עוטף עזה
ארצי

Share |

נפתרה התעלומה- בת כמה שדרות?
אורי גבאי- תצפית 1.5.09
במשך עשרות שנות קיומה, לא הוכרעה עדין הסוגיה בת כמה העיר שדרות ובאיזה תאריך רשמי היא נוסדה. ברישומים של משרד הפנים שדרות הוכרה כיישוב בשנת 1958, בקרב ותיקי היישוב הדעות חלוקות- חלק טוענים כי היא נוסדה בשנת 1955, וחלק טוענים שבשנת 1954, על-פי האינציקלופדיה היא הוקמה בשנת 1953, ויש גם מי שסבור שמדובר בשנת 1951. כתבנו בדק את הסוגיה וחזר עם תשובות.

 

  

  

מדינת ישראל חגגה השבוע את יום עצמאותה ה-61, ובערים רבים ברחבי הארץ נוהגים לציין ביום הזה גם את מספר שנות קיומה של העיר. בשדרות למשל, התקשו לתת תשובה חד משמעית באשר לגילה של העיר. בדיקה של 'תצפית' מגלה כי מדובר במחלוקת רבת שנים שעוד לא הוכרעה, ולעיתים אף סוגיה סבוכה כאשר שומעים את הדעות השונות של וותיקי היישוב בנוגע לתאריך המדויק בו נוסדה שדרות.

בשנת 2006 הכריזה עיריית שדרות על חגיגות יובל שנים להיווסדה של העיר. חגיגות של ממש לא התקיימו בגלל בעיות ביטחון, אבל תערוכה מיוחדת הוצגה לרגל ציון 50 שנות קיום לעיר שסובלת כבר 8 שנים מטרור הרקטות. על פי חגיגת היובל, שדרות נוסדה בין שנת 1955 לשנת 1956, אבל כבר באותו אירוע ביקשו מספר ותיקי העיר להדגיש כי לא מדובר בגילה האמיתית של העיר, שכן הנושא נתון למחלוקת. מה שערער את יובל השנים, הם חגיגות היובל שנערכו באותה שנה גם לעיר נתיבות וגם לעיר אופקים. "אנחנו מוכן להתחייב בפני כל אחד כי 2 היישובים השכנים שלנו נתיבות ואופקים, הוקמו לפחות 5 שנים אחרינו ללא התיישבות במעברות כך שלא יכול להיות שהם חוגגים איתנו יחד יובל שנים" אמרו השבוע כמה מוותיקי היישוב שמתגוררים ברחוב יוספטל הוותיק.

צעדיה הראשונים של שדרות בשנת 1951

אחד משני הסבים שלי )שיבדלו לחיים ארוכים(, יוסף שלמה נמנה בין העולים הראשונים שהגיעו לשדרות היישר מכורדיסטן יחד עם אחיו. הוא שכן תחילה במעברות גבים-דורות בשנת 1951, עד שהוקמו הבתים הראשונים של שדרות. מאז ועד היום הוא מתגורר ברחוב יוספטל הוותיק, צמוד לשני אחיו (ז"ל) בשכונה המזוהה ביותר עם בני עדות כורדיסטן ועיראק. עם דבר אי אפשר להתווכח עם סבא שלי- צעדיה הראשונים של שדרות היו בשנת 1951. יחד עם זאת ברור כי המחלוקת עוד רחוקה מלהסתיים בעיקר משום שהשאלה שעסוקים בה בשנים האחרונות ותיקי היישוב היא מתי החלה הספירה, מה התאריך הרשמי שבו נוסדה שדרות, ובכלל בת כמה באמת שדרות ביום העצמאות ה-61 של המדינה.

על פי מקורות האינציקלופדיה שחיברו מיטב ההיסטוריונים של מדינת ישראל, וכן באינציקלופדיה האינטרנטית "ויקפדיה"  סיפורה ההקמה של שדרות מתחיל בשנת 1953. "שדרות הוקמה בשנת 1953" נקבע בלי צל של ספק, "תחילה במעברת "גבים דורות" ע"ש הקיבוצים שהיו בקרבת המעברה לעולים מכורדיסטן ואיראן, אך כבר בשנת 1954 הוקמו במקום הבתים הראשונים בהם שוכנו חלק מבני המעברה. היא קיבלה את שמה על שם שדרות האקליפטוסים הנטועים לאורכה".

בסקירה ההיסטורית של העיר באתר האינטרנט של עיריית שדרות הדגש הוא על שנת 1955 שבו הוקמו הבתים הראשונים. "בשנת 1955 החלה הממשלה בבניית בתי הקבע של שדרות" מצוין שם. "בתים דו משפחתיים כאשר כל דירה היתה בשטח של 36 מ"ר ומסביב לכל דירה שטח של כדונם קרקע שבו ניתן היה להשתמש לגידול ירקות ובעלי חיים שהיה בהם כדי לסייע לכלכלת המשפחות. הבתים הראשונים החלו להיבנות מכוון המעברה לעבר צפון מערב העיר לכוון רחוב הרצל, גיורא יוספטל , רחוב סיני- הברוש, נתן אלבז ורחוב רון שוקרון".

תאריך נוסף שמוזכר באתר של העירייה הוא שנת 1958 שבו שדרות הוכרה לראשונה כיישוב עצמאי. מי שהיה הראשון שכיהן כראש המועצה היה יצחק זכאי במשך 4 שנים. גם במשרד הפנים אישרו השבוע כי מבחינת הרישומים שלהם שנת 1958 היא השנה שבה העיר זכתה להכרה מהמדינה.

 

 

בקרוב יקבע רשמית התאריך: 3.4.1951

בשנים האחרונות יצאו לאור בשדרות שלושה ספרים שכתבו ותיקי העיר ועוסקים בין היתר בהיסטוריה של שדרות. בשנה האחרונה יצא לאור ספרו של האיש שנחשב לגנרל של שדרות וממייסדי העיר יצחק טריקי ז"ל. שריקי החל לכתוב את סיפרו בשנת 1991 אך לא הספיק לסיים אותו לפני מותו.לאחרונה בנו שמעון סיים את מה שאביו החל והשיק את הספר שמתייחס ברובו לזיכרונות מהשנים הראשונות של שדרות. שריקי קובע חד משמעית כי תחילת של שדרות היא בשנת 1951.

מי שהחליט לבצע חקר על עיירות הפיתוח בהן עיר הולדתו שדרות, הוא דר' אהר'לה כהן מרצה בכיר ב'ספיר' ובאוניברסיטה בירושלים. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו הוא הצליח להשיג ממצאים היסטוריים כולל תמונות מכל תקופותיה של העיר מיום היווסדה. בנוסף, כהן הפיק את הסרט "חלוצים" שמספר את ההיסטוריה של העיר. מדובר בסיפור הקמתה של העיירה שדרות מנקודת מבטם של העולים הראשונים שהובאו במשאיות באישון לילה למעברה שוממת במדבר, ולמרות הקשיים נשארו והקימו בה עיר בעלת צליל ייחודי משלה. הסרט זכה להצלחה בארץ ואף בפסטיבל הסרטים היהודי בניו-יורק. ברוב המקרים מוזמן ד"ר כהן להציג את הסרט ולקיים דיון לאחר הקרנתו. השתלמויות מורים, סדנאות, מחקר לחקר ערי הפיתוח.

במסגרת עבודת הדוקטורט עסק כהן בסוגיה שעוסקת בגילה של שדרות, והיום בו נוסדה רשמית. "זה אחד הנושאים החשובים שבהם התעסקתי במסגרת עבודת הדוקטורט על שדרות" מספר השבוע כהן.  "ביצעתי עבודה יסודית כדי להגיע לפיתרון אבל אין לכך התייחסות בסרט שהפקתי "החלוצים". ברור לי שצריך להכריע בסוגיה הזאת" הוא מוסיף.

בשנה הקרובה מתכנן דר' כהן להוציא לאור ספר שיתייחס גם לנושא ואולי יכריע את הסוגיה. "הספר ידבר על הנושא ואין לי ספק שהוא יכריע בסוגיה. השאלה המרכזית היא מתי אפשר להגדיר הקמה של יישוב. אם מסתכלים על השיטה שנהוגה בקיבוצים יום היסוד זה יום העלייה לקרקע. מבחינת שדרות ישנם כמה אופציות: הראשונה- 3.4.1951, השנייה- התחלת התכנון של הבתים הראשונים ב-2.11.1954, השלישית-הבתים הראשונים ב-30.3.1955, הרביעית- ההכרזה של משרד הפנים על מועצת העיר הראשונה ב-31.7.1958. אין ספק שהתאריך של ה- 3.4.1951 הוא התאריך שבו נוסדה העיר".

לדבריו של כהן (משמאל), מבחינתה של עיריית שדרות לא היה נכון לציין יובל בשנת 2006 כי מדובר בטעות. "העיר נוסדה בשנת 1951 כך שבשנת 2001 היה אפשר לחגוג יובל. בשנת 2011 שדרות תחגוג כבר 60 שנה וכבר עכשיו הצעתי לראש העיר להיערך ולהקים "צוות 60 שנה לשדרות".

מי שמסכים עם התאריך של יום הקמתה הוא מפעיל אתר האינטרנט בעירייה שלום הלוי הנמנה בין ותיקי העיר. "אין לי ספק בכך שיום ההקמה זה שנת 1951. נכון ששדרות הוקמה בהתחלה כמעברה, אבל פחונים זה לא בית מגורים? אם גרו בפחונים זה אומר שזו תחילת ההתיישבות וההקמה של שדרות".

 

1. טריקי יצחק אבא צדק שדרות נוסדה ב 1951
טריקי רחל הבת של יצחק טריקי זל  |  13.06.10