עוטף עזה
ארצי

Share |

מעגל הקסמים של הקסאם
ארגוני הטרור הפלסטינים ברצועת הזה החלו להשתמש בירי תלול מסלול כנגד מטרות ישראליות בינואר 2001, בחודשים הראשונים נעשה שימוש בפצצות מרגמה, בעיקר לעבר נצרים ויישובי גוש קטיף. ירי קסאם מרצועת עזה החל מאוחר יותר באותה שנה, הירי המתועד הראשון של רקטת קסאם לעבר מטרות ישראליות התרחש ב-16 באפריל 2001, לעבר שדרות, במקרים רבים סווג הירי בתחילה כירי של פצצות מרגמה ולכן לא ניתן לקבוע בוודאות מתי הוחל בשיגור רקטות קסאם.

 

 מעגל הקסמים של הקסאם

 

קסאם היא רקטה פשוטה עשויה מתכת ומלאה חומר נפץ. המנוע הרקטי שלה מורכב מתערובת של סוכר ואשלגן חנקתי. התערובת בוערת בקצב מהיר ויוצרת גזים בכמות גדולה, וכך משגרת את הרקטה. הרקטה פותחה על ידי ארגון חמאס ומיוצרת ברצועת עזה. הרקטה משמשת את ארגוני הטרור הפלסטינים הפועלים שם בעיקר לירי על יישובים ישראליים בנגב הסמוכים לגבול הרצועה.

אף שמדובר ברקטה פרימיטיבית, בעלת טווח קצר ודיוק נמוך ביותר, המספר הרב של הפעמים שבהם נורו רקטות קסאם לעבר ריכוזי אוכלוסייה אזרחית בישראל הביא לקורבנות בנפש. כל ירי של רקטות קסאם הנופל בתוך אזור מאוכלס גורם לבהלה  וכתוצאה מכך לקושי בתפקוד היום-יומי של התושבים. היישובים הסובלים ביותר מירי רקטות קסאם הם העיר שדרות והקיבוצים והמושבים סביב רצועת עזה. רוב הקורבנות בנפש ורוב הנזקים לרכוש הם בשדרות.

הרקטה קרויה על שמו של עז א-דין אל-קסאם.

 

לרקטת הקסאם המקורית היו שלושה דגמים. בנוסף אליהם ייצרו וייבאו ארגוני הטרור הפלסטינים השונים רקטות אחרות. להלן טבלה המרכזת את דגמי הרקטות העיקריים הנורים אל עבר ישראל.

 

דגמים של רקטות קסאם לעומת רקטת גראד תקנית

  

קסאם 1

קסאם 2

קסאם 3

קודס 101

גראד 122 מ"מ

אורך (ס"מ)

79

180

200+

230

287

קוטר (מ"מ)

60

150

170

126.5

122

משקל (ק"ג)

5.5

32

90

 ?

66

משקל חומר הנפץ (ק"ג)

0.5

5-7

10-20

 ?

23

טווח מרבי (ק"מ)

3

8

10

13-16

15-18

 

 

 

בנוסף ל"קסאם" המקורי, פיתחו ארגוני הטרור רקטות שונות:

*                      החמאס - קסאם 1,2,3

*                      הג'יהאד האיסלאמי - אל קודס 1, 2 , 3 ו, אל קודס 101

*                      ועדות ההתנגדות העממיות - אל נאסר 1,2,3,4

*                      פת"ח/תנזים - סרייה, אל כפאח, ג'נין-1

 

 

באמצעי תקשורת בישראל אין מבחינים בין סוגי הרקטות אלא מכנים את כל הרקטות פלסטינית תלולות-המסלול "טיל קסאם", בדומה לכינוי "קטיושה" המשמש כל סוגי הרקטות הבינוניות התיקניות הנורות על ישראל.

היסטוריה

מספר רקטות הקסאם שנורו מרצועת עזה על פי שנים

שנה

ירי מרגמות

ירי רקטות קסאם

2001

245

4

2002

257

35

2003

265

155

2004

876

281

2005

238

179

2006

28

946

2007

640

783

 

ארגוני הטרור הפלסטינים ברצועת הזה החלו להשתמש בירי תלול מסלול כנגד מטרות ישראליות בינואר 2001, בחודשים הראשונים נעשה שימוש בפצצות מרגמה, בעיקר לעבר נצרים ויישובי גוש קטיף. ירי קסאם מרצועת עזה החל מאוחר יותר באותה שנה, הירי המתועד הראשון של רקטת קסאם לעבר מטרות ישראליות התרחש ב-16 באפריל 2001, לעבר שדרות, במקרים רבים סווג הירי בתחילה כירי של פצצות מרגמה ולכן לא ניתן לקבוע בוודאות מתי הוחל בשיגור רקטות קסאם.

מקור: וויקיפדיה

ועוד...

הג'יהאד האיסלאמי מייצר רקטות דומות לגראד

נתונים שאסף צה"ל על ירי הרקטות ופצצות המרגמה בתקופה האחרונה, מהם מצטיירת תמונה מדאיגה. הג'יהאד האיסלאמי מייצר בעצמו רקטות לטווח של 20 ק"מ, בעלות ראש נפץ במשקל כפול מאשר בקסאם. עוד מתברר כי עזה קיבלה פצצות מרגמה איראניות לטווח של 10 ק"מ, שאליו הגיעו רק קסאמים

 

חמאס וארגוני הטרור האחרים משפרים את יכולת ה"תלול מסלול": הג'יהאד האיסלאמי מייצר רקטות מתוצרת עצמית, המגיעות לטווח של 20 ק"מ, בדומה לרקטת גראד, ומצוידות בראש נפץ קטלני בהרבה מרקטות קסאם רגילות, משום שכמות חומר הנפץ הוכפלה.

 

מתברר כי בתקופה האחרונה, לאחר מבצע "חורף חם", עשו ארגוני הטרור שימוש בלפחות 3 רקטות חדשות, אחת מהן מתוצרת עצמית של הג'יהאד האיסלאמי. הרקטה בקוטר 175 מ"מ מגיעה לטווח של עד 20 קילומטר, בדומה לרקטת גראד.

 

עד כה נאמד משקל חומר הנפץ ברקטות בחמישה קילוגרמים. ברקטה החדשה, מגיע משקל חומר הנפץ לכ-10 קילוגרמים. גם קוטרה הוא קפיצת מדרגה, שכן עד כה, הרקטות המוכרות של הארגון היו בקוטר 115 מ"מ, ואילו החדשה בקוטר 175 מ"מ. הרקטות החדשות מדוייקות יותר ומשוכללות יותר.

 

מהבדיקה עולה כי במסגרת ייצור הרקטות עושים הארגונים שימוש בחומרים קלים יותר, שנועדו להקטין את משקל הרקטה כדי לתת לה יכולת מעוף ארוכה יותר. ההערכה בצה"ל היא שבידי ארגוני הטרור מספר רקטות מסוג זה שכבר סיימו את תהליך הייצור והן יופעלו יחד עם רקטות מהסוג הקודם.

 

 

עוד מתברר כי הפלסטינים בעזה הצטיידו באחרונה בשני סוגים חדשים של פצצות מרגמה מתוצרת איראן בקוטר 120 מ"מ, אחת מהן מצוידת במנוע עזר ומגיעה לטווח של 10 ק"מ, בדומה לרקטת קסאם, והשנייה מגיעה ל-6 ק"מ.  

 

לדברי גורמי ביטחון, הרקטה החדשה שמייצר הג'יהאד האיסלאמי ממחישה שארגוני הטרור ברצועה עוסקים ביתר שאת בפיתוח יכולות ירי תלול מסלול. "יש כאן למידה מתמשכת בסיוע גורמים שמביאים איתם מידע מחוץ לרצועת עזה. העובדה שהם מצליחים לייצר רקטות ארוכות טווח משלהם עם חומר נפץ תיקני מעידה עד כמה נושא זה מטריד ומאיים", אמר גורם צבאי.

  

"אין ספק שהברחות אמצעי הלחימה מציר פילדלפי והגבול הפרוץ בגזרה הוא נקודת תורפה משמעותית ומהווה עורק מרכזי עבור הטרור. ככל שיחלוף הזמן כך גם ארגוני הטרור ימשיכו להתבסס ולהשתכלל".  

לתשומת לב התמימים... 

 

אין תגובות למאמר