יום שבת , 23 מרץ 2019
דף הבית / כתבות ראשיות / " שדרות היא עיר שמלאה בנשים חזקות ומשפיעות"
יהודית אוליאל
יהודית אוליאל

" שדרות היא עיר שמלאה בנשים חזקות ומשפיעות"

בראיון חגיגי לכבוד יום האישה הבינלאומי מסכמת ממלאת מקום ראש העיר שדרות עו"ד יהודית אוליאל מלכה את הקדנציה החולפת וכבר מפנה מבטה אל עבר העתיד: "רוצה להמשיך במתנ"ס" וגם מתייחסת לנושא אחיה, הרב אורן מלכה: "בטוחני שהדברים עוד יתבררו כי מדובר במעשים קשים וחמורים של אותם מחוללי זימה ועלילה מרושעת כנגד אחי".

יום האישה הבינלאומי הוא הזמן המושלם לפגוש את האישה המובילה בשדרות לראיון. עו"ד יהודית אוליאל-מלכה מכהנת כממלאת מקום ראש העיר שדרות, נציגת מפלגת העבודה בעיר וגם יו"ר נעמת מחוז דרום וללא ספק מובילה את הכוח הנשי וגם זוכה למחמאות רבות על עבודתה בכל התחומים. בבחירות האחרונות התאחדה אוליאל, כנציגת מפלגת העבודה בעיר עם אלון דוידי, שזכה לתמיכת מפלגת הליכוד. מדובר באיחוד מהפכני של שני עולמות פוליטיים, ותוסיפו כמובן למשוואה את הבית היהודי שתמך ברשימה שלהם וכך נוצר בשדרות משהו מיוחד שהצליח לסחוף אחריו את מרבית הקולות בעיר. למרות שישנם שמועות רבות על כך שגם בתוך הרשימה ישנו קרב על המקום השני אותו ממלאת אוליאל, היא מסרבת להגיב לשאלה זו, אבל מציינת בבירור שהיא מתכוונת להתמודד שוב באותה המשבצת לצידו של ראש העיר אלון דוידי, או כמו שאוליאל אומרת במהלך הראיון – "צוות מנצח לא מחליפים". ובכל זאת, אם אנחנו כבר נמצאים ביום האישה העדפנו להתחיל את הראיון דווקא משם. "בשנים האחרונות נדמה כי מעמדה של האישה השתנה מעט ואנו עדים לאחרונה ליותר ויותר נשים בתפקידי מפתח ולמודעות רבה יותר לחשיבות השיוויון בין המינים" אומרת אוליאל, "עם זאת על אף השינוי ולמרות שאנו בשנת 2018 עדין קיימים פערים בלתי נתפסים בחברה הישראלית בין נשים לגברים בכל ההיבטים, נשים עדיין נאבקות על שיוויון הזדמנויות בעבודה, בחברה ובמשפחה, נשים נאבקות על צמצום פערים בשכר בהשוואה לגברים, שמירת הזכויות ואכיפתן לוקה בחסר, בתי המשפט מתקשים לאכוף את הנורמות הללו, עדיין קשה לנשים במדינה להביא לידי ביטוי את יכולותיהן וכישוריהן ולמרות שעשינו כברת דרך ארוכה להשגת שיוויון בין המינים עדיין ארוכה הדרך".

עד כמה נשים בעמדות מפתח יכולות לתרות לחברה הישראלית, אם זה במגזר הציבורי ואם זה בפוליטיקה?

"אענה לך בדיוק כפי שאני עונה לך תמיד ביום האישה, שהרי אין דבר מבורך יותר, מאשר נשים התופסות עמדות מפתח הן בסקטור הפרטי והן במגזר הציבורי, כולל בפוליטיקה, הנשים מביאות איתן זווית ראייה שונה שמייצגת חברה רחבה יותר, הנשים יודעות לשלב רגישות עם אחריות ולא מתקשות בביצוע מטלות מסובכות ככל שיהיו, מאמינה ובטוחה, שנשים בעמדות מפתח יכולות תרום רבות לחברה הישראלית וודאי, שככל שיהיו יותר נשים בפוליטיקה בין מקבלות ההחלטות ומחוקקות החוקים, יתאפשר דיאלוג וחשיבה משותפת ורווח גדול לחברה הישראלית".

השגייך וההישג בו את מתגאה ביותר עד כה, בתחום הנשים?

"אני לא יכולה להצביע על הישג זה או אחר, אני רק יכולה לומר, שלאורך כל השנים פעלתי במסגרת הכובעים שתחת אחריותי באפיקים שונים, על מנת לקדם תחומים הקשורים לציבור ולקהילה בכלל  ולמעמד האישה בפרט, אני פועלת רבות למען חיזוקן של הנשים בתחומים רבים, כולל בתחום הספורט , אני יכולה לציין בגאווה את פתיחת ליגת מאמאנט כדור רשת לאימהות בשדרות, בנעמת  אני פעלתי וממשיכה לפעול בקו אותו מובילה יו"ר נעמת הארצית גב' גליה וולוך, שהוא התאמת עולם העבודה להורות, הקניית יותר זכויות , יותר שיוויון, יותר סעד, יותר הגנה, עיסוק בחינוך לשיוויון מגדרי, מאבק למען שיפור שכרן של מחנכות הגיל הרך, קידום ופיתוח מעונות יום על מנת לאפשר ליותר נשים לצאת למעגל העבודה וגולת הכותרת פתיחת מרכז אושרה שייתן  מענה לנשות שדרות והאיזור : סדנאות, חוגים, הרצאות, הכשרות, קורסים ועוד וזאת במטרה לקדם , לעודד ולפתח את מעמדן של הנשים בעבודה, במשפחה, בחברה ובקהילה בשדרות, השאיפה לקדם פרוייקטים קהילתיים בשיתוף פעולה עם גופים שונים בעיר מתוך אמונה כי ע"י שילוב של כוחות נשיג יותר לטובת נשות שדרות".

כיצד בא לידי ביטוי יחסו של ראש העיר לתחום הנשים בעיר?

"ראש העיר שלנו מר אלון דוידי, נותן חשיבות רבה למעמד הנשים בעיר, אני אומרת תמיד ובכל פורום, שאצל ראש העיר שלנו אלון דוידי, קידום מעמד הנשים אינו סיסמה אלא זו דרך פעולה, אלון מאמין בכוח הנשי וראייה לכך המינוי שלי כסגנית ראש העיר וממלא מקומו, יש לי הערכה רבה לעובדת   האצלת הסמכויות בכל הקשור לתרבות ונשים בעיר בידיי  וכן הגדלת התקציב לתחום הנשים בעירייה ללא היכר, מהיכרותי מקרוב את ראש העיר, אני מוכרחה לציין שיחסו המיוחד למעמד הנשים אינו רק ביום האישה הבינלאומי אלא לאורך כל השנה, אני גם שמחה מאוד, שיש לנו בעיר נשים מצויינות בעמדות מפתח המוכיחות את עצמן בתפקידן ואני גאה בהן מאוד".

יהודית אוליאל ואלון דוידי
 יהודית אוליאל ואלון דוידי

באיזה תחומים נעמ"ת עוסקת?

"ראשית כל נעמת לא נותנת לנושא השוויון לרדת מסדר היום. אני רואה בנעמת ובעוצמות שהיא מספקת כוח גדול לנשים וניתן לראות זאת בהישגים אליהם הגענו בתחום החקיקה, כדוגמת הצעת החוק שעל סדר היום בנושא חופשת לידה של שלושה שבועות לגבר בשכר, מיד אחרי האישה. נעמת נאבקת בייצוג נשים במסגרות הציבוריות ובמלחמה הבלתי מתפשרת שלנו בהטרדות מיניות. נעמת מטפלת בתחומים רחבים ביותר כגון הגיל הרך, חינוך בבתי הספר של נעמת, סיוע משפטי לנשים, פגיעה בנשים במקומות העבודה, פעילות קהילתית ותרבותית למען נשים חינוך לשיוויון מגדרי ועוד".

במה נשים יכולות לתרום ולתת ערך מוסף בחברה שלנו כיום, מה נשים מביאות לעומת גברים?

"הנשים מביאות איתן זווית ראייה שונה, שמייצגת חברה רחבה יותר, הנשים יודעות לשלב רגישות עם אחריות ורצון בוער לשנות, נשים לא מתקשות בביצוע מטלות מסובכות ככל שיהיו, בכל מקום שרואים נשים הן עובדות ברצינות, מאוד מסורות וזאת עובדה שנשים נרתמות למאבק או מובילות מאבק הן משקיעות יום וליל ולא מוותרות הן לא מחפשות רק כותרות הן משימתיות ביותר, אני מאמינה ובטוחה, שנשים בעמדות מפתח יכולות לתרום רבות לחברה הישראלית וודאי, שככל שיהיו יותר נשים בפוליטיקה בין מקבלות ההחלטות ומחוקקות החוקים, יתאפשר דיאלוג וחשיבה משותפת ורווח גדול לחברה הישראלית".

מה את מאחלת לנשים ביום חגן, ואיזה מסר את מעבירה ביום האישה הבינלאומי 2018 ?

"מאחלת לכל הנשים, הרבה בריאות, אושר ושמחה, שיהיה לכולנו קל יותר בחיים, שנמשיך לאהוב ולהיות אהובות ולמרות שעוד ארוכה הדרך להשגת השוויון המלא, נאחז ידיים ונפעל ביחד למען חיזוקה של מעמד האישה בחברה, בכלכלה ובמשפחה, אני מאחלת לנשים להאמין בעצמן, לשאוף להוביל ולהיות בעצמן השינוי שאנחנו מקוות להשיג. אני רוצה שכל הנשים תדענה, שכל אחת מהן שווה, חכמה, חזקה, מוכשרת, רגישה, נחושה, מתמידה, נאבקת, מכילה, מעניקה , כל אחת היא מחנכת, היא מטפלת, היא אמא, היא בת, אחות, נכדה, חברה, בת זוג, היא עובדת, מפרנסת, לומדת ומלמדת, אז נשים יקרות תאמינו בעצמיכן כי רק בכוחינו לנווט את חיינו לגדול לצמוח ולהיות כל מה שאי פעם חלמנו".

כאמור, לקדנציה הנוכחית הגיעה אוליאל מהעמדה הטובה ביותר. היא נבחרה כמספר 2 ברשימתו של ראש העיר שלא פסח עליה כפי שעשו ראשי עיר אחרים בעבר ודאג למנות אותה לתפקידי מפתח. אוליאל כיום היא אשת אמונו של דוידי בכל התחומים וכמובן דואגת לגבות אותו. אך רגע לפני הבחירות, מסכמת אוליאל את הקדנציה שהתחילה בקיצוצים נרחבים ותוכנית הבראה וכמובן מסתיימת בשפע כלכלי. "הקדנציה החולפת הייתה קדנציה של עשייה בלתי פוסקת בכל תחומי החיים בעיר. לפני כארבע וחצי שנים שדרות כולה הייתה בהליכה אחורה. ראינו את זה בחינוך, בתשתיות, בפיתוח, בתעסוקה וכמובן, בתחום הקרוב ללבי – תרבות. אנשים לא זוכרים את זה כבר, אבל שהתחלנו העיר הייתה בגרעון של למעלה מ- 100 מיליון ₪. ראש העיר, אלון דוידי עמד אז מול החלטות קשות, גייס כספים מממשלתיים, נסע לקהיליות יהודיות ברחבי העולם והיום, אנחנו רואים את התוצאות. לשמחתי היום, אחרי כמעט קדנציה מלאה של פעילות מאומצת, אני יכולה להסתכל בסיפוק רב על הישגי השלטון הנוכחי, הניכרים בכל התחומים ובכל פינה בעיר ובודאי בתחום התרבות ופעילות המתנ"ס שהפך לסמל ולגאווה לתושבי שדרות. אנו בעיצומה של מהפכה שמהדהדת בכל הארץ. העיר שינתה את פניה וחוותה שינויים אדירים בכל התחומים. בכל שנה אנו עדים לעוד בשורות בעיר, לעוד פיתוח, לרעיונות חדשניים ולעלייה מתמדת בביקוש לגור כאן".

קיבלת את המתנ"ס במצב כלכלי קשה מאוד והצלחת לשקם אותו.

"שהגעתי למתנ"ס היה מדובר במוסד אשר נקלע לחובות כבדים. יחד עם ראש העיר, אשר ראה במתנ"ס מוסד חשוב מעין כמוהו ופעל בצורה יוצאת דופן כשהשיג תקציב לכיסוי הגרעון המצטבר במתנ"ס, אנחנו מאוזנים ומתנהלים נכון לשמחתי גם השנה ב 2018 קיבלנו אישור ניהול תקין , אני חייבת לציין גם את העובדה שהודות לראייתו של ראש ראש העיר את המתנ"ס כזרוע הביצועית שלו לכל תחום התרבות והקהילה, גיוס משאבים והשגת תקציבים לטובת סבסוד החוגים וארועים תרבותיים וקניית  שירותים מהמתנ"ס במקום מבחוץ, הם שהביאו את המתנ"ס להיותו פורח ותוסס למען התושבים, כמובן שמיום כניסתי לתפקיד אני מקדישה ביחד עם ראש העיר את כל מרצי להעניק לתושבים מגוון רחב של פעילות בשלל תחומים, זאת באמצעות צוות העובדים המסור והמקצועי של המתנ"ס בניצוחה של מנהלת המתנ"ס גב' לימור כהן המשקיעה לילות כימים להצלחת המתנ"ס, לקחנו אותו בידיים והיום הוא מספק מגוון רחב מאוד של פעילויות וחוגים למאות ואלפי ילדים ותושבים. יש לנו חוגים מסובסדים, יש פעילות ענפה לאורך כל השנה וכמובן בחגים. ראינו את זה בפורים האחרון, היום התושבים מבינים שאין להם מה לחפש בחוץ, הכול נמצא כאן וברמה הכי גבוהה שיש. אנחנו עושים הכול על מנת ליצור פעילויות יומיות, מגוונות וכזו שנותנות מענה לכל האוכלוסיות בעיר. וזה לא עוצר רק כאן. שדרות מהווה בשנים האחרונות אבן שואבת גם עבור יוצרים ואומנים מוכשרים מכלל התחומים – אם זה על ידי המרכז למחול, אם זה בפסטיבל קולנוע דרום שמוכיח שנה אחרי שנה אילו כישרונות יש כאן, בימים אלו אנו שוקדים על הקמת המרכז האתני בניהולו של הזמר והיוצר חיים אוליאל ועוד נושאים מגוונים בהמשך, כמו כן צפוי לנו קייץ עתיר באירועים ובמופעים של מיטב אומני ישראל, אנצל ברשותך הזדמנות  להודות לצוות העובדים המסור והמקצועי של המתנ"ס  למנהלת המתנ"ס  גב' לימור כהן המקצועית, המסורה והחרוצה, שביחד עם נאווה כהן המקצועית בתחומה, גילו אחריות גדולה מאד לכל התנהלות המתנ"ס, וכמובן תודה והערכה לחברי הנהלת המתנ"ס היקרים ולחברה למתנ"סים על הליווי הצמוד. לסיכום תשובתי תושבי שדרות מרגישים היטב את השינוי החיובי, אשר מתקיים בעיר הנהפכת אטרקטיבית יותר ויותר. היום העיר היא מרכז תרבויות אזורי ועל כן, אין גאה ממני וזה תהליך חיובי שלא התרחש באקראי. זהו פועל יוצא של השקעת משאבים רבה, ניהול נכון וצוות מדהים, החל מראש העיר, מההנהלה ועד אחרון העובדים".

האם נושא הפרשה של אחיך הרב אורן מלכה השפיע על ההתנהלות שלך בתוך העירייה?

"אני לא יכולה להתעלם מהעובדה שמדובר בתקופה לא פשוטה עבורי ועבור משפחתי. אך מאחר ואנחנו מאמינים באמונה שלמה בטוהר כפיו ובניקיון ידיו, אני יכולה להעיד באופן שאינו משתמע לשני פנים ובאופן נחרץ ביותר, שמדובר באדם שהאמת היא נר לרגליו ובאחד שממלא את השליחות הציבורית שלו בהגינות וביושרה ובמסירות אין קץ, בטוחני שהדברים עוד יתבררו כי מדובר במעשים קשים וחמורים של אותם מחוללי זימה ועלילה מרושעת כנגד אחי ובע"ה בסוף האמת תצא לאור. עם זאת, אין לזה שום קשר להתנהלותי בעירייה למרות הכאב ברמה האישית אני יודעת לעשות הפרדה בין הדברים והמטרה שלי היא אותה מטרה מאז ומתמיד מטרה שנותת לי, את הכוח לקום בבוקר והיא שיפור איכות החיים של תושבי העיר , של הנשים במרחב, של מעונות היום וכו' , כמוני גם אחי הרב אורן מלכה  ממשיך בעבודתו מתוך שליחות ובמרץ רב. אני מחזקת את אחי היקר ומאחלת לו שימשיך בעשייתו הברוכה למען שיפור תחום הדת בשדרות, כפי שעושה כבר למעלה מ- 18 שנה, אין תושב בעיר שלא חש את המהפכה שאחי הוביל וממשיך להוביל בתחום הדת מיום כניסתו לתפקיד כיו"ר המועצה הדתית ".

יהודית אוליאל ואבי גבאי
 יהודית אוליאל ואבי גבאי

במהלך הקדנציה חל משבר בינך לבין חבר הקואליציה דורון טקטוק. כיצד אתם מתפקדים לאור המצב?

"אנחנו ביום האישה הבינלאומי ומפאת הכבוד שיש לי ליום הזה, אהיה עדינה מאוד ואשמור על כבודן של הנשים, בבוא העת אתייחס לסוגיית המשבר, מה גם שלשאלתך, טובת העיר היא בראש סדר העדיפויות מבחינתי ולכן, יש לשים לא פעם רגשות כאלה ואחרים בצד. אני יכולה להגיד בפה מלא כי העשייה המשיכה כרגיל. המשקעים קיימים, את דעותיי על דורון לא הסתרתי מעולם  וללא ספק יש סביב התנהלותו שאלות שהציבור יאלץ לשאול עצמו לפני הבחירות הקרובות".

המתנגדים שלכם טוענים לכפייה דתית והדרת נשים בעיר. מה דעתך על הנושא?

"אני חושבת שרבים משתמשים בקלף "ההדתה" כקלף פוליטי. אולי זה המקום להזכיר כי אני מכהנת זו הקדנציה הרביעית ברציפות כיו"ר נעמת במרחב אשקלון. אם הייתה מתקיימת הדרת נשים בעיר אני הראשונה שהייתה יוצאת נגדה. אין בשדרות כפייה דתית, יש בה מגוון של אוכלוסיות שיודעות לשמור על מרקם החיים הייחודי שקיים כאן. יעשו חכם כל בעלי האינטרסים אם ישמרו על כך".

האם את רואה עצמך בעתיד מתמודדת לתפקיד ראשת העיר?

"אני אוהבת את מה שאני עושה ופיסגת שאיפותיי הן להיות במרכז מוקדי ההשפעה, במקום בו אוכל לפעול, לשנות ולהשפיע במישור הארצי אני בטוחה וגם מקווה שאלון ימשיך להוביל את העיר הזאת קדימה עוד עשרות שנים, כפי שעשה במסירות ובמרץ בקדנציה החולפת, ולשאלתם של רבים אני תמיד עונה 'צוות מנצח לא מחליפים'".

האם אחרי הבחירות הבאות, כמובן בהתאם לכך שאלון ואת תבחרו לקדנציה נוספת, תמשיכי במתנ"ס או שתרצי לבחור בתיק אחר?

"בוודאי שארצה להמשיך במתנ"ס. המתנ"ס הזה הוא כמו בית שהקמתי, טיפחתי, עיצבתי והתאהבתי בו בעובדיו ובמנהלת לימור המדהימה, אמשיך לעבוד לצידו של ראש העיר, לילות כימים על מנת להעניק לתושבים, עושר תרבותי, פעילויות פנאי מהנות וחוויות בלתי נשכחות של הנאה ואושר".

את חושבת שבשדרות יש סיכוי בעתיד לראות אישה מכהנת כראשת עיר?

"נשים מוכשרות וחזקות הן נכס לשלטון המקומי. הן מביאות זווית ראייה שונה והרבה יכולות. העיר שדרות היא עיר שמלאה בנשים חזקות ומשפיעות, אם זה בהנהגה המקומית ואם זה בשכונות, בתפקידי מפתח ובהתנדבויות השונות ועוד.  אך יחד עם זאת אני לא מאמינה כי צריך לבחור אישה כי היא אישה, צריך לבחור אותה כי היא הראויה ביותר לתפקיד. היום, בראש העירייה שלנו עומד האדם המתאים ביותר לתפקיד. בעניין זה אין שום קשר לנושא המגדרי אלא להתאמה".

משבר הגיוס ותקציב המדינה הם המשברים האחרונים בקואליציה ומצטרפים להתקדמות החקירות הפליליות וההמלצות בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלו הובילו דיבורים בכל הקשת הפוליטית על בחירות שהולכות ומתקרבות וכמובן שבדקנו עם אוליאל, שהיא כאמור נציגת מפלגת העבודה בשדרות על כך.

מפלגת העבודה – כידוע בשדרות את מייצגת את המפלגה ושותפה עם נציג הליכוד שהוא ראש העיר מה שלא נראה שיכול לקרות ברמה הארצית?

"למרות האידיאולוגיה השונה, המטרה היא משותפת והיא לפעול למען פיתוח העיר שדרות. אנחנו מדברים על הכל וכל אחד מכבד את עמדותיו של האחר הוכחנו שאנו יודעים לפעול למען שדרות ותושביה כאינטרס משותף".

מה דעתך על בחירתו של אבי גבאי לראשות מפלגת העבודה ועל סיכוייה שלמפלגת העבודה לאור הסקרים?

"אני חושבת שאבי גבאי הוא היחיד שמהווה היום אלטרנטיבה לשלטון הקיים. הוא איש של חזון ועשייה. אדם ערכי, עם קבלות על הישגים בהובלת ארגוניים למצוינות,  איש שמדבר עם כולם בגובה העיניים, מה גם שבפגישתנו האחרונה נוכחתי לדעת שבכונתו של אבי גבאי להשקיע משאבים רבים ולקרב את הפריפריה למפלגה, שהרי שם לא היינו במיטבנו בלשון המעטה עוו המחוזות יתוקן וזאת מעבר לחזונו לשינוי המצב החברתי, קידום צדק ושיוויון והגברת הצמיחה, כולנו יודעים שהפוליטיקה היא דינמית ומלאת הפתעות והרבה תלוי באחדות כל הכוחות במפלגה, אני בטוחה שהמנדטים עוד יגדלו ואני מאמינה שהציבור בישראל יבין הפעם שאנחנו זקוקים לממשלה אחראית ולא אחת שרק מדברת, מפחידה אבל בפועל לא עושה כלום בנדון".

לאחרונה נוצר רגע מיוחד בו הצטלמת לצדו של ח"כ עמיר פרץ. האם התגברתם על המשקעים מהעבר?

"אני נמצאת במקום אחר, המשקעים גם אם הם קיימים הם שייכים לעבר, כל אחד עשה את בחירותיו, אני מכבדת את ח"כ עמיר פרץ שהרי עברנו כברת דרך ארוכה ביחד, באמתחתו תרומה נכבדה למדינה בכלל ולשדרות ותושביה בפרט, אנו גרים ביחד בשדרות ויודעים לכבד אחד את השני במפגשים מסוג זה כפי שהיה בביקור של יו"ר המפלגה אבי גבאי".

לכתבה הבאה:

ממשיכים: מכבי שדרות ניצחה את הפועל לוד 0-3

מכבי שדרות ממשיכה ביכולת הטובה ושומרת על המקום הראשון, כשגברה בתוצאה 0-3 על הפועל לוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.