יום שבת , 23 מרץ 2019
דף הבית / חדשות / ביטחוני / שדרות – העיר היחידה בארץ עם מיגונית "טכנולוגית"
צילומים: עיריית שדרות וחברת "ביפר"
צילומים: עיריית שדרות וחברת "ביפר"

שדרות – העיר היחידה בארץ עם מיגונית "טכנולוגית"

בהנחיית ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, תחבר בקרוב חברת "ביפר" את המיגוניות בעיר למערכת "שומר הסף". המטרה: שמירתן של המיגוניות נעולות ונקיות בזמן שגרה כדי שבעת חירום, כשייפתחו אוטומטית, יאפשרו מרחב שהייה ממוגן ונקי.

לאחר כמעט שני עשורים של ירי תלול מסלול ליישובי עוטף עזה, ששיאם הגיע במבצע "צוק איתן", התחדדה ההבנה כי מערכות היירוט-כיפת ברזל, חרף יעילותן, לא פותרות את הצורך במיגון פיזי, עליו שוקדים קברניטי הביטחון בישראל. בעיר שדרות פזורות מיגוניות רבות, חלק ניכר מהן מיועד לשמש את הנוסעים בתחבורה הציבורית, את המבלים בגינות הציבוריות המפוארות ברחבי העיר ואת עוברי האורח והסטודנטים המבקרים בה. אלא שלאחר כמה שנים בהן פזורות אותן מיגוניות, הן הפכו מכלי להצלת חיים לנטל תברואתי על העירייה ועל התושבים, כשהגישה הנוחה אליהן והזמינות שלהן לכל עובר אורח הפכו אותן למעין בתי שימוש ציבוריים. המצב שנוצר הוא שעל העירייה היה מוטל לנקותן באופן תדיר מאוד, וגם פעולות ניקיון אינטנסיביות לא הצליחו לשנות את המצב באופן ניכר. זמן קצר לאחר הניקיון, הן הפכו שוב למפגע תברואתי. לאחר מבצע "צוק איתן", ביקש ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, למצוא פתרון למצב הקיים. חברת "ביפר", חברת תקשורת המתמחה במתן פתרונות התראה, הציגה לדוידי טכנולוגיה המאפשרת להשאיר את המיגוניות נעולות בשגרה ומבטיחה פתיחה אוטומטית שלהן בכל אירוע בו מופעלת התרעה על ידי פיקוד העורף. מדובר במערכת הכוללת דלת ייעודית למיגונית ורכיבי תקשורת המוזנים ממקור חשמל ידידותי לסביבה – השמש הישראלית, המאפשרים להשאיר את המיגונית נעולה עד לקבלת התרעה, אזי היא נפתחת מיידית, באופן אוטומטי, ללא צורך בהתערבות אנושית.

צילומים: עיריית שדרות וחברת "ביפר"
צילומים: עיריית שדרות וחברת "ביפר"

לאחר בדיקה מקיפה של המוצר הטכנולוגי, שפותח על ידי סטודנטים מאוניברסיטת "בן גוריון" בנגב ומיושמת על ידי חברת "ביפר תקשורת ישראל", החליט ראש העיר, שנעזר בסיוע של משרד הביטחון ובקרנות פילנטרופיות למטרות מימון הפרויקט, לרכוש מספר מערכות ולהציבן בכמה עשרות מיגוניות בצירי התנועה המרכזיים. לשמחתנו, הטכנולוגיה הוכיחה יעילותה במספר אירועי ירי והתרעה, כשהמיגוניות נותרו נקיות ושמישות, נפתחו בשעת הצורך וננעלו מיד לאחר השימוש בהן, מה שמאפשר להן להישאר במצב תחזוקתי מצוין לאורך זמן. לאור ההבנה כי המערכות, ששמן "שומר הסף", הנן יעילות והופכות את המיגונית ממפגע תברואתי למצילות חיים, החליט ראש העיר על רכש של עשרות מערכות נוספות, שייפרסו בשבועות הקרובים בחלק ניכר מהמיגוניות בעיר, פרויקט שיהפוך את שדרות לעיר נקיה יותר, בטוחה יותר וטכנולוגית יותר. מערך הביטחון בעירייה מצויד במערכת שליטה ובקרה המאפשרת קבלת תמונת מצב עדכנית מכל מיגונית בכל עת ובכך הופכת שדרות לעיר היחידה בישראל לה מיגוניות "טכנולוגיות", המותאמות לצרכי התושבים ועוברי האורח ולמקום בטוח וטוב יותר לחיות בו.

מנכ"ל העירייה, טל טורן, סייר השבוע יחד עם קב"ט מוסדות החינוך, דוד שניאור, ונציגי "ביפר" על-מנת למפות את כלל המיגוניות בעיר ולחברן למערכת. "מדובר כאן בצורך אמיתי שבעת חירום כולנו נודה על התקנת המערכת הזאת", אמר טורן. "בזכות עקשנותו ודרישתו של ראש העיר, כלל המיגוניות יחוברו למערכת ובכך נהיה לעיר הראשונה בארץ בה המיגוניות יהיו 'טכנולוגיות' ומחוברות למערכת", הוסיף.

ראש העיר, אלון דוידי, סיכם ואמר: "במיוחד בימים אלה, שאנו עדים לרצון של ארגוני הטרור להמשיך לחבל בשגרת חיינו, חשוב להתכונן לשעת חירום וחלק מההכנה הוא של המיגוניות הרבות שיש לנו בעיר. נתקלנו בעבר במראות קשים במיגוניות שלא אפשרו בזמן אמת לאנשים להיכנס ולשהות בהן ובכך להציל את עצמם ולכן, לאחר שראיתי את יכולות המערכת וקיבלתי את הסיוע ממשרד הביטחון ומהתורמים הנפלאים, הוריתי לחבר את המיגוניות ל'שומר הסף'".

לכתבה הבאה:

ממשיכים: מכבי שדרות ניצחה את הפועל לוד 0-3

מכבי שדרות ממשיכה ביכולת הטובה ושומרת על המקום הראשון, כשגברה בתוצאה 0-3 על הפועל לוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.