמצא שלטים ענקיים כאילו מחר משנים את כל העיר וברור לכל בר דעת שזה תהליך של שנים. אם תבחן את הדברים בעין הכי אובייקטיבית אתה תראה שלא נעשה הרבה מבחינה ויזואלית, אז הוא בנה כמה גני שעשועים ועשה ירוק פה ושם אבל שום פרויקט אחד גדול הוא לא יכול להיות גאה, הכל הדמיות ותוכניות כמו היכל התרבות, המרכז המסחרי ועוד. תסתכל כמה זמן לקח לו לסיים אצטדיון כדורגל, כמה זמן עובדים על כביש גישה למעונות הסטודנטים ואגב מעונות המדינה העניקה מיליונים לפרויקט והוא נעשה בחופזה בשיטת בנייה מיושנת. הוא לא יכול להציג פרויקט אחד גדול שהתבצע אז מה שנשאר לו זה להתעסק בשיווק והצגת הדמיות וכאילו אווירה של עשייה. שלוש שנים הכל התנהל בעצלתיים ועכשיו לקראת הבחירות מייצר אווירה של פיתוח ושגשוג. מה שקורה היום בשדרות זה לא יותר משטיפת מוח על עשייה מדומה".

 

לוחמני. שאובי בישיבת העירייה. צילום ארכיון: אורי גבאי

 

יש תושבים שיבואו יגידו לך אותי לא מעניין רק מה  שנעשה למראית עין, אם אני עובד עירייה שלא קיבל את השכר בזמן אצל בוסקילה אצל דוידי אני מקבל הכל, אם אצל בוסקילה תחום התרבות היה רדום כאן תושבים נהנים משפע של פעילויות ומופעים ואם לא היו פארקים אז אצל דוידי יש ויש כמובן עוד נושאים לדוגמא כמו ניקיון ושירות לתושב. אפשר להתייחס לזה בביטול?

"יש אולי שינוי קטן אבל ראש העיר מייצר סרטוני תדמית שממונים לנו מהכיס כדי לנפח את המצג שווא על עשייה.  בעיני כל זה בבחינת אחיזת עיניים ולמה אחיזת עיניים?  ראש ה  עיר עושה את הדברים האלה עד הבחירות כדי לסנוור את העיניים של התושבים, אחרי הבחירות הוא לא יסתכל על אף אחד. תיזכר מה היה מייד אחרי הבחירות. הרבה אנשים שהאמינו בו התאכזבו לגלות שמולם עומד בנאדם שאפילו לא אומר להם שלום ברחוב. יום אחד אחרי הבחירות לא יהיה להם למי לפנות, יפנו אותם לקלימי ויתר בעלי התפקידים שהוא מינה ושולטים בכל העיר".

אגב, בעבר כבר התמודדת לראשות העיר, כמה חשוב לך להגיע לעמדה הזו?

"תראה אין לי חלום להיות ראש עיר כדי להיות ראש עיר, לא מחפש את הכבוד והגאווה. יש לי חלום להיות בעמדת עשייה שבה אני יכול לעזור לתושבים ולמנוע עוולות. זאת משאת ליבי ועם זה אני הולך כבר שלושים שנה. היום חשוב לי להגיע לתפקיד כדי לעצור את העוול וההשתלטות ולהביא לאחדות ולעשות טוב לתושבים".

דווקא בגלל שאתה אדם דתי, כיצד אתה מתייחס לטענות לכפייה דתית, יש לא מעט מקרים שבהם התגלה הפער בתפיסת העולם וזה לא בהכרח קשור לשלטון אלא לאוכלוסיה למשל שלא מוכנה שבמופע סיום במתנ"ס האבות יצפו בילדות רוקדות. זה לא קרה בפועל אבל ז עניין מאוד בעייתי בעיני רבים?

"מי שמכיר אותי בשדרות אני תמיד שואף לאהבה ושלום ולכבד את האחר. בתפיסה שלי אני אדם דתי ומחזיק מעצמי דתי חרדי, תמיד הייתה לי התפיסה "איש באמונתו יחיה". אצלנו במשפחה חלק דתיים וחלק חילוניים, כמו למשל אני ואחי משה ואנחנו מסתדרים יפה מאוד. זה לא אומר שאין חילוקי דעות אבל צריך לדעת להסתדר. גם בניהול עיר, אתה לא יכול להכריח אנשים להיות דתיים, לעשות דברים בניגוד למצפון שלהם, מצד שני אתה לא יכול הפוך כלפי דתיים. צריך למצוא את האיזון העדין בין 2 הקבוצות האלה, כמובן צריך לשמור על הסטטוס קוו הקיים ולצעוד על פיו".

ואיך אתה מגיב לסיטואציה שהורים לא מוכנים שיבואו אבות לראות את הבנות במופע סיום?

"כל אבא דתי יש לו רב שהוא שואל אותו בכל מיני עניינים שנוגעים להלכה. אני חושב שאותו אבא ששולח את הילדה שלו לחוג הוא צריך לשאול את הרב אם החוג הזה מתאים לבתו שלו, ואם החוג מתאים הוא צריך גם לשאול אם ללכת למופע סיום. אם זה לא מתאים הוא יכול לא להגיע".

אבל כאן הסיטואציה שונה מנסים לכפות את זה על אחרים. אם אדם דתי בוחר שלא להגיע זה בסדר אפשר להבין אבל אם מונעים מאחרים זה קשה להבין?

"אז שיבקשו לעשות חוג נפרד. כל עוד זה לא חוג נפרד אתה לא יכול למנוע מאחרים. אם אדם סבור שזה לא מתאים שגברים יראו את הבת רוקד אז שלא ייקח אותה לחוג הזה שהוא מעורב".

מראש העיר אלון דוידי נמסר בתגובה: "מר שאובי שייך לקומץ אנשים שלצערי נגד כל הדברים הטובים שקורים בעיר. נמשיך לפתח ולקדם את העיר לטובת תושבי העיר היקרים".

 

לכתבה הבאה:

הבוקר: שני הרוגים בתאונת דרכים קשה בצומת איבים, סמוך לשדרות

שני הרוגים ופצוע בינוני כתוצאה מתאונת דרכים קשה שאירעה הבוקר (חמישי) בצומת איבים סמוך לשדרות. …

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    רק שאובי טוב לשדרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.