שבת , 25 ינואר 2020
דף הבית / מגזין / שובו של הזמיר

שובו של הזמיר

לפני חמש שנים, בגיל 17, סומן הזמר שלום קדושים משדרות כאחת ההבטחות של המוסיקה הים תיכונית. הגיוס לצה"ל והמחלה הקשה שפקדה את אביו שדחף אותו לקריירה מוסיקלית עצרו הכל והוא נקלע לתקופה מבלבלת מאוד שבה היה צריך לעזור בפרנסת הבית. לאחרונה, בעזרת חשיפה בתוכנית ריאליטי, משקיע שמאמין בו ומנהל חדש הוא יצא לדרך חדשה.

במהלך הראיון עם שלום קדושים עולה לאוויר שיח כמעט מתבקש על תעשיית המוסיקה הים-תיכונית שבה אחד למיליון מצליח לפרוץ לקדמת הבמה,  בעידן שבו כל יום משוחררים שמונה סינגלים קשה לזמרים לבלוט ובכל זאת קדושים הצליח בגיל 17 להרשים רבים בתעשייה העמוסה וסומן כהבטחה גדולה אלא שבשלוש השנים האחרונות שבהם נעלם מהבמה בנסיבות אישיות שנדבר עליהם בהמשך הוא הגיע לתובנות אחרות על המקצוע, "גם אם אתה הזמר הכי מוכשר בעולם אין קיצורי דרך במיוחד בכל מה שקשור לתעשיית המוסיקה הים תיכונית/ מזרחית" מסביר קדושים כיום בן 22, "אתה לא יכול לטפס ישר מהקומה הראשונה לקומה העשירית, אתה צריך לטפס קומה אחר קומה, לעבור דרך, להופיע, לצבור קהל ואם גם הוצאת שיר שנתפס אז אפשר לפרוץ לקדמה הבמה, לפני חמש שנים הסינגלים הצליחו וזכיתי לחשיפה גדולה אבל כנראה שאני צריך לעבור עוד דרך, אני לא ממהר אני עוד צעיר, מוכן להשקיע ולעבוד קשה כדי להצליח".

עד גיל 16 קדושים לא ממש חשב שהוא יודע לשיר. באחד מערבי הקריוקי המשפחתיים עלה לשיר וסחט  מחמאות שנתנו לו ביטחון אבל הוא לא חשב לפתח את זה מעבר, "יום אחד הייתי בערב קריוקי עם בני משפחה שלי, אחד הדודים שלי שבעצמו שר יפה מאוד דחף לי את המיקרופון ואמר לי "קח תשיר קצת". לקחתי את המיקרופון והתחלתי לשיר, אחרי זה דוד שלי אומר לי "איפה היית עד עכשיו. יש לך קול מיוחד, אתה חייב לעשות עם זה משהו במיוחד עכשיו שאתה צעיר".  זה החמיא לי מאוד והפתיע אותי שחושבים שיש לי כזה פוטנציאל אבל לא חשבתי לעשות עם זה  משהו".

צילום: אורי גבאי

וחשבת לעשות עם זה משהו?

"לא ממש. תמיד אהבתי לשיר בעיקר מזמורים בבית כנסת ולא יותר מזה, עד גיל 12  הייתי סוג של דוס עם שישיות. רק בגיל 16 אפשר לומר שהתחלתי להתמקצע. אני חושב שאני אפילו לא ידעתי שיש לי כישרון שירה. תמיד אהבתי מוסיקה, קצת עשיתי חיקויים לזמרים, גם גדלתי בבית מוסיקלי  אבל לא יותר מזה, אפילו בקריוקי לא הייתי שר. אני זוכר שהייתי שר כזה בשקט בבית שירי דיכאון של עופר לוי, לא חשבתי בכלל להיות זמר".

לקראת גיל 17 הוא פגש את היוצר אבירם דרעי משדרות  ואז הכל השתנה.  דרעי שסיפק להיטים לגדולי הזמרים בתעשיית המוסיקה הים-תיכונית מדודו אהרון, עד רגב הוד, מאור אדרי ופאר טסי והרשימה עוד ארוכה.  כמו הסיפור של ג'סטין ביבר,  דרעי נחשף יום אחד לסרטון של קדושים ביוטיוב והחליט לפרוש עליו את חסותו.  'אנחנו חייבים תודה ענקית ליו-טיוב' אמר אז בראיון דרעי ל'דין וחשבון'.  "אמרו לי, 'יש בחור חדש, עם קול ענק בשדרות, אתה חייב לשמוע אותו'. העלו שיר שלו ליוטיוב, הוא ביצע גרסה של אייל גולן הזמר האהוב עליו ופשוט התאהבתי בקול של הילד הזה".

באותם ימים מי שהיה דומיננטי מאוד הוא אביו של שלום אבנר ז"ל שדחף ואף השקיע מכספו כדי שהילד שלו יגשים את החלום ואכן בעזרת חמישה סינגלים ששיחרר ביניהם "מושלמת" , "מפתח לליבך", "כמה דמעות", "לא הכל ורוד", ומחרוזת "להיות אדם" הוא הפך בגיל 17 להיות זמר עסוק שמתפרנס ממוסיקה.

 

נקלע למערבולת אחרי פטירתו של אביו

אחרי שסיים כיתה יב' הגיע הגיוס לצה"ל. עד שהחל בקריירה מוסיקלית היו לקדושים תוכניות לשרת שירות משמעותי בצה"ל אבל כדי לא לפגוע בקריירה המוסיקלית החליט יש לומר בעזרת שלטונות הצבא לעשות שירות נוח של משגיח כשרות. בראיון שהעניק ל'דין וחשבון' רגע לפני הגיוס הוא סיפר אז "תמיד היו לי מחשבות לתרום שירות משמעותי למען המדינה אבל המציאות השתנתה וכדי להמשיך לבנות את הקריירה זה בלתי אפשרי לעשות שירות בקרבי ולהקדיש את רוב הזמן בשלוש השנים הקרובות לצבא, במיוחד שאני נמצא במומנטום טוב. אם איעלם לשלוש שנים אף אחד לא ישמע עליי אחר כך לשמחתי הצבא בא לקראתי ומאפשר לי שירות צבאי יחסית נוח של משגיח כשרות, גם מאמין שאני ישובץ בבסיס קרוב כדי שיתאפשר לי לשלב את המוסיקה. הבחירה שלי בתפקיד של משגיח כשרות באה כמובן מהמקום של הדת. כאדם שומר שבת יש לי חיבור לתפקיד ואני בטוח שאבצע אותו על הצד הטוב ביותר".

השירות הצבאי אומנם אפשר לו להמשיך להופיע ולעסוק במוסיקה אבל שנתיים לאחר שהתגייס הכל נעצר ולא בגלל הצבא, אלא בגלל מקרה אישי מצער. אביו של שלום נפטר לפני שלוש שנים אחרי שהתמודד עם מחלת ניוון שרירים שהתגלתה בגופו שנה קודם לכן.  "אפשר לומר שכל החיים שלנו התהפכו ברגע שגילינו שאבא חולה במחלה" הוא אומר, "לצערי תוך שנה הוא נפטר, זה היה משבר גדול מאוד בשבילי, משבר גדול בשביל המשפחה. כל מי שהכיר את אבא שלי יודע כמה הוא היה משמעותי, כמה הוא היה תומך, כמה אהוב על הרבה אנשים".

צילום משפחתי.

כמה זה השפיע עלייך מבחינת הרצון להמשיך עם המוסיקה?

"השפיע עליי המון כי אבא שלי היה מעורב מאוד בכל התהליך שעברתי, תמיד דחף, היה עסוק מאוד סביב הנושא הזה. נכנסתי לסוג של מערבולת כי ברגע שאבא חלה במחלה שום דבר לא עניין, כשהוא נפטר מעבר לקושי הגדול מאוד של האובדן נאלצתי להתמודד עם מציאות חדשה בשפחה, למעשה הייתי צריך לקחת פיקוד ולסייע בפרנסת המשפחה, במקביל גם מי שליווה אותי דחף אותי המון, אבירם דרעי נקלע לבעיות אישיות, היה לי את השירות הצבאי על הראש, בנוסף גם היה לי חוזה מאוד גדול עם חברת הפקה, כנראה יותר מדי לבחור צעיר בן 19, לכן הדבר האחרון שיכולתי זה להתעסק במוסיקה".

היו לך מחשבות לוותר על המוסיקה?

"כן היו לי מחשבות לוותר על המוסיקה אבל ככל שחלף הזמן הבנתי שזה משהו שיושב עמוק בנשמה, כנראה הייתי זקוק לזמן הזה לתפוס מרחק כדי להבין מה הכי טוב בשבילי.  הייתה תקופה ארוכה שלא הופעתי בכלל אבל בשנה האחרונה הבנתי שזה מה שאני צריך לעשות בחיים, מהמוסיקה אני צריך להתפרנס. לשמחתי גם היו המון אנשים שדחפו, אחד מהם זה חוף מדמוני שהפך למנהל שלי, התגלה ככותב מוכשר מאוד. יצאנו לדרך חדשה וברוך ה' חזרתי להופיע ולהתפרנס רק ממוסיקה".

מהיכרות קצרה עם אביך היה לו רצון גדול לראות אותך מצליח? כמה זה היה ברקע כשהתלבטת אם להמשיך עם המוסיקה?

"אפשר לומר שהסיבה העיקרית שהחלטתי להמשיך עם המוסיקה זה אבא שלי. היום אני מרגיש שאני מקיים את הצוואה של אבא וממשיך להופיע ולשיר. כשהוא היה בחיים הוא עשה הכל כדי שאני אצליח, ברגע שהוא נפטר ונכנסתי לתקופה מבולבלת היה לי ברור שאבא לא השקיע את מה שהשקיע לחינם, הוא רצה שאמשיך עם המוסיקה, הוא בעצם נותן לי את כל הכוחות והאמונה. אני מאמין שבעזרתו יפתח המזל ואגשים קריירה מוסיקלית מצליחה".

כמה זה קשה להשתלב בתעשיית המוסיקה?

"זה לא קל, צריך המון דבקות במטרה. לשמחתי אני חוזר לעניינים עם נקודת פתיחה טובה כי כבר הוצאתי שירים, הופעתי על במות גדולות. כשאני שומע למשל את השירים שהקלטתי לפני חמש שנים אני מרגיש שהשתפרתי המון בהגשה, בעמידה על במה, יש לי היום יותר ביטחון עצמי. בשלב הזה אני רוצה להמשיך להתפרנס ממוסיקה וכמובן אם תבוא החשיפה הגדולה זה יהיה נהדר אבל זה יבוא רק בעבודה קשה, אני רק בן 22, יש לי לעבור עוד דרך. כשאני רואה את הקריירה של איתי לוי או אפילו משה פרץ שהצליח רק באלבום השני, אני יודע שבתחום המוסיקה צריך המון סבלנות. אי ן ספק, אני מרגיש היום יותר בשל לקריירה".

 

לא פוסל ריאליטי

בתעשיית המוסיקה אין יותר מדי סיפורי סינדרלה, קשה היום למצוא זמרים ש"גילה" אותם אמרגן שהחליט להשקיע בהם, אפילו ההצלחה של הזמרת נועה קירל באה אחרי שאביה העמיד לרשות רוברטו תקציב של מאות אלפי שקלים. ובכל זאת, המזל האיר פנים לקדושים שקולו צד את אוזנו של חיים אלוני שהחליט להשקיע בזמיר משדרות כדי להפוך אותו לזמר מצליח.

איך נוצר הקשר?

"האמת הוא שמ   ע שיר שלי ובירר אצל אנשים שמכירים אותי, ביניהם אבירם דרעי שכמובן המליץ בחום. הוא אומנם לא מתעשיית המוסיקה אבל החליט להשקיע כי הוא מאמין בי, מאמין בפוטנציאל העסקי וזה כמובן מאוד החמיא לי, אני מצידי עובד בכל הכוח כדי להצליח".

מה השאיפות הלאה?

"ברוך ה' אנחנו כבר כמה חודשים עובדים במרץ, אני מופיע מדי ערב באירועים, אנחנו אוספים חומרים חדשים כדי לראות מה יכול להתאים לי. בינתיים שחררתי סינגל חדש שאני מקבל ממנו תגובות טובות מאוד. להגיד לך שיש לי שאיפות למלא היכלים וכו.. זה כמובן חלום אבל אני עוד לא שם, בעזרת ה' גם זה יגיע. המטרה שלי לחרוש את השטח ולצבור קהל, מעדיף לעלות במדרגות ולא ישר במעלית".

הסינגל החדש "תני לי סימן" שכתב והלחין חוף מדמוני בהפקה מדהימה של  אופיר כהן ומשיח משיח. השיר עוסק ביחסים של בינו לבינה , מלווה בווידאו קליפ שביים  אבי בן זקן.

אנחנו שומעים בלדה מרגשת, זה הכיוון המוסיקלי?

"הסינגל החדש בא בעיקר לבדוק את השטח, השיר הזה מביא המון רגש אבל אין ספק שהשירים הבאים שלי ילכו יותר בכיוון הישראלי כי אני מרגיש ששילוב הסגנונות יכול להביא אותי יותר לידי ביטוי, בוא נגיד  פחות סגנון דיכאון. אני למשל אוהב את מה שעושים בהפקות המוסיקליות עם עומר אדם, אנחנו עובדים קשה. לומר לך שיש איזה מתכון להוציא להיט? אין דבר כזה, אף פעם אתה לא יכול לדעת מתי זה יפגע. אני בטוח שבהפקות הבאות יהיו עוד הפתעות".

אומרים שצריך לחיות במרכז העניינים במרכז הארץ, יש לך מחשבה לעזוב את שדרות?

"אני אתחיל את התשובה מהסוף, קודם כל כשאני אקים משפחה ואבנה בית בעזרת ה' זה יהיה רק בשדרות, בעיניי זה המקום הכי מיוחד, זה הבית שלי. בכל הופעה שאני מסיים אני אומר לקהל "תודה רבה אני הייתי שלום קדושים משדרות". יחד עם זאת, יש איזו מחשבה לעזוב לתקופה מסוימת כדי לקדם את הקריירה, זה צעד לא פשוט גם מבחינת המשפחה".

אם גם אתם תוהים למה הוא לא מחפש לקצר את הדרך, למשל דרך תוכניות הריאליטי. אז אומנם "דה-פור" לא ממש הייתה סיפור הצלחה אבל הדקות הספורות שהוא הבליח לתוכנית הותירו רושם גדל מאוד על השופטים הזמר מוקי, הזמרת דיקלה ומרינה מקסימיליאן בלומין שפיהם נותר פעור במהלך האודישן נוכח הקול העוצמתי של קדושים שצלח את המבחן ללא כל קושי, במשימה לאחר מכן היה עליו לבחור אחד מארבעת המתמודדים, הוא החליט לבחור דווקא בהתמודדות מול שרית אביטן והפסיד על חודו של קול. "האמת אמרו לי שיש תוכנית חדשה, מסתבר עקבו אחריי ביוטיוב ולחצו עליי להגיע, אמרתי למה לא ננסה. כולם שאלו אותי למה בחרתי להתמודד מול שרית אביטן שהיא חברה טובה, וואלה אין לי הסבר, ככה הרגיש לי. מעבר לזה התוכנית הזו לא ממש הצליחה והסתיימה תוך זמן קצר. אם תשאל אותי אני פחות הייתי רוצה דרך איזה ריאליטי אבל אם תהיה הזדמנות טובה שבאמת תביא חשיפה יכול להיות שאנסה שוב".

לכתבה הבאה:

האסטרטגיה של ג'קי

כשביתו הקטנה של ג'קי ג'לדטי משדרות התקשתה להשיג ציונים טובים בלימודים הוא לא הצליח להבין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.