יום שבת , 23 פברואר 2019
דף הבית / חדשות / שדרות הטמיעה את מערכת ניהול העיר החכמה של בזק

שדרות הטמיעה את מערכת ניהול העיר החכמה של בזק

בעיר שידעה לא מעט עתות חירום, פתרון העיר החכמה של בזק יספק לתושבים התרעה בעת מצב חירום בו יידרש פינוי מהבתים, ובשעת הצורך "יסומנו" התושבים שזקוקים לסיוע ותשלח עזרה לטובת פינויים. פתרון שכזה תורם משמעותית להעלאת רמת הביטחון בעיר

בזק והעיר הדרומית שדרות הודיעו כי לאחרונה שדרות הצטרפה למהפכת הערים החכמות בישראל. בתום תקופת הכנה, הושלמה התקנת מערכת ניהול העיר החכמה בשדרות ועד עתה הוטמעו בעיר מערכות טכנולוגיות חכמות, המאפשרות חיסכון במשאבים ומייעלות את עבודת רשויות העיר, כולל באצטדיון הכדורגל העירוני, גולת הכותרת של העיר.

פתרון העיר החכמה של בזק הושק לפני כשנתיים וכולל מערכות לניהול מגוון השירותים העירוניים שניתנים לתושבים, תוך התאמה לצרכים ספציפיים של כל רשות. מערכת העיר החכמה מבוססת על הפלטפורמה של mPrest שפתחה את מערכת השליטה והבקרה של כיפת ברזל (חברת הבת של רפאל ו- GE).

בעיר שידעה לא מעט עתות חירום ומצבי קיצון, פתרון העיר החכמה של בזק, שמבוסס על אותה פלטפורמת שליטה ובקרה של כיפת ברזל,  יספק לתושבים התרעה בעת מצב חירום בו יידרש פינוי מהבתים, ובשעת הצורך "יסומנו" התושבים שזקוקים לסיוע ותשלח עזרה לטובת פינויים. פתרון שכזה תורם משמעותית להעלאת רמת הביטחון בעיר ומייעל את יכולות הבקרה של גורמי הרשויות.

המעבר לעיר חכמה בשדרות כולל פריסה של 1000 מצלמות חכמות ברחבי העיר. עד כה הופעלו כ- 30 מצלמות Bcam ברחבי העיר על ענן בזק לצורכי אבטחה המגבירות את תחושת הביטחון ברחובות העיר ובעתיד אף יוכלו לחזות אירועים על בסיס נתונים שנאספו. בימים אלו מבצעת החברה שדרוג של המצלמות לשרתים שתומכים ב- HD עם יכולת ביצוע אנליטיקה באופן שיכול להתריע לרשות על סוגי הפרעות בהתאם להגדרתה. כמו כן, קיבלה העירייה תקציב לחיבור מצלמות ב-23 גני שעשועים ופארקים. 15 חיישני הצפה הופעלו בבורות הביובים, אשר יתריעו מראש לעובדי העירייה על תחילתה של סתימה בצנרת הביוב ובזמן אמת תוכל העירייה להוציא ביובית לשחרור הסתימה הרבה לפני שהרחובות מוצפים. בנוסף, פוזרה רשת אינטרנט אלחוטית (Wi-Fi) לטובת גלישה חופשית ברחבי העיר לרווחת התושבים והותקנה מערכת GIS שתאפשר למפות את אוכלוסיית העיר, מה שיעזור לעירייה למקד את פעילותה בהתאם לכל פלח.

המערכת מאפשרת לעירייה ליהנות מכלים לניתוח מידע ותיאום בין משאבים עירוניים בזמן אמת, דבר המקל על תהליך קבלת החלטות וחיסכון בעלויות לטובת התושבים. בנוסף, תאפשר מערכת הניהול החכמה של בזק לכל אחד מההתקנים לתקשר האחד עם השני ולנהל תרחישים כדוגמת: בעת פיצוץ בצנרת, תשלח הודעת SMS לתושבי האזור הספציפי על זמני הפסקת המים ובעת קבלת התראה על התקהלות בגן ציבורי בשעות הלילה, יישלח סיור.

פרויקט חשוב נוסף שהתרחש בעיר שדרות אשר גם בו הוטמעה המערכת החכמה של בזק, הוא אצטדיון הכדורגל העירוני, אשר נמצא בבנייה מזה למעלה מ-10 שנים. כשבוע לפני הפתיחה (16.1.18) האתר היה עדיין בשלבי בניה ולא הוכנו התשתיות הנדרשות לחיבור תקשורת. תוך ימים בודדים בזק פרסה את כל תשתיות התקשורת באצטדיון כולל 25 מצלמות חכמות, בהתאם להנחיות משטרת ישראל.

Photo: Tomer Feder

יקי זנו, סמנכ"ל טכנולוגיות ורשת בבזק, "פלטפורמת העיר החכמה שבזק מציעה לרשויות המקומיות, טומנת בחובה פוטנציאל עצום לניהול נכון וחסכוני יותר עבור הרשות, ולהגברת תחושת הביטחון האישי של תושביה. יותר ויותר ערים, בעולם ובארץ, עושות שימוש גדל והולך במידע ובטכנולוגיות תקשורת כדי לנהל טוב ונכון יותר את משאביהן, לייעל את פעילותן, לחסוך במשאבים ולהקנות לתושביהן תחושה של ביטחון אישי מוגבר. שדרות היא העיר התשיעית במספר שמצטרפת לרשימת הערים החכמות בהן כבר הוטמעה המערכת וכעת גם תושביה יוכלו ליהנות מרמת שירות עירונית גבוהה יותר ומנוחות רבה יותר. בקרוב יוכלו גם ערים ורשויות נוספות ברחבי הארץ ליהנות ממערכת העיר החכמה".

אלון דוידי, ראש העיר שדרות, "העיר שדרות מתקדמת בכלל התחומים וזה אך טבעי שניכנס לפרויקט 'עיר חכמה' יחד עם חברת 'בזק'. המטרה שלנו היא לתת את השירות הטוב ביותר לתושבינו ואחד האמצעים הוא המצלמות החכמות שמאפשרות לכולנו להיות שקטים שיש מי שצופה במתרחש ושומר על הסדר הציבורי, רשת אינטרנט אלחוטית עירונית שתאפשר לכולנו לגלוש גם במרחב הציבורי בחינם וכמובן החיישנים בבורות הביוב שזו מהפכה אמיתית בנושא בעיות הביוב עמן מתמודדות הרשויות המקומיות. נמשיך להתרחב ולהשתכלל בתחומי ה'עיר החכמה' ובכלל".

לכתבה הבאה:

נחנך פרויקט "מחיר למשתכן" הראשון בשדרות

שר האוצר, משה כחלון, שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון, וראש עיריית שדרות, אלון …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.