יום שני , 9 דצמבר 2019
דף הבית / מגזין / שירת מינור

שירת מינור

היא גדלה בבית עם אבא מוסיקאי שטיפח בשנים האחרונות לא מעט מוסיקאים משדרות, היא נחשפה לכל סגנונות השירה וצברה לא מעט ניסיון ווקלי מגיל קטן. כעת, בגיל 16 וחצי מינור שלמה כבר מרגישה בשלה מספיק להתחיל להגשים את החלום שלה. בחודש שעבר היא שיחררה את סינגל הבכורה "מה זאת אהבה". השבוע היא התייצבה לראיון ראשון ל'דין וחשבון'.

כשמסיירים בחצר של משפחת שלמה קשה לפספס את האווירה המוסיקלית, אותה אווירה שאיתה גדלה מינור שלמה מגיל אפס. לצד אביזרי נוי שמוכרים לנו בכל חצר, אתם תמצאו שורה של כלים מוסיקליים ששבקו חיים ומעטרים את פינות הנוי. עם אבא מוסיקלי ובת שקיבלה שם מחייב ובגיל שנה כבר ידעה ללחוש לאבא בטלפון את לה, סי, דו, רה, מי, פה, סול, לה, היה כה טבעי שהיא תגדל לחלום הגדול להיות זמרת. "אפשר לומר שמינור היא יצירה שלי במלוא מובן המילה" מסביר אבא נעם שלמה  בחיוך גדול. "מגיל קטן השתדלתי להתוות לה את הדרך, חשפתי  אותה לכמה שיותר סגנונות מוסיקה, גם היום שהיא נערה מתבגרת היא כל הזמן מחפשת ללמוד ולהשתפר ואני בהחלט חושב שהיא בדרך הנכונה".

מעט ביישנית, מעט נבוכה, מפזרת מינור חיוך כובש של נערה עם חלומות גדולים, כזאת שיודעת מה היא מצפה מעצמה, כן מסתבר שגם היא כמו אבא דורשת מעצמה מקצועיות יתרה, לא סתם היא מקפידה להשקיע את זמנה הפנוי בעיקר במוסיקה, גם אם זה אומר לשיר בלי הפסקה בחדר עד 2 בלילה כפי שמגלה לנו נעם. "מסכנים השכנים" אני תוהה בקול, "השכנים מסכנים? הם בכלל לא שומעים אותה, זה אנחנו שמסכנים" מוסיפה אמא ניקול בצחוק. "כן אני עושה את זה לא מעט. אם אני למשל מגיעה הביתה אני כמעט באופן טבעי מתעסקת במוסיקה, לומדת, שומעת שירים וגם שרה בחדר עד 2 בלילה" אומרת מינור, תלמידת כיתה יא'  שנמצאת בדיוק בשבועות של לימודים למבחני הבגרות, "אני גדלתי על מוסיקה ואני באמת מרגישה שזה הייעוד שלי, לכן אני גם משקיעה בזה המון שעות. כמובן בתקופה כזאת של מבחנים אני יותר משקיעה בלימודים, מה שבטוח המוסיקה רק עוזרת לי".

מנור עם אביה, נועם שלמה. צילום: אורי גבאי, שדרונט

אפשר לשיר על אהבה בגיל 16

הסיבה שלשמה התכנסנו לראיון, אגב הראשון שלה,  היא סינגל הבכורה "מה זאת אהבה" שיצא בחודש שעבר לרדיו וזוכה למחמאות גדולות. בעידן של יוטיוב ובכלל מדיה תקשורתית רחבה לא בטוח כמה משמעות יש לרדיו של היום אבל בהחלט זאת התנסות הכרחית לזמרת בתחילת הדרך שלה. ערוץ היוטיוב שלה מלא ביצועים מרשימים, מצאנו שם אפילו דואט שביצעה עם אבא שלה בגיל 8. כבר בשנייה ששומעים את הקול שלה קשה מאוד שלא להתרגש מהווקליות המרשימה, עוד יותר קשה שלא לשים לב לטביעת האצבע של אבא, סגנון ווקלי ששמענו אצל כמה זמרות שיצאו משדרות ביניהן זוכת כוכב נולד חגית יאסו וצליל שקורי המדהימה.

את סינגל הבכורה של מינור כתב והלחין דווקא ניב אוליאל המוכשר מה שגרם לי לתהות למה אביה שכותב ומלחין לאומנים רבים לא חיבר לה שיר. "האמת היא שמראש לא רציתי כי חשבתי שנכון יותר שאחרים יכתבו ויביאו משהו אחר" מסביר נעם שלמה, "פניתי לניב אוליאל לפני חצי שנה שאלתי אותו אם יש לו משהו בשביל מינור, הוא שלח לי את השיר "מה זאת אהבה", פניתי לעוד כמה יוצרים כדי ליצור מאגר לפני שבוחרים מה יהיה סינגל הבכורה. בסופו של דבר גם אני כתבתי משהו, ניסיתי להתאים את עצמי לסגנון  של מינור שיהיה משהו פופי עכשווי. זה היה ממש חם, קבענו באותו ערב באולפן של רן אביטן, מגיעים לשם, רגע לפני מינור אומרת "אבא אני לא רוצה את השיר הזה, בוא נקליט את השיר של ניב", באמת במקום עשינו סוויץ והקלטנו את השיר, רן כמובן המשיך עם העיבוד ועשה עבודה נהדרת".

באופן לא מפתיע סינגל הבכורה מדבר על אהבה. זה בעיקר מה שהכריע כשהיא בחרה להקליט שיר ראשון. "השיר הזה מאוד דיבר אליי, בעצם מדבר מאוד על מה שחווים בני גילי בגיל ההתבגרות".

השאלה אם נערה בגיל 16 וחצי יכולה לשיר על אהבה ולהעביר את המסר?

"נכון שלא כל אחד יכול לדבר על אהבה אבל מי שחווה אותה בגיל מוקדם כמוני שאני בזוגיות אני חושבת שאני כן יכולה לשיר על אהבה למרות שאני בגיל 16 וחצי אפשר לומר נושקת ל-17. הרגשתי שאני יכולה לדבר לבנות אחרות. השיר כמובן מדבר לכל הגילאים אבל בעיקר לבנות גילי כי מדובר בגיל ההתבגרות. לי בכל אופן יותר קל לשיר על אהבה מאשר למשל שיר שמדבר על צחוק כמו אחד השירים שכתבו לי ואני מאוד אוהבת לצחוק".

על מה מספר השיר ומה חיבר אותך לשיר?

"הוא מספר על סיטואציות שמתרחשות בכל סיפור אהבה, במקרה של השיר הזה בתוך סיפור האהבה עולה השאלה בעצם מה זאת אהבה. אני מאמינה שאלה שהרבה שואלים במיוחד בגיל ההתבגרות שהוא מלא בסקרנות. בכלל התחברתי לשיר הזה גם כי הוא פופ, לא יותר מדי ילדותי".

כמה אבא נעם מעורב בתהליך המוסיקלי?

"כמובן שאני מתייעצת איתו ומשתפת איתו בהכל" מסבירה מינור. אבא נעם מוסיף:"אני נותן לילדה לקבל את ההחלטות. ברגע שהיא אמרה לי אבא אני רוצה להקליט שיר, ברגע שידעתי שזה בא ממנה היה לי ברור שהיא מרגישה מוכנה מספיק. לשם שינוי לא התערבתי בהפקה, רציתי באמת לתת לה להתנסות. חוץ מזה היא בידיים הטובות של רן אביטן שעשה עיבוד מושלם".

באופן טבעי יש ציפייה שאתה שטיפחת לא מעט מוסיקאים מוכשרים בשדרות בשנים האחרונות, תעשה את זה עם ביתך. אני מקווה שאין כאן סימפטום של "הסנדלר הולך יחף"?

" ברור שאני אתן כל מה שצריך בשביל הבת שלי אבל אני חושב שזה נכון יותר לתת לה להוביל, להביא רעיונות, אני תמיד פה. ברגע שהיא אמרה לי שהיא רוצה להקליט סינגל עוד באותו הלילה בלי שהיא תדע ישבתי לכתוב ולהלחין לה שיר, בסופו של דבר נתתי לה להתבטא, להחליט מה היא מרגישה שנכון לה להקליט".

טיפחת לא מעט מוסיקאים, מתי היה הרגע שהבנת שמינור זמרת?

"קודם כל תמיר ידעתי שיש למינור את הפוטנציאל, היא בסך הכל גדלה בבית מוסיקלי והתנסתה בהמון תהליכים אם זה לימוד על כלים מוסיקליים ואם זה בשירה. העניין הוא ואת זה צריך להדגיש, יש לא מעט אנשים שיודעים לשיר אבל לא כל אחד יכול להיות זמר. מינור התנסתה בהגשה, למדה איך לשיר בצורה הורמונאלית בצעירי שדרות אבל בלילה אחד נפל לי האסימון. אני שומע אותה שרה בחדר, עולה במדרגות ואומר לעצמי מה זה השיר הזה? היא שרה פופ שיר שהרשים אותי ברמה גבוהה שלא הכרתי. הייתה לה שם הגשה שאמרתי לעצמי "וואו הבת שלי זמרת", עכשיו תמיד ידעתי שהיא מוכשרת אבל פתאום היא קיבלה את התואר זמרת, זה לא שהיא יודעת לשיר. יש נגן גיטרה ויש גיטריסט שזה המקצוע. ברגע הזה הבנתי שיש לה בשלות ולמחרת הפתעתי אותה עם שיר חדש שכתבתי לה".

מינור יש כאלה שישאלו אותך למה הוצאת קודם שיר הרי בעידן של היום כוכבים נולדים כבר בגיל 13?

"האמת שאני כבר הרבה זמן רציתי להוציא סינגל ראשון כדי להתחיל להתנסות ולעבור תהליך אבל כנראה שעוד לא הגיע הרגע שהרגשתי ממש בשלה, ברגע שהרגשתי כך אמרתי לאבא שאני מרגישה מוכנה ורוצה. אני יודעת שאנחנו נמצאים בעידן אחר שהכל קורה מוקדם, הכל קורה מהר. גם לי יש ערוץ יוטיוב וכל מיני רשתות חברתיות אבל אני אוהבת שזה יוצא הכי מקצועי, ולא קריוקי,  באולפן שם אני גם מקליטה קולות וזה נראה רציני וככה גם יתייחסו לזה".

חולמת על קריירה בחו"ל

מי שהספיק להכיר את נעם שלמה המוסיקאי יודע שמדובר באיש מקצוע עם דרישות גבוהות מאוד, פדנט במלוא מובן המילה שמחפש להוציא את הטוב ביותר מכל מי שעובד איתו. מינור הספיקה להכיר היטב את אביה ואת הדרישות הגבוהות, לדבריה היא מסתדרת עם זה מצוין.  "הרבה פעמים שהייתי מקבלת ביקורת מאבא או מאנשי מקצוע אחרים זה היה מחזיר אותי אחורה קצת מערער אותי" היא מודה, "אבל אבא לימד אותי שהביקורת זה המזון שלי ואני חושבת שהוא צודק. אני בטוחה שאם אשמע רק כמה אני טובה אני לא ממש אדע מה לשפר. היום אני מרגישה בשלה יותר כי אני יודעת לקבל ביקורת".

ספרי לי על רגע אחד שהבנת שהביקורת הייתה ממש חיונית לך?

"לפני שנה אבא כתב והלחין שיר על אלה אבקסיס ז"ל שהגנה על אחיה. נכנסנו להקליט באולפן, הכל זרם והיה טוב. יוני שחם בא לי עם ביקורת, יצאתי מהאולפן כי לא יכולתי יותר, הרגשתי שאני לא מביאה את היכולות שלי ואז אבא דחף אותי לאולפן ושרתי את השיר שאני חנוקה, עמדו לי דמעות. הייתי בטוחה שעוד הפעם זה לא היה טוב ואז הם אמרו לי שזה היה מצוין. ואני אומרת להם "מה מצוין, זה לא היה טוב". בעצם כל מה שהיה זה פשוט רגש וכששרים צריך להביא רגש אחרת זה פשוט לא יוצא טוב".

היה לך ברור שאת הולכת בעקבות אבא כי אחיך למשל לידיאן יצא כדורגלן שמשחק בנערים של הפועל ב"ש?

"מגיל מאוד קטן ראיתי קלטות, כן קלטות וידאו והייתי פשוט מתחילה לשיר. אני מרגישה שקיבלתי מאבא בסיס מצוין לעתיד שלי, אני כמובן מרגישה שכל הזמן אני רוצה ללמוד עוד ועוד כדי להגיע הכי בשלה ומוכנה לקריירה מוסיקלית".

מה השאיפות הרחוקות שלך?

"אני לגמרי חולמת על מוסיקה בינלאומית, מתחברת מאוד לפופ, לשירה באנגלית, אם תראה את הפלייליסט שלי אתה תשמע הכל אנגלית. אני יודעת שבישראל זה לא יכול לעבוד אבל אני מאוד אוהב לשיר באנגלית ויש לי חלומות להגיע לחו"ל. בינתיים כמובן שאני רוצה עוד ללמוד ולהשתפר, להביא את עצמי לידי ביטוי בישראל, יש כמה זמרות טובות שהוכיחו שעם ווקליות טובה אפשר להצליח כמו  נעה קירל ואגם בוחבוט שיש להן קול ממש יפה, נעה מוכיחה שאפשר לעשות פופ גם בישראל, אולי אני פחות מתחברת לכל הטקסטים אבל היא זמרת מצוינת".

 

לפני 27 שנים כמו מינור, גם אבא נעם בגיל ההתבגרות הרגיש מוכן לצאת אל עולם המוסיקה. הוא הקים את ההרכב המוסיקלי 'מדיטציה' שהייתה שייכת לדור הלהקות שיצאו משדרות באותה תקופה כמו 'טיפקס', 'כנסיית השכל', 'טנארא' ועוד רבים וטובים. הלהקה התפרקה מהר מדי ולמרות התקופה הקצרה עד היום מוסיקאים מקומיים זוכרים את המוסיקה שלה. "יש טקסטים ושירים שלא התחברתי אליהם אולי כי לא כולם יבינו אותם אבל יש כמה שירים ממש טובים שמאוד מתאימים גם להיום" אומרת מינור ומגלה, "הסינגל השני שאני רוצה להקליט זה אחד השירים של הלהקה. אני כבר קיבלתי אישור מאבא" היא מחייכת.

במהלך הראיון עם מינור קשה היה שלא להתעכב עם אבא נעם על השאלה, מדוע הוא לא הוציא מעולם חומרים שלו החוצה.  "הקלטתי לא מעט חומרים לאלבום בכורה שעד היום לא יצא, כל החומרים עדיין שמורים במחשב" הוא אומר. האישה ניקול מוסיפה דעה משל עצמה. "אני חושבת שנעם לא הוציא עד היום את החומרים שלו כי הוא רוצה שזה יצא הכי מושלם ממושלם ואם זה לא יהיה ככה זה לא יצא אף פעם".

לא חבל?

"אני לא יודע אם אני יוציא אותם מתישהו אבל כן יש לי איזה חלום שאולי יקרה שאני בחיים שמינור מוציאה החוצה את האמנות שלי ששמה דגש בעיקר בחיבור של עם ישראל לקב"ה, זאת האמונה שלי כיום. אני לא יכול לשיר את הטקסטים ששרתי בגיל 16 ואני לא יכול להתחבר לשירים שמדברים אל הדור הצעיר. אם אני למשל לא מתחבר לטקסט אז קשה לעשות לזה הפקה".

למה אתה לא מוציא את החומרים שלך? מה החשש שלך?

"שאלה טובה. יכול להיות שזה משהו נפשי, אולי אני לא שלם עם זה. יש לי רגעים שאני קם ואומר יאללה אני מקים הרכב ומתחיל הופעות ואז אני נעצר והולך אחורה, אין לי ממש הסבר לזה ודווקא יש פרגון מצד מוסיקאים כי ברגע שפרסמתי בפייסבוק קיבלתי הרבה פניות".

אולי בכלל נוח לך להיות זה שמהצד כמו שאתה לא מעט שנים?

"אם זה הגורל שלי אז כנראה שזה עדיף. אני באמת נהנה לעשות את מה שאני עושה, ללמד מוסיקאים צעירים, לכוון אותם כמו שעשיתי לא מעט שנים בצעירי שדרות, או בקונסרבטוריון שער הנגב וגם כיום באופן פרטי".

כידוע, בשנים האחרונות עולם המוסיקה בישראל הפך לקשה מאוד, כמעט כל בנאדם שלישי שהתנסה בקריוקי מתעורר בוקר אחד ומחליט להקליט שיר. מה שכן יכול לתת הזדמנות לזמר צעיר לפרוץ מלבד הרשתות החברתיות זה הריאליטי. "האמת היא שקיבלתי כבר פניות מכל מיני תוכניות, אחת מהן הייתה דה-פור אבל לא רציתי וזאת מהסיבה שאני חושבת שאם כבר לגשת לריאליטי זה לכוכב הבא שנותן לך הזדמנות להופיע באירוויזיון".

יכול להיות שזה עוד מוקדם לך?

"יכול להיות שזה עוד מוקדם, אני מעדיפה להגיע הכי בשלה ומוכנה לעמוד על במה כי זה לא רק לשיר זה לדעת להתמודד עם מצלמות והרבה דברים מעבר. אגב אני לומדת תיאטרון וגם למדתי ריקוד כי היום בעולם המוסיקה צריכה את כל המכלול, זה לא מספיק לדעת לשיר טוב".

מה אבא חושב על ריאליטי כי על אף שבזמנו הוא דחף מאוד את חגית יאסו, אני שמעתי אותו מתנגד לריאליטי?

"האמת" היא מחייכת. "גם אותי הוא הצליח לבלבל. בשנה שעברה הוא שלח לי בווטסאפ פרסום של הרשמה לריאליטי. אמרתי לו מה זה? הוא אומר לי "זה תוכנית ריאליטי, אני חושב שאת מסוגלת. אם לא היית מסוגלת לא הייתי שולח לך". בפעם הקודמת שאיזה מישהו שמע אותי שרה במתנ"ס הוא אמר לי בבקשה אל תלכי לריאליטי ואבא צידד בו וידע להבהיר לי את עמדתו".

נעם, מה השתנה?

"הסיבה היחידה היא החשיפה כי מעבר לזה דעתי לא השתנתה באמת. אין באמת קיצורי דרך. בגלל שמינור עברה תהליך היא זקוקה לחשיפה ולכן אני בעד. גם אם למשל היא לא תזכה במקום הראשון, היא תקבל חשיפה, היא תצבור ניסיון וכמו שקרה ללא מעט מתמודדים הם בנו קריירה. אני מאוד מאמין שאם היא תיחשף היא תצליח לגרום לרבים להתרגש, השאלה היא מתי היא תהיה מספיק מוכנה לזה, האם נכון בגיל מוקדם או לחכות. את זה רק היא תחליט".

לכתבה הבאה:

מה המידה שלך?

לא מעט נשים, לצד המרוץ היומיומי של החיים מתמודדות עם דיאטת המשקל ומה שמסביב, במסגרת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.