יום ראשון , 21 יולי 2019
דף הבית / מגזין / שובר שתיקה

שובר שתיקה

במשך כמעט עשרים שנה הרב אורן מלכה היה חלק ב-4 מערכות בחירות כנציג ש"ס בעיר שדרות אבל לקראת הבחירות הקרובות הוא זז הצידה כדי להתרכז לדבריו בעשייה במועצה הדתית וטיהור שמו בעקבות חקירת יאח"ה. בראיון ראשון מאז שהתפוצצה הפרשה מעריך כיצד היא תסתיים ומספר כיצד נולד הנתק מאיש אמונו דורון טקטוק שהחליף אותו בראשות ש"ס.

עשרים שנה אחרי שנכנס לפוליטיקה בשדרות בציווי של המרן במהלכם כיהן כחבר מועצה, סגן ומ.מ ראש העיר, מוצא עצמו הרב אורן מלכה (53, נשוי לרבנית ניצה ואב ל – 12 ילדים וסבא גאה לתשעה נכדים) לקראת מערכת הבחירות של 2018 נינוח מתמיד בכל הקשור לקרבות הפוליטיים שמאפיינים את הימים הללו, זאת לאחר שהחליט לשמור את האנרגיות שלו להמשך עשייה במועצה הדתית אבל בעיקר למאבק על טיהור שמו בעקבות הפרשה המטלטלת שעבר לפני כשנתיים עם הפשיטה של חוקרי יאח"ה על משרדי המועצה  במסגרת חקירה משולבת שהתנהלה נגדו ונגד חבר העירייה טל נחשונוב.

מאז שהתפוצצה הפרשה הרב מלכה לא התראיין ולא ממש השמיע את קולו, מלבד ביום שבו חזר מהשעיה למשרדי המועצה והבהיר כי היא מאמין לחלוטין בחפותו. עד כה בהוראת עורך דינו, פרקליט הצמרת ציון אמיר שמנהל את ענייניו מול הפרקליטות, העדיף שלא להתראיין, לפחות עד תחילת השבוע האחרון. "אני באמת מעדיף להתעסק בעשייה ויש לא מעט עבודה במועצה הדתית" הוא מנמק, "אם תשים לב גם לא התערבתי עד עכשיו בבחירות ואני מתכוון להמשיך להתרכז רק במועצה הדתית".

בתחילת השיחה הוא נזכר בתחילת הדרך במועצה הדתית, "כשהגעתי למועצה הדתית, כל מחלקות המועצה עמדו בפני קריסה. המצב היה קשה ומי שנאלץ לנהל את המועצה בתנאים בלתי אפשריים, היה המזכיר הרב שמעון אביטן שהיה ותיק מאוד ועשה פה עבודת קודש, לצד המצב הקשה, היו חובות כבדים לקבלנים, לספקים ולמס ההכנסה והעובדים קיבלו שכר פעם כן פעם לא. אמרתי לעצמי , שהדבר החשוב ביותר זה לדאוג ולשלם שכר לעובדים, לשלם אותו בזמן  ולטפל בבעיית החובות שמעיקות על התפקוד. חשבתי כי לא ייתכן שעובדי המועצה הדתית, אשר עושים מלאכת קודש כל אחד בתחומו, מתנהלים בתת תנאים מינימאליים ואני כשליח ציבור חייב לשפר זאת"

 

בעוד אני יושב במשרדו של הרב מלכה לצד הספרייה המרשימה של ספרי הקודש, תמונות הצדיקים ותמונה מרגשת  עם המר "ן הרב עובדיה זצק"ל שקרא לו לשרת את ציבור ואמר לו לפני 19 שנים "במקום שאין איש היה איש". הרב אורן מלכה בחר לא להתמודד הקדנציה הזו בבחירות, אך בודאי נחוש הרב מלכה להמשיך לשרת את תושבי שדרות במתן שירותי הדת ואכן אי אפשר להתעלם מהמועצה הדתית בשדרות שקיבלה מפנה חיובי מאז כניסתו של הרב אורן מלכה לכהן כראש המועצה. אגב, בין היתר הרב אורן מלכה ממלא במסגרת תפקידו גם ממלא תפקידיו של רב העיר והכל בהתנדבות כגון: עירוב, מקוואות, בית עלמין ויציאה לחופות בחינם. כשהוא מקפיד להעמיד את הגעתו לחופה ללא תשלום כתנאי.

 

 

הרב מלכה עם יו"ר ש"ס דרעי, שהעדיף את טקטוק על פניו

"זו הייתה החלטה שלי לא להתמודד"

לטובת מי שהספיק לשכוח, בבחירות האחרונות הכניסה סיעת ש"ס בראשותו, מנדט אחד וכתוצאה מהסכם עודפים איבדה את המנדט השני, דבר שהותיר את הרב מלכה כחבר מועצת עיר יחיד של סיעתו. תחילה במו"מ הקואליציוני דובר על כך שהוא יכהן במחצית הקדנציה השנייה כסגן בשכר אבל הוא בחר לפרוש מהמועצה ולמעשה להמשיך כממונה על המועצה הדתית שבה לכל הדעות ביצע מהפך גדול, ממועצה שהייתה בגירעון גדול והתקשתה בתשלום המשכורות, הפכה המועצה בליווי חשב מלווה למסודרת עם תקציב מאוזן. "המועצה הדתית זה מקום קטן וצנוע שנותן שירות גדול לתושבים" הוא אומר בחיוך, "איך שתסתכל על זה, פעילות המועצה הדתית מלווה את התושב מיום לידתו ועד פטירתו מן העולם".

בפאן הפוליטי פרישתו ממועצת העיר לטובת המועצה הדתית פינתה את המקום למי שהיה במשך עשרות שנים חברו הקרוב ואיש אמונו, דורון טקטוק שבבחירות הקרובות יעמוד בראשות סיעת ש"ס. היחסים בין השניים עלו על שרטון מה שהוביל לניתוק מוחלט, בהמשך התפוצצה פרשת יאח"ה שפיצלה את המועצה ל-2 מחנות וגרמה לאווירה לא נעימה. בסופו של דבר אחרי תקופת המתנה ארוכה בש"ס קיבלו החלטה לתת את הקרדיט לטקטוק כאשר גם הרב מלכה עצמו החליט לקחת פסק זמן.

שדרות נכנסה למערכת בחירות ולראשונה מזה 20 שנה אתה לא מעורב. איך ההרגשה?

"למען האמת ההרגשה מעט מוזרה, אך כפי שאתה ודאי יודע אני ממשיך בפעילותי הציבורית שאני מאוד אוהב והיא מתן שירותי הדת לתושבי שדרות, אני עסוק מאוד בנושאים אלו ובל נשכח שאני פועל לפי דעת תורה ושלם עם ההחלטה, אני יכול גם לומר לך שמשפחתי מאוד מאושרת מההחלטה, והיום אני גם משקיע בלימודי דיינות ואני נהנה מכל רגע".

לכל אורך הדרך שימשת כנציג ש"ס, האם התאכזבת?

"מאחר וזו הייתה החלטה שלי לא להתמודד אז אין לי סיבה להיות מאוכזב".

לנו ידוע שהיו עלייך לא מעט לחצים להתמודד בכל זאת מדוע סירבת?

"אכן המקורות שלך נכונים, היו עליי המון לחצים מכל מיני סיעות ובעיקר מתושבים, אך שוב לאחר מחשבה עמוקה וכמובן דעת תורה, אני שלם עם ההחלטה ואני מודה לכל התושבים ולנציגי הציבור על התמיכה והפניות להתמודד. האהבה לה זכיתי ריגשה אותי מאוד ומעניקה לי כוח להמשיך בעשייה הציבורית בתחום הדת".

כידוע מה שהוביל לכך שאתה לא מתמודד בין היתר זאת העובדה שדורון טקטוק החליט להתנתק ממך. לקראת הבחירות הוא, הרב גמליאל ואחרים סבורים שש"ס בשדרות מגיעה לבחירות מאוחדת מתמיד, מדבריהם ניתן להסיק שקודם ש"ס הייתה מפולגת בשדרות?

"אני מתלבט אם לענות לך על השאלה הזו, כי עד היום לא שמעו את קולי בנושא, לגבי איחוד ש"ס אני גאה בתוצאה שהביאה סיעת ש"ס בראשותי בקדנציה החולפת, מתוקף הישגי זה והצטרפותי לקואליציה בראשותו של אלון דוידי השגנו המון למען הציבור החרדי ואני שמח מאוד שהציבור נהנה מתקציבים אלו ובאמת לא משנה מי הנציג , אני רוצה גם לנצל את ההזדמנות ולהודות לראש העיר על מתן התקציבים והמשאבים לציבור החרדי ורק אלון יודע כמה נלחמתי למטרה זו , לגבי דורון טקטוק ואחרים המנסים להכפיש את תקופת כהונתי אין בליבי כלום נגד דורון וגם לא נגד מתלוננים אחרים, כולם ראו אדם שהיה סמוך על שולחני למעלה מעשרים שנה נוהג כפי שנהג, אז כנראה זה משמיים. לגבי שאלתך על החלטת דורון להתנתק ממני, אומר לך רק שזה קרה ביום שלמחרת מקרה אישי שלו,  הוא ביקש ממני לעשות דבר שאני מעדיף לא לפרט וסירבתי. לגבי האחדות אני יותר משמח, אני איש של שותפויות ובעד חיבורים וזו דרכי גם במועצה".

כידוע עברת תקופה לא פשוטה עם חקירת המשטרה. האם אתה חש שנעשה לך עוול וכיצד לדעתך תסתיים הפרשה?

"אכן בהחלט מדובר בתקופה לא פשוטה מצד אחד, שהרי אף פעם לא נעים להיות נתון בחקירה, אך יחד עם זאת אני חזק ורוחי איתנה ואני שואב תעצומות נפש מעצם העובדה שידיי נקיות  ולא נפל כל דופי בהתנהגותי ואני משוכנע בע״ה כי גם הפרקליטות תגיע למסקנה זו".

 

 

הרב מלכה מקבל פרס ניהול תקין של המועצה משר הדתות

"אמשיך לשרת את הציבור בנושאי הדת"

בצל ההמתנה להחלטת הפרקליטות בעניינו, הרב מלכה נאלץ להמשיך לעבוד כרגיל עם חלק מהעובדים שהתלוננו נגדו, לדבריו הוא מבחינתו מקפיד על עבודה עניינית.

איך מצליחים לשמור על אווירת עבודה כשיש יריבות שלא לומר עוינות?

"כפי שאמרתי אני לא כועס על אף אחד , הכל מאת השם יתברך, אכן אוירה לו פשוטה לעבוד לצד עוינות, אני ממלא את תפקידי על הצד הטוב ביותר, אני בקשרי עבודה יום יומי עם המתלוננים ויש לי אמונה גדולה בשלטון החוק ואני חייב לנקז את כל הכוחות שלי בעשייה הציבורית שלשמה אני שם, אני עושה את שליחותי נאמנה. אני אישית, משתדל להיות זמין לכל פניה ואני זמין לשרת את תושבי העיר בכל ענייני שירותי הדת על כל המשתמע מכך. ותודה לקב"ה על הסייעתא דשמיא".

איך הצלחת לגרום למהפך במועצה הדתית הזכורה לנו מהעבר עם קשיים עצומים?

"הכול בסייעתא דשמיא, היה קשה מאוד להגיע למצב שאנחנו נמצאים בו היום,. נוסף לכך ולפני הכול, חייבים להודות  למשרד לשירותי דת ולשבח את פועלו, הם הצמידו לנו חשב מלווה ועזרו לנו רבות. היה לנו פה מעט מאוד הכנסות, המון הוצאות ועובדים ללא מצב רוח, בשל עיכובים בקבלת המשכורות ואי העברת זכויותיהם לקרנות. הצעד הראשון היה לשבת ולבנות תכנית עבודה. כפי שציינתי, ראשית דאגתי שהעובדים יקבלו את השכר בזמן ובכבוד. ברגע שהעובדים קיבלו שכרם, התחלנו לדרוש מהעובדים שירות עבודה כמתבקש, מהמזכירות ועובדי המחלקות, ועד המשגיחים רובם נתנו כתף וסייעו על מנת לקדם את שירותי הדת בשדרות, המטרה השנייה שמשולבת במטרה הראשונה הייתה להגדיל את ההכנסות ולצמצם את ההוצאות ובמקביל הבאנו למצב של שחרור המועצה מהתלות שפיתחה בכל מיני גורמים, לא היה לנו  ציוד, כל דבר היינו צריכים לבקש מגורמים שונים. את הביטוחים שילמו באמצעות צינורות שונים. את העבודות המעטות, שנעשו בבית העלמין עשו אחרי תחנונים ובתהליך לא פשוט הצלחתי להביא את המועצה הדתית לידי עצמאות תפקודית.

ידוע לכל שהשקעת רבות על מנת לשפר את שירותי הדת לתושב, שתף אותנו ?     

"כשאני נזכר בדברים מסוימים אני מתרגש לדוגמא היה מקווה שהיה תקוע במשך ארבע-עשרה שנה בשל חובות לקבלן. פתחנו אותו. סוף סוף אחרי שנים ומדובר במקווה מפואר ולמהדרין מן המהדרין. המקווה פועל עד חצות הליל ומעניק שירות לכל האזור כולל הקיבוצים, הכנסנו מזגנים בחלק מהמקוואות ואנחנו ממשיכים בכך. אין מצב שבלנית זקוקה למשהו והיא לא תקבל. חיברנו את בית העלמין לחברת החשמל, כדי שיוכלו לקבור גם בלילה. עשינו שבילים, פיתחנו חלקות חדשות.  "העירוב שלנו סבל מהמון בעיות בגלל שהעיר בנויה בצורה כזו שיש פרברים וכל כניסה של רכב כבד בעקבות עבודות המיגון, קרעה את העירוב. היום יש לנו את עירוב טוב ובקרוב ישופץ שוב. וזה לא רק העירוב, זה גם השירות שאנשים מקבלים. חידשנו את המשרדים ודאגנו לתת לתושבים את השירות הטוב ביותר שהם יכולים לקבל. זו העבודה שלנו. זו השליחות".

 

"טיפלנו בנושא הגניזה שהייתה מגיעה מפוזרת בכמויות והיום זה במצב אחר לגמרי ואת כל זה עשינו בסייעתא דשמיא. התפקיד שלנו זה לעשות את ההשתדלות. השאר נמצא בידיו של הקב"ה והוא עוזר לנו ללא הרף. זו אמונה ביכולת, בנחיצות של התפקיד ובעזרה שמגיעה מלמעלה. אנחנו מוציאים עלון לילדים ולמבוגרים כל שבוע.אנחנו נותנים שירות לבתי הכנסת כשהמגמה להגביר את הסיוע, אנחנו עושים פרוייקט בר מצווה בשיתוף העירייה. עשינו קורסים למדריכות כלות וסיימנו לאחרונה קורס למדריכות כלות בשילוב יחודי של זיהוי אלימות במשפחה ועכשיו סיימנו קורס למשגיחים מטעם הרבנות לישראל עם התוצאות הטובות ביותר בארץ. יש לנו היום למעלה מ- 40 מקומות מושגחים ע"י המועצה הדתית עם היתר כשרות. יש לנו 3 מקוואות המעניקים שירות נפלא לנשים המגיעות במקצועיות רבה ובסבר פנים יפות. לאחרונה החלנו בשיתוף פעולה עם העירייה בבניית מקווה בשכונה החדשה, שהולך להיות היפה ביותר בארץ ומונגש לנכות וכולל בתוכו מרכז לאישה.

בשבוע שעבר התקיים טקס בר מצווה לשישה ילדי בר מצווה. מטעם הפרויקט אותו מארגן הרב אורן מלכה  זו השנה השמונה עשרה ברציפות. באירוע השתתפו ראש העיר מר אלון דוידי, חברי הכנסת יעקב מרגי  ראש העיר מר אלון דוידי ועו"ד יהודית אוליאל-מלכה, סגנית וממלאת מקום ראש העיר.

 

הרב מלכה עם הרב עובדיה יוסף בימיו הראשונים בפוליטיקה

הפרויקט הזה חשוב לך ברמה האישית. שתף אותנו למה?

"אכן זה אחד הפרויקטים שהכי מרגש אותי  ואני שמח על הזכות שניתנת לי לסייע למשפחות מיעוטות יכולת לחגוג עימן את בר המצווה לבניהן , בסיוע של ראש העיר גם השנה חגגנו לשישה עשר חתני הבר מצווה שהגיעו עם משפחותיהם שהגיעו לאולמי פנטזייה ', שם חגגו, בדומה לכל חגיגת בר מצווה, עם תזמורת, צלם עם סעודה חגיגית. במסגרת הפרויקט כל חתן מקבל: שיעורי הכנה, והעלייה לתורה עם ארוחת בוקר עשירה ומפוארת, ביגוד והנעלה, שי מכובד –  וגולת הכותרת ערכת תפילין מהודרות לכל חתן בר מצווה. אני רוצה שתדע שאני מרגיש ושמח באירוע הזה כאילו אני חוגג בשמחות של ילדיי, אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולאחל לחתנים מזל טוב ושיגדלו לתפארת וירוו נחת להוריהם ולהודות לגב' אסתר כהן מרכזת הפרויקט שעמלה וטרחה ודאגה לכל פרט לאורך כל הפרויקט, לציונה פרץ ולכל העוסקים במלאכה החשובה הזו".

ובתוך כל זה נמשכת העשייה במועצה הדתית עד כמה תושבים משדרות יכולים להיות שבעי רצון משירותי הדת?

"מיום שחזרתי למועצה הדתית בשדרות אחרי נתק של שנה בשל היותי חבר מועצת העיר השקעתי את כל כולי במתן השירות לתושב בכל הקשור לשירותי הדת בעיר קיימנו אירועים רבים, כגון מופע הקסמים של הקוסם הבינלאומי שימי אילוזיני, מופע אנדלוסי, מסיבת חנוכה לחניכים והורים, ערב שירה ופיוט, מרק קרוצי, משה ברששת והרב חיים לוק הענקנו לכל בית כנסת בעיר, ספרי 'הלכה יומית'. לוחות שנה, וסט מהודר של ארבעת המינים.  סדרת הרצאות בנושא זוגיות וחינוך ילדים שהתקיים במהלך החורף  על ידי המרצה המפורסם והמבוקש בתחום. הרב אבנר קוואס. ועוד שהרי "אין החי מכחיש את החי" וחשוב לי לציין חלק מהעשייה הברוכה שלנו ומהפעילות הרבה שאנחנו משתדלים לעשות בעיר במגוון תחומים בנושא הדת והציבור התורני.שיפרנו את חזות בית העלמין, והכנסתי מערכת הגברה משוכללת, מחשב עם שמות הנפטרים, התקנו מערכת מים חדשה וברזים קרובים לקברים לשירותי באי בית העלמיןובקרוב ישופץ חדר ההספדים והמיזוג וכן בניית חומה והרחבת מקומות קבורה, כמו כן אנו משקיעים בתחזוקה שותפת, קבורת לילה, נגישות לחלקה צבאית ולשאר החלקות, קידוש שבילים, שירות קבורה לקיבוצים מסביב, הקמנו עירוב מהודר, פתחנו מקווה לילה שפועל כל לילה עד חצות.

אנו עובדים יחד בשיתוף פעולה עם המרכז הארצי לטהרת המשפחה וקיימנו ימי עיון לבלניות. קיימנו קורס הדרכת כלות, במשך השנה האחרונה ובטקס הסיום שלו, במסגרת שיתופי הפעולה עם העירייה ,סייעתי באופן אישי לעניין ההסעות  של ילדי הציבור החרדי הלומדים מחוץ לעיר. אנו פועלים במגוון תחומים: ארגון אוטובוסים לנסיעות לבתי הכנסת לקברי צדיקים בצפון. הוצאה לאור, עלוני פרשת שבוע  "אמרי חן"  לילדים ולמבוגרים מידי שבוע. כשלקראת כל חג ומועד מופק עלון מיוחד עם תוספות הלכתיות והנהגות מפורט. סדרות הרצאות בנושאי חינוך ילדים ושלום בית על ידי הרבנים-המרצים: הרב אליהו בר שלום הרב מיכאל לסרי, הרב מאיר שוורץ ועוד.

הקמנו את מקהלת "פרחי שדרות" כמו כן אני משתדל לתת מענה לרבנים בשדרות כל אחד לפי בקשתו במגוון תחומים, סייענו לרב אריה גמליאל בהדפסת ספריו "מעשה אורג" , סייענו לרב שמעון בר יוחאי בהדפסת סידור "כתב אשורית" לעדות המזרח, סייענו לרב אביחי פחימה ב"יום שכולו תורה",, סייענו לרב אלון כהן בהפצת ספרו "יקרא דחיי" על מנהגי אבלות, הפצנו את הדיסק של הרב אלון כהן על טהרת המשפחה, סייענו לרב ציון כהן בהפצת ספרו ספרו "ציון חמדתי" סייענו לרב יהודה דרעי בהפצת ספרו ספרו "אמרי יהודה" סייענו לרב אליהו צובירי בהפצת ספרו "הגדת אליהו" – הגדה של פסח.סייענו לרב יוסף מבורך בהקפות שניות – בי"כ 'יד אמיתי'. כמו כן יזמתי ודאגתי להביא את הרב עמר הרב הראשי לישראל לביקורו בשדרות, הרב נפגש עם תלמידי המקיף הכללי ושמעו דברי חיזוק התברכו לקראת הימים הנוראים, הרב גם ביקר בבית מדרש "קרית הבעש"ט" בראשותו של הרב צבי חורי שליט"א בשכונת מ' 3. ודיבר בפני אברכים מכל הכוללים בשדרות שהגיעו לשמוע את שיחתו בענייני השעה, יצרתי שיתופי פעולה רבים עם העירייה, המתנ"ס, מרכז חוסן, איחוד ההצלה, עמותת רעות ועמותות נוספות, קורס עזרה ראשונה לגבאי בית הכנסת בשילוב עזרא ראשונה נפשית של חוסן, פעלתי להנגיש את המועצה הדתית לנכים ע"י מתקן חדש ואבזור תקני וחדשני".

לגבי העתיד האם התוכניות שלך להמשיך בתפקידך הנוכחי?

"אין סיבה שלא אמשיך בתפקידי , אני אוהב את מה שאני עושה, אני חש את שביעות רצונו של התושב, אנחנו רוב הזמן עסוקים בפיתוח ובטיפוח שירותי המועצה ובע"ה אמשיך לשרת את הציבור בנושאי הדת" .

לסיום אשמח לשמוע התייחסותך לבחירות לראשות העיר, האם לדעתך הטענות להדתה אמיתיות והאם ראש העיר אלון דוידי ראוי לאמון הציבור פעם נוספת?

אני חושב שראש העיר אלון דוידי חייב לקבל את אמון הציבור בפעם נוספת, כל בר דעת רואה את המהפכה שהוא עשה בכל התחומים, אלון דוידי הוא ראש עיר מצוין יש לנו שיתוף פעולה הדוק עם המועצה הדתית, הוא נענה לכל צרכינו, אני יכול לציין בפניך עובדות, שלכל מקום  שאני מגיע מדברים על אלון באורח חיובי ומציינים את המהפכה שעשה בעיר ובפיתוחה, לפעילות המועצה הדתית הוא מגיע באופן אישי לכל מקום והשיתוף פעולה הפורה של העירייה עם המועצה הדתית הפך למודל לחיקוי בכל רחבי הארץ . לגבי ההדתה אני לא מקבל את זה אני חושב שכל תושב חייב לכבד אחד את השני ללא קשר לאמונתו ואני שמח שהסטטוס קוו נשמר בשדרות".

 

 

 

לכתבה הבאה:

תעלומת המים

דו"ח מבקרת עיריית שדרות לשנת 2017 חושף לא מעט בעיות בהתנהלות משק המים העירונית, בין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.